چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 8:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

رونمايي چهاركتاب در هفته دفاع مقدس

 

همزمان با سي و دومين سالگرد هفته دفاع مقدس در حوزه هنري سه استان خراسان شمالي، سيستان وبلوچستان و اصفهان چهار كتاب «گوجار»، «زخم زيتون»، «ردي از باران» و «چه كسي قشقره ها را مي كشد» رونمايي شد.

 

كتاب «گوجار» و « زخم زيتون» در خراسان شمالي

 كتاب «گوجار» از توليدات حوزه هنري خراسان شمالي روز چهارشنبه 5 مهرماه و همزمان با سي و دومين سالگرد هفته دفاع مقدس در سالن اجتماعات سوره حوزه هنري استان رونمايي شد.

در ابتداي اين مراسم حجت الاسلام ‌ابوالقاسم يعقوبي امام جمعه بجنورد، دوران هشت سال دفاع مقدس را قطعه اي درخشان كه در درون انقلاب به وجود آمده معرفي كرده و گفت: دفاع مقدس پشتوانه فرهنگي نظام محسوب مي شود.

 يعقوبي به ارتباط تنگاتنگ ميان جبهه هاي هشت سال دفاع مقدس و فرهنگ اشاره كرد و اظهار داشت: بايد در امتداد رسالت دفاعي، انتقال پيام جنگ و دفاع مقدس را به نسل هاي آينده به عنوان رسالت بزرگ تر و مهم تر مد نظر قرار دهيم.

 وي هنر را بهترين قالب براي انتقال رشادت ها و دلاوري هاي رزمندگان اسلام در طول دوران دفاع مقدس عنوان كرد و افزود: نويسندگي يكي از قالب هاي هنر است كه از طريق آن مي توان آثاري فاخر را خلق و به نسل هاي آينده به ويژه جوانان منتقل كرد.

 ميثم مرادي سرپرست حوزه هنري استان نيز در آئين رونمايي كتاب «گوجار» با اشاره به اهداف حوزه هنري در راستاي توليد آثار فاخر در رابطه با ارزش هاي اسلامي گفت: كتاب « گوجار » روايت دلاور مردي ‌هاي رزمندگان هشت سال دفاع مقدس از فتح قله گوجار در دل خاك دشمن در قالب عمليات بيت المقدس 3 است.

 مرادي افزود: اين كتاب در هزار نسخه به بيان خاطراتي از آن دوران در منطقه گوجار به روايت از يحيي هاشمي نژاد و نويسندگي  مهدي الهي فرد  از رزمندگان حاضر در طول دوران هشت سال دفاع مقدس است.

 يحيي هاشمي نژاد روايت گر كتاب گوجار نيز با بيان اين كه احساس مسئوليتي كه در قبال مردان و مجاهدان هشت سال دفاع مقدس داشتم زمينه اي براي روايت رويداد هاي آن منطقه شد، گفت: از اين طريق مي توان نسل امروز را نسبت به دلاوري هاي رزمندگان اسلام آگاه و آشنا كرد.

 مهدي الهي فرد نويسنده اين كتاب نيز اظهار داشت: خاطرات زيادي از رزمندگان ما از دوران جنگ وجود دارد كه هنوز به رشته تحرير در نيامده است كه روايت و گنجاندن آن در كتاب‌هاي درسي مي‌تواند الگوي خوبي براي نسل‌هاي آينده باشد.

در اين مراسم علاوه بر تجليل از خانواده شهداي حاضر در عمليات بيت المقدس 3 از مهدي الهي فرد نويسنده كتاب، يحيي هاشمي نژاد راوي كتاب و رزمندگان حاضر در اين عمليات تقدير به عمل آمد. همچنين سرهنگ نوري  و عليرضا محمدزاده از رزمندگان حاضر در اين منطقه به بيان خاطرات خود از دوران دفاع مقدس پرداختند.

همچنين  مجموعه كتاب شعر پايداري با عنوان « زخم زيتون »، روز دوشنبه 3 مهرماه در سالن اجتماعات سوره حوزه هنري استان خراسان شمالي رونمايي شد.

ميثم مرادي سرپرست حوزه هنري استان در مراسم رونمايي كتاب « زخم زيتون» گفت: اين كتاب مجموعه اشعاري از 43 شاعر استان است كه توسط حسن روشان و آرزو شيرين زبان، از شاعران برجسته خراسان شمالي گردآوري و منتشر شده است.

 مرادي افزود: از آنجايي كه يكي از اهداف حوزه هنري استان پرداختن به موضوع دفاع مقدس و توليد آثاري از اين گونه است، اين مجموعه گردآوري شد.

 سرپرست حوزه هنري خراسان شمالي با اظهار اميدواري از انتشار چنين مجموعه هايي خاطر نشان كرد: از سال گذشته نسبت به برگزاري كارگاه هاي شعر اقدام شده كه در اين رابطه  آثار متنوعي به دست ما رسيد و بخشي ازكارهاي مرتبط با دفاع مقدس نيز منتشر شد است.

 در ادامه اين مراسم رييس حوزه علميه شيروان ضمن تقدير از فعاليت هاي انجام گرفته در حوزه دفاع مقدس اظهار داشت: اگر قرار است در خراسان شمالي شاهد توليد آثاري با مضمن دفاع مقدس و ادبيات پايداري باشيم بايد به طور جدي در اين زمينه كار شود و نقدهاي خوب و منصفانه اي را نسبت به آثار خلق شده داشته باشيم.

 حجت الاسلام طاهريان با اشاره به اين كه امروز ادبيات پايداري ما دچار يك سري آسيب شده و لازم است نسبت به رفع آنها گام برداشت گفت: به كارگيري قالب غزل، رعايت نكردن عنصر هاي پايداري و بهره گيري از واژگان ملال آور همچون نخل و خون از جمله اين آسيبها است.

 طاهريان ادامه داد: بايد به مفاهيم شعر پايداري تشخص جهان شمولي بدهيم و نگاهي تخصصي به اين مقوله داشته تا اشعاري فني و دقيق بسراييم.

  

كتاب «ردي از باران» در سيستان و بلوچستان

 كتاب «ردي از باران»، شامل مجموعه خاطرات هشت سال دفاع مقدس، پنج شنبه 6 مهر در سالن شهداي سازمان تبليغات اسلامي استان سيستان و بلوچستان رونمايي شد.

مراسم رونمايي اين كتاب با حضور حجت الاسلام قربان پور، مديركل سازمان تبلغات اسلامي استان، شيخ رياست سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان، ذوالفقاري سرپرست حوزه ‌هنري استان به همراه رزمندگان، و خانواده هاي شهدا برگزار شد.

در اين مراسم علاوه بر رونمايي كتاب، با حضور دو تن از رزمندگان دوران دفاع مقدس (سرهنگ زرگر و سيد ابوالفضل طباطبايي) خاطراتي از زمان حضور آنان در جبهه نقل شد.

كتاب «ردي از باران » نوشته مليحه نيكبخت و محبوبه شهري، از نويسندگان مركزآفرينش‌هاي ادبي حوزه‌هنري سيستان و بلوچستان است. اين كتاب شامل مجموعه خاطرات هشت سال دفاع مقدس كه بصورت داستان در 50 صفحه نوشته شده است.

 

كتاب «چه كسي قشقره ها را مي كشد» در اصفهان

كتاب «چه كسي قشقره ها را مي كشد»  خاطرات زمان اسارت آزاده جانباز ارمني سورن هاكوپيان در سالهاي دفاع مقدس است چهارشنبه 5 مهرماه در مجتمع آموزشي ارامنه رونمايي شد.

در اين مراسم كه اسقف اعظم ارامنه جنوب كشور، فرماندار اصفهان و ديگر مسئولان استاني حضور داشتند

سيد مهدي سيدين نيا رئيس حوزه هنري اصفهان به جايگاه و نقش هموطنان ارامنه در انقلاب اسلامي و هشت سال دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: وظيفه ما اين است كه به ثبت و ضبط خاطرات آنان بپردازيم تا تلاش هاي اين عزيزان از ياد نرود و در تاريخ نوشته شود.

 وي تاكيد كرد: بايد با زبان هنر و به شيوه اي درست، زحمات رزمندگان، ايثارگران، شهدا و جانبازان در ذهن نسل هاي بعدي ماندگار شود.

 رييس حوزه هنري استان اصفهان گفت: هموطنان ارامنه در سال هاي دفاع مقدس به صورت جدي در صحنه حضور پيدا كردند و نشان دادند كه چگونه بايد از خاك وطن و كشورشان دفاع كنند.

وي با بيان اينكه اين خاطرات هرگز فراموش نمي شود، افزود: در مقدمه كتاب «چه كسي قشقره ها را مي كشد»، مبحث خوبي درباره ايراني بودن اين عزيزان مطرح مي شود.

 وي همچنين به حضور ميهماناني از ايرلند براي ساخت مستندي درباره آثار تاريخي اسلامي و ايراني در اصفهان اشاره كرد و گفت: آنها تصاويري از مساجد و كليساهاي اصفهان ضبط كردند.

 سيدين نيا با بيان اينكه باورها و مشتركات در اديان همدلي ايجاد مي كند، افزود: سورن هاكوپيان جانباز و آزاده ارمني با از خود گذشتگي و ايثار باورهاي خود را به نمايش گذاشت.

 اسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب كشور نيز در پيامي ساخت فيلم و اقدامات توهين آميز به ساحت مقدس پيامبر اكرم(ص) را محكوم و اعلام كرد: هيچ شخصي نبايد به نام آزادي بيان، غيرمسئولانه رفتار كند.

 در پيام "بابكن چاريان" كه توسط كشيش باباييان قرائت شد، اشخاص و گروه هايي كه ميان اديان تفرقه مي اندازند، به شدت محكوم شده اند.

 اسقف اعظم ارامنه اصفهان در اين پيام به هشت سال دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: مردم در آن سال ها با كنار گذاشتن سليقه ها، دست به دست هم دادند و يكپارچه در مقابل دشمن ايستادگي كردند و امروز هم همه مردم بويژه ارامنه آماده اند در راه ايران فداكاري كنند.

 فرماندار اصفهان نيز در اين مراسم با بيان اينكه ارامنه درمقابل دشمن جهاد في سبيل الله كردند، گفت: فرقي نمي كند كسي كه اين جهاد را انجام دهد ارمني باشد يا مسلمان باشد. در طول تاريخ انقلاب ارامنه در كنار هموطنان مسلمان براي دفاع از كشور و ارزشها تلاش كردند.

 فضل الله كفيل تصريح كرد: آن چيزي كه لفظ مقدس را به جنگ اضافه مي كند كلام دفاع است و مردم ايران در دفاع از كشور ايستادند و پيروز شدند. هيچ وقت مردم ايران در طول تاريخ جنگ طلب نبودند و بعد از انقلاب كشور ما مورد تهاجم دنياي بيگانه قرار گرفت.

 نماينده ارامنه جنوب كشور در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه ارامنه در هشت سال دفاع مقدس در كنار مسلمانان بودند، گفت:اين حضور به دليل همدلي،دوستي، برادري و همزيستي است.

  روبرت بگلريان به جغرافياي هستي بخش فرهنگ و تمدن ايراني اشاره كرد و افزود: تاريخ و حوادث متعدد بين ايرانيان ارامنه و مسلمانان همدلي ايجاد كرده است. جامعه ارامنه براي دفاع از اين سرزمين جوانان خود را تقديم كرده است و سورن هاكوپيان جانباز و آزاده ارمني را نمونه اي از حس مشترك با هموطنان مسلمان در دوران دفاع مقدس عنوان كرد.

 وي با اشاره به حس وطن پرستي و همدلي ناب در بين ارامنه و مسلمانان به كتاب خاطرات سورن اشاره كرد و گفت: ارتباطي كه بين اين فرد ارمني و همسنگرانش ايجاد شد، چيزي فراتر از همزيستي است.بيان خاطرات تاريخ را مي سازد و آنچنان دلها را الفت مي دهد كه ناگسستني باشد.

 وي همچنين تصريح كرد: جهانيان بدانند در اين مملكت نه تنها مسلمانان بلكه ساير اقليتهاي ديني توهين به ساحت مقدس پيامبر اكرم (ص) را محكوم مي كنند.

 نماينده ارامنه جنوب كشور با بيان اينكه ما در كنار مسلمانان خوشبخت زندگي مي كنيم، گفت: پوست و گوشت ما با اين مردم و مملكت عجين شده است.

 گردآورنده و تدوين كننده اين كتاب نيز در اين مراسم با ذكر خاطرات سورن هاكوپيان به نقش و جايگاه هموطنان ارمني در انقلاب اسلامي و دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: ما جنگ طلب نبوديم و در مقام دفاع از خاك و عقيده پا به عرصه گذاشتيم.

 حجت شاه محمدي نويسنده كتاب، اظهار كرد: جنگ تحميلي مختص به يك گروه نبود بلكه همه مردم به سهم خود در جنگ نقش داشتند. در سالهاي جنگ تحميلي بسياري از هموطنان ارامنه حضور داشتند، جنگيدند و شهيد شدند.

 در اين مراسم آرتين ملكيان يكي از ارامنه خلبان كه در پيروزي انقلاب و جنگ تحميلي نقش بسزايي ايفا كرده بود به ذكر خاطرات خود پرداخت.

در اين مراسم از سورن هاكوپيان جانباز و آزاده ارمني و حجت شاه محمدي گردآورنده كتاب «چه كسي قشقره ها را مي كشد»، تجليل و تقدير به عمل آمد.

 

يكشنبه 9 مهر 1391 - 9:41


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری