پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 12:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

بخش ويژه بزرگداشت پيامبر اكرم درسومين همايش بين المللي باران غدير

 

  نشست رسانه اي سومين همايش بين المللي باران غدير با حضور حبيب ايل بيگي مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل حوزه هنري و محمد رضا زائري دبير اين همايش امروز اول مهر ماه در سالن شماره 2 تالار انديشه برگزار شد.

برگزاري سومين همايش بين المللي باران غدير از 6 تا 9 آبان ماه

ايل بيگي با بيان اينكه سومين دوره همايش باران غدير به همت حوزه هنري در روزهاي ششم تا نهم آبان در تهران و يكي از استان هاي كشور برگزار مي شود، افزود: فراخوان اين همايش با هماهنگي رايزني هاي جمهوري اسلامي در كشورهاي مختلفي اعلام شد و تا كنون حضور هنرمنداني از كشورهاي لبنان، كويت، هندوستان، تونس و پاكستان در اين همايش قطعي است كه البته تا زمان برگزاري اين همايش به اين تعداد افزوده خواهد شد.

مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل حوزه هنري گفت: يكي از استراتژي ها و سياست هاي كلان حوزه هنري در دهه چهارم انقلاب اسلامي گسترش فعاليت فرهنگي و هنري بين المللي بوده تا بتواند حضوري جدي در زمينه هاي مختلف هنري در سطح بين الملل داشته باشد.

وي ادامه داد: برگزاري همايش بين المللي باران غدير هم از جمله فعاليت هاي بين المللي حوزه هنري است كه از دو سال پيش يعني سال 89 به دبيري جناب دكتر محمدرضا زائري كليد خورد و امسال توفيق داريم كه سومين دوره آن را برگزار كنيم.

اين مقام مسئول درباره دوره هاي قبل اين همايش گفت: سال گذشته در دومين دوره اين همايش 15 مهمان از شاعران و نويسندگان 7 كشور حضور داشتند كه برنامه هاي مختلف همايش در تهران و شيراز برگزار شد و همچنين سال 89 يعني نخستين دوره اين همايش با حضور 6 شاعر مسيحي در تهران و اهواز برگزار شد.

ايل بيگي با بيان اينكه امسال ويژه برنامه اي براي گراميداشت حضرت رسول اكرم (ص) پيش بيني شده است، افزود: از برنامه هاي اين بخش ويژه رونمايي از آثار متعددي است كه توسط شاعران و نويسندگان غير مسلمان يا غير شيعه درباره مقام و منزلت پيامبر (ص) نوشته اند.

وي افزود: بزرگداشت زنده ياد استاد «بولس سلامه» نويسنده آثار ارزشمندي چون «ملحمه الغدير»، «قصيده عاشورا» و « منظومه علي (ع) و حسين (ع)» از ديگر بخش هاي ويژه بزرگداشت مقام پيامبر اكرم (ص) در سومين همايش باران غدير است.

ايل بيگي توضيح داد: «بولس سلامه» از جمله استادان و شاعراني است كه تاثير بسزايي در قصيده سرايي در ادبيات عرب داشته كه براي برگزاري بزرگداشت اين شاعر فقيد از فرزندش براي حضور در سومين همايش باران غدير دعوت به عمل آمده است و در اين برنامه همچنين از كتاب «ملحمه الغدير» اين اديب نامي ادبيات عرب رونمايي خواهد شد.

مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل حوزه هنري همچنين از اجراي موسيقي «غديره خواني» توسط گروه موسيقي اهل سنت و عاشوري در سومين همايش باران غدير خبر داد و گفت: اين همايش از آن جا كه يك همايش هنري و ادبي است، قصد دارد به اين سمت حركت كند كه از ديگر رشته هاي هنري غير از ادبيات هم هنرمنداني را كه در زمينه ولايت و محبت پيامبر (ص) و اهلي بيت (ع) آثاري دارند دعوت كرده و آثار آن ها را معرفي كند.

وي سپس ابراز اميدواري كرد كه آثار موسيقي گروه غديره خوان اهل تسنن و عاشوري شركت كننده در سومين همايش باران غدير توسط مركز موسيقي حوزه هنري ضبط و منتشر شود.

اين مقام مسئول درباره ديگر برنامه هاي ويژه سومين همايش باران غدير گفت: همچنين از يك گروه قوال از كشور پاكستان كه در اين كشور در رشته قوالي حائز رتبه شده است براي اجرا در اسن همايش دعوت به عمل آمده است.

وي گفت: از ديگر برنامه هاي اين همايش رونمايي از كتاب «ملحمه الرسول» به قلم استاد «جرج شكور» است كه پيش از اين جداي از كتاب مفصل ديگرش درباره پيامبر اكرم (ص) دو كتاب درباره امام علي (ع) و امام حسين (ع) منتشر كرده است.

ايل بيگي همچنين از رونمايي كتابي حاوي آثار 400 شاعر هندو در مدح و منقبت پيامبر (ص) و اهل بيت (ع) در سومين همايش بين المللي باران غدير خبر داد.

مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل حوزه هنري در ادامه از برپايي نمايشگاه عكس و آثار تجسمي با موضوع پيامبر اكرم (ص) همزمان با برگزاري سومين همايش باران غدير خبر داد و گفت: همچنين با هماهنگي هاي انجام شده قرار است مهمانان اين همايش از لوكيشن فيلم حضرت محمد (ص) مجيد مجيدي بازديد كنند و از اين طريق بتوانيم فعاليت هايي كه در جمهوري اسلامي براي معرفي ويژگي هاي پيامبر (ص) انجام مي گيرد به اين نخبگان فرهنگي از جاي جاي دنيا معرفي كنيم.

وي با بيان اينكه تمركز در اين همايش بر دعوت از مهمانان غير مسلمان و غير شيعه است، افزود: با اين وجود 2 يا 3 شاعر شناخته شده كشورمان نيز جزء مهمانان سومين همايش باران غدير خواهند بود.

ايل بيگي تاكيد كرد: همايش باران غدير فرصت مناسبي براي رسانه هاي مختلف از جمله صدا و سيماي كشورمان است تا از طريق آن بتوانند مردم ما را با ادباي غير مسلمان و غير شيعه اي كه به پيامبر (ص) و اهل بيت (ع) دلبستگي دارند، آشنا كنند.

ايل بيگي در پاسخ خبرنگاري كه پرسيده بود به غير از تهران كدام استان كشور براي برگزاري اين همايش در نظر گرفته شده است، گفت: الويت ما اصفهان بوده و هست زيرا در سال هاي پيش در اهواز و شيراز برگزار كرديم، اما هنوز با مسدولا استان اصفهان به توافق كامل و قطعي نرسيده ايم.

وي اضافه كرد: اگر چه قصد داريم در صورت امكان مقدمات زيارت مهمانان اين همايش از بارگاه ملكوتي امام رضا (ع) در مشهد مقدس را هم فراهم كنيم و منتظر توافقات نهايي آن هستيم.

اين مقام مسئول در پاسخ به پرسش ديگري كه از گسترش اين همايش در زمينه ديگر رشته هاي هنري پرسيده بود، گفت: قصد ما از آغاز همين بوده و امسال هم نخستين گامها را به اين سمت برداشتيم و از گروه هاي موسيقي كه ذكر كردم دعوت به عمل آمده است؛ اميدواريم در سال هاي آينده بتوانيم در رشته هاي تجسمي و سينما هم از هنرمندان آن ها دعوت به عمل آوريم.

 

برگزاري بخش ويژه تكريم پيامبر (ص) در سومين همايش باران غدير

 محمدرضا زائري، در نشست رسانه اي سومين همايش بين المللي باران غدير از برگزاري ويژه برنامه تكريم و تجليل از مقام والاي پيامبر اكرم (ع) در اين همايش خبر داد.

زائري در اين نشست با بيان اينكه امسال در سومين دوره همايش باران غدير به طور خاص بخش ويژه اي را براي بزرگداشت پيامبر اكرم برگزار خواهيم كرد، افزود: در بين ادبيا، نويسندگان و شاعران برجسته دنيا از جمله پوشكين، تولستوي، ويكتور هوگو و ديگران آثار ارزشمند و درخشاني درباره قرآن كريم و مقام پيامبر اكرم (ص) وجود دارد كه كسي به آن ها توجهي نشان نمي دهد و اين وظيفه ماست كه اين فعاليت ها را به ديگران معرفي كنيم.

وي ادامه داد: اهميت پرداختن به مقام و منزلت پيامبر (ص) با اتفاقاتي كه اين روزها در جهان روي داده، امروز بيش از هر زمان ديگري احساس مي شود و اين همايش هم به نوبه خود به اين مسئله مي پردازد.

زائري گفت: اتفاقاتي كه امروز در جهان رخ داده، از يك سو نشان دهنده خشم و غيرت ديني مسلمانان در مقابل اهانت به ساحت مقدس پيامبر (ص) است اما از سوي ديگر محصول يك نگاه خاص سياسي است نه زائيده يك جريان ديني، و اين نكته ظريفي است كه بايد به آن توجه شود.

وي توضيح داد: اين يك جريان آمريكايي-صهيونيستي است كه به مقدسات مسلمانان تئهين مي كند و همه بايد بدانند كه مردم مسيحي يا يهودي جهان موافق اين جريان موهن نبوده و حتي انسان هاي آگاه در سراسر جهان نسبت به مقدسات اسلام دلبستگي دارند.

دبير سومين همايش باران غدير اظهار كرد: اينكه يك اتفاق منفي مانند پخش فيلم موهن به پيامبر (ص) يا انتشار كاريكاتورهاي توهين آميز از سوي كشورهاي غربي بلد مي شود و تبليغات زيادي درباره آن صورت مي گيرد زيرا اهداف غرب در اين مسير تامين مي شود اما آثار بسيار ارزشمندي كه درباره اسلام، قرآن و مقام پيامبر (ص) در نقاط مختلف جهان از سوي هنرمندان و انديشمندان غير مسلمان خلق مي شود به هيچ وجه مورد توجه قرار نمي گيرد، زيرا اين حركت هاي مثبت و ايجابي اهداف غرب را تامين نمي كند.

وي در ادامه گفت: اين وظيفه ما و همايش هايي مانند باران غدير است كه به اين آثار مثبت و ايجابي توليد شده درباره ارزشهاي اسلام و پيامبر (ص) و قرآن كريم بپردازد.

زائري افزود: همايش باران غدير با برگزراي ويژه برنامه تكريم پيامبر در وهله نخست نشان خواهد داد كه اهل ايمان و متفكران و هنرمندان غير مسلمان جهان موافق توهين به پيامبر (ص) و مقدسات دين اسلام نيستند و در مرحله بعد راه را براي تعامل هنرمندان اهل ايمان مسلمان و غير مسلمان مهيا خواهد كرد.

اين مقام مسئول با بيان اينكه زمينه سازي براي تعامل ميان هنرمندان مسلمان و غير مسلمان در همايش باران غدير زمينه توجه و بروز نگاه هاي ايجابي و مثبت  به شخصيت پيامبر اكرم (ص) آماده مي كند، افزود: هنرمندان و متفكراني كه به اين منظور در همايش باران غدير گرد هم مي آيند درباره راه حل هاي اينگونه مشكلاتي كه در جهان بوجود مي آيد تامل خواهند كرد و به قدر توانشان گام هاي موثري براي حل اين معضلات خواهند يافت.

وي افزود: اميدوارم همايش باران غدير زمينه را براي اتخاذ تصميم و تعاملات جدي در اين زمينه هموار سازد.

زائري گفت: بايد بپرسيم كه چرا در دهه هاي اخير يعني پس از پيروزي انقلاب اسلامي اهانت به مقدسات اسلام و پيامبر اكرم (ص) اينقدر زياد شده است؛ اگر تاريخ را مطالعه كنيم متوجه مي شويم دليل اصلي آن، اين است كه در دهه هاي اخير توجه به اسلام، قرآن و شخصيت هاي محوري آن زياد شده است.

وي در موارد متعددي از تاثير آموزه هاي اسلامي بر نويسندگان و متفكران بزرگ غير مسلمان و بويژه مسيحيان جهان سخن گفت و اظهار داشت: «امين ريحاني» از متفكران معروف عرب مقاله اي دارد كه در آن درباره مقايسه مسجد و كليسا مي گويد مسجد در نسبت با كليسا پايگاه دموكراسي است.
 زائري از روشنفكر مسيحي ديگري ياد كرد كه نام فرزندش را «محمد» مي گذارد و وقتي پسرش بيمار مي شود، با توسل به پيامبر اسلام شفاي او را از خداوند مي گيرد.

وي همچنين از توجه ويژه اي كه مسيحيان در دوران اخير به قرآن و مناسك و ارزشهاي ديني مسلمانان پيدا كرده اند ياد كرد و خاطر نشان كرد: بسياري از مسيحيان در ماه مبارك رمضان با مسلمانان روزه مي گيرند و قرآن مي خوانند يا در ايام ماه محرم همپاي شيعيان گريه و عزاداري مي كنند و همچنين بسيارند كساني از اهل تسنن كه در روز اول نوروز در كنار سفره هفت سين خود غديره و مدح امير المومنين (ع) را مي خوانند.

زائري در ادامه گفت: با چنين توجه و استقبالي كه از آموزه ها و مقدسات دين اسلام و مذهب تشيع در سراسر جهان و بويژه منطقه صورت گرفته، طبيعي است كه دشمن احساس خطر كرده و در حركت هاي سخيفي به اهانت كردن به اين مقدسات بپردازد.

دبير همايش بين المللي باران غدير توجه به حركت هاي مثبت و ايجابي در خصوص معرفي مقام والاي اهل بيت (ع) آثار ارزشمندي را كه در اين زمينه توليد مي شود، از وظايف رسانه ها و ارگان هاي فرهنگي-هنري كشور ما دانست و گفت: نبايد صرفا به پوشش اتفاقاتي بپردازيم كه جنبه منفي دارد؛ از جمله توهين به پيامبر اكرم (ص) زيرا اين همان چيزي است كه دشمن مي خواهد و ما گاهي ناخودآگاه در زمين آن ها بازي مي كنيم؛ بلكه براي مقابله با اين حركت هاي سخيف و ذليلانه دشمن بايد براي شناساندن ارزش ها و جنبه هاي مثبت دين اسلام و شخصيت هاي آن به جهانيان كارهاي ايجابي انجام داده و در تبليغ آن ها تلاش كنيم.

وي خاطر نشان كرد: پوشش اتفاقات منفي و پرداختن به آن ها البته لازم است، اما توجه به آن ها نبايد ما را از پرداختن به جنبه هاي ايجابي و مثبت غافل سازد.

زائري ادامه داد: ما بايد به جهانيان نشان دهيم كه جريان اصيل مسيحيت نه تنها اهل توهين به مقدسات اسلام نيست بلكه مدافع اسلام و ارزشهاي آن است و بخشي از اين وظيفه را همايش باران غدير به دوش خواهد داشت.

اين مقام همچنين خاطر نشان كرد: همايش باران غدير از آغاز يعني در سال نخست پيدايش خود به دنبال اين بود كه گونه ادبي مستقلي را بنيان گذاري كند كه شايد بتوان از آن با عنوان ادبيات ارتباطي، يا ادبيات ميان مذهبي و ميان ديني نام برد.

وي با تاكيد بر لزوم ايجاد روابط ديني ايجابي و ثمر بخش در دنياي امروز، اظهار كرد: براي ايجاد چنين روابطي مي توان بر موضوع محوري محبت و ولايت پيامبر و ائمه معصومين (ع) تاكيد كرد، چرا كه به نظر مي رسد اين مسئله اي است كه در سراسر جهان مورد توافق و وحدت اهل ايمان و نخبگان است. زيرا نمونه هاي آثار هنري و فكري درخشان و ارزشمند از روشنفكران و هنرمندان سراسر جهان در اين زمينه توليد شده است.

دبير سومين همايش بين المللي باران غدير گفت: شناسايي، معرفي، گرد هم آوردن و تقدير و تجليل از هنرمندان و متفكراني كه در زمينه ولايت و محبت پيامبر (ص) و اهل بيت (ع) كار كرده اند بويژه كساني كه بدون هيچ چشمداشتي در اين راه تلاش كرده اند، از ديگر اهداف اين همايش است.

وي ادامه داد: تلاش هايي كه در همايش باران غدير صورت مي گيرد زمينه اي را فراهم مي كند كه اين هنرمندان و متفكران به عنوان نخبگان فرهنگي و گروه هاي مرجع در كشور خودشان شناخته شوند.
 زائري افزود: همچنين در اوضاعي كه كشور ما دارد برگزاري اين همايش مي تواند راهي براي معرفي فرهنگ و هنر و همچنين شخصيت مردم فهيم كشورمان به اين چهره هاي نخبه و فرهنگي جوامع ديگر باشد.

زائري در بخش ديگري از سخنانش به تاثيرات دو دوره همايش بران غدير در دو سال گذشته اشاره كرد و گفت: اگر چه در برگزاري همايش باران غدير نگاهمان كمي نبوده و بر كيفيت آن تاكيد داشته ايم اما با اين حال اين همايش به دليل تقارن اش با موضوعاتي كه در جهان نيازش احساس مي شود مانند بيداري اسلامي كشورهاي منطقه، توانسته تاثيرات قابل قبولي بر جاي بگذارد.

وي ادامه داد: تا كنون حداقل 2 كتاب درباره اين همايش در ايران و 2 كتاب هم در خارج از ايران به چاپ رسيده و آثاري هم در دست چاپ است.

دبير همايش باران غدير افزود: برگزاري همايش ها و كنگره هاي بين المللي همسو با اين همايش كه تحت تاثير آن برگزار شده اند، مانند بزرگداشت امام سجاد به به صورت بين المللي برگزار شده از ديگر تاثيرات همايش باران غدير بوده است.

وي در ادامه گفت: در زمينه پايان نامه هاي دانشگاهي هم حدود 3 پايان نامه در مقطع كارشناسي ارشد و 3 پايان نامه در مقطع دكتري در ارتباط با همايش باران غدير به رشته تحرير درآمده است.

زائري برگزاري كنگره بين المللي شعر بيداري اسلامي را متاثر از همايش باران غدير دانست و گفت: تاثيرات عام اين همايش هم زياد بوده كه استفاده از اشعار اين شاعران در مراسم مذهبي اهل بيت (ع) و به شكل مداحي ها از جمله آن است.

وي در پايان گفت: شايد حركت هاي مثبت و ايجابي مانند برگزاري همايش باران غدير در تقابل با اتفاقات منفي اي كه اتفاق مي افتد به چشم نيايد اما همين حركت ها مانند شمع هايي كه كم كم تاريكي را از بين مي برند مي تواند تاثير گذار باشد؛ اميدوارم همايش باران غدير بتواند چنين نقشي را داشته باشد.

 

دوشنبه 3 مهر 1391 - 11:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری