پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 13:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

نكوداشت شاعر لحظه‌هاي ناب انقلاب

 

طي مراسمي نکوداشت استاد حميد سبزواري شاعر آرمانگراي انقلابي کشورمان با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمع کثيري از اقشار مختلف مردم  دانشجويان و اساتيد دانشگاه در سالن استاد محمدتقي شريعتي دانشگاه حکيم سبزواري برگزار شد .

حسيني: من با سلام گرم رئيس‌جمهور به سبزوار آمده‌ام

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم نکوداشت حميد سبزواري گفت: من با سلام گرم رئيس جمهور به اين برنامه آمده‌ام. امروز برنامه‌اي با حضور رئيس‌جمهور داشتيم ولي وي وقتي متوجه شد برنامه گراميداشت استاد سبزواري در کار است، به من تاکيد کرد که در اين مراسم حاضر شوم.

 سيد محمد حسيني وزير ارشاد در مراسم نکوداشت حميد سبزواري که در دانشگاه حکيم سبزواري در حال برگزاري است، گفت: من با سلام گرم رئيس جمهور به اين برنامه آمده‌ام. امروز برنامه‌اي را با حضور ايشان داشتيم و آقاي احمدي‌نژاد از من انتظار داشتند که در آن برنامه حضور داشته باشم، ولي وقتي متوجه شدند که برنامه گراميداشت استاد سبزواري در کار است، به من تاکيد کردند که در اين مراسم حاضر شوم.

 وزير ارشاد گفت: شعر تيغ است گاه قتال است و گاه جراح. گاه نيشتر است و زخم مي زند و گاه درمان مي کند. شعر آتش است و به همان اندازه که مي سوزاند، لطيف است. شايد بتوان گفت که شعر بر سخت‌ترين ها هم موثر است. حاکمي از جنوب ايران را که از باربري به سالاري رسيده بود، پرسيدند چگونه به اين مقام رسيدي؟ و او گفت مرا سروده‌اي از حنظله بادغيسي متحول کرد.

 حسيني گفت: کدام جاده فرد را به مقصد جاودانگي مي رساند، هموارتر از جاده هنر؟ و آن هم به طريق شعر و به شيوه قرق که سرسپردگي حضرت حق است و آن ها که در اين راه قدم مي گذارند. پس آنان که در اين مسير قدم مي‌گذارند و گام برمي‌دارند و دل مي‌سپارند، اوج مي‌گيرند و ابر مي‌شوند و غيرت مي‌بارند و بذر مي‌کارند و ثمر مي‌آرند و بنايي از رشد مي‌گذارند.

 عضو شوراي انقلاب فرهنگي ادامه داد: در اين طايفه «والسابقون السابقون اولئک المقربون»‌اند. هنوز طراوت ترانه‌هاي زيباي سبزواري از فضاي موسيقي انقلاب تراوش دارد، آن‌گونه که حال انقلابيــون را خوش دارد. سروده ماندگار خميني اي امام  و يا اين بانگ آزادي است کز خاوران خيزد.

 وي افزود: آن جاودانه سروده‌اش، شعر سر به حماسه سوده‌اش، همپاي جلودار،«تنگ است ما را خانه، تنگ است اي برادر». هنوز هم بوي نياز به مشام مجاهدان جانباز از اين سروده غيرتباز دلنواز مي‌رسد. «ننگ است ما را خانه بر دشمن نهادن» و يا آن تصنيف بي‌بديل در رثاي آن حکيم نبيل «اي مجاهد شهيد مطهر». از گذشته تا حال، ابدال در باورش نمي‌بيني. سروده‌هايش اگر از ابتهال است و اگر از ابتهاج، به جز به دين و دَين، باج نمي‌دهد. شعر عاصي و حماسي‌اش در تاريک روزگار ستم‌شاهي اين چنين است «بر فلک يک نقطه روشــن نمي‌بينم چرا» و در انقلاب و در دفاع مقدس و زان پس همه و همه، تعهد است تعهد است تعهد.

وزير ارشاد در پايان سخنانش گفت: سبزوار شايسته اعتلاست و سبزواريان را اين خواسته بوته ابتلاست. اين قوم سربدار به تاريخ‌گذاري اگر کنند، از ميان سران سر برکنند که جوهر آنرا به گواهي تاريخ دارند و حلاج‌وار در عرصه معرفت حامل دارند. سروده‌هاي سبزواري گواه اين است و چيزي که عيان است، چه حاجب به بيان است. سايه‌اش ماندگار و عمرش برقرار و سروده‌هايش سبزه‌وار باد. هر که همت بر اين بزرگداشت، گماشت، قدمي به صواب برداشت.

در ادامه اين مراسم دکتر محسني ثاني نماينده مردم سبزوار در مجلس ضمن قرائت پيام دکتر لاريجاني، گفت: اگر ايران اسلامي در صنعت، تسهيلات، توليدات، کشاورزي و… نتوانسته در جامعه جهاني نام و نشاني از خود به نمايش بگذارد اما خوشبختانه در جايگاه علمي و ادبي صاحب بزرگترين برندهاي علمي و هنري است.

وي به جايگاه والاي استاد حميد سبزواري در شعر و ادب پارسي اشاره کرد و گفت: امروز مفتخريم که در عصر حاضر فرزندي از خطه سربداران توانسته با سرودن اشعار و نغمه هاي انقلابي تحولي عظيم  بوجود آورد بگونه اي که امام خميني(ره)در همان زمان درباره شعرهاي ايشان گفتند انقلاب ما به چنين اشعار و شعرايي نياز دارد.

سيد نوراله رضوي دبير نکوداشت ملي استاد حميد سبزواري نيز ضمن اشاره به ديدار اعضاي ستاد نکوداشت استاد با مقام معظم رهبري، حميد سبزواري را يکي از پيشکسوتان شعر و ادب از قول رهبر انقلاب معرفي کرد و افزود: شعرهاي استاد در جهت افزايش بصيرت قرار گرفته است. وي ضمن تقدير از همه نهادها و سازمان هاي در برگزاري اين نکوداشت، ابراز اميدواري کرد در آينده شاهد بزرگداشت ابوالفضل بيهقي، حاج ملاهادي سبزواري و… در سبزوار باشيم.

من شاگرد هستم و دستانم خالي است

حميد سبزواري در مراسم نکوداشتش در سبزوار گفت: من شاگرد هستم و شما خواستيد که من امروز به برنامه آمده ام. دستانم خالي است و چشمم به لطف شماست.

 حميد سبزواري در اين مراسم گفت: با وجود تاثيرهايي که شعر فارسي از شعر عربي گرفته است، هيچ گاه آن چه در شعر فارسي وجود دارد، در شعر و ادبيات عرب وجود ندارد و آن، اصل زبان فارسي است. با برخورداري از اين زبان و شيوه هايي که سرايندگان شعر فارسي در پيش گرفته اند، شاهد شعر فارسي يعني اوج هنر در طول تاريخ بوده ايم.

وي افزود: بعد از قرآن و سخنان علي مرتضي و اهل بيت، شعر و نثر فارسي فضاي فرهنگ اين مرز و بوم را معطر کرده است. من شاگرد هستم و شما خواستيد که من امروز به برنامه آمده ام. دستانم خالي است و چشمم به لطف شماست. گاهي شعر و ترانه اي گفته ام که به دست ديگران رسيده است. کار ديگري از دستم بر نمي آمده است.

اين شاعر ادامه داد: من به بسياري از شهرهاي ايران سفر کردم و با محبت مردم روبرو شدم. اميدوارم اين خصيصه محبت و مهرباني ايرانيان همچنان زنده بماند و عزيزاني که در دانشگاه ها و مراکز تربيتي فعاليت دارند، به خوبي و با ظرافت آن را به نسل هاي بعدي منتقل کنند. زبان فارسي زبان لطيفي است و به دل و جان مي نشيند در حالي که زبان هاي ديگر خشن هستند و لطافت زبان فارسي را ندارند.  وي در ادامه به خوانش تعدادي از اشعارش پرداخت.

حميد سبزواري در مراسم گراميداشتش در دانشگاه حکيم سبزواري، ضمن تقدير هداياي مختلفي از نهادهاي فرهنگي و بخش‌هاي مختلف اين دانشگاه دريافت کرد.  وي تمام هدايا را به موسسات خيريه اهدا کرد.

تابلوفرش ابريشمي، سفر عتبات عاليات، لوح تقدير همراه با تنديس، پرتره سبزواري اثر استاد خوش‌صفت، نصب سرديس تهيه شده از سبزواري در بلوار پاسداران شهر سبزوار، مبلغ 10 ميليون ريال به همراه لوح تقدير، يک سکه تمام بهار و يک جلد قرآن و ديگر الواح تقدير از هدايايي هستند که حميد سبزواري در اين مراسم دريافت کرد.

لازم به ذكر است اجراي ضرب زورخانه اي در وصف استاد حميد سبزواري و نشست علمي با موضوع شعر انقلاب از ديگر برنامه هاي جانبي اين مراسم بود. همچنين سرودن اشعار اين بانگ آزادي / خجسته باد توسط گلريز خواننده انقلابي کشورمان و نصب سرديس استاد حميد سبزواري در بلوار پاسداران سبزوار و تغيير نام بلوار به استاد سبزواري و برگزاري شب شعر چاوش قافله شعر با حضور اساتيد شعر و ادب فارسي در دانشگاه حكيم سبزواري از ديگر برنامه هاي اين مراسم بود.

گفتني است علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي و سيدحسن خميني نوه حضرت امام خميني (ره) جداگانه پيامي را به آيين نكوداشت حميد سبزواري ارسال كردند. متن پيام ها به شرح زير است:

سبزواري روزنه جديد و ارزشمندي را در عرصه ادب فارسي گشود

علي لاريجاني در پيامي به مراسم نکوداشت سبزواري ابراز داشت: استاد حميد سبزواري حماسه‌هاي جاويد انقلاب اسلامي را با قلم انقلابي و انديشه عارفانه‌اش به زيور شعر آراسته و تقديم مردم فهيم و انقلابي داشته که توانست خدمتي شايان به انقلاب و ادبيات انقلاب عرضه دارد و روزنه جديد و ارزشمندي را در عرصه ادب فارسي بگشايد.

پيام لاريجاني توسط محسني نماينده مردم سبزوار در مجلس قرائت شد كه به شرح زير است:

 بسم الله الرحمن الرحيم

ديار پرافتخارسربداران، شهرستان قهرمان سبزوار هماره عرصه عزت و مردانگي بوده است و برگ زريني از تاريخ پرنشيب و فراز ايران و بي‌ترديد فرازهاي افتخارآميز حماسه‌هاي مردمي آن بر اريکه فرهنگ و حماسه سر برافراشته است. حماسه مردم اين منطقه در کنار ظلم ستيزي‌ها وحماسه آفريني‌هاي پرشورش، با حضور انديشمندان،عارفان و فرهيختگان بزرگي که در آن ترتيب يافته‌اند و تارک سپهر انديشه، ادب وعرفان ايران رخ تابانده و اينک جلوه‌گر شده است.

 در اين ميان شخصيت برجسته فرهنگي و تاريخي اين ديار کهن، استاد حميد سبزواري حماسه‌هاي جاويد انقلاب اسلامي را با قلم انقلابي و انديشه عارفانه‌اش به زيور شعر آراسته و تقديم مردم فهيم وانقلابي داشته که توانست خدمتي شايان به انقلاب و ادبيات انقلاب عرضه دارد و روزنه جديد و ارزشمندي را در عرصه ادب فارسي گشوده که جاي بسي تحسين و مباهات دارد.

 شعر، ادبيات انقلاب و دفاع مقدس، مرهون تلاش و انديشه هنرمندانه اين شخصيت ممتاز ادبي است و آثار فاخر اين شاعر و پيشکسوت عرصه فرهنگ، ادب و هنر جاودانه خواهد ماند.

اينجانب ضمن تجليل از برگزاري نکوداشت استاد ارجمند و احترام به شخصيت و خدمات فرهنگي و ادبي ايشان و تقدير از کليه دست اندرکاران محترم اجراي اين نکوداشت، اميد آن دارم که اين خطه پرآوازه در آينده تابناک خود همچنان شاهد رويش انديشه‌ها و انديشمندان بزرگ در کشور باشد.

 علي لاريجاني  رئيس مجلس شوراي اسلامي

 

سبزواري در بندبند خاطرات مردم ايران حاضر است

سيدحسن خميني در پيامي به مراسم آيين نکوداشت حميد سبزواري، اين شاعر انقلاب را در بند بند خاطرات کوچک و بزرگ مردم جامعه ايران حاضر دانست.

سيدحسن خميني نوه حضرت امام خميني (ره) با ارسال پيامي به آيين نکوداشت حميد سبزواري سروده‌هاي حماسي اين شاعر را قدر دانست و او را در خاطرات مردم ايران حاضر دانست. پيام سيدحسن خميني که توسط افشين علا در اين مراسم قرائت مي‌شود، به شرح زير است:

 بسم الله الرحمن الرحيم

قال رسول الله صلي الله عليه و آله: افضل المومنين، کل مومن مخدو القلب صدوق اللسان

 بهترين مومن آن است که دلي پاک و زباني راستگو دارد.

 برادران و خواهران شرکت کننده در همايش تجليل از شاعر بزگ و پاکدل و عزيز راست گفتار استاد حميد سبزواري! روزي که برادرم جناب آقاي افشين علا مژده برگزاري اين جلسه را دادند و مرا نيز به نوعي سهيم در اين کار ارزشمند نمودند، با خود انديشيدم که کدامين سخن در وصف شاعر انقلاب اسلامي، برازنده شما و ايشان است. حميد سبزواري با سروده‌هاي پرشور و حماسي خود که از روز بازگشت امام تا رحلت آن پير فرزانه ادامه داشت، در بند بند خاطرات خرد و کلان جامعه ما حاضر است. کيست که بانگ «خميني‌ اي امام» را نشنيده و با آن به طرب عارفانه برنخاسته باشد و نواي «خدايي سايه‌اي رفت از سر ما» را در وداع با امام از ياد ببرد؟

جاي جاي تاريخ دفاع مقدس با حماسه سرايي و شورآفريني وي همراه است و ذائقه ملتي با اشعار و سروده‌هاي او شيرين گرديده است. حميد سبزواري نه تنها نوحه سراي امثال استاد مطهري است که طنين «همپاي جلودار» او فريادگر انقلاب جهاني مردم ايران است.

 اين شاعر شيرين سخن ما در فضاي تب داري که حضور در اردوگاه انقلاب، نامهرباني‌هايي را نسبت به وي پديد مي‌آورد، وظيفه روشنگري و حق‌مداري و راست گفتاري را فراموش نکرد و در لحظاتي که دفاع از حق و حقيقت نامرادي‌هايي نصيب او مي‌سازد، از بيان حقيقت و دفاع از انديشه والاي امام و شهيدان دست نمي‌کشد.

 بي‌شک توانمندي حميد در سبک خراساني و آميختگي آن با ظرافتي که از سبک هندي در گفتار دارد، بر ارزش‌هاي کلامي اومي‌افزايد و او را جداي از مضامين، به شاعري توانمند در عرصه قالب‌ها و اوزان تبديل مي‌کند.همچنان که خلوص و صفا و تعهد کم نظير ايشان هرگز در پيچ و خم حوادث رنگ نمي‌بازد و اين اعلام شجاعانه مواضع و استغناي مثال زدني همواره با وي همراه بوده و هست.

 تجليل از استاد سبزواري، تجليل از شعر انقلاب اسلامي است و اين مهم اگر چه به همت شما دوستان، به نوبه خود فراهم آمده است، اما آن گاه کمال مي‌يابد که آرمان‌هاي شعر انقلاب اسلامي را در جامعه خويش، تحقق يافته بيابيم و شاهد بارور شدن آرزوي امام و شهيدان والامقام انقلاب و دفاع مقدس باشيم و شعر و شعار انقلاب را که ريشه در شور و شعور مردان و زنان پاکدل و راست گفتار داشته و دارد، در جامه عمل نظاره کنيم. ان شاءالله

 برادرتان سيد حسن خميني  مهرماه 1391

 

دو ويژگي مهم اشعار حميد سبزواري از نگاه رهبرمعظم انقلاب

 رهبر معظم انقلاب در ديدار با برگزاركنندگان مراسم نكوداشت حميد سبزواري، دو نكته را درباره اين شاعر مورد توجه و بااهميت دانستند كه رتبه و قريحه شعري اين شاعر هستند.

متن سخنان رهبر انقلاب در ديدار با اعضاي نكوداشت حميد سبزواري  به اين شرح است:

تجليل از آقاي حميد سبزواري كار بسيار شايسته‌اي است.هر كسي كه اين به ذهنش رسيده و مطرح كرده و هر كس كه اين كار را دنبال مي‌كند، بداند كه كار بسيار خوب و مناسب و لازمي را دارد انجام مي‌دهد.

در مورد آقاي حميد، دو بخش در مورد شخصيت ايشان هست كه هر كدام بايد جداگانه مورد توجه قرار بگيرد، يكي رتبه شعري ايشان است. ايشان شاعر بسيار خوبي هستند، يعني هم قريحه شعري خوبي دارند و هم مضمون ساز هستند.هم تسلط بر لفظ و گستره ميدان واژگاني دارد و هم از واژگان فراواني استفاده مي‌كند.

ايشان در شعر هم متنوع هستند. غزل، قصيده، تصنيف و ترانه‌هاي گوناگون مي‌گويد. اين تنوع در باب شعر و شاعري خصوصيتي است كه در همه شاعران يافت نمي‌شود. اين كه يك شاعر بتواند در انواع شعر طبع‌آزمايي كند يك امتياز است و آقاي حميد سبزواري از اين امتيازات برخوردار هستند و همين مطلب ايشان را در رتبه بالاي شعر معاصر ما قرار مي‌دهد.

نكته دوم كه اهميتش از نكته اول كمتر نيست اين است كه ايشان اين هنر را در خدمت مردم و انقلاب و در خدمت بصيرت افزايي قرار داده است و اين خيلي مهم است.

آقاي حميد سبزواري در آن دوراني كه يك جرياني به عنوان روشنفكري هنر در مقابل انقلاب قرار گرفت و از معارضين و مزاحمين انقلاب حمايت كرد و عده‌اي در كوچه و بازار با ادعاي روشن بيني و روشن فكري مردم را كشتند، كاسب را كشتند، روحاني را كشتند، دانشجو و رهگذر را كشتند و آن جريان مدعي روشنفكري نه تنها حرفي نزد بلكه حمايت هم كرد. در يك چنين شرايطي آقاي حميد سبزواري در ميدان بود و با همه وجود ايشان هر كار در حوزه گفتن و سرودن توانست انجام داد و اين مهم است. به نظر من، اين بعد دوم شخصيت آقاي حميد نبايد ناديده گرفته شود و در بزرگداشتي كه از ايشان مي‌شود اين بعد مورد توجه قرار بگيرد.

 «حسين آقاممتحني مشهور به حميد سبزواري شاعري است از نسل ديروز که امروزي ها هم شعرهايش را مي فهمند، پدرش، «‌عبد الوهاب» پيشه ور ساده‌اي بود که قريحه شعري داشت. جدش، ‌ملا محمدصادق ممتحني، ‌شاعري مردمي بود که «مجرم» تخلص مي کرد و آثارش در سفري به مشهد و در حمله راهزنان به يغما رفت.

مادر حميد، شايد اولين استاد وي بود. او جامع المقدمات را نزد ميرزا حبيب جويني خوانده بود. حاج آقا محمد علي محمدي نيز از ديگر استادان وي بود.

اين استاد بين چون چراي شعر فارسي از چهارده سالگي سرودن شعر را آغاز کرد. حميد جوان در آن سالها به هر حزب و گروهي که فکر مي کرد حامل حقيقت يا حامي محرومانند سري مي زد اما به سرعت در مي يافت که آن سراب ها هيچگاه نمي توانند عطش عدالت خواهي و شوق استقلال جويي او را سيراب کنند و سرخورده کنار مي کشيد.

شعر حميد، ‌شناسنامه زمانمند انقلاب است، زيرا کمتر حادثه يا رويدادي است که انعکاس از آن درشعر او نباشد. شاعر با حساسيت ويژه خويش، ‌هر رويداد مهم تاريخ معاصرايران رابا گل واژه هاي شعرش درحافظه زمانه نقش کرده است تا آيندگان از ياد نبرند که نسل گذشته در چه شرايط دشواري از آرمان ها و انقلابش دفاع کرده است.»

 

سه‌شنبه 18 مهر 1391 - 10:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری