سه‌شنبه 24 تير 1399 - 17:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

اختتاميه نخستين جشنواره ادبي"هشت"

 

آيين اختتاميه نخستين جشنواره ادبي «هشت» با محوريت تاثير امام رضا (ع) و فرهنگ رضوي در حماسه هشت سال دفاع‌مقدس، عصر سه شنبه 4 مهر ماه با حضور سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حسين فتاحي دبير علمي جشنواره، مجتبي رحماندوست نماينده مجلس شوراي اسلامي، سيدعلي اسماعيلي سرپرست معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، دكتر غلامعلي حدادعادل نماينده مجلس شوراي اسلامي، سعيد حداديان شاعر و مداح اهل‌بيت(ع)، سيد جواد جعفري دبير جشنواره سالانه امام رضا(ع)، مرتضي قرباني، رييس موزه دفاع‌مقدس، حسن رسولي، معاون ادبيات و انتشارات بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، سرداران علي فضلي و فتح‌الله جعفري و محمد حسني، مدير بنياد ادبيات داستاني در تالار انديشه حوزه هنري برگزار شد.

محمد حسني در ابتداي اين مراسم با تشكر از دست‌اندكاران و حمايت كنندگان جشنواره گفت: برگزاري جشنواره ادبي «هشت» تلاشي براي احياء نام و مقام عصمت و طهارت ائمه معصومين (ع) و حماسه‌آفريني هشت سال دفاع‌مقدس بود كه اميدواريم با اين كار گامي در اين راه برداشته باشيم.

وي ادامه داد: اين عرصه نوپاست و با ظهور انقلاب اسلامي ايران پديد آمد و اين ادبيات ولايي نيازمند حمايت و تقويت است و ما براي تقويت اين ادبيات از هيچ تلاشي فرو گذار نيستيم.

علي اسماعيلي، سرپرست معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با تبريك تقارن هفته دفاع‌مقدس و دهه كرامت و سپاسگزاري از دست‌اندركاران جشنواره ادبي «هشت» گفت: با ويژگي‌هايي چون مقاومت، ايثار و شهادت و فداكاري در دوران هشت سال دفاع‌مقدس با تمسك به دين و به ويژه حضرت امام رضا (ع) توانسته‌ايم اين استقلال فرهنگي را حفظ كنيم. در واقع زمينه رشد و بالندگي ارزش‌هاي ديني در پناه دين و سيره اهل بيت(ع) است و پس از اين پيروزي قرار شده امروز تلاش بيشتري براي ترويج سيره اهل بيت(ع) داشته باشيم و آن را سرلوحه كار خود قرار دهيم. ابتكار جشنواره‌ها براي تبيين ابعاد شخصيتي، اجتماعي، فرهنگي و مديريتي امام رضا(ع) از افتخارات نظام اسلامي است و‌ براي آشنايي بيشتر با ويژگي‌هاي شخصيتي امام رضا(ع) و گسترش آن در متن جامعه بايد كار‌ها را جدي‌تر دنبال كرد.

اسماعيلي با اشاره به جشنواره ادبي «هشت» افزود: ارسال 1100 اثر در بخش‌هاي داستان كوتاه، داستان كوتاهِ كوتاه و خاطره از سوي علاقه‌مندان به اين جشنواره، نشان داد اين حركت منجر به خلق آثار فاخر در جهت انديشيدن و آشنايي بيشتر با فرهنگ رضوي شده و زمينه بروز استعداد‌ها را به ويژه در ميان اهالي فرهنگ و هنر و در قالب‌هاي مختلف برانگيخته است. امروز ضرورت اين حركت‌ها در جامعه وجود دارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بدون شك از اين حركت‌ها حمايت خواهد كرد.

حسين فتاحي، دبير علمي جشنواره ادبي«هشت» نيز با ارايه عملكرد جشنواره و گزارش درباره آثار ارسالي، گفت: 17 اثر برگزيده و تقديري از ميان 300 اثري كه به مرحله داوري رسيدند، انتخاب شدند و به واقع در بخش داستان آثار خوبي وجود داشتند كه شايسته مقام‌هاي اول و دوم بودند. در بخش داستانك نيز هنوز به سطح عالي نرسيده‌ايم، اما اين بخش از ادبيات نيازمند حمايت و فعاليت بيشتر مولفان است. در بخش خاطره نيز با توجه به زماني كه براي ثبت خاطره لازم است و محدوديت زماني جشنواره از سطح آثار راضي بوديم.

دکتر غلامعلي حداد عادل نيز در اين مراسم با ذكر خاطراتي از دوران هشت سال دفاع‌مقدس و انقلاب اسلامي ايران، به تاثير‌گذاري گونه ادبي داستان بر جوانان تاكيد كرد و گفت: امروز مي‌توان به وسيله داستان تفكر جامعه را هدايت كرد و نبايد هر چيزي را در تبليغ و سينما جُست. بلكه بايد براي ظرفيت‌هاي ادبي و به ويژه داستان اهميت قائل بود. زيرا داستان في‌نفسه تاثير‌گذار و الهام بخش به ديگر هنر‌ها چون سينما و تئاتر است.

وي ادامه داد: ايجاد بنياد ادبيات داستاني امري فرخنده است كه به واسطه آن فضاي داستان نويسي در ايران جدي‌تر پيش مي‌رود. يكي ار افرادي كه بيش از همه به جايگاه پر اهميت ادبيات در جامعه پي‌برده است، مقام معظم رهبري هستند. ايشان به قدرت و تاثير رمان وقوف كامل دارند و بسياري از رمان‌هاي مفصل و مهم دنيا را كه به فارسي ترجمه شده‌اند، خوانده‌اند و بارها ديده‌ام كه در پايان هر رمان نظر خود را مي‌نويسند و در برخي موارد تحليلي را نيز بر آن وارد مي‌كنند. ايشان از مشوقان ادبيات داستاني ‌اند و همچنان منتظر پديد آمدن كتابي اند كه شايسته مقام والاي ادبيات ايران و انقلاب باشد. همان گونه كه سينماي ما نشان داد مي‌تواند شكل ديگري از هنر را به مخاطب خود عرضه كند ادبيات ما نيز بايد در اين زمينه به دنبال خلق آثار تاثير‌گذار برجهان باشد و اميدوارم كه اين راه با تلاش‌هاي صورت گرفته سرآغاز راهي طولاني باشد.

در پايان آيين اختتاميه جشنواره ادبي «هشت» جوايز تقديرشدگان جشنواره در بخش‌هاي خاطره،‌ داستان كوتاهِ كوتاه و داستان كوتاه توسط مولفان حوزه دفاع‌مقدس و برخي دست‌اندركاران اين حوزه و جوايز برگزيدگان اين بخش‌ها با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و دکتر حدادعادل و مجتبي رحماندوست، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و محسن مومني، رييس حوزه هنري اهدا شدند.

بر اساس داوري‌هاي انجام شده از ميان 300 اثر، پنج اثر برگزيده و چهار اثر تقديري در بخش داستان كوتاه معرفي شدند كه رتبه اول را داستان «ماموريت» از معصومه عيوضي، نصيب خود كرد و رتبه دوم را داستان‌هاي «مردي پر از ماهي گلي» نوشته مهدي زارع و «آهو» از سميه رشيدي به دست آوردند. رتبه سوم اين بخش را معصومه ميرزايي براي داستان «سربند باز شده» و نيز سعيد تشکري براي داستان «اينجا کسي خواب نيست» را کسب كردند.

داستان‌هاي «عزراييل در سنگر بغلي» نوشته منصور آستركي، «كورسو» اثر ابوالفضل بصيري، «يوريك» نوشته احسان قديري و «جاكليدي» از فاطمه جهانگشته، آثار تقدير شده اين بخش بودند.

در بخش داستانك فقط از سه عنوان داستان «آن پنج نفر» از مرجان رياحي، «سعادت» نوشته زهره احمدنژاد و اثري از «سيد ابراهيم پيره» با عنوان «گمشده» تقدير شد.

 جشنواره ادبي «هشت» دو اثر برگزيده و سه اثر تقديري در گروه خاطره داشت كه رتبه دوم از آن داستان «كرايه - سوغاتي» اثر فاطمه باقريان شد و رتبه سوم را «روز مقاومت» نوشته حسين اسماعيلي به دست آورد.

تقديري‌هاي اين بخش داستان‌هاي «آواي معجزه‌هاي سپيد» نوشته زهرا ابراهيمي و «پاهاي جامانده در جبهه» اثر عليرضا عسگري بودند.

 

 

شنبه 8 مهر 1391 - 9:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری