چهارشنبه 6 مرداد 1400 - 14:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

ترجمه: غزال حسين زاده

 

عمان و مسجد جامع سلطان قابوس

 

عمان:

عمان کشوري در شرق شبه جزيره عربستان است. پايتخت آن مسقط است. عمان از شرق به درياي عرب و از شمال به درياي عمان مي رسد و در جنوب با يمن و از غرب با عربستان و امارات همسايه است. بخش کوچکي از عمان در قسمت جنوبي تنگه هرمز قرار دارد.

عمان حدود 500309 کيلومتر مربع، مساحت و داراي 2577000 نفر جمعيت است. عمان داراي واحد پول ريال و حکومت آن سلطنتي است.

عمان داراي چهار استان مسقط، مسندم، ظفار، بريمي و پنج منطقه باطنه، ظاهره، داخليه، شرقيه، وسطي است.

عمان در طول تاريخ  نام‌ هاي مختلفي داشته است. «عمانا» در اصل نام يکي از شهرهاي جنوب ايران و در غرب چابهار فعلي و بندر جاسک بوده است.

از مشهورترين نام‌ هاي عمان«مگان» و تغيير يافته اش «مجان» بوده ‌است، اين نام به صنعت کشتي سازي و معادن مس «نحاس» در زمان سومريان ارتباط داشته ‌است. البته مدتي نام عمان «مزون» بوده ‌است.

مسجد جامع سلطان قابوس:

مسجد جامع سلطان قابوس از مساجد اصلي و مهم کشور عمان است. البته عمان مساجد بسياري دارد. نخستين مسجد جامع سلطان قابوس عمان در دهه هفتاد قرن گذشته در شهر مسقط ساخته شد و پس از آن مساجد سلطان قابوس ديگري در شهرهاي مختلف اين کشور بنا شدند.

در سال 1992 پادشاه عمان دستور داد تا بزرگترين مسجد جامع عمان را بنا کنند به همين جهت براي ساخت مسجد مسابقه اي بين المللي برگزار کرد.

شکل گيري طرح مسجد از سال 1993 آغاز و تا سال 1995 ادامه يافت و ساختش هم از همين سال (1995) شروع و در اوايل سال 2001 به پايان رسيد.

مسجد سلطان قابوس، 416 هزار متر مربع مساحت دارد و داراي 3 ورودي است. ورودي اصلي در يک محور افقي به گلدسته اي مي رسد که 91 متر ارتفاع دارد.

صحن مسجد 24 هزار و 400 متر مربع مساحت دارد و گنجايش مسجد 8 هزار نمازگزار است. نمازخانه اصلي مربع شکل بوده و داراي ابعاد 75 در 75 متر مربع است و بقعه آن نيز 50 متر است.

نمازخانه اصلي بيش از 6 هزار و 500 نفر گنجايش نمازگذار دارد و در بخش زنان نيز حدود هزار نفر گنجايش دارد.

نمازخانه داراي درهاي چوبي با آيات قرآني به خط ثلث است، نمازخانه همچنين تابلوهاي شيشه اي رنگي دارد. نوارهايي در ديوارهاي نمازخانه به چشم مي خورد که آيات قرآني و اسماء الحسني بر رويش نقش بسته است.

در محراب هاي مسجد نيز آيات قرآن و پنجره هاي رنگي شيشه اي به چشم مي خورند. مسجد ستونهايي هم از سنگ مرمر و تابلوهاي چوبي دارد.

اين مسجد کتابخانه اي با 20 هزار جلد کتابهاي مرجع در زمينه هاي مختلف علوم اسلامي و انساني دارد. مسجد سالن اجتماعاتي با گنجايش 300 نفر دارد.

فرش مسجد به سفارش سلطان قابوس توسط هنرمندان ايراني(از نيشابور) بافته شده است. مساحت اين فرش 5 هزار متر مربع است.

اين فرش عظيم از پيوستن 48 قطعه مختلف به هم تشکيل يافته و الهام گرفته‌ از طرح هاي فرش ايراني تبريز، کاشان و اصفهان(به خصوص نقشه گنبد مسجد شيخ لطف الله اصفهان و ترکيب طرح افشان شاه عباسي) است.

اين فرش داراي هزار و 700 گره با وزن 21 تن است. در اين فرش 28 رنگ مختلف گياهي استفاده شده است.

 

دوشنبه 24 مهر 1391 - 8:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری