پنجشنبه 12 تير 1399 - 19:59
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

حواشي زندگي يک هنرمند

 

نگاهي به گروه فيلمسازي «بي خداحافظي»(احمد اميني)

احمد اميني متولد 1330 تهران، فارغ التحصيل مدرسه عالي تلويزيون و سينما و كارشناسي كارگرداني سينما از دانشكده سينما و تئاتر دانشگاه هنر است.

او ابتدا در سينماي آزاد شروع به فعاليت كرد و فعاليت حرفه اي در سينما را با دستياري كارگردان در فيلم دبيرستان به كارگرداني اكبر صادقي آغاز كرد. بي خداحافظي پنجمين فيلم اميني است.

احمد اميني درباره دور بودن طولاني اش از سينما مي گويد:‌ «آخرين فيلم سينمايي‌ام با نام اين زن حرف نمي‌زند به سال 81 مربوط مي‌شود كه پس از آن به دام تلويزيون افتادم. تلويزيون هم از نظر جنس كار مانند مردابي است كه وقتي آدم وارد آن مي‌شود بيرون آمدنش به اختيار خودش نيست. البته در اين سال‌ها ساخت فيلم‌هايي به من پيشنهاد شد ولي به سرانجام نرسيدند. تا اينكه در يكي دو سال اخير به لطف آقاي نشاط و پشتكارش فيلم بي‌خداحافظي ساخته شد.»

اميني درباره چگونگي ساخت فيلم مي گويد: «سري اول در حد يک تلفن بود و تمام. تا دو سال بعد که آقاي نشاط صاحب يک سيناپس شده بودند، پيمان عباسي رفته بود با رضا صادقي صحبت کرده بود و نکته‌هايي از زندگي ‌ايشان را انتخاب کرده بودند. دو سال بعد که اتفاقا من صداي رضا صادقي را با يکي از بهترين آهنگ‌هايش خدارو چه ديدي شنيدم، يک خرده دلم قيلي ويلي رفت. اما اين سري فرق داشت. کنجکاو بودم که ببينم چه کار مي‌خواهند بکنند؟

طرح جديدي نوشتيم. طرح قبلي را کنار گذاشتيم، البته نکته‌هايي را از آن گرفتيم. طرح را دوباره نوشتيم که مجاب‌کننده بود. طرح به صورت كلي در هفت، هشت صفحه‌اي نوشته شد و به آقاي نشاط به‌عنوان تهيه‌‌كننده داده شد كه اتفاقا از آن خوشش آمد.

آن‌ موقع من درگير طرح ديگري بودم. با آقاي شاهسواري فيلمنامه‌هايش را مي‌نوشتيم، يك فاصله چهارپنج ماهه افتاد؛ از مهر و آبان 89 تا نوروز 90. در اين فاصله آقاي نشاط فكر كردند كه من گرفتار هستم و سراغ كارگردان‌هايي از جمله آقاي پوراحمد رفته بودند.

و حتي با ايشان پروانه ساخت گرفته بودند اما اواخر اسفند يا اوايل سال گذشته آقاي پوراحمد به دلايلي انصراف خود را اعلام كردند. آقاي نشاط سراغ من آمدند و گفتند با آقاي پوراحمد به نتيجه نرسيديم اما الان كاملا آمادگي داريم كه طرح شما را كار كنيم.

تاکيد بر اين بود که تهيه‌کنندگان به فکر ساخت يک فيلم بزن‌ برويي نبودند. خودمان تکليف‌مان روشن بود که يک کار جدي است. فکر مي‌کنم نتيجه فعلي هم از جنس بقيه فيلم‌هايي نيست که امکان موفقيتش از قبل مي‌رود. فيلم تلخ و غمگيني است. نگاه سردستي به زندگي يک هنرمند در جامعه کنوني ما ندارد.»

اميني درباره تاثير گرفتن از فيلم همشهري کين مي گويد: «ايده من و آقاي شاهسواري بود. الگوي همشهري كين به قدري مشهور است كه لازم نيست من بگويم و هركسي اين فيلم را ديده باشد، بلافاصله ياد همشهري كين مي‌افتد. اين‌كه جاي انكار و كتمان ندارد.

در همان جلسات اول هم كه دوستان قصد مچگيري داشتند، مي‌گفتم ديگر همشهري كين را به من معرفي نكنيد. ولي الگوي روايتي از آن فيلم آمده و براي من باعث افتخار است. ما مجبور بوديم به سمت اين الگوي روايتي پناه ببريم. اين كه يك خبرنگار سعي مي‌كند از طريق اطرافيان آقاي صادقي در مورد حال و روز گذشته رضا صادقي اطلاعات پيدا كند.»

اميني درباره‌ اينکه آيا فيلم بر اساس زندگي رضا صادقي است، مي گويد: «بزرگترين مشكل ما اين بود كه قصد داشتيم درباره‌ يك هنرمند زنده و فعال در جامعه فيلم بسازيم. اين فيلم شايد پنج درصد از زندگي واقعي رضا صادقي باشد زيرا وارد شدن به حريم‌هاي شخصي افراد سخت است. همچنين ميزان تخيل درباره‌ زندگي او محدوديت داشت و نمي‌توانستيم خيلي به حريم زندگي شخصي‌، اجتماعي و هنري ‌اش وارد شويم.»

اميني درباره بازي گرفتن از رضا صادقي مي گويد: « او در بازي نهايت همکاري را با ما کرد. نمي‌خواهم بگويم صادقي در حال حاضر يک بازيگر است، اما با توجه به فرصتي که پيام دهکردي گذاشت، نتيجه خوبي داشتيم. خانه رضا مهر شهر کرج است و پيام تا دير وقت با او تمرين مي‌کرد. يادم هست که يک شب پيام دهکردي گريه صادقي را درآورده بود.»

اميني درباره اينکه آيا از ساخت فيلم راضي است، مي گويد: «از شرايط ساخت فيلم خيلي راضي هستم. تهيه‌کننده و سرمايه‌گذار براي من و آقاي شاهسواري به عنوان کارگردان و نويسنده واقعا فضاي خوبي را فراهم کرده بودند. دست‌مان باز بود و اجازه دادند هر کاري که به نظرمان درست مي‌رسد انجام دهيم. شرايط راضي‌کننده بود. محدوديت توليد نداشتيم. هرچي مي‌خواستيم فراهم و تجربه راضي‌کننده‌اي بود و با آرامش فيلم را ساختم. فيلم هم با توجه به محدوديت‌هايي که وجود دارد فکر کنم کار قابل قبولي است.»

محمد نشاط(تهيه‌كننده)‌ درباره ساخت بي‌خداحافظي مي گويد:‌ «پروسه‌ توليد فيلم سال 1386 آغاز شد و تا سال 1388 با رضا صادقي مشغول چانه زني بودم تا اينكه توانستم رضايتش را براي بازي در فيلم جلب كنم. پس از آن احمد اميني اولين كارگرداني بود كه براي ساخت فيلم با او تماس گرفتم.»

رضا صادقي درباره بي خداحافظي مي گويد:‌ «بدون تعارف ميهمان اين پرده نقره‌اي بودم و اعتراف مي‌كنم تمام خطاهايم را پشت ستاره‌هايي كه براي اين هنر و سينما زحمت كشيده‌اند پنهان مي‌كنم. البته تا زماني كه اميني نگفت به من اعتماد كن نتوانستم وارد اين جريان شوم.

برايم جالب بود كه براي اولين بار به حواشي خاص يك هنرمند به نام رضا صادقي نه من (رضا صادقي به عنوان خواننده) پرداخته مي‌شود. حتي به نويسنده فيلم گفتم براي برخي از ديالوگ‌ها به من اجازه دهد كه آن‌ها را در قالب ترانه و كلام بگويم.»

كوروش تهامي يكي ديگر از بازيگران فيلم مي گويد:‌ «فيلم بي‌خداحافظي به خاطر موضوعش اين زمينه را داشت كه به طرف يك فيلم سطحي برود، اما به نظرم فيلم قابل دفاعي است. زيرا نوع نگاه كارگردان،‌ تهيه كننده و عوامل، خاص است و خود رضا صادقي نيز فرد خاصي است.»

مشخصات «بي خداحافظي»:

کارگردان : احمد اميني، نويسنده: سعيد شاهسواري، طرح اوليه: پيمان عباسي، تهيه کننده : محمد نشاط، مدير فيلمبرداري: مهدي جعفري، طراح صحنه و لباس: مشكين مهرگان، صدابردار: پرويز آبنار، طراح چهره پردازي: ايمان اميدواري.      

بازيگران : رضا صادقي . محمد رضا فروتن . پگاه آهنگراني . افشين هاشمي . شقايق فرهاني . مژگان بيات . کورش تهامي . پيام دهکردي . همايون ارشادي . هومن برق نورد . مريم بوباني . ترلان پروانه و ...

 

 

دوشنبه 3 مهر 1391 - 11:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری