پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 13:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

بيست‌و‌يکمين جايزه کتاب فصل برندگانش را شناخت

 

 مراسم پاياني و اهداي جوايز بيست‌و‌يکمين جايزه کتاب فصل با حضور مسئولان فرهنگي و محققان، انديشمندان و مولفان حوزه‌هاي مختلف سراي اهل قلم خانه کتاب برگزار شد. علي اسماعيلي، سرپرست امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم با بيان اين‌که کتاب خوراک معنوي جامعه است، از اسلام به عنوان پرچمدار کتاب و کتابخواني ياد کرد و گفت:« کتاب از جمله دغدغه‌هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي است؛ به‌گونه‌اي که ايشان فرمودند «من در هر زماني که به ياد کتاب و وضعيت کتاب در مملکت مي‌افتم، تاسف مي‌خورم» بنابراين، همه بايد براي افزايش سرانه کتاب و ترويج فرهنگ کتابخواني در کشور تلاش کنند.» وي با بيان اين‌که کتاب دروازه‌اي به سوي جهان گسترده معرفت است، افزود:«کتاب پرمحتوا از جمله ابزارهايي محسوب مي‌شود که مي‌توان از آن براي کمال استفاده کرد. جامعه‌اي که افراد آن اهل کتاب و کتابخواني نيستند،خسارت زيان‌باري را متحمل مي شود و از اين رو همه بايد کتاب را در سبد خريد خود قرار دهند.» اسماعيلي با اشاره به اين‌که همه بايد با کتاب مانوس باشند، عنوان کرد:«از نويسندگان و مترجمان مي‌خواهم تا به توليد کتاب پرمحتوا، فاخر و ارزشمند اقدام کنند. کتابي را بنويسند که بتواند مسير زندگي جامعه را عوض کند.»

سرپرست امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد:«با وجود پيشرفت‌ تکنولوژي و توسعه ارتباط‌هاي مجازي، هنوز کتاب ارزش و جايگاه ويژه خود را در جامعه از دست نداده است. بنابراين، اگر خواستار يک ملت پيشرو هستيم، بايد ميزان مطالعات خود را بالا ببريم و گوشه‌اي از وقت خود را به مطالعه کتاب اختصاص دهيم.»وي در پايان گفت:«وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي هم به عنوان متولي امر کتاب و نشر در کشور وظيفه خود مي‌داند تا در اين حوزه خدمت‌رساني کند و از هيچ حمايتي براي ارتقاي فرهنگ جامعه و افزايش کتابخواني در کشور دريغ نکند.»

در ادامه، علي شجاعي‌صائين، مديرعامل موسسه خانه کتاب از ديگر سخنرانان اين مراسم بود. وي ضمن تشکر از تمامي حضار به دليل قبول دعوت موسسه خانه کتاب و دبيرخانه جايزه کتاب فصل براي شرکت در آيين پاياني بيست‌و‌يکمين جايزه کتاب فصل گفت:«تقارن برگزاري اين مراسم با ايام دهه کرامت را به فال نيک مي‌گيرم.» مديرعامل موسسه خانه کتاب اظهار کرد:«با برگزاري اين دوره، وارد ششمين سال از جايزه کتاب فصل شده‌ايم. در طول پنج سال گذشته شاهد برپايي بيست دوره از جايزه کتاب فصل بوديم. خوشحاليم که در سايه جايزه کتاب فصل با انبوهي از آثار ارزشمند آشنا شديم و توانستيم آن‌ها را به جامعه کتابخوان معرفي کنيم.» شجاعي‌صائين افزود:«جايزه کتاب فصل اين امکان را به جامعه کتابخوان مي‌دهد تا در هر فصل با کتاب‌هايي که با همان معيارهاي کتاب سال انتخاب و اغلب نيز موفق به دريافت جايزه کتاب سال  مي‌شوند، آشنايي پيدا کنند.» وي در پايان گفت:«اميدوارم در آغاز ششمين سال جايزه کتاب فصل با استفاده از نظرات اهالي نشر، مولفان و مترجمان بتوانيم راه خود را با قدرت بيشتري ادامه بدهيم.»

همچنين در اين مراسم، منوچهر اکبري، عضو هيات علمي جايزه کتاب گفت:« خدا را شاکرم که جايزه کتاب فصل نسبت به شش سال پيش که در شرايط کم‌تجربگي آغاز شد، اکنون به بلوغ رسيده و پرتجربه است.» عضو هيات علمي جايزه کتاب فصل افزود:«تاکنون مجامع و کنگره‌هاي مختلفي در سطح کشور برگزار شده‌اند اما به صراحت مي‌توان گفت که هيچ يک از آن‌ها به پويايي و تداوم مجمع جايزه کتاب فصل نبودند. اين مجموعه حدود 400 داور را دربردارد که وقت مي‌گذارند و تمام کتاب‌هاي حوزه‌هاي مختلف را بررسي مي‌کنند. داوران جايزه کتاب فصل بيست روز را به تفکيک کتاب‌ها در گروه‌هاي مختلف، اختصاص مي‌دهند. بنابراين، کم لطفي است که از آن‌ها قدرداني نشود.»

وي همچنين از تفکيک کتاب‌هاي تابستان سال جاري خبر داد و گفت:«تمامي داوران سعي مي‌کنند تا در مدار عدالت درباره کتاب‌هاي ارسال شده حکم کنند.» اکبري در پايان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي که با وجود شرايط سخت اقتصادي همچنان براي برپايي جايزه کتاب فصل حمايت مي‌کند و همچنين از تمام دانشگاهيان، محققان و اهالي قلم و نشر تشکر کرد.

در ادامه اين مراسم، مجيد حميدزاده، دبير علمي بيست‌ويکمين جايزه کتاب فصل گفت:«در اين دوره از جايزه کتاب فصل، 3701 عنوان کتاب چاپ نخست بهار 1391 به دبيرخانه بيست‌ويکمين جايزه کتاب فصل ارسال شد. اين آثار در گروه‌هاي يازده‌گانه داوري، بررسي شدند و 193 اثر از ميان اين آثار به مرحله بعدي راه يافتند.» دبير علمي بيست‌و‌يکمين جايزه کتاب فصل در ادامه سخنانش گفت:«در مرحله بعد، حدود 20 اثر منتخب شدند که از ميان آن‌ها شش اثر، برگزيده و چهارده اثر، شايسته تقدير شدند.»

حميدزاده با بيان اين‌که در بهار سال 90 حدود 3559 اثر به اين دبيرخانه ارسال شد اما در اين دوره از جايزه کتاب فصل حدود 3701 اثر دريافت شد، گفت:«تعداد کتاب‌هاي اين دوره از جايزه کتاب فصل در مقايسه با دوره مشابه قبل خود، افزايش اندکي داشت اما نسبت به دوره سابق خود با افزايش چشمگير مواجه شد.»

در اين مراسم، برخي از پديدآورندگان آثار برگزيده و شايسته‌تقدير بيست‌و‌يکمين جايزه کتاب فصل به معرفي آثار خود پرداختند.  در بيست‌ويکمين دوره جايزه کتاب فصل (بهار 1391) از مجموع آثار منتشر شده، سه‌هزار و 707 اثر مورد ارزيابي قرار گرفتند. همچنين در اين دوره 193 اثر به مرحله دوم راه يافته‌اند. در اين دوره در مجموع 6 کتاب به‌عنوان اثر برگزيده (چهار تاليف و دو ترجمه) و 14 کتاب (9 تاليف و پنج ترجمه) نيز به عنوان اثر شايسته تقدير انتخاب شدند.

 

اسامي کتاب‌ها و پديدآورندگان منتخب اين دوره از کتاب فصل به شرح زير است:

برگزيدگان

1. فلسفه

الف) فلسفه اسلامي

ـ جدال با مدعي، اثر حسين غفاري، تهران: انتشارات حکمت، 1391.

ب) فلسفه غرب

ـ فرد و کيهان در فلسفه رنسانس، تاليف «ارنست کاسيرر»، ترجمه يدالله موقن، تهران: نشر ماهي، 1391.

 

2. علوم کاربردي

پزشکي

ـ اصول نوين در پروتزهاي دنداني ثابت، اثر «استيون روزنستيل»، ترجمه مشترک آزيتا مظاهري‌تهراني، کاوه سيدان، مهران نوربخش، آرش زربخش، مترجمان همکار: سپيده سهيلي‌فر، محمد اسماعيلي‌نژاد، نويد نقدي، امين شمس، تهران: انتشارات شايان نمودار، 1391.

 

3. ادبيات

الف) شعر معاصر

ـ صبح بنارس، سروده عليرضا قزوه، تهران: نشر سلمان پاک، 1391.

ب) نثر معاصر

ـ قيدار، نوشته رضا اميرخاني، تهران: نشر افق، 1391.

ج) تاريخ و نقد ادبي

ـ سبک‌شناسي: نظريه‌ها، رويکردها و روش‌ها، اثر محمود فتوحي‌رودمعجني، تهران: انتشارات سخن، 1391.

 

شايستگان تقدير

1. فلسفه

الف) فلسفه اسلامي

دو کتاب زير به‌صورت مشترک انتخاب شدند

ـ معرفت‌شناسي و هرمنوتيک از منظري عرفاني، تاليف «ويليام چيتيک»، ترجمه پيروز فطورچي، تهران: پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، 1391.

ـ قلب فلسفه اسلامي، تاليف «ويليام چيتيک»، ترجمه شهاب‌الدين عباسي، تهران: انتشارات مرواريد، 1391.

ب) فلسفه غرب

ـ مفهوم جوهر در متافيزيک تحليلي معاصر، اثر رضا ماحوزي، تهران: بنياد حکمت صدرا، 1391.

ج) منطق

ـ جستار در ميراث منطق‌دانان مسلمان، نوشته احد فرامرز قراملکي، تهران: پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي، 1391.

 

2. دين

الف) علوم قرآني

ـ زبان قرآن، تفسير قرآن، تاليف گروه نويسندگان، ترجمه مرتضي‌ کريمي‌نيا، تهران: نشر هرمس، 1391.

ب) حديث

ـ رخساره خورشيد، اثر مصطفي دلشادتهراني، تهران: انتشارات دريا، 1391.

ج) کلام

تاليف

دو کتاب زير به‌صورت مشترک انتخاب شدند

ـ حکمت الهي و آفرينش هدفدار، اثر امير شيرزاد، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي، 1391.

ـ تاريخي‌نگري و دين، تاليف محمد عرب‌صالحي، تهران: پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، 1391.

ترجمه

ـ تنوع تجربه ديني، اثر «ويليام جيمز»، ترجمه حسين کياني، تهران: انتشارات حکمت، 1391.

د) اخلاق

ـ نوشتن در جزاير پراکنده، تاليف سيدحسن اسلامي، قم: انتشارات نور مطاف، 1391.

 

3. علوم اجتماعي

الف) علوم سياسي

ـ پيامد سياست‌ها و برنامه‌هاي توسعه جمهوري اسلامي ايران بر مشارکت سياسي، تحزب و ثبات سياسي، اثر سيدمحمدتقي آل‌غفور، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي، 1391.

ب) حقوق

ـ حقوق اداري، نوشته ابراهيم موسي‌زاده، تهران: نشر دادگستر، 1391.

ج) آمار

ـ آمار فضايي و کاربردهاي آن، اثر محسن محمدزاده، تهران: انتشارات دانشگاه تربيت مدرس، 1391.

د) علوم نظامي

ـ جنگ‌هاي داخلي: رويکرد اقتصاد سياسي، تاليف گروه مولفان، ترجمه عسگر قهرمان‌پور، تهران: انتشارات دفتر علم، 1391.

 

شنبه 8 مهر 1391 - 13:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری