شنبه 16 اسفند 1399 - 1:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

تصويري از بهشت و جهنم

 

تصويري از بهشت و جهنم

اقتباس از بحارالانوار

مولف: احمد حبيبيان

چاپ بيست و چهارم

شمارگان: 3000

انتشارات چاپ و نشر بين الملل

مجموعه حاضر کوششي در راستاي نشر معارف اصولي به زبان ساده و قابل فهم همگان است. زبان اثر، ساده و روان و براي عموم مخاطبان به سادگي قابل فهم است و مستند آن آيات شريفه قرآني و احاديث و اخبار رسول اکرم (ص) و خاندان طاهرينش مي­باشد که به صورت منطقي و متناسب تلفيق و تاليف شد و بعضا با چاشني تحليل­هاي فلسفي – کلامي درآميخته و از سوي معاونت پژوهشي سازمان تبليغات اسلامي به زيور طبع آراسته شده است.

در مقدمه چاپ دوم در توصيه در چگونگي مطالعه اين کتاب آمده است:

«توصيه ما در مطالعه اين کتاب اين است که هر فصل آن مکرر مطالعه شود و اگر پدر يا مادر فرصت داشته باشند مضامين هر فصل را در اوقات مناسب براي فرزندان خود با زباني درخور بازگو نموده تا با شنيدن اين حقايق بذر معنويت در اول نوجواني و جواني در دل پاک آنها کاشته شود زيرا انقلاب اسلامي براي تداومش به سني معتقد و متعهد نياز دارد که غفلت از اين مهم خساراتي جبران ناپذير به بار خواهد آورد.»

عناوين فصول اين کتاب هشت فصلي به ترتيب عبارتند از مرگ، لحظه جدايي روح از بدن، عالم برزخ، در آستانه روز قيامت، روز قيامت، بهشت، جهنم و اعراف.

فصل اول (مرگ) پيرامون مسئله مرگ و ملک الموت است. فصل دوم نيز به کهرات و غمرات موت، چگونگي حالت مرگ مومنان و کافران، مشاهدات انسان به هنگام مرگ (مشاهدات مومنين و مشاهدات کافران و فاجران) مي­پردازد.

همچنين فصل سوم درباره عناوين ذيل به بحث و بررسي مي­پردازد:

معاني و اثبات وجود عالم برزخ، اثبات وجود عالم برزخ، دلايل قرآني بر اثبات وجود عالم برزخ، برزخ کجاست؟، شب اول قبر و وحشت از آن، فشار قبر، علاقه روح به قبر و فلسفه زيارت قبور و آثار ما تقدم و ما تاخر.

همچنين فصل چهارم (در آستانه روز قيامت) نيز به مطالعه موضوعات ذيل مي­پردازد:

دلايل عقلي بر اثبات وجود قيامت: برهان حرکت، برهان رحمت، برهان حکمت، برهان عدالت، برهان حقيقت، برهان فطرت، برهان تجرد روح، برهان قدرت (امکان وقوع)، برهان رويش نباتات؛ دلايل نقلي بر اثبات وجود قيامت: آيات قرآن، احاديث با اسامي، صفات و حالات قيامت، علايم قيامت: حوادث طبيعي و حوادث اجتماعي – اخلاقي.

فصل پنجم (روز قيامت) نيز درباره خروش ناگهاني و آغاز دگرگوني در سراسر جهان: نفخ صور؛ صحراي محشر، انتظاري مديد و دردناک: موقعيت طبيعي صحراي محشر، عوامل سوق دهنده انسان­ها به سوي صحراي محشر، وضع پوشش انسان­ها در صحراي محشر، غذاي انسان­ها در صحراي محشر، وضع قرار گرفتن انسان­ها در صحراي محشر، حيوانات در محشر؛ ثبات معاد جسماني: قرآن و اثبات معاد جسماني و روايات و اثبات معاد جسماني؛ سيماي متقين و مجرمين در صحراي محشر: توصيف چهره متقين از منظر قرآن، مناظر مختلف صحراي محشر در رابطه با سيماي متقين، سيماي مجرمين در صحراي محشر از منظر قرآن و مناظر صحراي محشر از وضعيت مجرمين به زبان روايات؛ مواقف: صراط و موقعيت آن، وجود مواقف بر روي صراط، ترتيب و نام مواقف، محاسبه اعمال از منظر قرآن و روايات، چگونگي محاسبه، ميزان، اعمال نجات دهنده در محاسبه، اعمال آسان شدن روز محاسبه و شفاعت به بحث و بررسي مي­پردازد.

فصل ششم با محوريت بهشت پيرامون عناوين ذيل به ارائه مطلب مي­پردازد:

مکان، درجات و اسامي بهشت: بهشت کجاست؟ و درجات و اسامي بهشت، ساختار بهشت، نعمات بهشتي: درخت طوبي، همسران بهشتي و توصيف حورالعين، غلمان چيست؟، نغمه­هاي بهشتي، تخت­ها، فرش­ها و بالش­هاي بهشتي، لباس­هاي بهشتيان، آشاميدنيهاي بهشت، طعامهاي بهشتي، وضع روحي بهشتيان، يک توصيف جامع از بهشتيان و نمونه­ هاي قرآني در توصيف بهشتيان.

جهنم مظهر قهر و غضب الهي، نامها و صفات جهنم، آياتي که با کلمه ويل آغاز شده است، عذاب­هاي جهنم از زبان قرآن، جهنم و توصيف دوزخيان از منظر روايات، توصيف جهنم، اصناف و انواع دوزخيان، سرگذشت دوزخيان و تصويري از زندگي کافر در جهنم نيز از عناوين فصل هفتم (جهنم) به شمار مي­رود.

فصل هشتم (اعراف) نيز درباره معاني و مفهوم اعراف سخن مي­گويد.

گفتني است کتاب تصويري از بهشت و جهنم با قلم احمد حبيبيان با اقتباس از بحارالانوار نوشته و از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل، منتشر شده است.

 

چهارشنبه 29 شهريور 1391 - 12:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری