دوشنبه 23 تير 1399 - 12:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

آرامش روحي انسان نيازمند بهره‌مندي از آموزه‌هاي قرآن است

 

مؤسسه قرآني نگاه نو، به عنوان نخستين مركز روان‌درماني و مشاوره با رويكرد قرآني امروز، سه‌شنبه 11 مهرماه، با حضور تعدادي از متخصصان حوزه‌هاي علوم قرآني و روانشناسي آغاز به كار كرد تا در بخش‌هاي مشاوره خانواده، ازدواج، مشاوره تحصيلي، درمان بيماري‌هاي روحي رواني مانند افسردگي، وسواس و آموزش مهارت‌هاي زندگي و انجام تست روان فعاليت‌ خود را آغاز كند.

بنابراين گزارش قره شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن در افتتاح اين مركز با اشاره به اينكه راه‌اندازي موسسات قرآني مردمي يكي از وظايف اين سازمان است افزود: آموزش قرآن و توسعه كمي و كيفي آن در اين مؤسسات مورد توجه قرار مي‌گيرد ولي آنچه مهم است آن است كه با استفاده از قرآن و تعاليم آن بتوانيم مردم را به سوي زندگي پاك و طيب و به تعبير قرآن «‌حيات طيبه» برسانيم.

قره شيخلو در ادامه آرامش روحي و رواني انسان را از الزامات حيات طيبه دانست و گفت: آرامش روحي و رواني انسان بر خويش، زندگي و اطرافيان خود نيازمند بهره‌مندي از آموزه‌هاي قرآني با استفاده از نگاه درمان‌جويانه نسبت به قرآن است.

مؤسسات قرآني در اين زمينه بايد تقويت شوند

وي با اشاره به اينكه ما در اين زمينه كمتر كار كرديم، افزود: مؤسسات قرآني در اين زمينه بايد تقويت شوند و ضرورت دارد مردم از اين بُعد قرآن بيشتر استفاده كنند و متخصصاني هم كه در بحث قرآن و روانشناسي داراي تخصص هستند به اين حيطه قدم بگذارند تا مردم بتوانند از خدمات مراكز روانشناسي قرآني بهره‌مند شوند.

وي ابراز اميدواري كرد: مؤسسه قرآني نگاه نو به پايگاهي براي ارائه مشاوره‌هاي قرآني در بخش‌هاي مختلف زندگي، مسائل خانوادگي، تحصيلي و روحي و رواني تبديل شود و مردم بتوانند از مشاوره‌هاي كه ريشه در تعاليم قرآني دارد استفاده كنند.

قره شيخلو، با اشاره به اينكه گسترش اين گونه مراكز جزء برنامه‌هاي اصلي سازمان دارالقرآن است افزود: در اين راستا بايد دقت شود كه آفات دامن‌گير نشود و با بهره‌مندي از همكاران متخصص با توانمندي‌هاي علمي، تجربي و اعتقادي خدشه به اعتماد مردم وارد نشود.

وي تأكيد كرد: كساني‌كه در حوزه قرآن به كارهاي علمي اقدام مي‌كنند بايد داراي ويژگي‌هاي بالاي علمي، تخصصي و تجربي باشند و در اين زمينه از تجربه‌هاي لازم نيز برخوردار باشند زيرا قرآن منبع و سند اعتماد‌سازي است و نبايد در اين عرصه طوري كار شود كه اين اعتماد خدشه‌دار شود.

بر اساس اين گزارش در ادامه اين مراسم ساجدي‌نيا مدرس دانشگاه و روانشناس با ابراز خشنودي نسبت به افتتاح اين مركز گفت: قرآن وحي الهي است و منشاء خيرات و بركات است و بايد در مسائل اجتماعي به ويژه در اختلالات رواني و رفتاري نمود بيشتري داشته باشد.

بهترين راه برون‌رفت از بحران‌هاي زندگي؛ توسل به قرآن و ذكر الله

ساجدي‌نيا بهترين راه برون‌رفت از بحران‌هاي زندگي را توسل به قرآن و ذكر الله دانست و ابراز اميدواري كرد كه توجه به مباني قرآني در متن روانشناسي قرار گيرد زيرا روانشناسي پديده‌اي فردي نيست بلكه پديد‌ه‌اي ديني است و قرآن به عنوان منبعي كه رفتار را تعريف كرده و خداوند به عنوان اولين روانشناس بهترين براي تجويز نسخه‌هاي مناسب روانشناسي هستند.

در ادامه اين مراسم سيداحمد واعظي، روان پزشك گفت: اگر بتوانيم در روانشناسي منبع وابستگي را به خداوند وصل كنيم داراي پشتوانه‌اي محكم مي‌شود به همين دليل لازم است مشاوره با رويكرد قرآني گسترش يابد و جنبه‌هاي علمي دين اسلام احراز شود.

واعظي با اشاره به اينكه كشورهاي پيشرفته براي درمان بيماري‌ها فقط از دارو استفاده مي‌كنند، افزود: استفاده از روش‌هاي دارويي مي‌توانند از پيشرفت بيماري جلوگيري كند اما استفاده از رويكردهاي قرآني مي‌تواند بسياري از بيماري‌ها را به طور كامل درمان كند و ارتقاي سلامت انسان‌ها و افزايش طول عمر منجر شود همانگونه علماي ديني نيز بدون مصرف داروهاي خارجي از بركت طول عمر بيشتري با سلامت عقلي، روحي و جسمي برخوردار هستند.

در ادامه محموديان، رئيس مؤسسه قرآني نگاه نو با اشاره به خدماتي كه در اين مؤسسه ارائه مي‌شود افزود: مشاوران اين مركز علاوه بر دارا بودن تخصص قرآني دانش آموخته دانشگا‌هاي معتبر در حوزه روانشناسي و مشاوره بوده و مجوزه حرفه‌اي و رسمي از سازمان نظام روانشناسي مشاوره دارند و در زمينه درمان بيماري‌هاي مختلف روحي و رواني مانند افسردگي، اضطراب، وسواس و مشاوره ازدواج خدمات لازم را ارائه مي‌كنند.

وي با تاكيد بر توجه به عنصر خود آگاهي در ميان همكاران اين مركز افزود: با توجه به حساسيت كاركردن علمي و تخصصي با رويكرد قرآني عنصر خود آگاهي، تجربه و اعتقاد در اين مركز مورد توجه قرار گرفته تا خدمات ارائه به دور از آفت‌ها به صورت علمي با بهره‌گيري از مباني قرآني و مرضي رضاي الهي ارائه شود.

محموديان با اشاره تشكيل كارگاه‌هاي مهارت زندگي با همكاري اين مركز گفت: اين كارگاه‌ها با هدف گذاري مشخص در زماني كوتاه در دانشگاه‌ها، مراكز دولتي برگزار شده است و توانسته مفاهيم و آموزه‌هاي روانشناسي و قرآني را به صورت طبقه بندي شده به شركت‌كنندگان ارائه دهد كه تاكنون اين كارگاه‌ها با وجود 15 عنوان راه اندازي شده و اميدواريم تا پايان سال جاري به 20 عنوان افزايش يابد.

تشكيل كارگروه قرآني در روانشناسي

وي همچنين در پايان پيشنهاد تشكيل كارگروه قرآني در روانشناسي را به مسؤلان و متخصصان حاضر ارائه داد تا استفاده از مباني قرآني به صورت كاركردي و عملياتي گسترش و توسعه يابد.

محمد خواجوي، رئيس سابق سازمان دارالقرآن الكريم در اين مراسم با اشاره به اينكه اسناد مورد استفاده در مركز وحياني و قابل اعتماد است، اظهار كرد: دانشمندان جهان با كسب تجربه در حوزه روانشناسي به چيزي‌هايي دست يافته‌اند كه برخي از آنها ناقص و قابل تغيير است اما شما با منبع وحياني سر و كار داريد كه خدشه‌اي بر آن وارد نيست.

وي با اشاره به اينكه نگاه قرآن محدود به دامنه‌ جسمي انسان نيست افزود: روح و جسم همسبتگي دارند و اين مفهوم با تعبير توفي تناسب دارد و قرآن به عنوان منبعي شفابخش بر انسان‌ها نازل شده است و درمان همه‌ درهاي روحي، رواني و اجتماعي در آن مورد توجه قرار گرفته است.

وي افزود: طبيعتاً وقتي از نظر روحي و رواني درمان مي‌شويم جسم ما نيز بهره‌مند مي‌شود و لذا قرآن به عنوان منبعي هم به درمان‌هاي روحي و هم به درمان‌هاي جسمي توجه داشته و منبعي كلان است كه البته گام نهادن در اين مسير براي بهره‌گيري از قرآن كاري خطير است كه لوازم آن بايد بزرگ باشد.

در پايان اين مراسم با افتتاح سايت نگاه نو اين مركز رسماً كار خود را آغاز كرد.

سايت اينترنتي اين موسسه به آدرس www.negahehno.ir و نيز شماره تلفن‌هاي 021- 66068764 و 09109263250 براي تماس در اختيار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

دوشنبه 17 مهر 1391 - 10:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر