سه‌شنبه 30 دی 1399 - 18:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

اولين پرديس بزرگ غرب کشور افتتاح شد

 

پرديس سينمايي بهمن سنندج به عنوان اولين پرديس بزرگ غرب كشور در مراسمي ويژه با حضور نماينده ولي فقيه در استان کردستان، رئيس حوزه هنري و مديران و مسئولان مختلف و عوامل فيلم سينمايي "بوسيدن روي ماه" افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: در آئين بازگشايي مجموعه فرهنگي سينما بهمن سنندج رييس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي کشور طي سخناني اظهار داشت: از اهتمام و تلاش همه مسوولان کردستان به‌ويژه نماينده ولي فقيه در استان، استاندار، فرماندار، تيم‌هاي طراحي و همکاران حوزه که در امر بازسازي و بازگشايي اين مجموعه تلاش کرده‌اند سپاسگزاريم و اميدواريم توانسته باشيم به اين استان فرهنگي خدمتي کوچک کرده باشيم.
 
محسن مومني شريف ادامه داد: بازگشايي مجدد سينما بهمن سنندج با امکانات و ظرفيت‌هاي بسيار مناسب و در خور شأن مردم اين استان که به فرموده مقام معظم رهبري استاني فرهنگي است بسترهاي مناسب را براي توسعه فعاليت‌هاي هنري در اين استان فراهم کنيد.
 
مؤمني شريف گفت: مجموعه‌هاي فرهنگي و به‌ويژه سينما متعلق به همه مردم است و ما بايد شرايطي فراهم کنيم که همه مردم يا بيشتر مردم، به همراه خانواده‌هايشان بتوانند با خيال راحت به سينما بروند و با احساس امنيت و راحتي برنامه هاي فرهنگي و فيلم هاي مورد علاقه خود را ببينند.

در ادامه نماينده ولي فقيه در کردستان نيز طي سخناني گفت: کردستان در ابعاد مختلف به‌ويژه در حوزه فرهنگ در حال رشد است و سرعت رشد آن هم در ترويج فرهنگ و هنر اسلامي چشمگير بوده و اين مهم براي استان و کشور سبب خير و منفعت است.

حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد حسيني شاهرودي افزود: کردستان از امن‌ترين استان‌هاي کشور است و با توجه به ذخاير معنوي و ارزش‌هاي حاکم بر جامعه ديني، هنرمندان اين سامان رسالت سنگين‌تري بردوش دارند.

حسيني شاهرودي گفت: ما بايد ارزش‌هاي الهي و اسلامي و اين فرهنگ ناب محمدي را با ابزار هنر به دنيا معرفي کنيم و زيبايي‌هاي آن را به تصوير بکشيم و آن وقت دنيا هم آن‌را مي‌پذيرد و اين از اساسي‌ترين وظايف هنرمندان است.
 
وي با بيان اين‌که منبع فرهنگ ما سخن خدا و رسول است بيان داشت: ما بايد با ابزاري که در اختيار داريم فرهنگ و ارزش‌ها را تبيين کنيم و جهت مقابله با فرهنگ‌هاي مخرب و غالب غربي با پيروي از فرهنگ اسلامي و ايراني بيشتر بکوشيم و اجازه ندهيم به دين، اعتقادات، ارزش‌ها و فرهنگ ما توهين شود و بهترين راه اين موضوع ترويج و توجه به فرهنگ اصيل اسلامي است و تلاش در اين راه بسيار ارزشمند است.

در ادامه رييس حوزه هنري کردستان نيز طي گزارشي از نحوه باز سازي و تجهيز سينما بهمن سنندج اظهار داشت: سينما بهمن از سال 74 به حوزه هنري تحويل داده شد و با توجه به قدمت 40 ساله اين سينما، تصميمي مبني بر يک سري تعميرات جزئي آن گرفته شد که در سال 85 اعتباري بالغ بر 150 ميليون تومان به آن اختصاص داده شد و قرار بود اين هزينه صرف تعويض صندلي‌ها، تعمير کف‌پوش سينما و مختصر تعميرات ديگر شود و اين سينما بعد از اين اقدامات در بهمن ماه 86 همزمان با سالگرد پيروزي انقلاب دوباره آغاز به کار کند.

امين مرادي با بيان اين‌که همزمان، بحث مقاوم‌سازي آن از سوي معاونت عمران و سينما شهر مطرح شد و اين تصميم کار تعمير سينما را به تاخير انداخت، افزود: به‌منظور تعمير و مقاوم‌سازي ساختمان سينما بهمن سنندج در مجموع 3 ميليارد تومان از اعتبارات استاني اختصاص يافت که اينک به يک مجموعه فرهنگي تبديل شده است. سالن شماره يک با ظرفيت 570 صندلي و بهره‌گيري از سيستم پرده مدرن و صداي صوتي دالبي، سالن شماره 2 و 3، سالن گالري، کافي شاپ، کتابخانه، رستوران، کافي‌نت، سالن بازي‌هاي رايانه اي و سالن تئاتر و جلسات از جمله زيرمجموعه‌هاي سينما بهمن است.

مرادي پيشرفت فيزيکي اين پروژه را از زمان آغاز تا 15 آبان ماه 90 تنها 40 درصد عنوان کرد و گفت: از 15 آبان سال گذشته با تلاش عوامل و دست‌اندرکاران پروژه و حمايت‌هاي خوب مسوولان استان به ويژه استاندار پروژه سينما بهمن از 15 آبان ماه سال 90 تاکنون به 100 درصد پيشرفت رسيده است.
 
وي اظهار داشت: اين مجموعه فرهنگي يکي از بهترين سينماهاي سطح کشور است که موجب رضايتمندي مردم فهيم و فرهنگي استان به‌ويژه شهرستان سنندج خواهد شد که پرده نمايشي با ابعاد 10 در 20 به‌عنوان بزرگترين پرده نمايش کشور، نگارخانه، سالن کلاس‌هاي آموزشي هنري، آتليه عکاسي، نمازخانه، امکانات پيشرفته نور و صوت، سيستم مجهز اطفاء حريق و همچنين سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي مدرن بخشي از امکانات و ظرفيت هاي اين مجموعه است.

وي در پايان گفت: وسايل و ابزارهاي به‌کار برده شده در اين پروژه از مواد درجه يک و هپچنين جهت پيش بيني حوادثي مانند آتش سوزي از مواد کندسوز يا نسوز استفاده شده و با افتتاح سينما بهمن سنندج به ازاي هر هزار نفر يک صندلي سينما در استان وجود دارد که اميدواريم بتوانيم به مردم و استان فرهنگي کردستان و همچنين ارتقاء شاخص‌هاي فرهنگي منطقه با اين مجموعه موجود خدمات مفيدتر و ارزنده‌تري را ارائه بدهيم.

در پايان از منوچهر محمدي تهيه کننده اين فيلم، رابعه مدني و مسعود رايگان بازيگران اين فيلم با اهداي لوح تقدير و جوايز نقدي تجليل شد و در پايان فيلم سينمايي "بوسيدن روي ماه" به عنوان نخستين فيلم پرديس سينمايي بهمن روي پرده رفت.

لازم به ذكر است در آيين افتتاح پرديس بهمن محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري، محمد حمزه زاده معاون هنري حوزه هنري، آيت الله حسيني شاهرودي نماينده ولي فقيه در استان، مهندس شهبازي استاندار کردستان، محمدهادي منبتي مديرعامل موسسه تصوير شهر نماينده سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در اين مراسم، منوچهر محمدي تهيه کننده فيلم "بوسيدن روي ماه"، مسعود رايگان و رابعه مدني بازيگران اين فيلم،سهيل جهان بيگلري مدير عامل سازمان توسعه سينمايي سوره و جمعي از مديران حوزه هنري و مقام هاي استاني در اين مراسم حضور داشتند.

 

شنبه 15 مهر 1391 - 9:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری