پنجشنبه 14 اسفند 1399 - 7:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

کارنامه نشر سوره مهر در شاخه ادبيات/رمان

 

- گل سنگ

نويسنده: هاشم حسيني/نوبت چاپ: دوم/ تعداد صفحه: 206/ قطع: رقعي

گل سنگ رماني با مضمون انقلاب از سيد هاشم حسيني است. داستان در مورد جواني ساده دل شهرستاني به نام نبي است که در بازار تهران به عنوان باربر مشغول کار است. نبي بالايي به دوش انداخته و بار جابه جا مي­کند. اما در واقع او درون پالان محفظه­اي تعبيه کرده و اعلاميه­هاي انقلابي را در بازار پخش مي­کند و در اختيار افراد متعهد قرار مي­ دهد. او با يک گروه مخفي انقلابي همکاري مي­کند و حتي مجبور مي­شود. دو کلت را جابه جا مي­کند.

- تفنگ پدر بر بام­هاي تهران

حسين بهرامي/اول/106/رقعي

اين کتاب نوشته حسن بهرامي درباره چند جوان دانشجو است که به شکل ديگري در حال مبارزه با رژيم شاه هستند. يکي از اين جوان­ها که اهل روستايي از استان کهکلويه و بوير احمد است پس از مدتي از اين شيوه مبارزه خسته مي­ شود و عازم محل سکونت خودشان مي­کنند و تفنگي که پدرش براي شکار حيوانات استفاده مي­کرده است را برمي­دارد و با خود به تهران مي­آورد، روي پشت بام خانه­ها رفته و به ماموران شليک مي­دهد و ادامه ماجرا.

- سفر به گراي 270 درجه

احمد دهقان/هجدهم/264/رقعي

روايتي ملموس و صادقانه از زندگي در جنگ صحنه سازي­هاي بي نظير احمد دهقان از لحظه­هاي نبرد، لذت خواندن اين کتاب را دو چندان مي­کند. جايزه­هاي بيست سال داستان نويسي، چهارمين دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس و بيست سال ادبيات پايداري به اين کتاب تعلق گرفته است. پال اسپراکمن مترجم تواناي آمريکايي، اين کتاب را به زبان انگليسي ترجمه کرده است.

- شطرنج با ماشين قيامدشت

حبيب احمدزاده/هجدهم/312/رقعي

رماني درباره نبرد ولي نه صرفاً ايران و عراق، جنگ در آخرالزمان، گذشته و حال، ماجراي عجيب از نبرد شطرنج وار و دقيق، روايتي برخلاف تمام گفته­هاي پيشين تلقي شده رماني براي به دور انداختن تمامي تعريف­هاي قبلي از زندگي، جنگ و صلح ترجمه شده به زبان­هاي انگليسي، عربي، آلبانيايي و انتخاب به عنوان کتاب درسي در دانشگاه راتجرز آمريکا و بالاتر و فراتر از هر آنچه درباره يک رمان جنگي تصور مي­کنيد.

- اسماعيل

اميرحسين فردي/چهارم/چهارم/رقعي

شرح زندگي يک جوان معمولي و ساده به نام اسماعيل در دوران قبل از انقلاب و اتفاقاتي که براي او در آستانه انقلاب اسلامي مي­افتد. با توصيفات زيبا و قلم تواناي اميرحسين فردي مدير مسئول نشريه کيهان بچه­ها و از بنيان گذاران حوزه انديشه و هنر نويسندگان.

- اي کاش گل سرخ نبود

منيژه آرمين/دهم/232/رقعي

نمونه يک رمان بومي و تعالي بخش، افت و فيزيک زندگي واقعي در متن ظريفي از وقايع و تحولات تاريخي و اجتماعي رضاشاه، با تخريب فرهنگ و سنن اين مرز و بوم، انسان­هاي زيادي را تباه کرد. گللر يکي از اين تباه شدگان است. او که اکنون در آسايشگاه سالمندان زندگي سراسر حادثه­اش را براي خانم نويسنده نقل مي­کند. گللر دختر يکي از روحانيون مشهد است که در ديداري دل به مهدي پسر همسايه مي­بندد . . . رمان خوان­ها، مخصوصاً خانم­هاي علاقمند به رمان حتما از خواندنش لذت مي­برند.

- شب ايوب

داود غفارزادگان/چهارم/130/رقعي

کتاب روايتگر لحظات زندگي يک جانباز نابيناست. روايتگر روزهايي که تصميم مي­گيرد به جبهه برود و شرط ورود به اين ميدان عظيم را غلبه بر ترسي مي­داند که با مرگ مادر در رودخانه آغاز شده است. از اين رو به رودخانه مي­زند، در اين کتاب خاطرات وي قبل و پس از جنگ توسط او بيان مي­شود.

- کوچه اقاقيا

راضيه تجار/پنجم/175/رقعي

روايتي از سبک زندگي سنتي مردم ايران، مراسم ازدواج، خانه­هاي سنتي پنجاه سال گذشته و . . . که به زبان ساده و روان نوشته شده است.

- لبخند مسيح

سارا عرفاني/نهم/120/رقعي

رمان لبخند مسيح دغدغه­هاي دختر مسلماني است که در ميان دنياي مدرن اطراف و نگاه­هاي اشرافي­اش در پي يافتن دريچه معنوي به دنياي جديد است. دختري به نام نگار به کمک ايميل با فردي به نام نيکلارس آشنا مي­شود که ساکن يکي از کشورهاي غربي است. آن­ها بدون اين که به طور مستقيم همديگر را ببينند از طريق ايميل با هم ارتباط مداوم و تنگاتنگي دارند.

- طعم زندگي

داوود بختياري دانشور/دوم/336/رقعي

روايت افراد فقيري که با مشقت و سختي­هاي زندگي دست و پنجه نرم مي­کنند رمان حاضر به نوعي بيانگر وقايعي است که در آستانه بازگشت شکوهمند امام خميني (ره) به ايران اتفاق افتاده است.

- آواي صحرا

عبدالرحمن اونق/دوم/400/رقعي

آواي صحرا ماجراي جوان ترکمني به نام مردان است که بعد از سال­ها دوري از قومش با هدف ايجاد صلح و دوستي ميان قبايل ترکمن به ايل خود برمي­گردد.

- پاييز در قطار

محمد کاظم مزيناني/پنجم/38/رقعي

داستان عاطفي زندگي يک خانواده کوچک سنتي که تنها فرزند آنها به جبهه رفته و ماجرايي را که در نبود او براي مادرش رخ مي­دهد. اين کتاب در سال 1385 به عنوان کتاب سال جمهوري اسلامي در بخش ادبيات داستاني کودک و نوجوان انتخاب شده و همچنين جايزه ادبي شهيد غني پور را از آن خود کرده است.

- شب و قلندر

منيژه آرمين/هفتم/280/رقعي

داستان راهزني به نام افراسياب و وقايع دوران مشروطه مانند ظلمهاي ظل السلطان بر مردم اصفهان، جنايات فراماسونرها و مبارزات شهيد مدرس که در حاشيه اين رمان مطرح مي­گردد. ماجرا از زماني آغاز مي­شود که پس از غارت کارواني قاليچه­اي سحرآميز، از بازرگاني يهودي به غنيمت گرفته مي­شود و به دست افراسياب رييس راهزنان سرخ کوه مي­رسد.

- نقشبندان

داريوش عابدي/پنجم/152/رقعي

از رمان­هاي قوي که مظلوم واقع شده با نگاهي نو و مردمي به دفاع مقدس که با زباني ساده و صميمي نگاشته شده است. داستان نقاش رزمنده­اي به نام حميد که دستانش را هنگام خنثي کردن مين از دست مي­دهد و . . .

- نه آبي نه خاکي

علي موذني/نهم/204/رقعي

سعيد به همراه گروهي عازم مناطق عملياتي جنوب کشور است. مادر و پدرش با رفتن او موافق نيستند و از طرفي برادرش حميد از امريکا تماس گرفته و به او يادآوري کرده که به دانشجوهاي زنده بيشتر نياز است اما سعيد تصميم خود را براي رفتن گرفته است. رمان زيبايي از علي موذني که در قالب يادداشت­هاي روزهاي جنگ نگاشته شده است انتهاي کتاب همه را شگفت زده خواهد کرد.

- سونات عدن

مصطفي جمشيدي/دوم/200/رقعي

رماني اجتماعي سياسي از مصطفي جمشيدي نويسنده و صاحب سبک و صاحب آثاري چون لغات ميغ و شنيدن آوازهاي مغولي اثري تاثيرگذار، غافلگيرکننده و سرشار از خلاقيت­هاي نوين براي علاقمندان به رمان با ادبيات متفاوت داستان چند آدم که دلشان مي­خواهد به جاي يکديگر باشند.

- شاه بي شين

کاظم مزيناني/هفتم/320/رقعي

روايتي است تازه از شخصيت واپسين پادشاه ايران نگاهي شاهانه به گذشته از روي تخت بيمارستان و بازتاب زندگي معاصر در آيينه داستان.

- همزاد

نورالدين آزاد/چاپ سوم/181/رقعي

رماني سرشار از اميد و زندگي، عشق و رقابت­هاي سالم و ورزشي که عام و خاص را جذب مي­کند.

- اشک آخر

سيد هاشم حسيني/اول/156/رقعي

داستان زندگي اين رزمنده را روايت مي­کند که در اين روايت مشخص مي­شود پدر او يک انقلابي بوده که در سال 1342 دستگير و اعدام مي­شود. اما در ادامه معلوم مي­شود که اين رزمنده در خانواده يک ساواکي بزرگ شده است و . .

- کلاغ کامپيوتر

فرهاد حسن زاده/سوم/111/وزيري کوتاه

داستان درباره پسري به نام منصور است که به خاطر قبولي در دانشگاه از پدرش کامپيوتري هديه گرفته متوجه مي­شود برنامه­اي با او ارتباط برقرار مي­کند. به دستور اين برنامه که کل کلا نام دارد منصور به پارک رفته و ديسکتي از يک کلاغ دريافت مي­کند در اين ديسکت افرادي که خلاف قانون رفتار مي­کنند به او و دوستانش اسکندر و تورج معرفي مي­شود آنها ماموريت مي­يابند که مقامات قانوني را متوجه اين افراد نمايند و . . .

- آتش زير خاکستر

مسعود ديه جي/دوم/176/رقعي

اين کتاب شرح دلاوريهاي مردمان اين سرزمين در سال­هايي است که کشور ما چون نگاه تاخت و تاز قدرت­هاي استعماري روس و انگليس بود و خواجه محمد، سردار و . . . نمونه­هايي از دليران ترکمن صحرا هستند که دست از جان شسته به مقابله با سالداتها مي­پردازند.

- سياه چمن

اميرحسين فردي/ششم/138/رقعي

اين کتاب که اولين اثر نگارنده هم محسوب مي­شود را شايد بتوان اولين رمان با موضوع انقلاب اسلامي دانست.

- شباويز

منيژه آرمين/دوم/147/رقعي

شباويز حکايت زندگي دختر جواني است که آغاز سلطنت پهلوي اول را روايت مي­کند. اين رمان جلد دوم شب و قلندر است که در آن رمان به وقايع تاريخي از اواخر قاجار تا استقرار مشروطيت پرداخته شده است.

- آرام شب به خير

راضيه تجار/سوم/111/رقعي

اين کتاب مجموعه داستان مذهبي است که از ادامه آثار نويسنده با تم مختلف به بيان مسائل و مشکلات قشر خاصي از جامعه زنان مي­پردازد. نويسنده در اين اثر سعي دارد موضوعات و شخصيت­هاي داستان­هاي خود را در جامعه خويش و در بين شخصيت­هايي که همه ما شايد بارها با آنها برخورد مي­کنيم انتخاب کند.

- تلاوت

قادر طهماسبي/دوم/136/رقعي

مضمون اين کتاب داستان مذهبي است که به بهشتيان، حوريان، حضرت آدم (ع) و حضرت صاحب الزمان (عج) مي­ پردازد. نويسنده ضمن اشاره به غفلت آدمي و گذر عمر حرکت به سوي معشوق راستين را يادآور مي­شود ما را به خويشتن فرا مي­خواند. اين رمان چهارده تلاوت دارد که چينش متفاوت آن­ها طبق نظمي خاص و به صورت ترتيب شماره صفحات را از حالت عادي خارج کرده است. گويي کتاب از آخر شروع شده است.

- سوران سرد

جواد افهمي/سوم/468/رقعي

کتاب که با نگاهي تازه دفاع در برابر حمله عراق به ايران را روايت مي­کند. سوران سرد در مورد يک عده سرباز در حال خدمت سربازي است که در منطقه غرب کشور در دو پايگاه در حال خدمت هستند. کل منطقه و اين دو جايگاه در معرض خطر سقوط است و در همين حال يکي از دو پايگاه سقوط مي­کند و در پايگاه ديگر هم يک جاسوس پيدا مي­ شود.

- مردگان باغ سبز

محمدرضا بايرامي/پنجم/400/رقعي

اين رمان داستان يک روح سرگردان است که در جريان جنگ داخلي و بعد از جنگ جهاني دوم، در زمان فرقه دموکرات آذربايجان، کشته و مثله شده است. قاتل وي پسر دو ساله­اش را با خود برده و حال او سعي دارد براي رسيدن به آرامش قطعات بدن را جمع آوري کند و از سوي ديگر به پسرش کمک کند تا از دست قاتل خلاص شود. رمان مرگان باغ سبز درباره برخورد سه نسل نوه، پدر و پدربزرگ با يک رويداد تاريخي است.

- زماني براي بزرگ شدن

محسن مومني/چهارم/208/وزيري کوتاه

داستان نوجواني به نام محمود است که پنهان از چشم پدر عازم جبهه مي­شود در حالي که برادر بزرگش مسعود عنصر گروهک منافقين است و . . .

- فال خون

داود غفارزادگان/دوازدهم/65/رقعي

داستان بلندي از داود غفارزادگان با ماجراي چند ديده بان عراقي و روابط ميان آنها در جنگ در منطقه­اي سرد و مجهز به انواع امکانات، نگاه نزديک به چند عراقي در کنار شناختي که از روحيه رزمندگان بسيجي داريد برايتان جالب خواهد بود.

- فصل کبوتر

اين رمان در واقع يک رمان اجتماعي در مورد فضاي پيش از انقلاب است که شخصيت­هاي اصلي آن مبارزان قبل از انقلاب در سال­هاي 55 و 56 است که با روش­هاي مختلف عليه رژيم شاه مبارزه مي­کنند. موضوع اين رمان درباره جواني است که زندگي عادي داشته و بعد در پي آشنايي با دانشجويي و حوادثي که براي اين جوان رقم مي­خورد.

- جاده جنگ – جلد اول

منصور انوري/پنجم/403/رقعي

داستان اين اثر از روز سوم شهريور 1320 و ماجراي هجوم روس­ها و متفقين از شمال شرقي خراسان به ايران و اشغال ايران توسط متفقين آغاز مي­شود و با پايان جنگ تحميلي به اتمام مي­رسد. در اين مجموعه واقعه 15 خرداد 1342، فعاليت مبارزاتي گروه­هاي اسلامي، تظاهرات مردمي، پيروزي انقلاب اسلامي، خرابکاري­هاي گروهک­هاي ضد انقلاب در کردستان و جنگ 8 ساله عراق عليه ايران نيز به تصوير کشيده مي­شود. 7 جلد نخست اين اثر به جريان حضور روس­ها در ايران اختصاص دارد.

- مگيل

مگيل نام قاطري است که به همراه چند استر، تسليحات و تدارکات لازم را به نيروهاي مستقر در خط مقدم مي­رسانند. اين قاطر از کمين نيروهاي دشمن جان سالم به در مي­برد. اما ماموريت بعدي او رساندن يک رزمنده مجروح به عقبه است. اين رزمنده نه مي­بيند و نه مي­شنود در اصل گوش و چشم خود را در جنگ از دست داده و مجبور است که به مگيل و دنبال او راه بيفتد.

- جاده جنگ – جلد 2 (برگزيده جلال آل احمد)

منصور انوري/پنجم/375/رقعي  

- جاده جنگ – جلد 3 (برگزيده جلال آل احمد)

منصور انوري/پنجم/459/رقعي 

- جاده جنگ – جلد 4 (برگزيده جلال آل احمد)

منصور انوري/پنجم/462/رقعي 

- جاده جنگ – جلد 6 (برگزيده جلال آل احمد)

منصور انوري/پنجم/430/رقعي

- توپچنار

انسيه شاه حسيني/ششم/224/رقعي 

دختر جواني به نام فرزانه که آموزشيار نهضت سوادآموزي است، به عنوان معلم نهضت روستايي پرت به نام توپچنار را انتخاب مي­کند. تا بي سوادان آن را درس دهد و باسواد کند. فرزانه در خانه يکي از اهالي توپچنار به نام تاج محمد ساکن مي­شود و رفته رفته با ساکنان روستا آشنا مي­گردد و محرم اسرار و مرهم زخم­هايشان مي­شود و . . .

- جنگ و صلح

محمدرضا سرشار/اول/640/وزيري

- حافظ هفت

اکبر صحرايي/سوم/560/رقعي 

کتابي درباره سفر 9 روزه مقام معظم رهبري در ارديبهشت سال 1387 به شيراز است. صحرايي که براي نگارش اين اثر در طول سفر با رهبر معظم انقلاب همراه شده سعي کرده با روايتي داستاني اين روزها را روايت کند. شخصيت اصلي رمان، پانوسيان به همراه يک نويسنده دوران جنگ به نام جعفر است. در واقع اين شخصيت ارمني دوست جعفر است که به اصرار او که نويسنده جنگ است در اولين روز سفر رهبري حضور مي­يابد ولي بعد به دليل اتفاقاتي که براي جعفر مي­افتد و راهي بيمارستان مي­شود.

 

  

 

 

 

 

 

 

دوشنبه 3 مهر 1391 - 12:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری