چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 3:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

سيره پيامبر در رهبري و انسان سازي

 

سيره پيامبر در رهبري و انسان سازي

نوشته: سالم الصفار

ترجمه: غلامحسين انصاري

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 22000 ريال

ديرزماني است که عالمان و انديشمندان با سعي و تلاش فراوان به نگارش کتاب­هايي درباره اين آيين آسماني و سيره و رفتار رسول خدا پرداخته و هريک از ايشان به فراخور هوشياري و توان علمي خويش از درياي ژرف و پرنعمت وجود او بهره جسته­اند. کتاب سيره پيامبر در رهبري و انسان سازي حاصل يکي از آن تلاش­هاست و نويسنده با ژرف نگري ويژه­اي گوشه­هايي از زندگي پربار آن پيام آور خوشبختي و بهروزي را به تصوير کشيده و از رويدادهايي که به ظاهر ساده مي­نمايند درس­هايي زيبا از مديريت، فروتني، و مردمداري به رهبران جهان مي­آموزد.

اين کتاب ارزشمند در نه فصل تدوين يافته و در هريک از فصل­ها نمونه­هايي از رفتار نبوي يا احکام اسلامي به شرح رفته­­اند، که همگي را مي­توان از مباحث روز و مسائل مورد ابتلاي انسان معاصر دانست مسائلي مانند مديريت، امور نظامي، اقتصاد، تعليم و تربيت و مطالبي ديگر.

نويسنده در اين کتاب با بينش يک مسلمان شيعي که بشدت با استکبار جهاني صهيونيسم بين المللي و دشمنان اهل بيت پيغمبر در ستيز است با مسائل برخورد مي­کند و در جاي جاي آن و با اندک مناسبتي از زشتکاريهاي آن پرده برمي­دارد.

در اين کتاب برخي از موضوعات تکرار مي­شود. اين کتاب در نه فصل به ترتيب با عناوين سيره و حکومت جهاني، رهبري نظامي پيغمبر، سيره و مديريت، سيره و برنامه­هاي اجتماعي، سيره و روانشناسي، سيره و رشد اقتصادي، سيره و تبليغ، سيره و تربيت و سيره و حقوق انسان تهيه و تنظيم شده است.

فصل اول اين کتاب به تاسيس دولت اسلامي، مقايسه دولت پيغمبر با دولت­هاي رسمي بشري (احترام به افکار عمومي، قانون گذاري، ارتباطات خارجي، احترام به قانون، انتخاب حاکم)، مباني نظام­هاي حکومتي معاصر، قانون­هاي اصلي فرماندهان مکتبي (الگو و انتخاب، امام علي (ع) فرمانده نمونه، احترام به سربازان، تصميم گيري، مسووليت پذيري، ايجاد سياست نظامي)، شخصيت نظامي پيامبر (ويژگي­هاي فرماندهي، پرورش نيروهاي رزمنده، تهيه سلاح، برنامه ريزي مقدمات و شيوه­هاي نبرد، جنگ رواني، احترام نظامي مجدد)؛ فصل سوم: نگرش کلي بر مديريت، پيامبر اکرم مدير بي نظير (پرتوي از مديريت پيغمبر)، مشخصات کلي مديريت پيغمبر اسلام (عدالت، برادري، مسجد، نوشتن منشور مدينه، تلاش در جهت عدم وقوع جنگ، ارسال نامه براي پادشاهان، گرفتن بيعت مجدد از ياران، فتح مکه)، مباني مديريت رسول خدا (وحي الهي، اصل شورا، مباني سازماندهي اداري) مديريت انساني (ويژگي­هاي عمومي مديريت)، فصل چهارم: جامعه شناسي کيست؟ (مقايسه دو جامعه، پيدايش پيشرفت جامعه شناسي، بررسي تاريخ جوامع، جامعه جهاني، جامعه الهي)، خلافت انسان و شهادت پيامبران (مباني خط شهادت)، جامعه نو (اصطلاح شناسي، جامعه، عادت­ ها يا آداب و رسوم، سنت­ها، جشن­ها و مراسم مذهبي، اتحاديه­ها)، فصل پنجم: انسان و روانشناسي، آموزه­هاي ديني/روانشناسي، وراثت و محيط، اسلام و اصول روانشناسي (حمايت اجتماعي و حمايت الهي، ارزش الهي و ارزش اجتماعي، نيازهاي امنيتي، نياز به مالکيت، زيبايي دوستي و مراحل رشد)؛ فصل ششم: نگاهي کوتاه به کمونيسم و سرمايه داري، برنامه­هاي پيامبر براي رسيدن به توسعه اقتصادي، ويژگي­هاي مهم اقتصاد اسلامي (توزيع اوليه منابع طبيعي، توليد و توزيع، مبادله و مصرف)؛ فصل هفتم: تبليغ اسلامي (فرستاده يا پيام آور، قرآن، ابزار تبليغ، دريافت کنندگان پيام، عکس العمل مردم،) نگاهي به تبليغ در آغاز بعثت (دعوت پنهاني، دعوت آشکار، فشار و سختگيري مشرکان بر مسلمانان، مهاجرت به حبشه، اسقرار در مدينه، تبليغ در مدينه)، دعوت جهاني اسلامي (نامه­هاي پيامبر، ويژگي­هاي دعوت اسلام)؛ فصل هشتم (بعد تربيتي سيره، تعريف تربيت، ويژگي­هاي پيامبر به عنوان يک مربي، مباني تربيت از ديدگاه رسول خدا، برخي از ابزارهاي تربيتي پيامبر)؛ فصل نهم: مباني حقوق بشر (حقوقي که انديشه مادي آنها را نمي­شناسد، يک جانبه نگري)، مقايسه دو اعلاميه (جدول مقايسه اعلاميه حقوق بشر اسلامي، با اعلاميه جهاني حقوق بشر، حقوق بشر در خيال واقعيت، مهمترين کاسيستهاي اعلاميه جهاني حقوق بشر، تفاوت­هاي دو اعلاميه و تفاوت بنيادي).

گفتني است، کتاب سيره پيامبر در رهبري و انسان سازي تاليف سالم الصفار و ترجمه غلامحسين انصاري از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

در بخشي از اين کتاب مي­خوانيم:

«در زمان بيماري سرپرست و حامي پيامبر يعني عموي بزرگوار ايشان جناب ابوطالب جمعي از قريشيان به نزد او آمده و تقاضا کردند که از برادرزاده­اش محمد (ص) بخواهد تا از دعوت مردم به دين جديد دست بردارد يا تخفيفي در اين امر بدهد و آنان نيز در مقابل هرچه مي­خواهد به او بدهند. ليکن پيغمبر که در دعوتش ثابت قدم و استوار بود در جواب آنان و خطاب به عموي ارجمندش فرمود:

اي عم بزرگوار اگر يک کلمه را بر زبان آوريد سروري و فرمانروايي عرب و عجم را به دست خواهيد آورد. قريشيان با خرسندي گردن­هاي خود را به سمت پيامبر فراز کردند تا بدانند آن يک کلمه چيست و يکي از آنان گفت: بسيار خوب به جان پدرت ده کلمه مي­گوييم حال به ما بگو که چه بايد بگوييم: پيامبر فرمود: بگوييد لااله الا الله و آنچه جز خداي مي­پرستيد رها سازيد.»

 

سه‌شنبه 25 مهر 1391 - 13:41


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری