جمعه 26 دی 1399 - 18:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

مراسم اختتاميه جشنواره طنز مكتوب برگزار شد

 

 مراسم اختتاميه هفتمين جشنواره طنز مكتوب يكشنبه 26 شهريور با حضور محسن مومني شريف رييس حوزه هنري، پيشكسوتان عرصه طنز، مسوولان حوزه هنري و علاقه مندان برگزار شد.

ناصر فيض مدير دفتر طنز حوزه هنري ضمن تشكر از طنزپردازان و علاقه منداني كه دفتر طنز را در برگزاري جشنواره همراهي كردند، گفت: اميدوارم به طنزي كه با فرهنگ، ارزشها و اعتقادات ما سنخيت دارد برسيم.


 اكبر اكسير شاعر كه از مهمانان اين جشنواره بود نيز با ابراز خرسندي از اين كه جشنواره طنز مكتوب هر سال پر شكوه تر از سال گذشته برگزار مي شود، اظهار كرد: از رياست حوزه هنري تقاضا دارم كه دفتر طنز را جدي تر از قبل بگيرد، چرا كه بخش بسيار مهمي از حوزه هنري است.
 وي افزود: استعدادهاي بسياري در جشنواره طنز مكتوب كشف مي شوند كه نياز به حمايت دارند و نبايد به حال خود رها شوند، طنز همان دفاع مقدس است و حوزه هنري بايد در اين زمينه جدي تر فعاليت كند.
 اين شاعر گفت: اگر كشور مان طنزپردازان بزرگي در آينده داشته باشد، ويترين فرهنگي پرباري خواهد داشت.
 اكبر اكسير در پايان سخنانش چند شعر از مجموعه اشعارش را براي حضار قرائت كرد.


 در اين مراسم همچنين نمايشي به نويسندگي و كارگرداني رحيم بهبودي فر اجرا شد كه در اين نمايش موضوع شايع «خيانت» در سينماي ايران به شكلي متفاوت و با بياني طنزآميز مورد نقد قرار گرفت.


 همچنين بخش‌ هايي از كليپ "استند آپ كمدي" با حضور سعيد بيابانكي، ناصر فيض، رضا رفيع، شهرام شكيبا، رضا احسان پور و براي حضار به نمايش در آمد.


 اين مراسم با اهداي جوايز برگزيدگان ادامه پيدا كرد: در بخش «داستان كوتاه » اين جشنواره از ميان 7  نامزد در «موضوع آزاد» هيچ اثري نتوانست موفق به كسب مقام اول شود و بنا بر راي هيات داوران «عليرضا لبش» از استان تهران مقام دوم، «محمد بكراني» از استان خراسان شمالي و « معصومه عيوضي» از استان تهران مشتركا مقام سوم را كسب كردند. همچنين در همين بخش و در «موضوع ويژه حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني» ، «رضا احسان پور» از استان اصفهان به عنوان اثر برتر شناخته شد و از « احسان غديري» هم تقدير شد.

همچنين در بخش «كوتاه نوشت» نيز هيچ اثري شايسته دريافت مقام اول شناخته نشد و به اين ترتيب «ابوالقاسم صلح جو» از استان فارس مقام دوم و «مهدي فرج اللهي» از استان تهران موفق به كسب مقام سوم در اين بخش شدند.

بنا بر اين گزارش هيات داوران در بخش «شعر» از ميان 10 نفر راه يافته به مرحله نهايي، « اميد مهدي نژاد» از استان تهران، مقام اول، «مهران حسيني» از استان قزوين مقام دوم و «احمدرضا قديريان» از استان يزد به عنوان مقام سوم از سوي هيات داوران اين جشنواره شناخته شدند و از «سيد امير سادات موسوي» از استان همدان، «عباس احمدي» از استان قم و «مجيد رحماني صانع» از استان خراسان رضوي در بخش ويژه تقدير به عمل آمد.

همچنين در بخش «مقاله» از بين 8 اثر راه يافته، «محمد حكيم آذر» از استان چهارمحال و بختياري و «ابوالفضل حري» از استان مركزي و «فاطمه تسليم جهرمي» از استان فارس به ترتيب حائز مقام اول، دوم و سوم شدند.

در اين مراسم در بخش « نمايشنامه» كه امسال به جشنواره اضافه شده بود؛ از  بين 6 اثر، «علي حسنلو» از استان قم و «مهرداد صدقي» از استان خراسان شمالي به ترتيب به عنوان مقام‌هاي دوم و سوم اين بخش از جشنواره معرفي شدند و اثري حائز رتبه اول شناخته نشد.

در بخش «نثر» از ميان  8 اثر  راه يافته به مرحله نهايي « فرهاد ناجي» از استان مازندران مقام اول، «فرزين پورمحبي» از استان تهران مقام دوم و «امين تويسركاني» از استان اصفهان مقام سوم اين جشنواره را از آن خودكردند، همچنين «امين تويسركاني» در بخش ويژه نثر نيز از سوي هيات داوران شايسته تقدير شناخته شد.

در ادامه برخي از برگزيدگان همچون «ابوالقاسم صلح جو»، «اميد مهدي نژاد» ، «سيد امير سادات موسوي» ، «عباس احمدي» ، «رضا احسان پور»  نيز به قرائت آثارشان پرداختند.


 در پايان اختتاميه هفتمين جشنواره طنز مكتوب نمايش آپارتمان ابدي به نويسندگي و كارگرداني علي بنائيان در محوطه حوزه هنري اجرا شد كه مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

 

دوشنبه 27 شهريور 1391 - 13:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری