پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 5:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

لزوم اشاعه فرهنگ غني رضوي

 

گزارشي از اختتاميه جشنواره تئاتر رضوي و جشنواره بين المللي فيلم مستند و فيلمنامه رضوي

 

 

1-گزارش اختتاميه نهمين جشنواره سراسري تئاتر رضوي

آيين اختتاميه نهمين جشنواره سراسري «تئاتر رضوي» شامگاه پنجشنبه، 30 شهريورماه، برگزار شد و برگزيدگان بخش‌هاي گوناگون آن مورد تقدير قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)، مراسم اختتاميه نهمين جشنواره سراسري «تئاتر رضوي» شامگاه روز پنجشنبه 30 شهريور، با حضور قادر آشنا؛ مديركل هنرهاي نمايشي معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، حجت‌الاسلام ابوالقاسم يعقوبي؛ نماينده ولي‌فقيه و امام جمعه بجنورد و جمعي از هنرمندان استاني در تالار گلشن اين شهر برگزار شد.

در اين مراسم حسين ثابت‌قدم وحيد؛ مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان شمالي و دبير نهمين جشنواره «تئاتر رضوي» با پر اهميت خواندن اشاعه و ترويج فرهنگ رضوي و بيان آن به زبان هنر، گزارشي از روند برگزاري اين جشنواره و رقابت 9 گروه شركت كننده در آن را به سمع حضار رساند و در مورد برنامه‌هاي جانبي اين دوره از جشنواره نيز توضيح داد.

قادر آشنا؛ مديركل هنرهاي نمايشي معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ديگر سخنران اين مراسم بود كه در سخناني ابراز داشت: اساسنامه طرح استقرار گروه‌هاي نمايشي هفته آينده به استان‌ها ابلاغ مي‌شود و در قالب يك كار كارشناسي حداقل حمايت از گروه‌ها كه به دسته يك ساله، دو ساله و سه ساله تقسيم مي‌شوند در حدود 15 تا 20 ميليون تومان خواهد بود.

وي به وجود منابع غني و فراوان در رابطه با سيره امام رضا(ع) كه در شأن اين امام همام و جنبه‌هاي مختلف زندگي آن بزرگوار است اشاره كرد و گفت: از هنرمندان به ويژه شركت‌كنندگان درخواست مي‌كنيم تا به كرامات امام رضا(ع) بسنده نكنند و به زواياي ديگر زندگي اين امام همام نيز بپردازند.

آشنا ضمن ابراز خرسندي از برگزاري جشنواره «تئاتر رضوي»، اظهار كرد: كساني كه در اين جشنواره دست به قلم بردند جز با عنايات امام رضا(ع) به اين جشنواره راه نيافتند و هنرمندان بايد از اين فرصت به بهترين شكل استفاده كنند.

حجت‌الاسلام والمسلمين يعقوبي؛ امام جمعه بجنورد و قاسم جعفري؛ نماينده اين شهر در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين مراسم در سخناني با اشاره به فرهنگ غني رضوي و سيره زندگي اهل بيت عصمت و طهارت(ع) بر استفاده از زبان هنر براي اشاعه اين فرهنگ تأكيد كردند.

سپس حسين مسافر آستانه، نماينده هيئت داوران اين جشنواره با بيان اين مطلب كه در اين جشنواره شاهد پرداخت بيشتر به كرامات امام رضا(ع) بوديم، اظهار كرد: بايد پژوهش و پرداخت به لايه‌هاي فرهنگ رضوي مورد نظر قرار گيرد.

اين مدرس و كارگردان تئاتر اضافه كرد: نيازمنديم تا مفاهيم عميق‌تر و نكات جديد‌تري از زندگي امام رضا(ع) دستمايه توليدات هنرمندان قرار دهيم و لذا مسئولان اجرايي جشنواره‌ها به ويژه «تئاتر رضوي» فرصت را فراهم كنند تا كارگاه‌هايي را به منظور بررسي درست و اصولي‌تر به اين مقوله برپا شود.

در ادامه اسامي برگزيدگان نهمين جشنواره سراسري «تئاتر رضوي» با قرائت بيانيه هيئت داوران به اين شرح اعلام شد:

بخش موسيقي:

لوح تقدير و جايزه نقدي به مبلغ 12ميليون ريال به حسن خرسند؛ آهنگساز نمايش «هفت دريا شبنمي» از مشهد

همچنين در اين بخش با اهداي لوح سپاس و مبلغ 4 ميليون ريال از گروه موسيقي نمايش «صداي قدم‌هاي قطار» تقدير شد.

بخش طراحي صحنه:

لوح سپاس و مبلغ 4 ميليون ريال به ساچلي موسوي پور؛ طراح صحنه نمايش «در همين نزديكي» اهدا شد.

رتبه دوم اين بخش به احسان جانمي؛ طراح صحنه نمايش «فقط به اندازه يك سلام» تعلق گرفت و رضا حسن زاده نيز براي نمايش «عوض بدلو» حائز رتبه سوم شد اما هيئت داوران هيچ طراح صحنه‌اي را شايسته رتبه نخست ندانست.

بخش بازيگري زن:

هيئت داوران با اهداء لوح سپاس و مبلغ 2 ميليون ريال از طناز تجديد، بازيگر خردسال نمايش «فقط به اندازه يك سلام» تقدير كرد.

همچنين در اين بخش از «شهره مكري» و «نوشين حشمتي‌زاده» به ترتيب بازيگران نمايش‌هاي «هفت دريا شبنمي»و «دو چرخ موازي» تقدير شد و رتبه نخست اين بخش به روشنك سه قلعه بيگي به خاطر بازي در نمايش «عوض بدلو»، رتبه دوم به مائده وحيد به خاطر بازي در نمايش «فقط به اندازه يك سلام» و رتبه سوم به مينا اكبري به خاطر بازي در نمايش «در همين نزديكي» اهدا شد.

بخش بازيگري مرد:

هيئت داوران در اين بخش ابتدا از «عليرضا مهران»، «سيد علي موسويان» و«سروش طاهري» گروه بازيگران نمايش «منهاي يك» با اهداي لوح سپاس و جايزه نقدي به مبلغ 5 ميليون ريال تقدير كرد و سپس رتبه نخست اين بخش را به سعيد صادقي براي بازي در نمايش هفت دريا شبنمي، رتبه دوم را به علي محمدزاده براي بازي در نمايش «صداي قدم‌هاي قطار» و رتبه سوم را به احمد طاهونچي به خاطر بازي در نمايش «دو چرخ موازي» اهدا كرد.

بخش كارگرداني:

لوح سپاس و جايزه نقدي به مبلغ 4 ميليون ريال در اين بخش به علي حاج علي‌عسگري؛ پيشكسوت تئاتر مذهبي تعلق گرفت و سپس جوايز رتبه اول كارگرداني به عباس جانفدا براي كارگرداني «دو چرخ موازي»، رتبه دوم به رضا حسيني براي كارگرداني «هفت دريا شبنمي» و رتبه سوم مشتركاً به محمد زوار بي‌ريا كارگردان «منهاي يك» و محمد حسن‌زاده كارگردان «عوض بدلو» اهدا شد.

بخش نمايشنامه:

در اين بخش سعيد تشكري؛ نويسنده نمايشنامه «هفت دريا شبنمي» حائر رتبه دوم شد و پرستو آزاد براي نگارش نمايش «ماه در چاه» و «عباس جانفدا» نويسنده نمايش «عوض بدلو» مشتركا سوم شدند و هيچ نمايشنامه‌نويسي شايستگي احراز رتبه نخست را به دست نياورد.

اين گزارش حاكي است نمايش هاي «هفت دريا شبنمي» به كارگرداني رضا حسيني و «دو چرخ موازي» به كارگرداني عباس جانفدا هر دو از مشهد براي حضور در سومين جشنواره «تئاتر صاحبدلان» معرفي شدند.

همچنين در اين مراسم نشان عالي مركز هنرهاي نمايشي راديو به سعيد تشكري؛ نويسنده و هنرمند تئاتر بجنورد اهدا شد.

2-گزارش مراسم اختتاميه هفتمين جشنواره بين المللي فيلم مستند و فيلمنامه رضوي

به گزارش خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)، مراسم اختتاميه هفتمين جشنواره بين المللي فيلم مستند و فيلمنامه رضوي شب 29 شهريور ماه با معرفي برگزيدگان اين دوره برگزار شد. در اين مراسم جمعي از مسئولان و هنرمندان حضور داشتند.

در ابتداي اين مراسم پس تلاوت آياتي از كلام الله مجيد، شفيع آقا محمديان مدير عامل مركز گسترش سينماي مستند و تجربي در سخناني اظهار كرد: در ابتداي سخنانم مي خواهم اقدام مذبوحانه اي كه از طرف صهيونيسم هدايت شده بود تا در قالب فيلمي به ساحت مقدس رسول الله (ص) توهين شود را محكوم كنم و همينجا از هنرمندان مي خواهم كه اعتراض خود را برابر اين توهين به هر نحو كه قادرند اعلام كنند تا ديگر هيچ مزدوري اجازه چنين كارهايي را به خود ندهد.

وي افزود: جشنواره فيلم و فيلمنامه رضوي، حركتي است در جهت پرداختن به شخصيت والاي امام هشتم (ع) تا بتوان به بهترين نحو با زبان سينما اردات به اين امام عزيز را تصوير كرد.

در ادامه اين مراسم نجم الدين شريعتي مري اشعاري چند در مدح امام هشتم قرائت كرد و سپس جليل عرفان منش، معاون سازمان سينمايي در سخناني تصريح كرد: امروز محكوم كردن اقدامي كه از طريق استكبار و صهينونيست رهبري شده تا به پيامبر اكرم(ص) توهين شود، وظيفه هر انسان آزاده اي است. در اين ميان هنرمندان ايراني هم، همراه با ديگر اقشار جامعه اين عمل را به شدت محكوم مي كنند.

وي ادامه داد: سالهاست كه فيلم هايي با محوريت امام هشتم (ع) ساخته مي شود، اما كمتر فيلمي را مي توان يافت كه به شكلي آگاهانه و كارشناسانه به اين موضوع پرداخته باشد، بنابراين برگزاري چنين جشنواره هايي كمك مي كند كه در اين حوزه آسيب شناسي شود تا در آينده نزديك ما شاهد خلق كارهاي فاخري در اين حوزه باشيم.

پس از سخنان عرفان منش و قرائت اشعاري ديگر در مداح امام هشتم (ع) توسط نادر بختياري، اسامي برگزيدگان هفتمين جشنواره بين المللي فيلم مستند و فيلمنامه رضوي به شرح زير اعلام شد.

بهترين فيلم مستند

- لوح تقدير و جايزه نقدي 7500000 ريالي به «محمدرضا طايفي» تهيه كننده فيلم مستند كوتاه «زادگاه خورشيد»

- تنديس جشنواره، ديپلم افتخار و جايزه نقدي 15000000 ريالي به «عباس مهاجران» تهيه كننده فيلم مستند «جاده ولايت»

بهترين كارگرداني فيلم مستند

- لوح تقدير و جايزه نقدي 7500000 ريالي به «حميد هاشم زاده» كارگردان فيلم مستند كوتاه «آن مرد سبد دارد»

- تنديس جشنواره، ديپلم افتخار و جايزه نقدي 15000000 ريالي به «محسن عباسي سرچشمه» كارگردان فيلم مستند «زادگاه خورشيد»

بهترين دستاورد فني

- تنديس جشنواره، ديپلم افتخار و جايزه نقدي 5000000 ريالي به «مجتبي مقني» تصويربردار فيلم مستند «دست هاي فيروزه اي»

بهترين تحقيق و پژوهش

- تنديس جشنواره، ديپلم افتخار و جايزه نقدي 5000000 ريالي به «رئوف دشتي» پژوهشگر فيلم مستند «عكاسي زيارتي»

جايزه ويژه هيات داوران

- تنديس جشنواره، ديپلم افتخار و جايزه نقدي 5000000 ريالي به «الهام حسامي» كارگردان فيلم مستند «در سايه»

طرح مستند

- لوح تقدير و جايزه نقدي 5000000 ريالي به «حبيب الله صحرانورد و رايموند هواكيميان» نويسندگان طرح مستند «خادمان امام رضا(ع)»

فيلمنامه داستاني بلند

- تنديس جشنواره، ديپلم افتخار و جايزه نقدي 10000000 ريالي به «محمود غفاري و سعيد فرهادي» نويسندگان فيلمنامه داستاني بلند «زيارت»

- ديپلم افتخار و جايزه نقدي 7500000 ريالي به «راحله كرمي» نويسنده فيلمنامه داستاني بلند «پابوس»

- لوح تقدير و جايزه نقدي 5000000 ريالي به «سيّد احمد موسوي» نويسنده فيلمنامه داستاني بلند «لطف آباد»

فيلمنامه كوتاه داستاني

- تنديس جشنواره، ديپلم افتخار و جايزه نقدي 5000000 ريالي به «احمد تقوايي» نويسنده فيلمنامه كوتاه داستاني «هواي ابري نشانه باران نيست»

- ديپلم افتخار و جايزه نقدي 4000000 ريالي به «محمدرضا شايان نژاد» نويسنده فيلمنامه كوتاه داستاني «سفر به ديگر سو»

- لوح تقدير و جايزه نقدي 3000000 ريالي به «سيّد مرتضي سبزقبا» نويسنده فيلمنامه كوتاه داستاني «روي جاده برفي»

بخش فيلمنامه انيميشن

- لوح تقدير و جايزه نقدي 3000000 ريالي به «رحيم كريم زاده» نويسنده فيلمنامه انيميشن «مسافران مرو»

 

 

دوشنبه 3 مهر 1391 - 11:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری