جمعه 16 خرداد 1399 - 3:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

عروسکي پرمخاطب و محبوب

 

کارنامه يک شخصيت مشهور عروسکي: کلاه قرمزي

1-شکل گيري:

حميد جبلي و ايرج طهماسب در سال هاي کودکي در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با هم آشنا شدند و بعدا در بزرگسالي به عنوان مربي در آنجا با هم کار کردند.

سال 1360 مرضيه برومند قسمت هاي اوليه مدرسه موش ها را ساخت. بعد از استقبال فراوان کودکان، سري دوم اين مجموعه در 105 قسمت ساخته شد و برومند، ايرج طهماسب و حميد جبلي را به اين سري اضافه کرد. طهماسب به جاي دم باريک و جبلي به جاي کپل صحبت کردند.

بعد از اين مجموعه، طهماسب مجموعه عروسکي آسمون و ريسمون را ساخت. بعدا در سال 1370 جبلي و طهماسب مجموعه صندوق پست را ساختند. در اين مجموعه طهماسب در نقش آقاي مجري نامه هاي بچه ها را مي خواند و در هر قسمت با حضور يک عروسک تازه با صداي حميد جبلي شغلي به بچه ها معرفي مي شد.

به دليل تعداد زياد شخصيت هاي عروسکي و کمبود بودجه پروين شمشکي(تهيه کننده برنامه هاي کودک) به همراه طهماسب، جبلي و مرضيه محبوب به آرشيو عروسک هاي تلويزيون رفتند و عروسک مورچه اي را انتخاب کردند که براي برنامه تک قسمتي چتر(به کارگرداني مهدي ميگاني) توسط عروسک سازي به نام مسعود صادقيان ساخته شده بود. شاخک هاي عروسک را برداشتند و بيني به صورتش اضافه کردند. به اين ترتيب شخصيت کلاه قرمزي خلق شد.

پسرخاله هم در اصل يک لاک پشت بود که توسط عروسک سازي به نام عادل بزدوده ساخته شده بود و بعد از تغييراتي به شکل پسرخاله درآمد. به جاي هر دو شخصيت هم مانند ساير شخصيت هاي صندوق پست حميد جبلي صحبت کرد.

البته در ابتدا قرار بود کلاه قرمزي به عنوان يک شاگرد کفاش، تنها در يک قسمت صندوق پست حضور داشته باشد. اما آن قدر حضورش با استقبال مواجه شد که در قسمت هاي بعدي هم مورد استفاده قرار گرفت.

بعد از موفقيت کلاه قرمزي در صندوق پست، با ساخت عروسکي جذاب تر اولين مجموعه مستقل کلاه قرمزي ساخته شد و باز هم بر محبوبيت اين شخصيت عروسکي افزوده شد.

2-فيلم هاي کلاه قرمزي

در سال 1373 اولين فيلم سينمايي کلاه قرمزي با نام کلاه قرمزي و پسرخاله ساخته شد و در همان سال بدل به پرفروش ترين فيلم تاريخ سينماي ايران گرديد. اين فيلم با بليط 80 توماني توانست در سه ماه نمايش در تهران 171 ميليون تومان بفروشد.

اين فيلم علاوه بر فروش بالايش با 3 ميليون و 440 تماشاگر، بدل به يکي از پر بيننده ترين فيلم هاي تاريخ سينماي ايران در تهران شد.

هشت سال بعد از اکران اين فيلم طهماسب و جبلي کلاه قرمزي و سروناز را ساختند. اين فيلم هر چند موفقيت فيلم قبلي را تکرار نکرد؛ اما اثري موفق بود. کلاه قرمزي و سروناز با بليط 550 توماني در 81 روز حدود 550 ميليون تومان فروش کرد و يک ميليون تماشاگر داشت.

3-مجموعه هاي نوروزي

در نوروز 88 کلاه قرمزي مجددا به تلويزيون بازگشت. مجموعه نوروزي نشان داد که هنوز کلاه قرمزي محبوب است. به همين دليل مجموعه نوروزي کلاه قرمزي در نوروز 90 و 91 هم ادامه پيدا کرد و حدود 90 درصد بيننده داشت.

به مجموعه هاي نوروزي شخصيت هاي جذاب و جديدي مانند ببعي، پسرعمه زا، فاميل دور، آقاي هم ساده و... اضافه شدند که مورد توجه و استقبال بينندگان قرار گرفتند.

4-کلاه قرمزي و بچه ننه

خبر توليد فيلمي سينمايي با نام کلاه قرمزي و بچه ننه نيمه دوم سال 90 منتشر شد و خيلي ها فکر مي کردند فيلم در جشنواره سي ام فجر به نمايش در مي آيد اما اين امر محقق نشد. سپس همه منتظر بودند فيلم در نوروز اکران شود. اما فيلم در اکران نوروزي هم به نمايش درنيامد و در نهايت در اکران عيد فطر به روي پرده آمد.

کلاه قرمزي و بچه ننه داستان شيطنت هاي پسرعمه زاست که کلاه قرمزي و آقاي مجري را به دردسر مي اندازد و ماجراهايي جديد پيش مي آيد و منجر به ورود مهماني ناخوانده مي شود و ...

حميد جبلي، ايرج طهماسب، خسرو احمدي، مهدي باطبي، عيسي يوسفي پور، بهادر مالکي، بنفشه صمدي، پوپک مظفري، داود دلقندي، سورن مناچکيان، پويان طباطبايي، محمد بحراني، قاسم قباخلو و بهرام بهنويد بازيگران و صداپيشگان فيلم هستند.

فيلمنامه کلاه قرمزي و بچه ننه را طهماسب و جبلي مشترکا نوشته اند. طهماسب سرودن ترانه ها را برعهده داشته و جبلي و محمدرضا هدايتي آنها را روي آهنگ هاي محمدرضا عليقلي خوانده اند.

زندگينامه طهماسب و جبلي

ايرج طهماسب متولد 1338 تهران، فارغ التحصيل تئاتر از دانشكده هنرهاي زيبا دانشگاه تهران است. وي فعاليت هنري را در سينما با بازي در فيلم «آن سوي مه» به كارگرداني منوچهر عسگري نسب آغاز كرد. او همسر مرجان مدرسي (منشي صحنه) است.

حميد جبلي متولد 1337 تهران است. وي فعاليت هنري را سال 1350 در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان به عنوان هنرجو آغاز نمود و بعدا به عنوان مربي و كارگردان فيلم هاي كوتاه 8 م.م ادامه داد. او سينماي حرفه اي را سال 1363 با بازي در فيلم «خط پايان» به كارگرداني محمد علي طالبي تجربه كرد.

منابع:

1-روزنامه همشهري

2-مجله 24

3-ماهنامه دنياي تصوير و ...   

 

يكشنبه 16 مهر 1391 - 14:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری