چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

گام­هايي در راه تبليغ

 

گام­هايي در راه تبليغ

مولف: محمدحسين فضل الله

ترجمه و نگارش: احمد بهشتي

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 23000 ريال

انتشارات چاپ و نشر بين الملل

نام اصلي اين کتاب «خطوات علي طريق الاسلام» است که يکي از کتاب­هاي کم نظير و شايد بي نظيري است که درباره تبليغ نگاشته شده است. دليل نام فارسي است کتاب اينست که اگر ترجمه نام عربي انتخاب مي­شوند چندان گوياي محتواي کتاب نبود. اما نام فعلي بي درنگ بيننده يا شنونده را متوجه محتواي کتاب مي­کند. اگر توجه شود که ناشر کتاب سازمان تبليغات اسلامي است متوجه مي­شود که مقصود تبليغ ديني است آن هم دين مبين اسلام مولف محمدحسين فضل الله - دامت افاضاته – از علماي محترم لبنان و از چهره­هاي انقلابي آن سرزمين است و اميد مي­ رود که با همکاري علماي متعهد آن ديار و فداکاريهاي بي دريغ حزب الله لبنان و انسجام نيروهاي ضد صهيونيسم و امپرياليسم بتواند کشورشان را از مصائب کنوني نجات دهند و دست صهيونيسم و امپرياليسم را قطع کند.

نگارنده در پايان کتاب نوشته است که مطالب کتاب را در حالي نوشته­اند که بيروت مظلوم گرفتار حملات موشکي و هوايي بود و چه بسا ناچار بوده­اند که از نور ضعيف يک شمع استفاده کنند.

ترجمه کتاب هم در سالي صورت مي­گيرد که ادامه سال­هاي بمباران­ها و حملات موشکي بعثي­ها به ايران و تهران مظلوم است و چند روزي از قطع بمباران­ها و موشک باران­ها نگذشته بود که اين ترجمه آغاز شد.

فصل اول کتاب پيرامون گام­هاي تبليغ سخن مي­گويد. فصل دوم کتاب درباره رابطه علم و تبليغ است. علم بايد در خدمت تبليغ باشد عالم بايد علمش را مورد بهره برداري قرار دهد. مسلمان وظيفه تبليغي دارد. مسووليت تبليغي متوجه همگان است. دستگاه­هاي بهداشتي گاهي به انتظار بيمار نمي­نشينند بلکه خود به سراغ بيمار مي­روند. زيرا ممکن است او متوجه بيماري خود نباشند. مراکز تبليغي بايد اينگونه عمل کنند و خود به سراغ مردم بروند و حقايق ديني را به سمع مردم برسانند.

فصل سوم کتاب، مبلغ را در راه تبليغ دنبال مي­کند. در اين راه مبلغ روحيه­اش روحيه رسالت است نه روحيه حرفه و شغل، او تاجري نيست که در صدد جمع مال و ثروت باشد و به هر چيزي از ديدگاه رسالت خود مي­نگرد و حاضر است در راه رضاي خدا هستي خود را نثار کند. مبلغ به چشم رافت و رحمت به مردم مي­نگرد و حاضر است در راه رضاي خدا هستي خود را نثار کند.

فصل چهارم درباره روش­هاي عملي تبليغ بحث مي­کند. ما بايد در تبليغ تابع روش­هاي قرآني باشيم. در اين فصل پيرامون اصالت روش تبليغ و امتياز آن، روش تبليغي قرآن و فلسفه، روش ما ميان انحراف قديم و انحراف جديد، با تحديات فکر و انحراف چگونه مواجه شويم؟، چگونه افکار ديگران را به مردم عرضه کنيم؟، روش تبليغي در برابر فشارهاي عمومي و رابطه آن با تقيه و روش، ميان جنبه­هاي منفي و مثبت واقعيت بحث و بررسي مي­شود.

فصل پنجم درباره روش تربيتي تبليغ سخن مي­گويد. در اسلوب تربيتي تبليغ درباره اسلوب موعظه و ارزش عملي آن، تعادل ميان خوف و رجاء در روش تبليغ، فلسفه ثواب و عقاب در روش عملي ما، به سوي يک روش تربيتي جديد در رابطه ما با خدا، آيا اسلام در اسلوب تعبير، الفاظ خاصي دارد؟ و اسلوب نادرست در نقد تمدن جديد بيشتر مي­خوانيم.

در فصل ششم، کتاب پيرامون قضايا و موقف­ها بحث مي­شود. اگر مسأله­اي پيش ما واضح است دليل آن نيست که پيش ديگران هم واضح باشد. ما بايد سعي کنيم حقايق را با بياني واضح به مردم القا کنيم تا براي آنها قابل درک و فهم باشد. عناوين محورهاي بحث در اين فصل آيا آنچه براي ما واضح است، براي ديگران هم واضح است؟، تبدل احکام شرعي به تقليد و عادت، موقف ما در برابر انحرافي که نتوان در مقابل آن مقاومت کرد، موقف ما در برابر واقعيت سياسي، موقف ما در برابر انحرافات فکري و عملي و آيا در غياب حکومت اسلامي برنامه­هاي ديگر بي اثر است؟ نام دارند.

در فصل هفتم از فصول شيرين و آموزنده کتاب است. در اين فصل سخن از روش­ها و درس­هاي نبوت، تجارت نبوت و چگونگي بهره برداري از آنها، درس­هاي تبليغ در زندگي پيامبران، درس­هاي تبليغ در زندگي پيامبر اسلام، قرآن از راه خطاب به پيامبر با امت سخن مي­گويد و کلمه ختم به جاي مقدمه، است. در اين ترجمه بيشتر سعي شده است که مطالب کتاب منعکس شود و چه بسا از ترجمه آزاد هم آزادتر ترجمه شده است. البته جملات طولاني و اندراج جملاتي در دل جملات ايجاب مي­کرد که چنين رويه­اي انتخاب شود.

اين کتاب در 360 صفحه و هفت فصل تهيه و تنظيم و تدوين شده است.

 گفتني است، کتاب گام­هايي در راه تبليغ نوشته محمدحسين فضل الله ترجمه و نگارش احمد بهشتي با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 23000 ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل وابسته به انتشارات اميرکبير، منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

سه‌شنبه 25 مهر 1391 - 13:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری