دوشنبه 12 خرداد 1399 - 1:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

توديع و معارفه دو مدير موسيقي در حوزه هنري

 

 مراسم توديع رضا مهدوي و معارفه پيروز ارجمند در مرکز موسيقي حوزه هنري با حضور محسن مومني شريف برگزار شد.

رئيس حوزه هنري در اين مراسم اظهار داشت: مهدوي در طول فعاليت خود با کمبودها و کاستي ها کنار آمد و کارنامه توليدات مرکز موسيقي در زمينه هاي مختلف اجرايي و پژوهشي اين مهم را تصديق مي کند.

وي ادامه داد: مهدوي در 10 سال اخير با آگاهي در راستاي اهداف حوزه هنري قدم برداشت و بايد گفت ما براي جايگاهي که امروز مرکز موسيقي حوزه هنري به دست آورده مديون وي هستيم.

مومني خاطر نشان کرد: مهدوي در برهه هاي گوناگون زماني براي توليد آثار فاخر و سطح بالا قدم برداشت که توليد آثار متعدد موسيقايي به مناسبت موفقيت هاي هسته اي ايران اسلامي از جمله آنهاست.

وي خاطر نشان کرد : دليل اصلي استعفاي مدير مرکز موسيقي خستگي وي از کارهاي اجرايي بود که فعاليت هاي هنريش را تحت شعاع قرار مي داد و حوزه نيز با اينکه ميلي به انجام اين کار نداشت اما با استعفايش موافقت کرد.

مومني افزود: حوزه هنري، خانه مهدوي است و از داشته هاي اين هنرمند گرامي بهره مي بريم تا بتوانيم به وظيفه خود که اعتلاي هنر ايراني اسلامي است، عمل کنيم.

وي در مورد پيروز ارجمند که مديريت جديد مرکز موسيقي حوزه هنري را برعهده گرفته است گفت:‌ آقاي ارجمند با داشتن بيش از 200 اثر موسيقي، جايگاه اين هنر را در حوزه هنري مي‌شناسد و اميدوارم در شرايطي که براي موسيقي به وجود آمده است که نه دوست آن را مي‌پذيرد و نه دشمن، شاهد کارهاي شاخص باشيم.

هر كس در هر جايگاهي هست بايد خدمت كند

رضا مهدوي مدير پيشين مركز موسيقي حوزه هنري در سخناني كوتاه ضمن تشكر از همه مسئولان و همكارانش در حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي از جمله حجت الاسلام سيد مهدي خاموشي، محسن مومني شريف، محمد حمزه زاده، هنرمندان، استادان و همكاراني كه با وي همكاري داشتند، گفت: از همه همكارانم در مركز موسيقي حوزه هنري كه حدود 7 يا 8 نفر هستند اما هر يك به اندازه سه  نفر كار مي كنند صميمانه تشكر مي كنم.

وي با اشاره به آيه اي از قرآن كريم خاطر نشان كرد: هر كس در هر جايگاهي هست بايد خدمت كند و همانطور كه قرآن دستور داده بايد تلاش كند تا مسلمان از دنيا برود.

مهدوي ادامه داد: اگر به كتاب هايي كه در اين ايام از سوي حوزه هنري منتشر شده از جمله «پايي كه جا ماند» يا «نورالدين پسر ايران» نظر بيندازيم و خاطرات اين بزرگان را مرور كنيم خجالت زده مي شويم از بزرگاني كه بيشترين خدمات را به اين كشور كرده اند اما هيچ جايگاهي ندارند و درمي يابيم كه فقط بايد خدمتگذار باشيم.

اين هنرمند به فعاليت هاي دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري اشاره كرد و گفت: تيم آقايان سرهنگي و بهبودي با انتشار چنينين آثاري كار بزرگي انجام داده اند و در حقيقت در حال احياء كردن ارزش هاي انقلاب اسلامي هستند.

وي در پايان افزود: ما در مركز موسيقي حوزه هنري كار چنداني نكرديم و اميدوارم جامعه موسيقي به فعاليت هاي بنده كمترين به ديده اغماض بنگرند و مرا عفو كنند.

 حميد عسگري،پيروز ارجمند؛ بهترين گزينه براي جانشيني رضا مهدوي

 رهبر اركستر و استاد دانشكده موسيقي و نمايش دانشگاه تهران در آيين توديع و معارفه رضا مهدوي مدير پيشين مركز موسيقي حوزه هنري و معارفه پيروز ارجمند مدير جديد اين مركز گفت: وقتي اين مسئوليت به پيروز ارجمند پيشنهاد شد او براي پذيرش آن با من مشورت كرد و من به دو دليل مخالفت كردم؛ نخست به اين دليل كه كار اجرايي هنرمندي را كه براي فعاليت هنري اش به خلوت احتياج دارد دچار مشكل مي كند و مانع كار هنري اش مي شود. دوم به دليل اينكه پذيرفتن مسئوليتي كه پيشتر يكي از چهره هاي درخشان و شناخته شده هنري آن را بر عهده داشته كار دشوار و چالش برانگيزي است.

وي، رضا مهدوي را هنرمندي پر كار و با سابقه اي درخشان خواند و گفت: جانشيني رضا مهدوي به خودي خود كاري تامل برانگيز است اما با اين وجود وقتي شنيدم كه پيروز ارجمند اين مسئوليت را پذيرفته خوشحال شدم زيرا معتقدم كه ارجمند يكي از بهترين گزينه هاي اين جانشيني بود.

عسگري سپس گزارشي از فعاليت ها و دغدغه هاي هنري پيروز ارجمند را براي حاضران قرائت كرد و گفت: شخصيت هنري چند بعدي پيروز ارجمند به او ويژگي خاصي بخشيده است.

وي با برشمردن نام تني چند از استادان پيروز ارجمند و هنرمنداني كه با آن ها همكاري داشته خاطر نشان كرد: شاگردي ارجمند نزد استادان بزرگ موسيقي كشور به كار او عمق و ژرفاي ويژه اي بخشيده است كه در آثار متعدد خلق شده توسط او كاملا  مشهود است.

اين استاد دانشگاه اظهار كرد: پيروز ارجمند علاوه بر آفرينش آثار هنري، يك پژوهشگر عرصه موسيقي نيز است كه طرح ها و مقالات بسياري در زمينه هاي مختلف اين هنر نوشته است از جمله آن ها مي توان به تصحيح و مقابله رساله شرح اصوات، طرح پژوهشي موسيقي استان كرمان، طرح پژوهشي تاثيرات موسيقي ايران و هند و ... اشاره كرد.

وي افزود: يكي ديگر از دغدغه هاي هنري پيروز ارجمند موسيقي نواحي و موسيقي مذهبي است كه به نظر مي رسد از آنجا كه پدر او يكي از تعزيه گردانان برجسته زابل بوده است اين علاقه در او ايجاد شده باشد؛ پيروز ارجمند تاكنون مقالات متعددي در زمينه مسيقي نواحي و موسيقي مذهبي به رشته تحرير درآورده است.

اين هنرمند ارتباط عميق پيروز ارجمند با دانشگا هها و جامعه آكادميك موسيقي كشور را به عنوان يكي ديگر از ويژگي هاي مهم شخصيت هنري وي برشمرد.

عسگري ضمن برشمردن برخي از سوابق اجرايي پيروز ارجمند، اظهار كرد: يك مدير موفق در حوزه هنري بايد سوابق اجرايي موفقي داشته باشد كه خوشبختانه پيروز ارجمند داراي سوابق اجرايي درخشاني است.

وي در پايان پيروز ارجمند را هنرمندي خوشنام، متعهد و بي حاشيه خواند و گفت: امروز نگاه هنرمندان كشورمان در احياء كردن هنر متعهد و مسئول به حوزه هنري است و اميدواريم پيروز ارجمند خادمانه در اين مسير كوشا و موفق باشد.

حمايت جدي از موسيقي ملي ايران در بخش سنتي و نواحي

 پيروز ارجمند در اين مراسم با بيان اين كه خدا را شاكرم كه بار ديگر فرصت خدمت به موسيقي و موسيقيدانان سرزمين ايران اسلامي را پيدا كرده ام، گفت: مراتب سپاس خود را از حسن نظر و اعتماد مديران حوزه هنري و رياست سازمان تبليغات اسلامي اعلام مي دارم.

 وي افزود: پا در جاي پاي هنرمند و مدير توانايي چون رضا مهدوي نهادن سخت است و هيچ مديري در عرصه موسيقي چنين تاييدي از اهالي اين عرصه نگرفته است و تلاش ميكنم تا از تجارب و راهنمايي هاي او كمك بگيرم.
 ارجمند با اشاره به فعاليت هاي مركز موسيقي حوزه هنري، عنوان كرد: تمركز بر حوزه توليد و پژوهش در فعاليت هاي دوران مديريت آقاي مهدوي ديده مي شود و اين مركز به عنوان تخصصي ترين نهاد حمايت و فعاليت درعرصه موسيقي شناخته شده و اجرا و توليدات در حوزه كلاسيك و پاپ در اختيار دارد.

اين موسيقيدان و كارشناس موسيقي تشكيل شوراي علمي در مركز موسيقي را از نخستين اهدافش دانست و تصريح كرد: در اين بخش از استادان دانشگاه و جامعه شناسان موسيقي و موسيقي دانان متعهد كه عموما نيز جوان هستند براي تامين اهداف، سياست هاي راهبردي و كليه آثار توليدي و پژوهشي بهره مند مي شويم و به صورت موضوعي نيز از مشاوره استادان موسيقي استفاده مي كنيم.

 او دومين برنامه خود در مركز موسيقي حوزه هنري را اينگونه عنوان كرد: براي كشور ايران با سابقه چند هزار ساله موسيقي در دوره هاي پيش و پس از اسلام منشا شكل گيري گروه هاي آواز جمعي بوده است كه عموما در مراسم مذهبي و آييني استفاده مي شده، دست يابي به نمونه هاي موسيقي كورئال، خصوصا " آكاپلا" (نوعي ازموسيقي آواز جمعي) از اهداف اصلي من است.

 مدير جديد مركز موسيقي حوزه هنري ادامه داد: ورود به توليد اين گونه آثار خصوصا براي گروه هاي سني دانش‌آموزي كه چند ميليون دانش آموز و هزاران گروه فعال در اين زمينه را تحت پوشش قرار مي دهد با مضامين مبتني بر ملي و ارزشي از اهداف مركز موسيقي است.

وي حمايت جدي از موسيقي ملي ايران در بخش سنتي و نواحي را سومين برنامه خود اعلام كرد و گفت: اين حمايت با رويكرد توليدي و پژوهشي از اهداف مركز است كه در وحله اول تكميل پژوهش هاي ميداني در حوزه موسيقي اقوام ايران و سپس تحقيق و مطالعات توصيفي انسان شناسانه انجام خواهد شد و همچنين دست يابي به بانك اطلاعات موسيقي سنتي و نواحي ايران و بهره مندي از آن براي پژوهشگران و علاقه مندان در راستاي اهداف جديد مركز موسيقي است.

 ارجمند با اشاره به اين كه چهارمين برنامه مركز موسيقي، توليد موسيقي هاي فاخر در ژانر هاي موسيقي خصوصا سنتي و كلاسيك با مضامين ارزشي و متناسب با نيازهاي روز جامعه است، گفت: اين توليدات با موضوعات دفاع مقدس، آرمان ها و ارزش هاي انقلاب اسلامي، ارزش هاي قومي و ملي، وحدت ملي، ارزش هاي خانواده و موسيقي متناسب با نياز كودك و نوجوان كشورمان از ديگر برنامه هاي مركز است.

 او پنجمين برنامه مركز موسيقي را معطوف به فصل نامه تخصصي مقام و انتشارات مكتوب مركز موسيقي دانست و افزود: در اين بخش نيازمند تجديد نظر در توليد و محتوي آثار متناسب با نيازهاي جامعه دانشگاهي، موسيقيدانان و علاقه مندان به موسيقي هستيم. نياز به ترجمه هاي خوب از آثار مكتوب موسيقي به خصوص موسيقي  شرق، نقدها و تجزيه و تحليل آثار موسيقايي و مقالات پژوهشي در اين حوزه داريم.

 وي ادامه داد: ششمين برنامه اين است كه در چشم اندازي وسيع تر طرح تدوين دايره المعارف جامع موسيقي ملي را پي بگيريم و اميدوارم با همكاري پژوهشگاه فرهنگ و هنر حوزه هنري نياز جدي در منبع مرجع موسيقي ايران مرتفع گردد.

 ارجمند درباره هفتمين برنامه اش نيز گفت: ارتباط با تمامي علاقه مندان و موسيقيدانان در سراسر جهان از طريق وب سايت تخصصي مرجع موسيقي ملي، ارائه و پوشش فعاليت ها و پژوهش هاي انجام شده در حوزه موسيقي نواحي و سنتي ايران از اين طريق راهي موثر در دنيا معاصر براي ارتباط بيشتر و معرفي موسيقي ايران خواهد بود و اميد است بتوانيم اين وب سايت را حداقل به دو زبان عرضه نماييم و مركز هم انديشي و مطالعات موسيقي ايران و آرشيو و بانك اطلاعات در اين زمينه فراهم شود، قطعا نيازهاي علاقه مندان و موسيقي دانان ايراني در سراسر ايران در اولويت خواهد بود.

 اين موسيقيدان برگزاري همايش ها و سمينارهاي علمي با رويكرد موسيقي ملي ايران و شرق را هشتمين برنامه مركز موسيقي حوزه هنري عنوان كرد و گفت: اين برنامه ها را خصوصا در حوزه جهان اسلام پي مي گيريم و ضرورت برگزاري جلسات هم انديشي در زمينه مباحث مختلف موسيقي از جمله مباحث فقهي با حضور مشترك انديشمندان حوزه و دانشگاه ما را برآن خواهد داشت تا در اين زمينه به صورت مستمر و پي گير جلسات را برگزار نماييم و اميد است بتوانيم الگوي توليد و عرضه موسيقي هنري ، ناب و ارزشمند اسلامي در ميان كشورهاي اسلامي و در جهان باشيم.

 وي ادامه داد: نسل پويا و جوان ايران در عرصه هاي مختلف هنري از جمله موسيقي با تعهد و ايمان به كسب علم پرداخته و مباحث نظري و علمي موسيقي را همزمان پي گيري كرده است، وظيفه ما ايجاد ظرفيت هاي بهره مندي از توانايي هاي اين نسل توانا و متعهد، با تقوا و ارزشمند براي توليد و پژوهش و اجراي موسيقي فاخر و ارزشي است.
 ارجمند خاطرنشان كرد: تمامي آنچه بيان شد 8 منشور اصلي اهداف آتي مركز موسيقي حوزه هنري خواهد بود كه بر اين اساس سياست هاي راهبردي توسط شوراي علمي مركز تدوين خواهد شد و در اين راستا برنامه ريزي و عمل خواهيم كرد.

 وي افزود: شوراي علمي مركز موسيقي بازوي مشورتي و نظارتي براي مراكز استاني حوزه هنري نيز خواهد بود و لذا اميدوارم مديران كل و كارشناسان محترم فرهنگي و موسيقي استان ها اهتمام خاصي به مقوله موسيقي هنري و فاخر داشته باشند كه اين امر در راستاي منويات و نظر مقام معظم رهبري است و چشم اميدم به نظرات و پيشنهادات سازنده و همكاري و همياري همه عزيزان در مجموعه حوزه هنري است.

 

در اين مراسم لوح تقدير رئيس حوزه هنري به رضا مهدوي مدير پيشين مركز موسيقي حوزه هنري پس از قرائت، توسط محسن مومني به وي اهدا شد. همچنين لوح تقديري هم كه از سوي همكاران مركز موسيقي حوزه هنري تهيه شده بود به رضا مهدوي تقديم شد.

 

چهارشنبه 19 مهر 1391 - 11:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری