يكشنبه 11 خرداد 1399 - 8:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

مقدمه­اي بر شناخت جامعه علويان ترکيه (از پيدايش تا 2009 م)

 

مقدمه­اي بر شناخت جامعه علويان ترکيه (از پيدايش تا 2009 م)

نويسنده: مهدي جمالي فر

شمارگان: 1000 نسخه

بها: 45000 ريال

انتشارات اميرکبير

موضوع شناخت علويان ترکيه از موضوعات مشترک ميان تاريخ ايران و ترکيه است. متاسفانه علي رغم پيوندي که علويان آناتولي با صفويان ايران دارند، اين موضوع از سوي پژوهشگران ايراني به اندازه بايسته و کافي مورد توجه و مطالعه قرار نگرفته است. اين بي عنايتي به اندازه­اي است که تاکنون حتي يک کتاب به زبان فارسي به صورت مستقل در اين زمينه منتشر نشده است. از اين رو بکر بودن موضوع نخستين انگيزه نگارنده جهت پرداختن به آن بود.

نگارنده با حضور در کلاس­هاي آموزش زبان ترکي استانبولي و نيز کمک گرفتن از دانشجويان ترکيه­اي نسبتاً بر مشکل اول فائق آمد. اما مشکل دوم را کتابخانه تخصصي تاريخ اسلامي و نيز تعدادي از دوستان نويسنده حل شده است.

نوشته حاضر همان گونه که از نامش پيداست مقدمه­اي است بر شناخت جامعه علويان ترکيه، نگارنده خود مي­داند که کارش خالي از نقص و اشکال نيست با اين حال پرداختن به چنين موضوعي جهت فتح الباب الزامي مي­نمود.

امکان دارد در نوشته اين کتاب اشکالات املايي، نگارش يا اشکال در سال­هاي حوادث و . . . وجود داشته باشد که با يادآوري خوانندگان محترم رفع خواهد شد.

در برخي قسمت­هاي اين کتاب ممکن است تقدم و تاخر تاريخي و نيز يکدست بودن مسير تاريخي رعايت نشده باشد. علت اين امر پيچيدگي موضوع مورد پژوهش بوده است.

اين کتاب در هشت فصل تدوين شده است که عناوين آن عبارتند از:

زمينه­هاي تاريخي پيدايش علويان ترکيه، تاريخ علويان از دوران سلطنت بايزيد دوم تا پايان سلطنت سليم اول، تاريخ علويان آناتولي از آغاز سلطنت سليمان قانوني تا کنون، گرايش­هاي فکري امروز علويان ترکيه، علويان و فرهنگ شفاهي، بستر تکوين و تحول عقايد علويان، عقايد و آيين­هاي علويان ترکيه، آيين­ها و مراسم، (پيوست­ها و فهرست منابع، تصاوير و نمايه).

در هرکدام از فصول به ترتيب درباره مباحث ذيل بحث شده است:

فصل اول: مهاجرت ترکان به آناتولي، مهاجرت دراويش و اهل طريقت به آناتولي، جنبش بابائيه، ظهور امپراتوري عثماني، روابط نخستين سلاطين عثماني با اهل طريقت، تاسيس طريقت بکتاشيه و مروري بر تاريخ آن، بکتاشيه پس از حاجي بکتاش، باليم سلطان، بکتاشيه پس از باليم سلطان، ارتباط علويان قزلباش و بکتاشيان، نگاهي به قيام بدرالدين سيما و نه اي و نهضت صفوي در قلمرو عثماني، بدرالديني­ها پس از بدرالدين، شيخ صفي الدين اردبيلي و جانشينانش، شيخ جنيد و اوج گيري دعوت صفوي، شيخ حيدري، تاسيس و توسعه قزلباش، شاه اسماعيل و تشکيل حکومت شيعه در ايران.

فصل دوم: بايزيد دوم و قزلباش، قيام شاه قلي، سلطان سليم و قيام نورعلي خليفه، جنگ چالدران و قيام جلال.

فصل سوم: سلطان سليمان و قيام سوکلون قوچه اوغل و بابا ذوالنون، قيام قلندر چلبي، صلح آماسيه، قزلباش در آيينه دفاتر مهم عثماني، علويان آناتولي پس از قرن شانزدهم ميلادي و تاريخ علويان از دوره جمهوريت تاکنون.

فصل سوم: جمعيت و شاخه­هاي قومي علويان ترکيه و شاخه­هاي قومي علويان ترکيه.

فصل چهارم: وسايل انتقال شفاهي فرهنگ در ميان علويان، منابع مکتوب علويان و تفسيرهاي مختلف از علوي گري در ترکيه.

فصل پنجم: شمنيزم، تصوف، ملامتيه، قلندريه، حروفيه و تشيع.

فصل ششم: ويژگي عقيدتي و عباثي، تثليث، علويان و غلو درباره علي (ع)، چهار باب و چهل مقام، سه سنت و هفت فرض، اهل بيت و دوازده امام (ع)، چهارده معصوم و کمربست هفده گانه.

فصل هفتم: آيين مصاحب، آيين جم، دوازده پوست از نظز توفيق اويتان، دوازده پوست از نظر بدري نويان، دشکون، اعياد و مناسبت­ها، يزيد، بيست و يکم مارس، عيد خضر الياس، دهم ذي الحجه، سوم الي پنجم خريران و شعار علويان.         

در پايان نيز پيوست­ها، فهرست منابع، تصاوير و نمايه آمده است.

کتاب حاضر مقدمه­اي بر شناخت جامعه علويان ترکيه از پيدايش آن در قرن هفتم تا قرن حاضر است. در اين اثر علاوه بر بحث پيرامون زمينه­هاي تاريخي شکل گيري جامعه علويان و همچنين تحولات تاريخي آن­ها، به عقايد، آيين­ها و رسوم اين جامعه نيز پرداخته شده است.

در بخشي از اين کتاب مي­خوانيم:

«گرچه طريقت بکتاشيه بعدها در طول زمان با تاثيرپذيري از عقايد ساير نحله­ها و فرقه­ها و با نفوذ در دستگاه امپراتوري عثماني شکل رسمي­تر به خود گرفته و از اصول اوليه ملامتيه به کلي فاصله گرفتند، با پيوستن بکتاشيان به ملامتيان افراد زيادتري از ديگر طريقت­ها به ويژه گروه­هاي باطنيه داخل ملامتيه شدند. چرا که اساساً ابدال، قلندريه، حيدريه، جاميه، ادهميه، شمسيه خواه از جهت اعتقاد و خواه از نظر عرف و شکل ظاهر تا بدان حد به بکتاشيه شباهت دارند که بکتاشيه از اين راه وارث تمام عقايد فرقه­هاي مزبور شده است.»

گفتني است مقدمه­اي بر شناخت جامعه علويان ترکيه نوشته مهدي جمالي فر با شمارگان 1000 نسخه و قيمت 45000 ريال از سوي انتشارات اميرکبير منتشر شده است.

 

چهارشنبه 5 مهر 1391 - 9:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری