شنبه 10 خرداد 1399 - 2:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

پنجمين شماره كتاب فصل مقام موسيقايي منتشر شد

 

شماره پنجم كتاب فصل "مقام موسيقايي"با موضوع پوستر و طرح‌جلدهاي موسيقي معاصر ايران به همت مركز موسيقي حوزه هنري توليد و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد. 
شماره جديد اين فصلنامه ، كه به همراه يك لوح فشرده و درشانزده فصل عرضه شده است ،  به موسيقي و گرافيك اختصاص يافته ودرقالب پرونده‌‌اي ويژه‌٬ موسيقي و گرافيك‌هاي پنجاه سال موسيقي ايران بررسي شده است.
مرورپوسترهاي موسيقي درايران٬ نگاهي به جشنواره‌ها و پوسترهاي مركز موسيقي٬ طراحي لوگو تايپ براي موسيقي٬طراحي بسته بندي موسيقي٬ پرونده تصويري٬ اداي احترام به يك بوم كلاسيك٬ طراحي پوسترهاي اركستر فيلارمونيك وين از جمله مباحث عنوان شده دراين شماره مي‌باشند.
بررسي پوسترها و طرح جلدهاي موسيقي قبل و بعد انقلاب از جمله  فصل هاي ديدني و جذاب اين شماره مجله مقام موسيقايي است و قياس اين پوسترهاي موسيقي قبل و بعد ازانقلاب كمك قابل توجهي  بخصوص به دانشجويان و علاقه‌مندان گرافيست خواهد كرد.
پوسترهاي بزرگداشت استاد احمد عبادي در ۲۷ دي ۱۳۵۴، كنسرت استفان پوپوف و پي بركشلي نوازندگان ويولون سل و پيانو در ۲۹ آذر سال ٬ ۴۹در تهران٬ پوسترهاي كنسرت استاد جلال ذوالفنون در بهار سال ۹۰ و همچنين پوستر كنسرت احسان خواجه اميري هم مي توان ازجمله پوسترهاي موسيقي در اين شماره برشمرد. درادامه٬ طرح‌ جلدهاي خاطره انگيزي از طرح‌جلد كاست‌هاي هنرمنداني چون فرهاد مهراد٬ دلشدگان و مركب خواني محمدرضا شجريان٬ و همچنين موسيقي هاي محلي و خوانندگان موسيقي در دهه اخير٬ چون همايون شجريان٬ عليرضا عصار٬ علي لهراسبي و سالار عقيلي آورده شده است.
 دريكي از يادداشت‌هاي اين شماره هم  بهمن سميعي٬ نگاهي به جشنواره‌ها و پوسترهاي مركز موسيقي حوزه هنري ونيز نگاهي به جشنواره هاي موسيقي فجردارد. وي در اين نوشتار به بررسي اولين جشنواره ‌هاي موسيقي نواحي درحوزه هنري نيزپرداخته است.
بسته‌بندي‌هاي موسيقي نيز يكي ديگر از عنوان‌هاي اين مجله است و درمقدمه اين سرفصل اين گونه آمده است:" از بين موضوعات مرتبط با عرضه و انتشار موسيقي در بازار٬ موضوع طراحي بسته‌بندي عاملي ست٬ كه هم در حوزه‌ جلب نظرمخاطب يا به بيان ديگر خريدار محصول انتشار يافته٬ در حوزه‌ هزينه‌ نمام شده محصول بسيار مهم است."اداي احترام به يك بوم كلاسيك٬ نوشته‌اي از افشين صادقي‌زاده با عنوان طراحي جلد موسيقي٬مقدمه٬ تاريخچه، هنرمندان هم٬ ژانرها و نمونه‌ها مي‌باشد.
درآخرين سرفصل‌هاي اين نشريه نيزتصاويري زيبا از پوستراركستر فيلارمونيك برلين آورده شده كه با لنز ماكرو گرفته شده و بيانگر آلات موسيقي مانند ويولن٬ كنترباس٬ فلوت و...است.
 قابل توجه است ، پنجمين فصلنامه "مقام موسيقايي" با مدير مسئولي محسن مومني شريف و سردبيري رضا مهدوي و سهراب حسيني و سهيل حسيني به عنوان دبيران تحريريه منشر شده است و در شوراي علمي آن هم اساتيدي چون: احمد پژمان٬ علي‌رضا مشايخي٬ مجيد كياني٬ شاهين فرهت و محمدرضا درويشي حضور دارند.
شايان ذكر است ، فصل نامه مقام موسيقايي نخستين كتاب فصل موسيقي در ايران است كه به همت مركز موسيقي حوزه هنري توليد و توسط انتشارات سوره مهر منتشر مي‌شود.

 

چهارشنبه 26 مهر 1391 - 9:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری