سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 16:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

صداي متفاوت و تازه در ادبيات داستاني دفاع مقدس

 

گزارش مراسم رونمايي رمان«جمجمه‌ات را قرض بده برادر»نوشته مرتضي کربلايي لو

 مراسم رونمايي از رمان «جمجمه‌ات را قرض بده برادر» نوشته مرتضي کربلايي‌لو با حضور نويسنده و کارشناسان؛ حجت‌الاسلام محمدرضا زائري، نويسنده و روزنامه نگار، علي‌اصغر عزتي‌پاک، داستان نويس و علي محمد مودب، شاعر و مدير عامل موسسه فرهنگي شهرستان ادب و جمعي از اهالي قلم در سالن اجتماعات بنياد ادبيات داستاني ايرانيان برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم،علي محمد مودب با ابراز خرسندي از چاپ اين کتاب گفت:«کتاب آقاي کربلايي‌لو آغاز نگاهي نو به ادبيات دفاع‌مقدس است که در آينده به يک جريان در ميان نسل جوان و تحصيل کرده تبديل خواهد شد. اين نسل در دوران هشت سال دفاع‌مقدس کودکاني بودند که امروز با مطالعه و انطباق آن حوادث با شنيده‌ها به شناخت تازه‌اي از جنگ رسيده‌اند و درباره آن حرف مي‌زنند.»

وي در ادامه، کتاب «جمجمه‌ات را قرض بده برادر» را اثري دوست‌داشتني دانست و افزود:«از طرف شاعران براي نگارش اين کتاب از کربلايي‌لو تشکر مي‌کنم که با نثري روان و بسيار زيبا توانسته است وارد عرصه ادبيات دفاع‌مقدس شود و اميدواريم که نگارش اين نوع کار‌ها ادامه داشته باشد.»

درادامه جلسه، علي‌اصغر عزتي‌پاک با تبريک به مولف براي چاپ اثرش، گفت:«ادبيات دفاع‌مقدس پس از انتشار اين اثر با يک پديده روبه‌روست و ما خوانندگان حرفه‌اي اين عرصه به جرات مي‌گوييم که مولف اين اثر از موضوعي سخن مي‌گويد که قرار است همه را به فکر وا دارد و نگاه افراد را تغيير دهد تا آنجا که از اين پس نمي‌توان هر کتابي را که با عنوان رمان چاپ مي‌شود، به دست گرفت و گفت اين اثر يک رمان است.»

وي با تاکيد بر اين مطلب که نگاه مولف «جمجمه‌ات را قرض بده برادر» به جنگ نو و عميق است، افزود:«مضمون گرايي ويژگي کلي اثر و هديه‌اي به ادبيات دفاع‌مقدس است، زيرا اين ادبيات در دهه 1370 و اوايل دهه 1380 از مضمون خارج شد. مضموني که مولف در اين اثر به آن مي‌پردازد، درون مايه از فرهنگ و ريشه در آن دارد که با توجه به علايق مولف و مطالعه‌اش در حوزه فلسفه و عرفان خلق شده است.»

عزتي پاک گفت:«مضامين کتاب تازه‌ نيستند، اما در اين سال‌ها مورد غفلت واقع شده‌اند، زيرا بيشتر اين مضامين جهان متافيزيک ما را تشکيل مي‌دهند. در اين رمان آموزه‌‌هاي فرهنگي و ديني در دو جهاد اکبر و اصغر که علماي عرفان بر آن‌ها تاکيد دارند،‌ بيان مي‌شوند و آدم‌هايي که در هر دو جبهه مبارزه مي‌کنند و جنگ مقدمه‌اي است براي خودسازي آنان، به تصوير کشيده مي‌شوند.»

وي ادامه داد:«مولف رمان «جمجمه‌ات را قرض بده برادر» در اين کتاب به معناي پديده حمله مي‌کند و با پردازش ذهن آن را به زبان داستان ترجمه مي‌کند. در اين کتاب پديده‌ها باز تعريف مي‌شوند و جنگ بعد از 20 سال در آن بازخواني مي‌شود و معاني پنهان را آشکار مي‌کند. در اينجا مولف آگاهانه شخصيت‌ها را به رزمنده تبديل و حضور رزمنده در جنگ را با دغدغه‌اش دنبال مي‌کند که در نهايت هر يک از آنان هدفي متفاوت را دنبال مي‌کنند.»

عزتي پاک افزود:«حضور پر رنگ متافيزيک،‌ تجربه‌گرايي و مضمون‌گرايي، ويژگي‌هاي ديگر اين کتاب به شمار مي‌آيند که شنيدن صداي متفاوت و تازه را‌ در ادبيات دفاع‌مقدس امکان‌پذير و سنت داستان‌نويسي را تغيير مي‌دهد و تصاوير شخصيت‌هاي ايراني را بر اساس باور‌هاي مذهبي آنان خلق مي‌کند.»

همچنين حجت‌الاسلام محمدرضا زائري در ادامه اين نشست با اشاره به اين عبارت اميرالمومنين علي (ع) که فرمودند:«اعرالله جمجمتک... جمجمه‌ات را به خدا بسپار» گفت:«مولف، نام درست و برگرفته‌اي از اين سخن و ادامه آن را براي کتاب خود انتخاب کرده است. اين که ما در توليد محصول فرهنگي پاهايمان را روي زمين بگذاريم، کار بزرگي است و به جاي حرف‌هاي ذهني، سخني بگويي که زميني باشد.»

وي ادامه داد:«اين اثر با زبان، ادبيات و سوژه نو مواجه‌ايم که هر چند متافيزيک است اما روي زمين حرف مي‌زند. اين اثر از لحاظ انتخاب نام و فرم و طراحي جلد بسيار زيبا و با ارزش است. در حال حاضر کتاب‌هاي بسياري در شهرستان‌ها توليد مي‌شوند که از نظر سوژه خوب و بکرند، اما توليد صرف آن‌ها بدون توجه به جنبه ادبي و توسط برخي نهاد‌ها به ديده شدن آن‌‌ها لطمه مي‌زند.»

مرتضي کربلايي‌لو، مولف کتاب«جمجمه‌ات را قرض بده برادر» هم در پايان آيين رونمايي کتابش، با تشکر از کساني که وي را در نگارش اين کتاب ياري کردند، گفت:«نگارش اين کتاب بسيار سخت بود. براي آن که بسيار فکر کردم کار در ميانه راه برود و مفاهيم هنرمندانه به کار برده شوند. حضور آقايان مودب و عزتي‌پاک در کمک به نگارش کتاب دلگرم کننده بود و کمک آقاي محمد حسني، مدير عامل بنياد ادبيات داستاني براي چاپ اين کتاب بسيار پر اهميت بود و خوشحالم که اين اثر چاپ شد.»

 

يكشنبه 9 مهر 1391 - 10:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری