سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 9:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

سينماي دفاع مقدس: راه رسيدن به نقطه ‌آرماني

 

گزارش مراسم اختتاميه دوازدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت

به گزارش خبرگزاري فارس، در مراسم اختتاميه دوازدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت که شب جمعه در کرمان برگزار شد، در بخش بهترين کارگرداني به فيلم‌هاي «ملکه» به کارگرداني محمدعلي باشه‌آهنگر و «بوسيدن روي ماه» به کارگرداني همايون اسعديان ديپلم افتخار تعلق گرفت و پرويز شيخ‌طادي جايزه بهترين کارگرداني را براي فيلم «روزهاي زندگي» از آن خود کرد.

بنابراين گزارش، «روزهاي زندگي» به عنوان بهترين فيلم اين دوره از جشنواره فيلم مقاومت نيز انتخاب شد و به سعيد سعدي تهيه‌کننده فيلم، تنديس جشنواره، ديپلم افتخار و جايزه نقدي اهدا شد.

بنابر اين گزارش همايون اسعديان در اين مراسم حضور نداشت و منوچهر محمدي به جاي وي هديه بهترين کارگرداني فيلم «بوسيدن روي ماه» را به مادر دو شهيد کرماني اهدا کرد.

 جايزه ويژه جشنواره فيلم مقاومت به «قلاده‌هاي طلا» رسيد

جايزه ويژه اين جشنواره به فيلم «قلاده‌هاي طلا» رسيد و ابوالقاسم طالبي روي سن آمد و هديه خود را دريافت کرد.

بنابراين گزارش، محمدرضا شهيدي‌فر مجري مراسم در اين باره توضيح داد فيلم «قلاده‌هاي طلا» ساخته ابوالقاسم طالبي در جشنواره فيلم فجر به دليل اينکه محمد خزاعي تهيه‌کننده اين فيلم، دبير جشنواره فجر بود، نتوانست در بخش مسابقه شرکت کند.

در اين جشنواره نيز همين شرايط براي فيلم قلاده‌هاي طلا وجود داشت بنابراين شوراي سياست‌گذاري جشنواره تصميم گرفت جايزه ويژه خود را به اين فيلم اهدا کند

سخنان شمقدري

در اين مراسم جواد شمقدري رئيس سازمان سينمايي طي سخناني با اشاره به اهميت سينماي دفاع مقدس در ارتقاي سينماي ايران گفت: سينماي دفاع مقدس مي‌تواند سينماي ايران را به نقطه آرماني خود برساند.

وي ادامه داد: در برنامه‌ ريزي‌هاي ما حداقل 10 درصد توليد فيلم دفاع مقدس لحاظ شده و هم اکنون 7 اثر در اين ژانر آماده نمايش است و 5 فيلم نيز در عرصه مقاومت بين الملل در آستانه توليد قرار دارد.

رئيس سازمان سينمايي ادامه داد: در اين ژانر، چندين مشکل دارد که يکي از مهمترين مشکلات آن عرضه و نمايش فيلم‌هاي دفاع مقدس است.

متاسفانه در اين مورد کم کاري‌هايي ديده مي‌شود و من از همه دست اندرکاران مي‌خواهم کمک کنند و از مردم درخواست مي‌کنم با رفتن به سينما‌ها از سينماي دفاع مقدس دفاع کنند.

شمقدري افزود: فيلم‌هايي چون «شور شيرين» فيلم‌هاي خوبي در عرصه دفاع مقدس هستند اما متاسفانه استقبال چنداني از اين فيلم‌ها در سينماهاي مهم تهران نشده است.

وي با بيان اينکه استقبال و حضور مردم باعث دلگرمي دست‌اندرکاران سينماي دفاع مقدس است، گفت: از مردم خوب کرمان تشکر مي‌کنم من شاهد بودم که از جشنواره فيلم مقاومت به گرمي استقبال کردند. سينماي دفاع مقدس نياز دارد مورد استقبال قرار گيرد؛ مردم به سينماها بيايند و با استقبال و حضور خود در سالن‌هاي سينما از ژانر دفاع مقدس حمايت کنند.

نقدي: منشور سينماي دفاع مقدس تدوين شد

سردار محمدرضا نقدي شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دست‌اندرکاران جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت اين جشنواره بزرگ را با موفقيت به پايان رساندند.

وي با بيان اينکه جنگ ما پايان نيافته است و در تمام اين سال‌ها استمرار و ادامه دارد، عنوان کرد: شاهد جلوه‌هاي خشن‌تر و سخت‌تري از جنگ در عرصه سياسي و اقتصادي هستيم.

نقدي تصريح کرد: خطوط مقدم از مرزهاي جمهوري اسلامي منتقل شده و به ساير سرزمين‌هاي مسلمانان در پاکستان، افغانستان و ... رفته است و آنها پاره تن ما هستند.

وي افزود: ما نيازمند تقويت روحيه براي ايستادگي و مقاومت هستيم و پيکره اصلي سينماي مقاومت بايد همين باشد، توازن در جنگ نابرابر با انگيزه، روحيه و ايمان ايجاد مي‌شود.

رئيس سازمان بسيج مستضعفين تصريح کرد: هنر مقاومت هنري است که بايد انگيزه را تقويت کند و براي فردي که مي‌خواهد در برابر زورگويان ايستادگي کند، اميد بخش باشد.

نقدي گفت: ما حق نداريم، روحيه مظلومان را تخريب و اميد آنها را به ياس تبديل کنيم و آنها را از سرنوشت خطرناک بترسانيم.

وي افزود: فيلم‌هاي دفاع مقدس ما بايد به گونه‌اي باشد که مخاطب احساس داشته باشد که بايد در مقابل ظلم ايستادگي کند و مقاومت خود را ادامه دهد نه اينکه اين فيلم‌ها مأيوس کننده باشد.

وي با اشاره به عدم حضور فيل «يه حبه قند» در اسکار تصريح کرد: اسکار گزينشي عمل مي‌کند و حضور ما در اين برنامه فقط به آنها مشروعيت مي‌بخشد.

نقدي اذعان داشت: دست خونين حاکمان آن کشور را در دستکش طلايي در پشت اسکار و اين جشنواره مي‌بينم که مي‌خواهند به هنرمنداني که خواسته‌هاي آنها را عملي مي‌کنند، اعتبار ببخشند.

وي با اشاره به اهانت به ساحت نبي اکرم (ص) تصريح کرد: دشمنان به مقدس‌ترين مقدسات بشريت توهين کردند و بر آن اصرار مي‌کنند و فرانسوي‌ها حتي اجازه تظاهرات به مردم را ندادند که با شعار و حرف خود اين توهين را محکوم کنند.

نقدي گفت: جشنواره‌هاي ما روزبه‌روز قوي‌تر مي‌شود و جايگاه خود را در بين فيلمسازان پيدا مي‌کند و ما بايد به جشنواره‌هاي خودمان اعتبار بدهيم.

وي بر به تصوير کشيدن زيبايي هاي دوران دفاع مقدس تأکيد کرد و افزود: ما با نقد مخالف نيستيم و از نقد استقبال مي‌کنيم.

نقدي از تدوين و تنظيم منشور سينماي دفاع مقدس خبر داد و گفت: اين منشور هنوز ناپخته است اما مي‌تواند در صورت تکميل چراغ راه سينماگران باشد و ميثاق‌نامه‌اي بين ما و سينماگران طي ماه‌هاي آينده در سال جاري تنظيم مي‌شود.

رئيس سازمان بسيج مستضعفين افزود: سينماگران نبايد آثاري را توليد کند که دل خانواده شهدا و جانبازان را به درد آورد.

نقدي تصريح کرد: زماني که انقلاب به پيروزي رسيد، تهديدات زيادي عليه نظام صورت گرفت و نيروهاي بسياري از قشرهاي مختلف با فرمان امام خميني (ره) احساس تکليف کردند و لباس رزم پوشيدند و امروز نمي‌توان به آنها گفت که شما کنار بمانيد و در صحنه هاي مختلف حضور پيدا نکنيد. تقدير از فرمانده سپاه قدس

همچنين در اين مراسم از «رضا ايرانمنش» و سردار «قاسم سليماني» نيز تجليل به عمل آمد.

بنابراين گزارش در اين بخش از مراسم قبل از تقدير، کليپ جالبي از فيلم‌ها و عکس‌هاي سردار سليماني در جبهه‌ها در کنار شهداي مطرح دفاع مقدس و همچنين مقام معظم رهبري نمايش داده شد.

سپس سردار محمدرضا نقدي رئيس سازمان بسيج مستضعفان، جواد جباري مدير مؤسسه روايت و محمد خزاعي دبير جشنواره براي تقدير از سردار سليماني روي سن آمدند.

به گزارش فارس سردار سرلشکر قاسم سليماني در اين مراسم حضور نداشت و محمد‌مهدي فداکار معاون اداري و مالي وزارت ارشاد به جاي وي هديه و تقديرنامه جشنواره را دريافت کرد.

از نکات قابل توجه اين مراسم اين بود که در هنگام پخش کليپ مربوط به سردار قاسم سليماني، سينماگران کرماني جشنواره از وي به عنوان «افتخار کرمان» ياد کردند.

به گزارش خبرگزاري مهر، جوايز بخش‌هاي مختلف دوازدهمين جشنواره بين‌المللي فيلم مقاومت به اين شرح اهداء شد:

بخش مستند بين‌الملل

لوح تقدير به فيلم "تحرير2011" به کارگرداني مشترک تامر عزت- آيتين امين- عمر سلاما؛ از مصر

لوح تقدير به فيلم "دستور آتش" به کارگرداني خانم شوخن تان از هلند

ديپلم افتخار فيلم برگزيده "سوم" به فيلم "حفظ قرآن" به کارگرداني آقاي "گرگ بارکر" توليد مشترک "انگلستان و آمريکا"

ديپلم افتخار فيلم برگزيده "دوم" به فيلم "جنايت در سکوت" به کارگرداني آقاي "بهروز نوراني پور" از ايران

تنديس بهترين فيلم بخش مستند بين الملل به فيلم "اشک هاي غزه" به کارگرداني خانم "ويبک لاکبرگ" توليد مشترک "فلسطين و نروژ"

بخش فيلم‌هاي سينمايي بين‌الملل

لوح تقدير به فيلم سينمايي "18 روز" به کارگرداني گروهي فيلم سازان مصري

لوح تقدير به فيلم گلچهره به کارگرداني وحيد موسائيان از ايران

تنديس بهترين فيلمنامه به "پاول لاورتي" براي فيلم "مسير ايرلندي" به کارگرداني کن لوچ توليد مشترک انگلستان- فرانسه- بلژيک

 تنديس بهترين کارگرداني به "متيو کاسوويتس" براي فيلم شورشي از فرانسه

 تنديس جايزه ويژه هيئت داوران به فيلم "روزهاي زندگي" به کارگرداني پرويز شيخ طادي از ايران

 تنديس بهترين فيلم سينمايي بين‌الملل به فيلم "ملکه" به کارگرداني "محمد باشه‌آهنگر" از ايران به تهيه‌کنندگي مرحوم سيد ابولقاسم حسيني.

بخش عماد مغنيه

برگزيده جايزه عماد مغنيه به سيدمسعود اطيابي براي فيلم  سينمايي "ريسماني نزديک تر از رگ"  از لبنان ديپلم افتخار و تنديس جشنواره  

برگزيده جايزه عماد مغنيه به سيد روح‌الله حسيني براي فيلم مستند "انقلاب فراموش شده" ديپلم افتخار و تنديس جشنواره

ديپلم افتخار به محمدرضا ابوالحسني براي فيلم مستند "پانزده59"  از ايران

ديپلم افتخار  به فيلم مستند "اينجا غزه است" به کارگرداني سامر مراد از لبنان

جايزه ويژۀ عماد مغنيه به آقاي جمال شورجه براي کارگرداني فيلم سينمايي "33 روز" از ايران ديپلم افتخار و تنديس جشنواره 

بهترين فيلمنامه به آقاي پرويز شيخ طادي براي فيلم روزهاي زندگي

بخش فيلم‌هاي سينمايي

ديپلم افتخار بهترين فيلمنامه براي حميد بهمني، عليرضا عاقل‌زاده و علي مينايي براي فيلم گلوگاه شيطان

 ديپلم و تنديس بهترين کارگرداني براي پرويز شيخ طادي براي فيلم روزهاي زندگي

 ديپلم بهترين کارگرداني براي همايون اسعديان براي فيلم بوسيدن روي ماه

 ديپلم و تنديس بهترين بازيگري مرد براي ميلاد کي‌مرام براي فيلم ملکه

 تنديس و ديپلم افتخار بهترين بازيگري زن براي خانم شيرين يزدانبخش براي فيلم بوسيدن روي ماه

 ديپلم افتخار بهترن بازيگري زن سرکار خانم هنگامه قاضياني براي فيلم روزهاي زندگي

 ديپلم و تنديس بهترين جلوه‌هاي ويژه براي محسن روزبهاني براي فيلم‌هاي۳۳ روز، روزهاي زندگي و ملکه

 ديپلم و تنديس بهترين فيلم براي سعيد سعدي براي فيلم روزهاي زندگي

 در اين جشنواره جايزه ويژه هيئت داوران به عليرضا زرين‌دست براي فيلمبرداري فيلم "ملکه"  و نيز جايزه ويژه شوراي سياست‌گذاري جشنواره به ابوالقاسم طالبي براي فيلم "قلاده‌هاي طلا" اهدا شد.

 

يكشنبه 9 مهر 1391 - 12:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری