چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 9:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

نمايش: زباني مشترک براي انتقال مفاهيم انساني

 

گزارش اختتاميه جشنواره تئاتر کودک همدان

نوزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر کودک و نوجوان همدان روز گذشته با اعلام دبيري شهرام کرمي به عنوان دبير بيستمين دوره تئاتر کودک و نوجوان و تقدير از بهرام شاه محمدلو به کار خود پايان داد.

به گزارش خبرگزاري مهر، مراسم اختتاميه نوزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر کودک و نوجوان 22 مهر ماه در سالن بوعلي شهر همدان برگزار و پرچم بيستمين جشنواره براي يک سال ديگر به شهرام کرمي سپرده شد.

در آغاز اين مراسم که با سرود ملي و قرائت آيات کلام الله مجيد آغاز شد، فيض منش قائم مقام ستاد برگزاري جشنواره در همدان روي صحنه رفت و ضمن اداي احترام به پيامبر (ص) به سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ، مسئولان استانداري، حميد شاه آبادي معاون امور هنري وزير ، قادر آشنا مدير کل هنرهاي نمايشي و نمايندگان همدان در مجلس شوراي اسلامي گفت: دنياي کودکان دنياي رنگ و بازي و نشاط بي پايان براي آموختن است. حمايت هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان از دغدغه هاي اصلي ماست و برگزاري جشنواره بين المللي هم دليل بر اين مدعي است.

سپس شهرام کرمي دبير جشنواره گزارشي از نوزدهمين جشنواره بين المللي تئاترکودک و نوجوان ارائه کرده و گفت: جشنواره تئاتر کودک هدفش توجه به مخاطبان و به خصوص بچه هاست. اين توفيق براي ما مسئولان به وجود آمد که بتوانيم توجه بچه ها را جلب کنيم و خنده را روي لبهاي آنها بنشانيم. کمک به بچه ها به عنوان آينده سازان اين مملکت خيلي ارزشمند است و مسئولان با حمايت خود امکان اين کار را فراهم مي کنند.

کرمي خاطر نشان کرد هدف ما اين بود که بيش از 20 هزار نفر از بچه هاي استان را تحت پوشش جشنواره قرار دهيم. 152 اجرا و 43 برنامه جنبي در جشنواره برگزار شد و همه هنرمندان شاهد بودند که جشنواره با استقبال زيادي روبرو شد و اين به همه ما ثابت کرد که خانواده تئاتر کودک و نوجوان چقدر بها دارند و چقدر بايد به آنها توجه شود.

دبير جشنواره، ضعف هايي که در برگزاري وجود داشت را ناشي از ضعف و ناتواني شخصي خود دانست و نکات مثبت جشنواره را وابسته به گروهي دانست که او راهمراهي مي کردند.

وي پس از تشکر ازهمه مسئولان ارشد فرهنگ و هنر از جمع زيادي از بچه هاي استان که دراين چند روز پشت در بسته ماندند و به دليل ظرفيت محدود جشنواره نتوانستند کارها را ببينند عذر خواهي کرد.

کرمي در پايان تاکيد کرد: جشنواره متعلق به اين استان است و اتفاق خيلي خوب اين بود که استاندار محترم همدان از ابتدا در شوراي سياستگذاري جشنواره حضور داشتند و در سالن هاي تئاتر هم به تماشاي نمايش ها مي نشستند. حضور نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز اهميت زيادي داشت و اميدوارم آنها کمک کنند که از لحاظ بودجه اتفاقات خوبي براي تئاتر رخ دهد. تئاتر هنر ارزشمندي است و اميدوارم شاهد اتفاقات بهتري در حوزه تئاتر باشيم.

در اين بخش اردشير صالحپور مجري اختتاميه ، خبر انتصاب شهرام کرمي به سمت دبيري جشنواره بيستم تئاتر کودک و نوجوان را اعلام کرد.

انتظار تاسيس دبيرخانه دائمي جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان را داريم.

در ادامه مراسم خجسته نماينده مجمع نمايندگان همدان از همه برگزار کنندگان جشنواره تشکر کرد و گفت همدان ظرفيت هاي خوبي دارد و مي تواند جشنواره هاي بزرگتر را هم برگزار کند. جشنواره امسال 70 درصد بومي بوده و ابزار اميدواري کرد سال آينده صد در صد بومي شود.

وي خطاب به وزير گفت ما انتظار تاسيس دبيرخانه دائمي جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان را داريم. انتظار راه اندازي رشته تئاتر کودک و نوجوان در دانشگاه را داريم و از استان مي خواهيم که سالن اجرا با ظرفيت 1000 نفر راه اندازي شود. پژوهشگاه تئاتر کودک و نوجوان و پرئيس سينمايي با تمام امکانات در همدان راه اندازي شود.

وي با اشاره به همزماني دو جشنواره فيلم و تئاتر گفت: اين همزماني باعث شد که رسانه ها کمتر به تئاتر توجه کنند انتظار داريم جشنواره تئاتر در زمان ديگري برگزار شود. ما جشنواره فيلم کودک و نوجوان را هم مي خواهيم. جشنواره تئاتر به بهترين شکل برگزار و تمامي شئونات در آن رعايت شد. برخي از افراد بي دليل نگران بودند.

امکانات بالقوه زيادي وجود دارد که بايد بالفعل شود.

در ادامه مراسم آزاد استاندار همدان با تشکر از هنرمندان و مسئولان برگزاري جشنواره، از همه شرکت کنندگان خواست اگر کم وکاستي در جشنواره بوده ببخشند و ادامه داد: امروز همدان امکانات بالقوه زيادي دارد که براي  بالفعل شدن آنها راه زيادي داريم. اميدواريم در سال هاي بعدي امکانات بيشتري فراهم شود ، کار بزرگ شما آثار و برکات زيادي براي توسعه هنر نمايش خواهد داشت.

آزاد تاکيد کرد: اگر بخواهيم درآينده به مسائل فرهنگي عنايت داشته باشيم بايد از حالا توجه بيشتري به تئاتر کودک و نوجوان نشان دهيم. زبان نمايش و هنر زبان نرم و تاثير گذاري است و آثار هنري و نمايشي ما قطعا تاثير زيادي در همه مردم دارد. نمايش زبان مشترک همه آدم هاست و از اين طريق مي توان مفاهيم انساني را انتقال داد.

ايجاد فضاي نشاط

محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي سخنران بعدي مراسم بود. او با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در جمع مردم اسفراين تاکيد کرد: ايجاد فضاي نشاط بايد يکي از مهمترين فعاليت هاي ما باشد و بچه ها مي توانند اين نشاط را ايجاد کنند.

او با اشاره به آياتي از سوره لقمان که در ابتداي مراسم خوانده شد از هنرمندان خواست با توجه به اين آيات از آن بهره بگيرند. چرا که اين آيات به گفت و گوي صميمانه لقمان با کودکش اشاره دارد که بدون هيچ توبيخ و تهديدي انجام مي شود و راه و رسم تعامل با کودک و نوجوان را مي آموزد.

وزير ارشاد تاکيد کرد: با احترام و مودت با کودکان آنها را مي توان در مسير درست قرار داد. انتقال مفاهيم و آداب زندگي از اين طريق به اين عزيزان انجام مي شود. آموزش تنها از طريق کلاس و درس و خطابه نيست و آموزش غير مستقيم تاثير بيشتري دارد.

وزير ارشاد با نام بردن از تعدادي از داستان هاي معنوي معنوي گفت: از طريق اين داستانها مفاهيم بلند فلسفه و حکمت ناب بيان مي شود. کودکان بشتر به قصه و داستان گرايش دارند و از طريق همين ها در تئاتر و فيلم مي توان مضامين را انتقال داد که اين کار شما هنرمندان عزيز است.

وي با تقدير از تفکيک دو بخش کودک و نوجوان ابراز اميدواري کرد در سال آينده بخش خردسالان هم تفکيک شود و نمايش هايي با حضور بازيگران کودک روي صحنه برود. حسيني تاکيد کرد: با اينکه محدوديت هاي اعتباري داريم اما هيچ برنامه اي تعطيل نشده است و اعتباري هم براي اختصاص دادن به بخشي مختص اشرف مخلوقات، پيامبر اعظم (ص) اختصاص پيدا کرده است.

تقدير از بهرام شاه محمد لو

در ادامه مراسم بزرگداشت بهرام شاه محمدلو برگزار شد. در اين بخش پرويز پور حسيني روي صحنه آمد و گفت: آقاي شاه محمد لو را از سال 50 که همدوره ما بودند مي شناسم. ايشان از سال 48 اولين گروه را در کنار خانمشان و ديگران در کانون تشکيل دادند و نمايش هاي جدي را اجرا کردند. بيش از صد اثر نمايشي داشته اند که همگي قابل توجه بوده است. وي ادامه داد: در نمايش يک جفت کفش براي زهرا، خانم معتمدآريا و آقايان طهماسب و جبلي را براي اولين بار معرفي شدند.

او با نام بردن تعدادي از آثار تلويزيوني و تئاتري شاه محمدلو گفت: "خسته نباشي بهرام".

در ادامه مجري مراسم از راضيه برومند همسر و همکار شاه محمدلو خواست روي صحنه بيايد که برومند گفت: من هيچ کاري براي ايشان نکرده ام و آقاي شاه محمدلو خيلي چيزها را به من ياد داده اند. ترجيح مي دهم به عنوان يک همسر درباره او صحبت نکنم. بيشتر او را يک بازيگر، کارگردان و تهيه کننده اي مي بينم که بسيار حساس و موشکاف و نکته بين هستند که کار کردن با ايشان اصلا آسان نيست. ترجيح مي دهم در کارهاي ايشان شرکت نکنم به خصوص که بخواهم در اين آثار بازيگر باشم، چون ديوار کوتاهه من هستم.

پورحسيني از او خواست درباره زندگي با اين هنرمند و چگونگي بزرگ کردن دو فرزندشان صحبت کند که برومند در پاسخ گفت: ما روز هاي شيريني هم داشتيم. واقعا کار مشکلي است با توجه به اين که من با کسي زندگي مي کنم که هم هنرمند است و هم بهرام شاه محمدلو است که دو برابر آدم حساستري است و گاهي بداخلاق هم مي شود.

شاه محمد لو پس از دريافت تنديس خود گفت: وقتي داشتم به اينجا مي آمدنم به دليل حجم محبتي که دوستان به من منتقل مي کنند حس کردم نتوانم اين همه را تحمل کنم. حالا هم اين حجم پرشده و تنها با چند قطره اشک در اينجا مي توانم آن را خالي کنم.

 

 

 

يكشنبه 23 مهر 1391 - 12:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری