پنجشنبه 14 اسفند 1399 - 7:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

مديريت و ارزيابي (مفاهيم و کاربردها)

 

مديريت و ارزيابي (مفاهيم و کاربردها)

تاليف: دکتر محمد ابراهيم اشکناني

ترجمه: زاهد ويسي

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 33000 ريال

انتشارات چاپ و نشر بين الملل

اين کتاب سيستم ارزيابي عملکرد شغلي را به صورت کامل شرح مي­دهد و بر اين باور است که ارزيابي عملکرد ستون فقرات و محور اصلي­اي است که همه مشاغل و فعاليت­هايي را که مديريت منابع انساني بر آنها مبتني است به هم پيوند مي­دهد.

در اين کتاب بسياري از الگوهاي متعدد و متنوعي که براي ارزيابي عملکرد وجود دارد نيز شرح و بيان شده است که از اين لحاظ مي­تواند براي بسياري از خوانندگان آموزنده باشد و اين امر نشان مي­دهد که ارزيابي بيش از آنکه ذهني باشد، امري عملي و سنجش پذير است. به علاوه براي اجراي آن سيستم­ها و الگوهاي متعددي وجود دارد که به تناسب هر کار و سازماني مي­توان از آنها بهره برد. در اينجا نيز مولف نکته­اي کليدي را خاطرنشان مي­کند که توجه به آن ضروري است نکته اين است: چگونگي استفاده از سيستم ارزيابي عملکرد از خود سيستم مهم­تر است و عامل اصلي موفقيت روند ارزيابي به شمار مي­رود.

اين کتاب همچنين به بررسي سيستم ارزيابي عملکرد شغلي در سازمان­هاي دولتي کشور کويت مي­پردازد تا به اين طريق زمينه شناخت امور مثبت و منفي ملازم با کار ارزيابي نيز فراهم شود. هدف از اين کار نيز تعيين سيستمي است که شايستگي و کارآيي را در سايه گرايش حاکم به اجرايي کردن روند خصوصي سازي در بخش­هاي متعدد تحت کنترل دولت و نيز در سايه پيشرفت سريع اداري و فناوري محقق مي­سازد پيشرفتي که به منظور همراهي با تحول جديد جهاني، توسعه بسياري از مفاهيم و سيستم­هاي اداري را ايجاب مي­کند.

به منظور محقق شدن هدف اين پژوهش برخي مفاهيم و اصطلاحات متعلق به موضوع ارزيابي عملکرد شغلي، و روش­هاي به کار گرفته شده در ارزيابي نيز ارائه شده است. همچنين به تحول تاريخي سيستم ارزيابي عملکرد در سيستم خدمات کشوري دولت کويت و نيز تجارب برخي از سازمان­هاي دولتي اين کشور اعم از سازمان­هايي که به اجراي قانون و سيستم خدمات کشوري پايبند باشند يا سازمان­هاي دولتي مستقل پرداخته شده است.

بخش­هاي آن عبارتند از:

چارچوب نظري سيستم ارزيابي عملکرد شغلي، بررسي تحليلي سيستم ارزيابي عملکرد در بخش دولتي کويت.

در فصل يکم (ارزيابي عملکرد؛ مفاهيم و ادبيات آن)؛ بررسي اصطلاحات و مفاهيم ارزيابي عملکرد (تعريف عملکرد، تعريف ارزيابي؛ تعريف ارزيابي عملکرد و تعريف مديريت عملکرد)، اهداف ارزيابي عملکرد (به دست آوردن بازخورد، اطلاع از پيشرفت و ارتقاي شغلي، توضيح اهداف شغلي، طراحي شغلي، آزمايش روند گزينش و استخدام، تعيين نيازمندي­هاي آموزشي، اندازه گيري دستاوردهاي آموزشي، برنامه ريزي نيروي کار و جايگزيني شغلي، کمک کردن به تصميم گيري­هاي مديريتي)، مشکلات ارزيابي (واضح نبودن هدف سيستم ارزيابي عملکرد، پنهاني بودن ارزيابي، تاثير هاله­اي، سهل انگاري و سخت گيري، ميانگين گرايي، جهت گيري شخصي، محسوب کردن ارزيابي به عنوان بخشي از روند انضباطي، هدر دادن زمان زياد در ارزيابي)؛ بررسي ارزيابي عملکرد (اهداف مصاحبه ارزيابي عملکرد، مشکلات مصاحبه ارزيابي عملکرد، عوامل موثر در موفقيت آميز بودن مصاحبه عملکرد، دادن آموزش­هاي گسترده به روسا براي اجراي مصاحبه عملکرد موفق، انتقاد سازنده، فراهم ساختن فضاي مناسب براي مصاحبه عملکرد)؛ تاثيرات محيط خارجي و داخلي بر ارزيابي عملکرد (محيط اجتماعي و سياسي، محيط قانوني، محيط اقتصادي، محيط تکنيکي، محيط مادي، محيط سازماني (درون سازماني)) و ارزيابي عملکرد در بخش دولتي مورد بحث قرار مي­گيرد.

در فصل دوم (روش و تکنيک­هاي ارزيابي عملکرد) نيز عناوين ذيل مورد نقد و بررسي قرار گرفته است:

راه­هاي ارزيابي عملکرد (روش­هاي نسبي/تطبيقي، روش­هاي معياري/ مطلق، روش­هاي مبتني بر نتيجه، روش­هاي مبتني بر توسعه)، فعال سازي سيستم ارزيابي عملکرد و سيستم­هاي ارزيابي عملکرد در بخش دولتي ايالات متحده امريکا.

فصل سوم روش تحقيق ميداني نام دارد که در آن به مشکلات پژوهش، فرضيه­هاي تحقيق، اهميت تحقيق، اهداف تحقيق، روش تحقيق و الگوي جمع آوري داده­ها، محدوده پژوهش و جامعه پژوهش پرداخته شده است.

فصل چهارم نيز با عنوان پژوهش توصيفي درباره سيستم ارزيابي عملکرد در بخش دولتي کويت به محورهاي موضوعي همچون تحول تاريخي سيستم ارزيابي عملکرد در سازمان خدمات کشوري، ويژگي­هاي سيستم ارزيابي عملکرد در سايه نظام خدمات کشوري، فعاليت­هاي ارزيابي عملکرد در بخش دولتي و بررسي تحليلي سيستم­هاي ارزيابي عملکرد در برخي سازمان­هاي دولتي اشاره مي­کند.

فصل پنجم به تحليل توصيفي از پژوهش­هاي ميداني ارزيابي عملکرد در سازمان­هاي دولتي کويت اختصاص يافته است که در آن به محورهايي همچون بررسي نتايج پرسش نامه مشاغل اجرايي، بررسي نتايج به پرسش نامه­هاي مربوط به مشاغل نظارتي، نتيجه گيري و نتايج بررسي مشاغل اجرايي و مشاغل نظارتي پرداخته شده است.

فصل ششم نيز به نتايج و پيشنهادها مي­پردازد.

در پايان نيز به منابع و مآخذ (عربي، لاتين و ترجمه) اشاره مي­کند.

نويسنده کتاب، محمد ابراهيم اشکناني، دکتراي مديريت کار از دانشگاه ساندرلند انگلستان را در سال 2002 دريافت کرد. در سال 2004 نيز ديپلم تخصصي مديريت کيفيت را از کالج کايزن گرفت. وي حدود 22 سال در حوزه مديريت منابع انساني، توسعه سيستم­هاي اداري و سيستم خدمات کشوري تجربه دارد. در پژوهشگري تحقيق و آموزش نيز داراي تجربه است. او عضو هيئت علمي دانشکده مطالعات بازرگاني کويت است و در بسياري از کميته­ها و کارگروه­هاي اداري، مالي، قانوني و راهبردي مشارکت داشته است و در بيش از 50 برنامه و کنگره مربوط به مديريت منابع انساني و توسعه اداري در داخل و خارج کويت شرکت کرده است.  

گفتني است، کتاب مديريت و ارزيابي (مفاهيم و کاربردها) تاليف دکتر محمد ابراهيم اشکناني و ترجمه زاهد ويسي با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 33000 ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

دوشنبه 10 مهر 1391 - 10:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری