يكشنبه 15 تير 1399 - 3:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

ترجمه: غزال حسين زاده

 

بنگلادش و مسجد مکرم

 

بنگلادش:

کشور بنگلادش در جنوب قاره آسيا و شرق هند قرار دارد. پايتخت بنگلادش داکا و حدود 148 ميليون نفر جمعيت دارد. واحد پول آن تاکا و زبان رسمي اش بنگالي است.

زبان بنگالي از جمله زبان هايي با ريشه زبان‌هندوآريايي است. البته زبان انگليسي هم در آموزش عالي و دادگستري مورد استفاده قرار مي گيرد.

زبان انگليسي زبان دوم طبقات متوسط و مرفه در بنگلادش محسوب مي شود. 98 درصد از مردم بنگلادش قوميت بنگال دارند.

بنگلادش با نام قبلي پاکستان خاوري، به دنبال جنگي استقلال طلبانه، در تاريخ 26 مارس 1971 به کمک هند از پاکستان جدا شد و کشوري مستقل گرديد.

89.7 درصد از مردم بنگلادش مسلمان هستند. 9.2 درصد از بنگلادشي‌ها آيين هندو دارند.

از آنجا که اسلام به جهت پيشينه تاريخي توسط صوفيان به بنگلادش آمد پيروان کيش هاي صوفي مانند ديوبندي و اهل حديث نيز در اين کشور حضور قابل اشاره اي دارند.

بنگلادش نهمين کشور پرجمعيت جهان است. به جهت آنکه بنگلادش روي دلتاي رود گنگ قرار گرفته همواره سيل آن را تهديد مي کند.

بنگلادش از نظر جغرافياي سياسي توسط هند محصور شده و به شدت تحت تاثير آن مي‌باشد و مهم ترين روابط سياسي را با اين کشور دارد.

بخش کوچکي از مرزهاي بنگلادش با کشور برمه مشترک است.

بنگلادش از پيشينه‌اي غني در زمينه موسيقي، معماري، مجسمه‌سازي و نقاشي برخوردار است. زبان و ادبيات فارسي، ادبيات بنگالي را بسيار تحت تاثير خود قرار داده است.

اسلام در بنگلادش

98% بافت نژادي بنگلادش را بنگالي‌ها تشکيل مي‌دهند. 89.7 درصد از مردم بنگلادش مسلمان و اکثريت آنها سني‌ مذهب هستند. 9.2 درصد از بنگلادشي‌ها آيين هندو دارند.

سابقه آشنايي مردم بنگلادش با مسلمانان، به ويژه در زمينه بازرگاني به زمان هارون الرشيد باز مي‌گردد. با رفت و آمدهاي تجار ايراني و عرب (از قرن 3 تا 7 ) به تدريج مردم بنگلادش با اسلام آشنا شدند.

در زمان محمد بن بختيار خلجي جمعيت مسلمانان مهاجر در بنگلادش  15 تا 20 هزار نفر بود که در زمان پادشاهان خودمختار بنگال از تعداد مسلمانان کاسته شد.

در زمان تيموريان، مسلمانان از استان‌هاي شمالي هند و حتي از ترکستان و حبشه و ديگر کشورهاي دوردست به بنگال مهاجرت کردند.

پس از زوال سلسله صفوي در ايران، ايرانيان زيادي به هند رفتند و پس از مدتي مردم بومي بنگلادش نيز اسلام آوردند، چنانکه در 1184 دو سوم از مسلمانان بنگالي داراي نياکان بومي بودند.

گروهي از مردم بنگلادش شيعه هستند و در اوربان زندگي مي‌کنند.

مسجد مکرم

مسجد مکرم، مسجد ملي بنگلادش محسوب مي‌شود که در مرکز شهر داکا(پايتخت بنگلادش) قرار دارد. نام پيشين داکا در زمان پادشاهان گورکاني جهانگيرنگر بود.

داکا در کرانه رودخانه بوريگانگا واقع شده و در نواحي پر جمعيتش حدود 11 ميليون نفر جمعيت دارد. مسجد مکرم در دهه 60 ميلادي در داکا بنا شده است.

اين مسجد داراي گنجايش 30 هزار نفر بوده و جزو 10 مسجد مشهور جهان به شمار مي‌رود. همچنين مسجد مکرم دهمين مسجد بزرگ جهان است.

البته مکان اين مسجد براي عبادت مسلمانان کمي دور بوده و به همين دليل دولت بنگلادش قصد دارد فضاي آن ‌را گسترش دهد.

 

سه‌شنبه 11 مهر 1391 - 9:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری