يكشنبه 11 خرداد 1399 - 1:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

اسلام و بازي کودکان

 

اسلام و بازي کودکان

تاليف: آيت الله احمد بهشتي

بازبيني و ويراست: سعيد بهشتي

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 69000 ريال

انتشارات: چاپ و نشر بين الملل

اين کتاب به احتمال قوي اولين تحقيق است پيرامون بازي کودکان از ديدگاه اسلام و اميد مي­رود که براي جامعه اسلامي و انقلابي ما رهنمودي باشد در جهت توجهي بيشتر به بازي کودکان، هم در خانه و هم در کودکستان و هم در مدرسه و انگيزه­اي باشد براي نجات کودکان، از فضاهاي تنگي که به نام خانه يا مدرسه آنها را همچون پرنده­اي در قفس محصور کرده و از جست و خيز و پرش و بازي و مسابقه باز مي­دارد.

نويسنده در پيشگفتار سعي نموده است که بازي را به عنوان وسيله­اي موثر در خدمت رشد واقعي کودکان معرفي کند و خاطرنشان کرده که بازي يک فعاليت زائد و بيهوده نيست. اگر امري لغو و بيهوده بود قطعاً طرح آفرينش شور و شوق نسبت به آن را در نهاد طفل به وديعت نمي­گذارد و اينهمه رهبران بزرگ اسلام در اهميت آن داد سخن نمي­دادند.

در اين کتاب راجع به تقاضايي که برادران يوسف از يعقوب (ع) کردند و گزارشي که درباره مسابقات خود به پدر دادند گفتگو کرده و نشان داده است که پسران يعقوب براي اينکه بر توطئه خود سرپوش بگذارند از مسئله بازي و مسابقه استفاده کردند.

اين کتاب ابتدا در سال 1366 توسط اداره کلي تربيت بدني وزارت آموزش و پرورش چاپ و منتشر شد. اکنون بعد از گذشت بيست و پنج سال به همت و کوشش دلسوزانه فرزند گرامي جناب حجه الاسلام و المسلمين دکتر سعيد بهشتي و بازبيني و ويراست کتاب توسط ايشان بار ديگر به زيور طبع آراسته شده است.

در پيشگفتار اين اثر به عناوين بازي­هاي سازنده و عناصر اصلي آن، انواع فعاليت­هاي کودکان، معيار بازي، رابطه بازي با زندگي، بازي و مفاهيم اخلاقي، بازي و شخصيت کودک، نظراتي پيرامون اهميت بازي، نسبت بازي و جبر، و نگاهي به راه و رسم گذشتگان پرداخت شده است.

اين کتاب شامل بيست بخش است. در بخش­هاي اول تا چهارم به ترتيب به عناوين، قرآن و مسئله بازي کودک، بررسي سيره پيشوايان ديني، توصيه­هاي اسلامي درباره کودکان و بازي مطلوب و بازي نامطلوب اشاره شده است.

در بخش چهارم به سرگرمي­هاي مومن و غيرمومن، دين خدايي و دين باطل و لهو و لعب در سراسر زندگي، تيپ­هاي سه گانه مردم، تفاوت زندگي دنيا و آخرت و تفاوت فرزندان مسلمين با فرزندان کفار پرداخت شده است.

برنامه ريزي لازم و پاسخ يک سوال نيز از محورهاي بحث در بخش پنجم (نظارت و هدايت) به شمار مي­رود.

در ادامه درونگرايي و برونگرايي و سير آفاق و انفس در بخش ششم (وسايل بازي) مورد بحث و بررسي قرار مي­گيرد. عناوين بخش­هاي هفتم تا بيستم اين کتاب به ترتيب به شرح ذيل است.

بازي­هاي دسته جمعي، بازي­هاي رزمي، بازي­هاي پدرانه، بازي­هاي مادرانه و خانه داري و حضانت، بازي­هاي علمي، بازي­هاي نيرومندي و استقامت، بازي­هاي ايدئولوژيک و اخلاقي، بازي­هاي مديريت، بازي­هاي معلمانه و سواد آموزي، بازي­هاي هنري، بازي­هاي هوش، بازي­هاي تاکتيک، بازي­هاي تکنيک و نقش تربيتي مادر از راه بازي دادن کودک.

در بخشي از اين کتاب مي­خوانيم:

«اکنون ما در دوره­اي هستيم که اسباب بازي­هاي متنوع و حتي گران و پرخرج براي بچه­ها به وسيله صنعتگران ماهر در کارخانه­ها ساخته شده است. به عيان مي­بينيم که اين اسباب بازي­ها بيش از لحظاتي بچه­ها را سرگرم نمي­کند و پس از آن بچه­ها خراب کردن و درهم شکستن را بر حفظ و نگهداري ترجيح مي­دهند. مگر اينکه بزرگترها دخالت کنند و قلدرمآبانه وسايل بازي را از دسترس آنها دور نگاه دارند. اگر متخصصان اسباب بازي کودکان لطفي کنند و وسايل کم خرجي بسازند که کودکان بتوانند از آنها در صنعت و هنر استفاده کنند و به وسيله آنها وسايلي براي خود درست کنند خدمت بزرگي کرده­اند. زيرا هم به اقتصاد خانواده کمک شاياني مي­کنند و هم به رشد و تکامل صنعتي و هنري کودکان خدمات شايان توجهي عرضه داشته­اند.»    

گفتني است، کتاب اسلام و بازي کودکان نوشته آيت الله احمد بهشتي بازبيني و ويراست سعيد بهشتي با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 69000 ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر شده است.

 

 

چهارشنبه 5 مهر 1391 - 9:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری