چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 3:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

مهارت رفتن به سفر

 

مهارت رفتن به سفر

نويسنده: حميد بيک زاده جلالي

با همکاري: مجموعه علمي و فرهنگي مرآت انديشه

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 15000 ريال

انتشارات: چاپ و نشر بين الملل

مجموعه مهارت­هاي زندگي شامل 24 جلد کتاب در موضوعات مختلف به اين مسئله پرداخته است. از ويژگي­هاي اين مجموعه، رويکرد کاملاً ديني به مهارت­هاي زندگي است. بهره گيري از آيات و روايات و استخراج مهارت­هاي زندگي از سيره معصومان بر جذابيت محتوايي اين کتاب­ها افزوده است.

اين کتاب سعي کرده است براساس آيات و روايات نکات کليدي و کاربردي لازم در سفر را مطرح کند. باشد که با عمل به اين دستورها به زندگي مطلوب و مدنظر اسلام نزديک­تر شويم. از آنجا که دين اسلام به تمام زواياي زندگي بشر توجه داشته و براي آن برنامه­اي در نظر گرفته براي سفر نيز آداب و احکامي ارائه کرده است. اگر مسلمانان به اين آداب و احکام توجه کنند و آن­ها را بکار گيرند، علاوه بر بهره­هاي مادي سفر خويش از مواهب معنوي آن نيز بهره مند مي­ شوند.

اسلام به مسلمانان مي­آموزد از منظري ديگر به سفر بنگرند و با توجه به نکاتي که در سفرهاي کوتاه دنيايي بايد در نظر داشت براي سفر آخرت خود برنامه ريزي کنند. اسلام به مسلمانان گوشزد مي­کند همان طور که در سفرهاي دنيايي يکي از نکات مهم سبک بار بودن است، براي راحتي و آسايش سفر آخرت نيز سبک بار بودن ضروري است، همان گونه که انسان عاقل در سفر به دليل موقتي بودن آن به چيزي دل نمي­بندد، انسان مومن نيز به دنيا و زينت­هاي آن دل نمي­بندد.

اين کتاب شامل پنج فصل با عنوان­هاي چرايي مسافرت، چگونگي رفتن به سفر، هم سفر، آداب مسافرت و احکام سفر است.

در فصل اول درباره بحث­هاي سفر دنيوي و اخروي، مسافرت، گسترش و تقويت تعقل، رسيدن به تعالي، آشنايي با فرهنگ­ها، انواع مسافرت، تقسيم اول و تقسيم دوم بحث مي­شود.

نويسنده در فصل دوم نيز پيرامون مکان مسافرت، زمان مسافرت، ساعت­هاي مستحب، غذاي مسافر، محل اسکان، لوازم سفر و انتخاب مسيرهاي متفاوت سخن مي­گويد.

همراهي با هم سفران، ميانه روي با هم سفران، سرگروه و سفر گروهي، حقوق هم سفر از عناوين فصل سوم به شمار مي­رود.

مستحبات، نام خدا، غسل، صدقه، تسبيح حضرت زهرا (س)، قرآن، دعا (دعاي هنگام حرکت، دعا در ميانه راه، دعا براي ايمني مال، دعاي هنگام بازگشت)، برداشتن تربت و انگشتر عقيق، توجه به مسائل عبادي در سفر، نوشتن وصيت نامه، وداع با مسافر و آداب بازگشت از عناوين مطرح شده در فصل چهارم (آداب مسافرت) به شمار مي­رود.

در فصل آخر نيز درباره احکام سفر همچون قبله يابي و جهت يابي در مسافرت، چگونگي جهت يابي در روز، جهت يابي در شب و قبله يابي بحث و بررسي شده است.

گفتني است، کتاب مهارت رفتن به سفر نوشته حميد بيک زاده جلالي با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 15000 ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

 

 

چهارشنبه 19 مهر 1391 - 8:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری