يكشنبه 22 تير 1399 - 0:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

نقش زنان در دفاع مقدس

 

مقدمه: حضرت زهرا در همه زمينه ها، حتي در شهادت خود براي همه ي زنان و مردان مسلمان الگو ميباشد. اين مقاله درصدد است الگو پذيري زنان و مردان را از شهادت يگانه بانوي عالم در صحنه هاي انقلاب و دفاع مقدس بررسي نمايد . به اين منظور ابتدا به طور خلاصه حضور حضرت فاطمه زهرا را در صحنه مبارزه و شهادت بررسي مينماييم و سپس الگوپذيري رزمندگان و بانوان را از ابعاد مختلف شهادت ايشان به طور جداگانه بيان ميكنيم.

حضرت فاطمه زهرا در ميدان جهاد و شهادت فاطمه زهرا همانگونه كه در ابعاد مختلف علمي،عبادي، پرورشي و ساير فضايل انساني و سجاياي اخلاقي پيشگام بود، در مسائل سياسي و در صحنه جنگ نيز يك انسان ممتاز و فعال به شمار مي آمد! در اين فصل ابتدا به مواردي از حضور حضرت زهرا در صحنه جنگ و سياست اشاره مي نماييم:

 1. ابلاغ پيام شهدا با زيارت قبور آنان: اين كار زهرا در واقع به گونه اي ترويج و فرهنگ شهادت و تكريم مقام شهدا است.

2. فاطمه و مداواي مجروحين جنگ: حضرت فاطمه در جنگ احد حضور يافت، در تاريخ آمده است: «زناني كه از مدينه آمده بودند، چهارده نفر بودند كه فاطمه يكي از آنان بود. آنان نان و آب با خود حمل مي كردند و به رزمندگان مي دادند و جراحاتشان را مداوا مي نمودند. ملاحظه مي كنيم كه حضرت فاطمه ضمن حفظ قداست و تقوي، به هنگام لزوم، در كنار رزمندگان از كيان اسلام و مسلمين دفاع نموده است، هر چند اين دفاع در حد پرستاري از مجروحان جنگي و مداواي آنان بوده است.

 3. مبارزه تا شهادت (فاطمه در ميدان سياست). بعد از وفات پيغمبر دشمنان علي و فاطمه توانستند علي را از حق خود محروم كنند. در اين هنگام حضرت زهرا با تمام توان وارد صحنه سياست شد و با انواع راه ها عليه حكومت غاصب قيام كرد، تا به شهادت رسيد. از جمله آن روشها عبارتند از:

 الف: مخالفت درخواست بيعت براي حضرت علي، پيوسته تا چهل روز بعد از وفات پيامبر.

ب: گريه سلاح مبارزاتي زهرا به صورت شبانه روزي

ج: قطع رابطه با خليفه اول و دوم، به دنبال ظلم حكومت وقت به حضرت علي و زهرا.

د: وصيت زهرا به دفن شبانه او، مبارزه اي منفي عليه غاصبان حكومت.

همه موارد فوق، در واقع، مبارزهاي سياسي و اجتماعي است كه حضرت زهرا در برابر حركت ظالمانه حكومت وقت نسبت به اميرالمؤمنين و پيامبر انجام داد.

ﻫ: مناظره با خليفه در مسجد رسول خدا به دليل غصب فدك حجاب كامل در ميدان مبارزه حضرت فاطمه نمونه ي كامل يك زن مسلمان است، اگر چه در مواضع حساس سياسي و اجتماعي قرار مي گيرد، اما اين مهم، او را از حجاب و عفاف دور نمي سازد. او در ولايت اميرالمؤمنين و به يغما رفتن فدك با خليفه غاصب و اطرافيانش به مبارزه و مناظره پرداخت ولي در عين حال از پرده حجاب و عفاف لازم بيرون نرفت.

از مطالب گذشته روشن مي شود كه: زهراي اطهر هرگونه حضور را با ايمان و تقوي آميخته مي ساخت و در راه ايمان خود نيز به شهادت رسيد. شهادت، سرانجام زيباي مبارزه حضرت زهرا در حريان بيعت رفتن براي خليفه، به سختي مجروح گرديد و شهادت يافت. آري او در راه ايمان و عقيده اش، جام شهادت را نوشيد و براي تمام بانوان و آزاد مردان مسلمان، الگويي جاودانه گرديد.

فصل دوم: فرزندان حضرت زهرا رهروان خط سرخ شهادت در مورد الگوپذيري شيرمردان ايراني از شهادت صديقه كبري بايد ابتدا به اين مطلب اشاره كرد كه اگر چه فاطمه يك زن است ولي آنچه او را مقتدا ساخته است، كمال انساني اوست و بدين خاطر، متعلق به عالم انسانيت است، ارزش هاي انساني اختصاصي به زن يا مرد ندارد و به تبع آن اسوه هاي انساني نيز همين گونه اند. زهرا همچنان كه بر زنان، تأثير گذارده و اسوه آنان است، اسوه مردان نيز ميباشد! اما الهام گيري شهداي ما از شهادت حضرت زهراي مرضيه را ميتوان در دو بخش، خلاصه و بررسي نمود:

1.       دفاع مقدس: كه در اين زمينه ميتوان به چهار مورد اشاره كرد:

الف: حمايت از ولايت: شهداي ما همانند حضرت زهرا كه تا اخرين لحظات عمر از ولايت دفاع نمود و در آن راه شهيد شد، عاشق مقام ولايت بودند و به فرمان نايب امام زمان خود(عج)، به صحنه جنگ و به استقبال شهادت رفتند.

 ب: درس عفت و حجاب و پاكدامني: حضرت زهرا تا لحظه شهادت، حجاب را حفظ نمود، شهداي ما نيز، با الهام گرفتن از ايشان، حجاب را آبروي شيعه ميدانستند و به همين دليل جان خود را در اين راه فدا كردند و در وصيتنامه هايشان، حفظ حجاب را به خواهرانشان توصيه نموده اند.

ج: تصويه به صبر و شكيبايي: سومين مورد الگوپذيري، توصيه مادران و بازماندگان به صبر است همچنان كه زهرا، اين سفارش را به زينب فرمود.

د: تأثير شهادت: تأثيرپذيري شهداي ما از شهادت حضرت زهرا حتي در نحوه شهادت، نيز ديده ميشود. همانطور كه گفتيم حضرت زهرا به خاطر جراحت سخت پهلو و بعضي جراحات ديگر به شهادت رسيدند. از نمونه ها تأثيرپذيري در اين زمينه شهيد سيد محمود اسدي را ميتوان نام برد: او در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا ديده به جهان گشود، در سالروز شهادت ايشان، با رمز يا زهرا، در عمليات كربلاي پنج از ناحيه پهلو به شهادت رسيد. در جريان دفاع مقدس، عمليات هايي نيز با رمز يا زهرا صورت گرفت كه رزمندگان اسلام در آن عمليات ها، رشادت هاي فراواني از خود نشان دادند. در واقع رزمندگان ما در مبارزه با دشمن به نحوي دادخواهي مادرشان زهرا را ميكرده اند و در شهادتشان به او اقتدا مي نموده اند.

2.       انقلاب: جامعه ما در مبارزه با رژيم منفور شاهنشاهي با عشق به آرمانهاي انقلاب وارد ميدان شده و براي پيروزي آن تلاش كرده اند. آنان با همان عشق به اهل بيت و تأسي به حضرت زهرا كه الهام بخش اصلي آنها بوده است به ميداهاي نبرد حق عليه باطل رفتند تا از اسلام و انقلاب، حمايت كنند و در اين راه به آرزوي بزرگ خود كه درجه رفيع شهادت بود نايل گرديدند. الهام گرفتن از زهراي اطهر و شهادت او، ميدان عمل خاصي را نمي طلبد بلكه در هر صحنه اي بروز ميكند. هر جا كه دفاع از ايمان و تقوي و اسلام در ميان باشد، شهادت و ايثار نيز به چشم ميخورد.

يكي از ابعاد مبارزه انقلابي، مبارزه براي جلوگيري از نفوذ تهاجم فرهنگي و بيحجابي بود كه در اين راه، افراد زيادي، به شهادت رسيدند. شهادت در راه حفظ حجاب و عفت در جامعه، مي تواند نشان دهنده ي الهام گيري و الگوپذيري از اسوهاي كامل و همه جانبه اي باشد كه شهداي ما از او الهام گرفته اند.

 فصل سوم: الگوپذيري بانوان ما از صديقه كبري در صحنه مبارزه و شهادت اين تأثير را ميتوان در دو بخش خلاصه نمود:

1.       تلاشهاي انقلابي و فعاليتهاي اجتماعي: (كه چهار مورد را به عنوان نمونه ذكر مي كنيم)

الف) تحريم تنباكو

 ب) نهضت مشروطه

 ج) كشف حجاب

د) واقعه 17 شهريور: كه طي آن هزاران زن به همراه كودكانشان به شهادت رسيدند. شهادت مظلومانه آن همه زن بيگناه تأثير بسيار زيادي بر جامعه گذاشت و به مردان نيز روحيه شجاعانه اي بخشيد.

همه موارد فوق نشان مي دهد كه زنان ما آماده شهات هستند و از هيچ چيز نمي هراسند و حتي حاضرند، پيشاپيش مردان به مبارزه دشمن بروند.

2. دفاع مقدس: از نمونه هاي حضور بانوان در صحنه هاي دفاع مقدس ميتوان به موارد زير اشاره كرد:

الف) امدادرساني مجروحان

 ب) حضور مستقيم در جبهه

ج) تحمل سختي ها و خطرات همانگونه كه زهرا در همه صحنه هاي مبارزاتي و سياسي خود، پيوسته با توكل به خدا تلاش مينمود و حتي از كشته شدن نمي هراسيد، زنان ما نيز، هيچگاه به خاطر ترس و مسايل شخصي، صحنه را خالي نگذاردند و در واقع به خاطر حضور فعال و شهات طلبانه زنان در اين عرصه ها بود كه آنان توانستند بعد از انقلاب، در عين حفظ حجاب و عفت خود، در محيطي نسبتاً سالم در اجتماع به فعاليت هاي مختلف بپردازند

 نتيجه: در زمينه الگوپذيري مبارزان و شهداي ما از شهادت زهراي اطهر آنچه مهمتر از همه به نظر ميرسد، درس شهادت طلبي است كه رزمندگان و شهداي ما چه زن و مرد، از آن بانوي بي همتا آموخته اند و يك بعد وسيع آن، تأثيري است كه مسأله شهادت حضرت زهرا بر بانوان ما داشته است. زنان ما با وجود همه محدوديت ها و مشكلات خود، در صحنه هاي جنگ و شهادت، با حفظ حجاب و تقوي حضور يافته اند. آنجا كه ايجاب مي كرد به رزمندگان اسلام، امدادرساني كردند ـ حتي در مواقع خطر سختي ها را با جان و دل خريدند و آنجا كه ايجاب مي كرد، جان خود را نهايت اخلاص در راه ايمان و عقيده، فدا كردند. آفريدن چنين حماسه هايي، تأسي به نمونه و اسوه اي كامل را مي طلبد كه هم بر مردان (همچنان كه در مقاله ذكر شد) تأثير گذارده است و هم بر بانوان و آن الگوي شهادت و فداكاري، كسي جز فاطمه زهرا نمي باشد.

فهرست منابع:

1.تحليل سيره فاطمه زهرا، بابازاده، علي اكبر، انتشارات انصاريان، زمستان 1374

2.فاطمه زهرا، شادماني دل پيامبر، رحماني همداني، احمد ـ ترجمه افتخارزاده، حسن، انتشارات بدر، بهار 75

3.ماهنامه پيام زن، آبان 76

4.ماهنامه پيام زن خرداد 79 محو جمال دوست

 

زينب حسين پور

اداره تبليغات اسلامي بانه

 

 

يكشنبه 9 مهر 1391 - 10:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری