پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 11:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

شبکه مجازي مساجد قم رونمايي شد

 

 مراسم رونمايي از شبکه مجازي مساجد قم و تجليل از برگزيدگان کلاس‌هاي تفسير و مفاهيم قرآن کريم و اختتاميه فعاليت‌هاي تابستاني هيئت‌هاي مذهبي استان با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي برگزار شد.

در مراسم رونمايي از شبکه مجازي مساجد قم که قبل از ظهر دوشنبه در سالن کوثر سازمان تبليغات اسلامي استان قم با حضور گسترده ائمه جماعات، هيئت‌هاي مذهبي و فعالان فرهنگي استان برگزار شد، علي لاريجاني رئيس مجلس، حجت‌الاسلام عباس اسکندري رئيس سازمان تبليغات اسلامي استان، حجت‌الاسلام سيد محمد چهل اختراني رئيس شوراي هيئت‌هاي مذهبي و محمدعلي بختياري‌زاده دبير اين شورا سخنراني کردند.

 

اقتصاد دولتي موفق نيست

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اقتصاد دولتي موفق نيست، بر لزوم مردمي کردن اقتصاد و تسريع در اجراي فرمايشات مقام معظم رهبري در اين زمينه تاکيد کرد.

علي لاريجاني با اشاره به سياست‌هاي سازمان تبليغات اسلامي در واگذاري امور به تشکل‌هاي مردمي اظهار داشت: من هم با برون سپاري امور موافقم چون باعت گسترش کارهاي فرهنگي در جامعه مي‌شود.

 وي ادامه داد: دستگاه‌هاي دولتي استعداد کافي براي گسترش فرهنگ اسلامي در يک وسعت بزرگ را ندارند و جنس اين کارها بايد مردمي باشد تا در قلوب تاثير بگذارد.

 رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تهيه طرحي براي حمايت از برنامه‌هاي مساجد اظهار داشت: زماني که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بودم طرحي براي حمايت از فعاليت‌هاي مساجد به جاي توسعه برنامه‌هاي فرهنگي دستگاه‌هاي دولتي تهيه و به شوراي انقلاب فرهنگي ارائه کرديم که اين طرح مورد تصويب قرار گرفت.

 وي با بيان اينکه مردم به طور طبيعي به مساجد علاقه دارند گفت: به جايي اينکه ساختمان جديدي بسازيم و چند کارمند استخدام کنيم، بايد اين منابع را در اختيار مساجد قرار دهيم که با اين کار هم بار دولت کمتر مي‌شود و هم کارها کيفي‌تر خواهد شد.

 لاريجاني با اشاره به اينکه مسجد اگر پايگاه مردمي باشد زمين و زمانش تاثيرگذار است، به تجربه موفقيت‌آميز دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: در دفاع مقدس تا زماني که جنگ مردمي نشده بود نمي‌توانستيم کاري انجام دهيم. بني صدر معتقد بود که بايد به صورت کلاسيک بجنگيم و کاري از پيش نبرد اما تا زماني که ولي فقيه مستقيما فرماندهي کل قوا را بر عهده گرفت و درهاي جنگ باز شد و نيروهاي متدين به جبهه سرازير شدند و جنگ مردمي شد فتوحات زيادي به وجود آمد.

 وي با تاکيد بر اجرايي شدن تاکيدات مقام معظم رهبري در مورد واگذاري امور به مردم اظهار داشت: مقام معظم رهبري در مورد اقتصاد مردمي بارها تاکيد کردند و برنامه نوشتند و اخيرا در ديدار اعضاي هيئت دولت هم تاکيد کردند که امور اقتصادي به مردم واگذار شود.

 نماينده مردم قم در خانه ملت گفت: اقتصاد دولتي موفق نيست،‌ يعني با تعدادي از کارمندان نمي‌شود امور اقتصادي را اداره کرد.

 لاريجاني ادامه داد: يکي از مشکلات اقتصادي ما اين است که بنيه اقتصادي ما دولتي است از اين رو مقدار زيادي نفت و گاز را مي‌فروشند و خرج مي‌کنند اما اگر همين منابع در اختيار مردم قرار گيرد بسياري از مشکلات برطرف مي‌شود و اين از دقت مقام معظم رهبري است که به واگذاري امور تاکيد دارند.

 رئيس قوه مقننه با بيان اينکه واگذاري امور به مردم در حوزه فرهنگ با شدت بيشتري نمود خواهد داشت گفت: اگر بخواهيم حرکت جهنده‌اي داشته باشيم بايد کار را به مردم واگذار کنيم.

 وي با اشاره به دغدغه مسئولان سازمان تبليغات اسلامي در مورد دست و پاگير بودن قوانين براي واگذاري امور تصريح کرد: اگر از نظر قواعد و قوانين مشکلي وجود داشته باشد ما بررسي مي‌کنيم و حتما مسير واگذاري امور را باز مي‌کنيم.

 به گفته لاريجاني در سال‌هاي اخير در بودجه سالانه نگاه جدي به امورات فرهنگي شده که به بخش‌هاي مردمي کمک‌هايي شود.

 رئيس مجلس شوراي اسلامي با تقدير از مسئولان سازمان تبليغات اسلامي و شوراي هيئت‌هاي مذهبي در برگزاري برنامه‌هاي قرآني در مساجد و هيئت‌هاي مذهبي تاکيد کرد: ما به جد معتقديم که اين کارها بايد در مساجد رونق بيشتري پيدا کند و با کيفيت بيشتري انجام شود چراکه روابط عاطفي مردم با مسجد خيلي خوب است و علاوه بر اين دانشمندان و علماي اسلامي در مسجد حضور دارند.

 وي حفظ روش‌هاي سنتي تبليغ که در ميراث گذشته وجود داشته را ضروري دانست و تاکيد کرد: روش‌هاي سنتي در حفظ شعائر ديني موثر است و بايد پابرجا بماند.

 لاريجاني اظهار داشت: استان قم بايد در زمينه‌هاي فرهنگي و ديني جلوتر از جاهاي ديگر باشد چون دسترسي به عالمان ديني در اين استان وجود دارد و سبقه مردم انقلابي قم در زمينه فرهنگ بيشتر است و هر گونه کمکي لازم باشد در خدمت هستيم.

 

برون‌سپاري فعاليت‌هاي سازمان تبليغات اسلامي به تشکلهاي مذهبي

رئيس سازمان تبليغات اسلامي استان قم با اشاره به اثربخشي واگذاري امور به تشکل‌هاي ديني، اين اقدام را يکي از مهم‌ترين سياست‌هاي سازمان تبليغات اسلامي برشمرد.

حجت‌الاسلام عباس اسکندري با قدرداني از تلاش‌هاي علي لاريجاني در توسعه برنامه‌هاي فرهنگي و تبليغي اظهار داشت: در دو سال اخير که توانستيم قدم‌هايي در راستاي پيشبرد اهداف فرهنگي هيئت‌هاي مذهبي برداريم به برکت انديشه‌هاي بلند آقاي لاريجاني بوده و تلاش‌هاي زيادي از سوي ايشان براي حل مشکلات هيئت‌هاي مذهبي صورت گرفته است.

 وي ادامه داد: سازمان تبليغات اسلامي وقتي براي ساماندهي هيئت‌هاي مذهبي ماموريت پيدا کرد، براي اين ساماندهي اهداف و سياست‌هايي را تدوين کرد که در راستاي تحقق اين اهداف گام‌هاي خوبي برداشته شد تا هيئت‌هاي مذهبي بتوانند جايگاه و نقش آفريني بيشتري داشته باشند.

 رئيس سازمان تبليغات اسلامي استان قم، برون‌سپاري فعاليت‌ها را يکي از راهبردهاي اصلي سازمان تبليغات اسلامي ذکر کرد و گفت: سياست سازمان تبليغات اسلامي اين است که از تصدي گري فاصله بگيرد و اجراي برنامه‌ها را به تشکل‌هاي مردمي واگذار کند.

 وي توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي و تبليغي را از مهم‌ترين آثار برون سپاري فعاليت‌ها عنوان کرد و گفت: البته برخي موانع و قوانين دست و پاگير براي واگذاري امور به تشکل‌هاي مردمي وجود دارد که مشکلاتي ايجاد مي‌کند.

 حجت‌الاسلام اسکندري به نقش آفريني هيئت‌هاي مذهبي در عرصه‌هاي مختلف اشاره کرد و افزود: در گذشته فعاليت‌هاي هيئت‌هاي مذهبي به صورت سنتي انجام مي‌شد و البته تاثيرگذار هم بود اما انقلاب اسلامي به برکت ورود هيئت‌هاي مذهبي به پيروزي رسيد و در دوران دفاع مقدس نيز نقش آفريني هيئت‌هاي مذهبي بر کسي پوشيده نيست. الان هم هيئت‌هاي مذهبي براي مقابله با هجمه‌هاي نرم دشمنان در عرصه‌هاي مختلف نقش آفريني مي‌کنند.

 وي ادامه داد: از زماني که ارتباط کاري، فرهنگي و قرآني سازمان تبليغات اسلامي با هيئت‌هاي مذهبي بيشتر شد، فعاليت‌هاي اين سازمان چند صد برابر شده است، يعني در گذشته ما با تعداد اندکي نيرو و امکانات محدود کارهايي انجام مي‌داديم و هيئت‌هاي مذهبي هم خودشان برنامه‌هايي اجرا مي‌کردند اما وقتي همکاري هيئت‌هاي مذهبي و سازمان تبليغات اسلامي بيشتر شد و کارهاي اجرايي به اين هيئت‌ها واگذار شده، شاهد بالارفتن بيلان کار و تاثيرگذاري فوق العاده هستيم.

 رئيس سازمان تبليغات اسلامي به تشريح برنامه‌هاي قرآني هيئت‌هاي مذهبي پرداخت و با اشاره به واگذاري امور اوقات فراغت به هيئت‌هاي مذهبي براي نخستين بار اظهار داشت: خوشبختانه با ورود هيئت‌هاي مذهبي به برنامه‌هاي تابستاني، شاهد تاثيرگذاري خوبي بوده‌ايم.

 وي همچنين به رونمايي از شبکه اينترانت مساجد استان اشاره کرد و گفت: اين طرح در سفر مقام معظم رهبري به قم ارائه و مورد تصويب قرار گرفت و اعتباراتي از سوي دفتر مقام معظم رهبري تخصيص داده شد.

 وي به مزيت‌هاي اين شبکه اشاره کرد و گفت: با راه اندازي اين شبکه مي‌توان ارتباط خوبي با ائمه جماعات و جوانان و نوجواناني که اهل مسجد هستند برقرار کرد.

 حجت‌الاسلام اسکندري تاکيد کرد: سعي کرديم اينترنت پاک در اختيار جوانان قرار دهيم و براي هر کدام از مساجدي که در اين طرح قرار دارند يک سايت طراحي شده که محتواي آن توسط اهالي خود مسجد بارگذاري مي‌شود.

 رئيس سازمان تبليغات اسلامي استان قم با بيان اينکه رقابت سالمي بين سايت‌هاي مساجد به وجود آمده است اظهار کرد: خوشبختانه جوانان خوش فکر کارهاي بزرگي در اين سايت‌ها انجام مي‌دهند.

 

250 جلسه قرآني توسط هيئت‌هاي مذهبي قم برگزار شد

دبير شوراي هيئت‌هاي مذهبي استان قم گفت: در ماه مبارک رمضان حدود 250 جلسه قرآني توسط هيئت‌هاي مذهبي استان برگزار شد.

محمدعلي بختياري‌زاده اظهار داشت: در طرح برگزاري کلاس‌هاي تفسير و مفاهيم قرآن کريم 250 هيئت مذهبي مشارکت کردند که برنامه‌هاي آنها فيلمبرداري و مستندسازي شده است.

 وي با بيان اينکه برنامه‌هاي قرآني هيئت‌هاي مذهبي در سال جاري با طراوت و شادابي بهتري نسبت به سال‌هاي قبل برگزار شد گفت: در پايان اين کلاس‌ها بيش از 6 هزار جلد کتاب «بهار قرآن» تهيه و در بين هيئت‌هاي مذهبي توزيع شده و در پايان ماه مبارک رمضان آزمون اين کلاس‌ها در شبستان نجمه خاتون حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد.

 بختياري زاده گفت: در اين آزمون حدود هزار و 800 نفر شرکت کردند که به 166 نفر از آنها جوايزي اهدا مي‌شود.

 دبير شوراي هيئت‌هاي مذهبي استان قم در مورد کلاس‌هاي تابستاني هيئت‌هاي مذهبي اظهار کرد: کلاس‌هاي اوقات فراغت با موضوعات گفتمان‌هاي ديني، برگزاري مسابقات مختلف، مرتبط کردن جوانان با فضاي مجازي و... برگزار شد که دستاورد خوبي داشته است.

 وي ادامه داد: شوراي هيئت‌هاي مذهبي براي ماه محرم امسال برنامه‌هاي متنوعي تدارک ديده و اميدواريم با اجراي اين برنامه‌ها، وظيفه و رسالتي که بر عهده اين شورا گذاشته شده به خوبي محقق شود.

 

در پايان اين مراسم علاوه بر رونمايي از طرح شبکه مجازي مساجد از برگزيدگان کلاس‌هاي تفسير و مفاهيم قرآن کريم و فعالان برنامه‌هاي تابستاني هيئت‌هاي مذهبي استان توسط رئيس مجلس شوراي اسلامي تقدير شد.

لازم به ذكر است طرح شبکه مجازي از مصوبات سفر مقام معظم رهبري است که در فاز اول آن 56 زير پوشش اين طرح قرار گرفتند و در فاز‌هاي بعدي به تدريج ساير مساجد استان داراي شبکه مجازي يکپارچه خواهند شد.

 

 

سه‌شنبه 4 مهر 1391 - 11:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری