چهارشنبه 25 تير 1399 - 1:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

13 كتاب انتخاب ويژه دفاع مقدس و يادداشت‌هاي رهبر انقلاب براي آنها

 

همزمان با ايام گراميداشت هفته دفاع مقدس و با هدف ترويج مطالعه مفيد و هدفمند، ليستي از بهترين هاي مکتوب در حوزه دفاع مقدس را که رهبر معظم انقلاب نيز با مطالعه آنها، تقريظ و يادداشت هايي براي آنها نوشته اند، منتشر شده است. اين ليست، بخشي از مجموعه کتاب هاي ارزشمندي است که در سالهاي گذشته رهبر انقلاب بر آنها يادداشت و حاشيه نوشته اند.

 

هنگ سوم/ خاطرات يک پزشک اسير عراقي از مظلوميت رزمندگان ايراني      

موضوع، براي ما که اين سوي خطه نبرد را ديده ايم، قهراً جالب است... نويسنده، البته يک نويسنده حرفه اي نبوده است. اما همين که فرصت کرده در گرفتاري جنگ، يادداشت هايي بردارد، سپس از حافظه خود کمک بگيرد و ديده ها را در دوران اسارت بر کاغذ بياورد، بس موجب تقدير است.

 

جشن حنابندان/  دو گزارش از خاطرات دو عمليات کربلاي 5 و بيت المقدس 4        

روز و شبي چند در لحظه هاي پيش از خواب، در فضائي عطرآگين و مصف‍ّا و در معراج شور و حالي که سطور و کلمات نوراني اين کتاب به خواننده خود عطا مي کند، سير کردم و خدا را سپاس گفتم، هم بر آن قطره عشقي که در جان اين نويسنده افکنده و چنين زلال انديشه و ذوقي را بر قلم او جاري ساخته است، و هم بر آن دست قدرتي که نقشي چنان بديع و يکتا بر صفحه تاريخ معاصر پديد آورده و صحنه هايي که افسانه وار از ذهن و چشم بشر اين روزگار بيگانه است، در واقعيت زندگي اين نسل از ملت ايران نقش زده است... له الحمدالحامدين ابدالآبدين.

 

تيپ 83 /شرح خاطرات طلاب رزمنده‌ جوان     

خيلي از خواندن اين کتاب محظوظ شدم، چون روحاني در اين کتاب درس دين و معرفت را در خطرناکترين جاها مي‌دهد و در آزمايش‌هاي دشوار زندگي با مردم شريک مي گردد. اين طلبه‌هاي جوان و خوش‌روحيه‌اند که اگر مدارج تحصيلي را طي کنند رهبران برجسته‌باب انقلاب و جمهوري اسلامي خواهند شد و روحانيون پرچمدار دين زندگي‌ساز ...

 

خداحافظ کرخه/ روايت نوجواناني که با رندي تمام در آخرين روزهاي جنگ از در نيمه باز شهادت گذشتند...        

اين کتاب شيرين و ساده، زندگي و احساس و جهت گيري هاي بسيجي را به خوبي تشريح مي کند. نويسنده، که خود يک بسيجي با همه بار فرهنگي اين کلمه است، با بيان بعضي از جزئيات به ظاهر کم اهميت، آن امر مهم را تصوير و ترسيم کرده است. با اينکه جواني کم سن و سال است، بسي پخته تر از عمر خود مي نويسد و مي انديشد. گاه در نقل حوادث، تسلسل طبيعي و منطقي رعايت نشده است. باري اين يکي از کتاب هاي خيلي خوب در مجموعه خاطره هاست.

 

شانه‌هاي زخمي خاکريز  /  خاطرات هفت ساله يک امدادگر جانباز از جنگ تحميلي    

در اين نوشته هرچه به آخر نزديکتر مي شويم، روح اخلاص و صفايي را که در آن موج مي زند بيشتر حس مي کنيم. من به حال خود حسرت مي خورم و به اين جوانان شجاع و با ايمان و فداکار غبطه مي برم که در عمري کمتر از نيمه عمر ما، به مقاماتي رسيده اند که امثال من با خواندن شرح آن، احساس عروج معنوي مي کنند... اين نوشته هنرمندانه و داراي نثري استوار نيز هست که ارزشش را بيشتر مي کند.

 

زنده باد کميل/  خاطرات خود نوشت محسن مطلق از حضور خود در جمع رزمندگان

نويسنده، فروتنانه خود را غالباً در پشت ياران شهيدش پنهان کرده است. خوشا به حال اين جوانان نوراني که در يکي از استثنايي‌ترين فرصت‌هاي الهي در تاريخ، بيشترين بهره را بردند و به مدد اراده و ايمان و فداکاري، به مدارج عالي انساني، رسيدند. اين کتاب همچنين به خاطر شيريني زبان روايتش و طنزي که در خيلي جاها نمک نوشته کرده است.

 

تپه‌هاي لاله سرخ / خاطرات ديده بانان توپخانه در سال هاي جنگ    

از اين کتاب، آخرين نوشته، يعني تپه‌هاي لاله سرخ از همه شيرين‌تر و دقيق‌تر است. نوشته شهيد هم که طلوع دوباره نام گرفته، عطر شهادت و اخلاصش محسوس است... و هر سه نوشته يادبودهاي با ارزش از جنگ و ايثار هشت ‌ساله است.

 

گزارش يک بازجويي/ بازجويي و زندگي اردوگاهي يک سرهنگ        

اثر جالبي است. ابتکاري و نمونه نيز هست. توصيف هاي آن از طبيعت، حوادث جنگي، وضعيت هاي طبيعي بس زيبا است.

 

جنگ پابرهنه‌ها  / خاطرات نويسنده از عمليات‌هاي والفجر 8 و کربلاي 5     

اين انعکاس از رنجهاي مردم پابرهنه است که بخصوص در مقايسه با فداکاري همين مردم، بسي جانکاه و تلخ و ناپذيرفتني مي‌نمايد... و وقتي روح لطيف و حساس منظره‌اين هر دو را به چشم ديده بلکه با آن زيسته باشد،‌با زباني به همان تلخي آن را روايت مي‌کند...

 

فرمانده من /داستانهايي از فرماندهان جنگ           

من کتاب هايي را که مي خوانم معمولا پشتش يادداشت يا تقريظي مي نويسم؛ اين کتاب را که خواندم بي اختيار پشتش بخشي از زيارت نامه را نوشتم: السلام عليکم يا اولياء الله و احبائه! واقعا ديدم که در مقابل اين عظمت ها انسان احساس حقارت مي کند. من وقتي اين شکوه را در اين کتاب ديدم در نفس خود حقيقتا احساس حقارت کردم.

 

همپاي صاعقه / تاريخ پيدايش و تشکيل تيپ رزمي 27محمدرسول الله (ص)           

اين يک کتاب منبع بسيار غني و ارزشمند است که از آن مي‌توان ده‌ها کتاب و فيلمنامه و زندگينامه استخراج کرد. لحظات و حالات ثبت‌شده در سراسر اين کتاب، همان ظرافت‌هاي حيرت‌انگيزي است که از مجموع آن، تابلوي پرشکوه و باعظمت عملياتي چون فتح‌المبين و بيت‌المقدس پديد آمده و برترين‌هاي هنر جهاد و ايثار و شجاعت و ابتکار را در مجموعه نمايشگاه بي‌نظير هنرهاي انقلاب اسلامي، نشان مي‌دهد.

 

پايي که جا ماند  /يادداشتهاي روزانه سيدناصر حسيني پور از زندانهاي مخفي عراق    

تاکنون هيچ کتابي نخوانده و هيچ سخني نشنيده‌ام که صحنه‌هاي اسارت مردان ما را در چنگال نامردمان بعثي عراق را، آنچنان که در اين کتاب است به تصوير کشيده باشد. اين يک روايت استثنايي از حوادث تکان دهنده‌اي است که از سويي صبر و پايداري و عظمت روحي جوانمردان ما را، و از سويي ديگر پستي و خباثت و قساوت نظاميان و گماشتگان صدام را، جزء به جزء و کلمه به کلمه در برابر چشم و دل خواننده مي گذارد و او را مبهوت مي کند.

 

نورالدين پسر ايران/خاطرات سيد نورالدين عافي 

اين نيز يکي از زيباترين نقاشي‌هاي صفحه پُرکار و اعجاز گونه هشت سال دفاع مقدس است. هم راوي و هم نويسنده حقاً در هنرمندي، سنگ تمام گذاشته‌اند. آميختگي اين خاطرات به طنز و شيرين‌زباني که از قريحه ذاتي راوي برخاسته و با هنرمندي و نازک‌انديشيِ نويسنده، به خوبي و پختگي در متن جا گرفته است، و نيز صراحت و جرأت راوي در بيان گوشه‌هائي که عادتاً در بيان خاطره‌ها نگفته ميماند، از ويژگيهاي برجسته اين کتاب است.

 

 

 

سه‌شنبه 4 مهر 1391 - 11:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری