پنجشنبه 14 اسفند 1399 - 22:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

مردم شناسي ديني توسعه در ايران

 

مردم شناسي ديني توسعه در ايران (دين، فرهنگ و توسعه در ايران)

نويسنده: ابراهيم فياض

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 22000 ريال

انتشارات چاپ و نشر بين الملل

اين کتاب درباره رابطه مذهب با توسعه است، در اين کتاب اثرات مذهب بر روي توسعه مصطلح سنجيده مي­شود و اگر هم گاهي به سويه ديگر اشاره­اي شود: در ارتباط با سويه اول درباره آن بحث مي­شود و اين بحث به صورت تاريخي – معرفتي است. همچنين سعي شده است که حوزه مطالعاتي آن روشن شود، بنابراين به صورت پهناگر بحث شده است. همچنين سعي مي­شود که جاي تفکر براي ديگران نيز باقي بماند.

در ضرورت چاپ اين کتاب در مقدمه مي­خوانيم:

ما بايد ببينيم که چقدر از عناصر ديني هر جامعه با اين توسعه مي­سازد يا نمي­سازد تا بتوانيم بنيان ديگري در توسعه دراندازيم که البته اين سخن بسيار بنياني ديگري است که سال­ها کار فلسفي مي­طلبد که يکي از مقدمات آن بحث همين نوشتار است.

اين کتاب در چهار فصل تهيه و تنظيم شده است که عناوين فصل­هاي آن به ترتيب عبارتند از:

مذهب و توسعه، مدرنيسم، پسامدرنيسم و توسعه جمهوري اسلامي ايران و پسامدرنيسم و توسعه.

فصل اول اين کتاب محورهاي ذيل را مورد بحث قرار مي­دهد:

نظريه­هاي ملکان مذهب و توسعه (آگوست کنت، مارکس، مارکس وبر، دورکيم)، دين و تغييرات در جهان امروز، توسعه و مذهب، مذهب و توسعه، الگويي براي فهم رابطه مذهب و توسعه، بعضي از عناصر توسعه در ارتباط با مذهب (مذهب و مادي گرايي، مذهب و عمل گرايي، مذهب و انسان، مذهب و اجتماع، مذهب و نوع حکومت سياسي، مذهب و زن، مذهب و مسأله جنسيت، مذهب و جمعيت، مذهب و عقل، مذهب و علم و مذهب و تکنولوژي)

فصل دوم نيز درباره مدرنيسم و توسعه در عناوين سکولاريسم، عقلانيت، تراکم، گران کردن کالا، ساده سازي، پويايي دائم، علم محوري، حاکميت فناوري، شهرنشيني، توسعه مردمحور و اخلاق توسعه مدرنيستي بحث مي­کند.

فصل سوم هم درباره نپذيرفتن توسعه خطي مدرنيسم، نپذيرفتن اصول روشنگري، تشکيک در الگو بودن غرب براي توسعه، توسعه در قالب تمدن، فرهنگ به جاي جامعه، زن گرايي، فقير شدن فرهنگ­ها، محوريت نداشتن علم، فقدان روشنفکران و انتقال مرکزيت تمدن جهاني در آينده، به آسيا به ارائه سخن مي­پردازد.

اسلام و توسعه و تغييرات اجتماعي، توسعه و جمهوري اسلامي ايران و راهبرد رسيدن به توسعه جمهوري اسلامي از عناوين فصل چهارم به شمار مي­روند.

در بخشي از اين کتاب نيز آمده است:

«نتيجه عام اين نوع نگرش در اين جوامع، اين است که اين اشخاص يا تهمت و عنوان بي ديني و دنياپرستي را بر خورد بپذيرند و سرمايه گذاري را شروع کنند يا اينکه اموال را نقد کنند و بپذيرند که تاريخ اين جسارت را کمتر براي مال داران ثبت کرده است. آنان بيشتر در کنز و سرمايه اندوزي سعي کرده­اند؛ کاري که در بسياري از دين­ها نيز قبيح شمرده شده است. پس سرمايه گذاري رو به انهدام گذارده و بار کو درو برو شده است و جوامع از کار بازمانده­اند. و طبيعت در اين چنين جامعه­اي ارزش بالايي ندارد و ادبيات اين جوامع کمتر بوي طبيعت مي­دهد. ادبيات آنها بيانگر دوري از اين طبيعت مادي است، تا افراد از معنويات غافل نمانند. طبيعت براي اين است که انسان­ها نسبت به معنويات به غفلت بيفتند و اين نوع طبيعت در اين جوامع حتي اگر طبيعتي غني داشته باشند دست نخورده و بکر باقي مي­ماند و اينان هرگز اين انگيزه را پيدا نمي­کنند که به اين ذخاير طبيعي نيز نگاه بکنند. اينان بر روي طبيعتي از طلا خوابيده­اند و از شدت گرسنگي به خود مي­پيچند؛ انسان شناسي نيز کاملاً بر اين نکته صحه گذاشته و شواهد زيادي را اقامه کرده است.»  

گفتني است، کتاب «مردم شناسي ديني توسعه در ايران» (دين، فرهنگ و توسعه در ايران) نوشته ابراهيم فياض با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 22000 ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب، شده است.

 

 

دوشنبه 17 مهر 1391 - 13:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری