چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 10:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

سينماي ايران بايد معرف فرهنگ ناب اسلامي باشد

 

گزارشي از آيين افتتاحيه بيست‌ و ‌نهمين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران

رئيس سازمان سينمايي با اشاره به تبليغات گسترده هاليوود عليه اسلام گفت: سينماي ما بايد بتواند به واسطه فرهنگ و سينما در مقابل اين هجمه‌ها به پا خواسته و معرف فرهنگ ناب و واقعي اسلام باشد.

به گزارش خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)، آيين افتتاحيه بيست‌ و ‌نهمين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران دهم مهرماه، با حضور مسئولان و جمع كثيري از هنرمندان در پرديس سينمايي ملت برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم پس از تلاوت آياتي چند از كلام‌الله مجيد و قرائت پيام رئيس‌جمهور به جشنواره، هاشم ميرزاخاني دبير جشنواره در سخناني اظهار كرد: اين جشنواره تلاش گروهي است كه طي 9 ماه همه توجه خود را معطوف اين رويداد كردند. جشنواره‌اي كه كار خود را از فرداي اختتاميه بيست‌ و هشتمين دوره خود آغاز كرد.

وي افزود: با كارهايي كه انجام شده انتظار داريم جشنواره بيست ‌و ‌نهم كامل‌ترين دوره اين رويداد سينمايي باشد، هرچند براي دوره‌هاي بعد سعي مي‌كنيم اين ارتقا كيفي ادامه پيدا كند.

دبير جشنواره با تشكر از ميهمانان و فيلمسازان خارجي حاضر در اين جشنواره اعلام كرد: حضور 3196 فيلم كوتاه خارجي از 107 كشور جهان نشان مي‌دهد كه اين جشنواره در سطح جهاني توانسته مخاطب لازم را كسب كند. در همين راستا ايران را بايد يكي از قطب‌هاي فيلم كوتاه در جهان قلمداد كرد.

ميرزاخاني در بخش ديگري از سخنان خود تاكيد كرد: كيفيت آثار نمايش‌هاي حاضر در جشنواره بيست‌و‌نهم از استانداردهاي لازم بهره برده، بنابراين از جواد شمقدري، رئيس سازمان سينمايي تقاضا مي‌كنم، امكاناتي را فراهم آورند كه اين آثار به نحو خوبي اكران شوند.

در ادامه اين مراسم رئيس سازمان سينمايي هم در سخناني تصريح كرد: از هاشم ميرزاخاني مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران و همكارانش كمال تشكر را دارم، چرا كه اگر تلاش‌ها و تغييرات آنها نبود معلوم نبود چه اتفاقي براي اين انجمن روي مي‌داد.

وي ادامه داد: سينماي فيلم كوتاه در جهان امروز جايگاه خاص خود را دارد كه همگي به آن واقف هستيم، اما من مي‌خواهم به اين جايگاه از زاويه‌اي ديگر بنگرم كه شايد شكلي خاص داشته باشد.

شمقدري تاكيد كرد: امروز ظرفيت و سينما در اختيار هاليوود و آمريكا است و آنان مي‌خواهند به واسطه اين ابزار به فرهنگ و اعتقادات ديگر ملت‌ها توهين كنند و به نوعي سبك زندگي و تفكر خود را در جهان اشاعه دهند. تفكر و انديشه‌هاي كه اگر هم خوب باشد مربوط به فرهنگ آمريكايي است و براي ديگر ملت‌هاي جهان كارايي ندارد.

رئيس سازمان سينمايي در خصوص تبليغات گسترده هاليوود عليه اسلام گفت: آنها به آن اندازه اسلام هراسي را در آثارشان تبليغ كرده‌اند كه سبب شده گاهي خود ما نيز دچار شك شويم كه آيا ديگر مسلمانان جهان اينگونه كه تصوير مي‌شوند، هستند؟ پس سينماي ما بايد بتواند به واسطه فرهنگ و سينما در مقابل اين هجمه‌ها به پا خواسته و معرف فرهنگ ناب و واقعي اسلام باشد.

وي در پايان سخنانش اعلام كرد: فيلمسازان جوان بايد سعه صدر داشته باشند و فكر نكنند بعد از ساخت يك يا دو فيلم كوتاه بايد سينماي حرفه‌اي را تجربه كنند، چرا كه تجربه نشان داده ورود سريع به سينماي حرفه‌اي سبب شكست فيلمسازان جوان خواهد بود، به نحوي كه بعد از اولين كار بلندشان از بدنه سينما كاملا محو شدند.

پس از سخنان رئيس سازمان سينمايي از 36 فيلمسازي كه از اولين دوره جشنواره به عنوان برگزيده معرفي شدند در بخشي تحت عنوان «بهترين بهترين ها» تجليل به عمل آمد. در ضمن از 12 فيلمساز مطرح فيلم كوتاه هم در اين مراسم تجليل شد.

در مراسم افتتاحيه دو بزرگداشت نيز انجام شد. ابتدا از طهماسب صلح‌جو منتقد سينما و سعيد مترصد فيلمساز فيلم كوتاه تجليل به عمل آمد.

مراسم در انتها با اجراي موسيقي سنتي و بومي به كار خود پايان داد.

متن پيام رئيس‌جمهور به جشنواره:

«اللهم عجل لوليك الفرج و العافيه والنصر و اجعلنا من خير انصاره و اعوانه و المستشهدين بين يديه»

برگزاري بيست‌ و ‌نهمين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران فرصت مغتنمي است تا يكبار ديگر جوانان هنرمند و فرهيخته ايران و ديگر ملت ‌ها توانايي‌هاي خود را در عرصه آفرينش‌هاي هنري به نمايش گذاشته و از اين رهگذر حضور جدي و تأثيرگذار هنر سينما را در تعالي فرهنگي جامعه آشكار سازند.

فيلم كوتاه تجلي‌گاه نوآوري، تجربه‌هاي تازه و بهره‌گيري خلاقانه از ايجاز است. سينماي حرفه‌اي امروز ما حيات و نشاط خود را وام دار كساني است كه از مسير فيلم كوتاه به توليد آثار قابل تحسين دست يافته‌اند.

فيلم كوتاه، گذشته از ارزش‌هاي بي بديل خود، مي‌تواند كانون شايسته‌اي براي پرورش فيلمسازان جوان باشد، نسل‌هاي تازه‌اي كه رسالت حفظ، تقويت و گسترش فرهنگ متعالي انساني را برعهده خواهند گرفت.

بي ترديد اصلي‌ترين سرمايه ملي هر سرزمين، جوانان خلاق و پوياي آن است، جواناني كه در پي حقيقت و زيبايي، مهارت‌هاي هنري را مي‌آموزند و به شيواترين شكل ممكن آن را در قالب هنر، عرضه مي‌كنند و با ماندگار كردن حقيقت، رسالت انساني و الهي خود را به نحو احسن به انجام مي‌رسانند، رسالتي كه در پي تحقق آن بهترين جلوه‌هاي خدايي متجلي مي‌شود.

اين جشنواره در شرايطي برگزار مي‌شود كه نظام سلطه مرتباً در جهت محدودسازي خلاقيت‌ها و مانع تراشي براي ملت بزرگ ايران تكاپو مي‌كند. يقيناً با برگزاري چنين جشنواره‌هايي كه مملو از خلاقيت و اميد است، جوانان عزيز و غيرتمند با حفظ منافع ملي و بومي‌سازي هنر و فرهنگ اصيل خود اينگونه توطئه‌ها را همچون گذشته بي اثر خواهند كرد.

با گراميداشت اين رويداد هنري و ارزشمند و قدرداني از همه دست اندركاران برگزاري اين جشنواره و ارج نهادن برتلاش هنرمندان جوان كه سرمايه‌هاي فرهنگي آينده محسوب مي‌شوند، از خداوند بزرگ توفيق و سربلندي براي همگان مسئلت دارم.

محمود احمدي نژاد؛ رييس جمهوري اسلامي ايران.

 

 

دوشنبه 17 مهر 1391 - 10:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری