دوشنبه 12 خرداد 1399 - 18:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم

 

عمل به تکليف مهمترين درس دفاع مقدس

 

گفتگو با حجت‌الاسلام دكتر عابدي اولين نماينده امام در يگان رزم و دارنده نشان فتح

 

کم نيستند زنده گاني که باقي مانده دوران دفاع مقدس هستند و اگرچه شهيد نشده‌اند اما همانند شهدا اينان نيز الگوها و ستاره‌ها و قله‌هاي معنويت و فداکاري هستند. استاد عابدي يکي از اين مردان مردي است که لحظه لحظه بودن را در انتظار رفتن بود.

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر احمد عابدي در سال 1339 در يکي از روستاهاي نجف آباد به دنيا آمد. داراي تحصيلات دانشگاهي تا مقطع دکتري رشته فلسفه بوده و مدرس درس خارج حوزه نيز هست. درس خارج استاد عابدي به خاطر تسلط ايشان به علوم حوزوي و فلسفه رونق خاصي دارد.

آثار قلمي وي 12 کتاب و بيش از 140 مقاله است که کتاب «الحاشيه علي الهيات الشرح الجديد لتجريد» ايشان به عنوان کتاب سال جمهوري اسلامي شناخته شد. همچنين 2 مقاله از ايشان به عنوان مقاله سال برگزيده شده است.

اين استاد گرانمايه که محبوب دل بسياري از طلاب و دانشجويان است به زبان‌هاي عربي و انگليسي تسلط دارد.

وي در زمان طاغوت به دليل رويارويي با رژيم ستمشاهي 3 بار توسط ساواک دستگير و 2 بار زنداني شد. در زمان جنگ تحميلي نيز فرماندهي عمليات‌هاي مختلف را به عهده داشت و اولين نماينده حضرت امام خميني(ره) در يگان رزم بود.

استاد عابدي جانباز 40 درصد و داراي «نشان فتح» عمليات فتح المبين از سوي فرمانده کل قوا است که دلمايه ها، ناگفته ها و خاطرات زيادي از دوران دفاع مقدس دارد. فرارسيدن هفته دفاع مقدس بهانه‌اي شد با اين استاد حوزه و دانشگاه گفتگويي داشته باشيم.

 

استاد! چند ماه در جبهه حضور داشتيد؟

به جز پنج ماه اول، بقيه اش در جنگ تحميلي بودم.

چه مسئوليت‌هايي در دفاع مقدس به عهده شما واگذار شده بود؟

از اول جنگ که محورهاي عمليات در دست سپاه و ارتش بود، در آنجا کارهاي تبليغي انجام مي‌دادم. در دي ماه سال 60 يکي از عمليات‌هاي مهم به نام خاتم النبيين(ص) را فرماندهي کرده بودم و اين اولين تجربه نظامي و رزمي من در جنگ بود. بعد از آن که سپاه، تيپ و لشکر تشکيل داد من در فرماندهي و ستاد لشکر ولي عصر(عج) فعاليت مي‌کردم و سمت هاي متفاوتي همچون نمايندگي حضرت امام خميني(ره) در جنگ و... را بر عهده داشتم.

نتيجه و هدف عمليات خاتم النبيين(ص) چه بود؟

هدف از اجراي اين عمليات، منهدم کردن رادار دشمن در منطقه دهليز بود که تمام تحرکات ما را زير نظر داشت. اين عمليات مقدمه‌اي براي عمليات‌هاي بزرگي همچون فتح المبين بود. هر چند که اين عمليات با موفقيت به انجام رسيد ولي عراقي‌ها همه ما را محاصره و نيروهايمان را تيرباران کردند.

پس شما چطور نجات يافتيد؟

من لحظه اول که تير خوردم بيهوش شده بودم. حدود 3 ساعت از روز گذشته بود که به هوش آمده بودم. بعدازظهر دومين روز مجروح شدنم عراقي‌ها بالاي سر رزمندگان ايراني حاضر شده بودند و کساني را که نيمه جان بودند با تير به شهادت مي‌رساندند. قبل از اينکه عراقي‌ها اين جنايت را مرتکب شوند من خون هايي را که از شهيدان در کلاهشان ريخته بود روي خود پاشيدم و خودم را به مردن زدم. عراقي‌ها متوجه اين اقدام من نشده بودند.

وقتي شب فرارسيده بود به صورت سينه خيز روي تپه‌اي رفتم؛ مکاني که گلوله‌هاي توپ رزمندگان ايراني به آنجا اصابت مي‌کرد. از نحوه اصابت گلوله‌هاي توپ، راه برگشت به عقب را ياد گرفته بودم. دوباره به مکان قبلي مراجعه کرده و شب سوم غذاهاي شهيدان (مقداري حلوا و جيره جنگي) را برداشته و استفاده کردم و سپس به سمت رزمندگان ايراني حرکت کرده و نجات يافتم.

شما از سوي امام خميني(ره) چه ابلاغيه اي داشتيد؟ وظيفه شما چه بود؟

من اولين نماينده حضرت امام در يگان رزم بودم و تا آخر جنگ نيز همين وظيفه بر عهده ام بود. اواخر جنگ که شرايط بسيار سخت شده بود آيت‌الله جزايري امام جمعه اهواز، استاندار اهواز و من جلساتي برگزار مي‌کرديم و در مورد چيزهايي که امام اختيارش را به ما مي‌داد (که بعضا اين اختيارات خيلي زياد بود) تصميم مي‌گرفتيم.

مثلا چه تصميم‌هايي؟

براي مثال قايق هايي را که در دريا غرق مي‌شدند مي‌فروختيم تا تجهيزات و وسايل مورد نياز جنگ را تهيه کنيم و... .

رابطه شما با فرماندهان جنگ چگونه بود؟

مي‌توان گفت با 90 درصد فرماندهان جنگ از جمله سردار رشيد، سردار جعفري و... کار کردم.

در جايي تعريف کرديد به شهيد حسن باقري علاقه ويژه‌اي داشتيد. چرا؟

شهيد باقري از اوايل جنگ در جبهه نبود. ايشان به عنوان يک خبرنگار وارد جنگ شد و واقعا انساني فکور، مدبر و طراح بود. بسياري از موقعيت هاي ايران در عمليات هاي بزرگ، با فکر شهيد باقري طراحي مي شد. با اينکه منزلش در دزفول بود اما گاهي براي يک عمليات 4 يا 5 ماه به منزلش مراجعه نمي کرد. حتي چند شب قبل و بعد از عمليات اصلا شب ها نمي خوابيد.

دفاع مقدس مملو از خاطرات زيبا و به ياد ماندني است، يکي از خاطرات خودتان را تعريف کنيد؟

يکي از سربازان به نام بختيار قبل از شروع عمليات، سرنيزه تفنگم را بر روي فانوسقه‌ام بسته بود. من وقتي از او خواستم تا طبق معمول هميشه سرنيزه را جلوي فانوسقه ببندد، او مخالفت کرده و با نخ و سوزن، قلاب سرنيزه را روي فانوسقه جاي دلخواه خود و نه جاي اصلي آن دوخت تا من سرنيزه را به سمت جلو نياورم. وقتي عمليات تمام شد هنگام بستري شدن در بيمارستان متوجه شدم که بر اثر اصابت ترکش، سرنيزه و غلافش از وسط نصف شده بود. يعني اگر سرنيزه به قسمت جلوي فانوسقه بسته مي‌شد ترکش هر دو پايم را قطع مي‌کرد!

هفته دفاع مقدس يادآور ارزش‌هاي والايي است که در نبرد با لشکر دشمن به نمايش گذاشته شد، اما خيلي‌ها معتقدند آن گونه که بايد به جذابيت‌هاي دفاع مقدس پرداخته نشده، شما در اين زمينه چه نظري داريد؟

بنده نمي توانم چيزي از ارزش و آثار دفاع مقدس آن گونه که سزاوار آن است بيان کنم. شهامت ها و شجاعت ها، تکليف گرايي، حق طلبي، مبارزه با ظلم، دفاع از مظلوم، تبلور بخشيدن به عرفان و معنويت هر کدام سخني دراز دامن دارد که فعلاً مجال آن نيست.

آنچه به عنوان هفته دفاع مقدس ضرورت دارد بيان شود اينکه اکنون سه دهه از جنگ تحميلي مي گذرد. دشمن بعثي و پشتيبانان آنان به هيچ ارزش و قانوني متعهد و پايبند نبودند. دشمن حاضر بود با بمباران شيميايي مردم خود را قتل عام کند و به پيروزي برسد.

صدام و اربابان او جز قانون جنگل و توحّش و سبعيّت، چيزي را نمي شناختند. اما رزمندگان و نيروهاي جمهوري اسلامي خود را متعهد به ضوابط و دستورات اخلاقي، ديني و قوانين شناخته شده جهاني مي‌دانستند و از اين رو در ميدان جنگ از آزادي عمل برخوردار نبوده و از هر کاري که کوچک ترين ضربه به ارزش هاي انساني و اخلاقي بود به شدت اجتناب مي کردند. حقوق بشر دوستانه يا حقوق بشر در زمان جنگ و حقوق غير نظاميان وجهه سنگرنشينان عرصه توحيد بود.

اگر جنگ و دفاع ما بر اساس آموزه‌هاي اسلام و مکتب الهي تشيع بود، با توجه به آنکه هدايت جنگ و فرماندهي آن به دست امام خميني(ره) بود که مجتهدي بزرگ و جامع نگر بود، از جهت عدم تخطي از حدود و ضوابط شرعي انسان به اطمينان مي رسد.

ولي آنچه جاي تأسف است اينکه چرا با گذشت بيش از 24 سال از پايان جنگ تحميلي و با توجه به جنگ هاي تحميلي دشمنان به مردم مسلمان عراق و افغانستان و حزب الله لبنان و مظلومان فلسطيني و... هنوز يک تحقيق جامع و گسترده پيرامون «نظام دفاعي اسلام» انجام نشده است.

در حالي که نگارش نظام دفاعي اسلام بايد با توجه به تاريخ صدر اسلام، قرآن کريم، سنت، سيره معصومان(ع) و نيز عنايت به فقه تدوين شود. بررسي واژه‌هاي جهاد، قتال، حرب، دفاع، اهداف جنگ، وسائل مشروع و وسائل نامشروع در جنگ، انواع جنگ، وجوب عيني دفاعي و کفايي جنگ، احکام اسير، غنايم، احکام شهيد و... تنها بخشي از اين مکتب دفاعي است.

اي کاش نهادها و نيروهايي که عهده‌دار مسائل امنيتي و نظامي و دفاعي کشور هستند به اين مسائل اهتمام بيشتري از خود نشان مي‌دادند.

علاوه بر اين کارهاي علمي و پژوهشي و فرهنگي فراواني لازم است در مورد جنگ و دفاع انجام گيرد؛ علاوه بر آنکه نقش آموزه هاي ديني در دفاع مقدس مي تواند مبناي يک پژوهش گسترده باشد. جايگاه دعا، روحانيت و حوزه هاي علميه، توسل، عبادت و به ويژه ارزش هاي اخلاقي مانند صبر، توکل، رضا، شجاعت و... نياز به مطالعات گسترده دارند.

از طرف ديگر اگر تاکنون تعدادي کتاب هر چند محدود درباره شهدا و زندگينامه آنان و وصيت‌هاي ارزشمند عرشيان خاک نشين تأليف شده و جاي تقدير و ستايش فراوان دارد ولي ضرورت ندارد فقط از شهدا و ارزش آنان بگوئيم (گرچه اين کار لازم و ضروري و مقدس است) بلکه از جانبازان معلول و قطع نخاعي ها و آنان که در بستر بيماري هستند و با رنج دوران دفاع مقدس دست به گريبانند و بلکه از رزمندگاني که مجروح يا اسير نشدند ولي عمر خود را در ميدان مبارزه با دشمن سپري کردند نيز بايد ياد نمود و از زحمات و مجاهدات آنان الهام و الگو گرفت.

امروزه که با جنگ نرم دشمنان مواجهيم وظيفه ما چيست؟

رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس به تکليف خود عملي کرده‌اند و امروزه در جنگ نرم نيز بايد به تکليف عمل کرد. اهانت به پيامبر اکرم(ص) و به اشرف مخلوقات خداوند يعني اهانت به تمام مسلمانان و اهانت به ارزش‌هاي اخلاقي، و اهانت به کرامت و شرافت و فضيلت. جنگ فرهنگي که دشمنان آغاز کرده‌اند براي ما تکليف مهمي را پديد مي‌آورد و عمل به تکليف مهم‌ترين درس هفته دفاع مقدس است. بايد وظيفه مسلمان بودن خود را خوب بشناسيم و به آن عمل کنيم.

 

گفتگو از روح‌الله كريمي

كارشناس رسانه روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم

 

چهارشنبه 5 مهر 1391 - 12:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری