پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 4:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

مردماني دلداده و شيداي ائمه اطهار

 

گزارشي از آغاز هفته هنري استان چهار محال و بختياري

هفته هنر استان چهارمحال و بختياري با رونمايي از تمبر يادبود اين استان، کتاب نفيس منبت کاري «زيارت عاشورا»، لوح فشرده نرم افزار هفت هنر و تقدير از هنرمندان استاني با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي آغاز به كار كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،در مراسمي كه شامگاه 25 شهريور ماه در در فرهنگسراي نياوران برپا شده بود، سيد محمد حسيني - وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي - با تقدير از تداوم برپايي هفته‌هاي هنري استان‌ها در پايتخت بيان کرد: برگزاي اين هفته‌هاي هنري زمينه را فراهم مي‌كند تا مردم پايتخت در مدت زمان کوتاهي با آداب و سنن و همچنين مشاهير و پيشينه تاريخي هر استان آشنا شوند.

او ادامه داد: مشاهير ، مفاخر و بزرگاني چون آيت الله دهکردي در اين استان و اين خطه زيسته‌اند و با وارستگي خود چگونه زيستن را به ديگران آموخته‌اند.

احترام ويژه به سادات ، امام زادگان و ائمه اطهار نيز از ديگر ويژگي‌هاي بارز مردم استان چهارمحال و بختياري است که نشانه دلدادگي و شيدايي خاص آنها به ائمه اطهار و خاندانشان است.

حسيني همچنين به برگزاري چند هفته هنري در کشورهاي مختلف اشاره كرد و افزود: همان طور كه برگزاري هفته‌هاي هنري در تهران بسيار اثرگذار بوده است، اين هفته‌ها با استقبال خوبي از سوي ايرانيان خارج از کشور نيز مواجه شد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خاطر نشان كرد: قصد داريم با درنظر گرفتن امکانات و اعتبارات لازم، اقدام به برگزاري اين هفته‌هاي هنري در سراسر کشور کنيم تا مردم ايران با تنوع اقوام اين مرز و بوم آشنا شوند و اگرچه برخي کارهاي هنري در استان‌ها با ابزار ساده انجام مي‌گيرد اما با معرفي آنها اين هنرها مي‌توانند در کل کشور و حتي خارج کشور نيز تاثيرگذار باشند.

حسيني در پايان سخنانش با اظهار تاسف از ساخت فيلم توهين آميز به ساحت مقدس پيامبر (ص) و با محکوم کردن اين عمل سخيف، گفت: اين عمل زشت، دشمنان اسلام به ويژه رژيم صهيونيستي و آمريکا را با واکنش جهاني مسلمانان و ديگر ملل مواجه كرد، چرا که دشمنان اسلام با اين عمل خود ضمن توهين به مقدسات، احساسات آنها را نيز جريحه‌دار کردند.

اين عمل دشمنان اسلام باعث ايجاد يک همگرايي و انسجام جهاني بين مسلمانان شده که هر روز با روشن شدن ابعاد اين عمل سخيف و کريه درباره توهين به شخصيت نبي اکرم (ص)، نفرت و انزجار ملت‌ها از آمريکايي‌ها و رژيم صهيونيستي در سطح جهان گسترش مي‌يابد.

حميد شاه آبادي - معاون امور هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي - نيز در ادامه مراسم، برپايي هفته‌هاي هنر استان‌ها را سبب آشنايي بيشتر مردم با دستاوردهاي هنرمندان قوم‌هاي مختلف دانست و افزود: با وجود تمام کاستي‌ها و كمبودهايي که در زمينه هنر وجود دارد، اما برگزاري اين هفته‌هاي هنري باعث مي‌شود تا بيش از گذشته به داشته‌هايمان توجه کنيم و به فرهنگ خود بباليم.

او تصريح کرد: قابليت‌ها و توانمندي‌هاي بسياري در هر استان وجود دارد که هرگاه تصميم به برگزاري هفته هنر براي استاني گرفته‌ايم، متوجه شديم تا چه ميزان فرهنگ و هنر اين استان ناشناخته مانده است.

معاون امور هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به زمينه‌هاي برپايي اين هفته‌هاي استاني بيان كرد: با برگزاري اين هفته‌هاي هنري طي دو سال گذشته توانستيم تا حدودي مردم را با فضاي هنري و بومي هر شهر آشنا کنيم.

شاه‌آبادي ادامه داد: مردم با سفرهاي چند روزه به هر يک از استان‌هاي کشور نمي‌توانند با تمام گونه‌هاي هنري آشنا شوند و از اين رو ما در هفته‌هاي هنري استان‌ها تلاش مي‌کنيم تا مردم تهران را با گونه‌هاي مختلف هنري استان‌ها از جمله تئاتر، موسيقي، صنايع دستي و ... آشنا كنيم.

حسين گنجي - مدير كل فرهنگ و ارشاد استان چهارمحال و بختياري ـ نيز در ادامه اين مراسم با اشاره به برپايي هفته‌هاي هنري در پايتخت عنوان كرد: اميدوارم اين برنامه‌ها در جهت بهبودي هنر ايران و گسترش اين حوزه موثر واقع شود و امروز به واسطه برپايي هفته هنر استان چهارمحال و بختياري كه به سرزمين آب و آفتاب و لاله‌هاي واژگون معروف است با اين استان بيشتر از گذشته آشنا شويم.

او با ارائه گزارشي از چگونگي برپايي اين هفته توضيح داد: پس از موافقت معاونت امور هنري، برگزاري هفته هنري استان چهارمحال و بختياري به تصويب رسيد و ما به مدت پنج شبانه‌روز در خدمت ميهمانان استان هستيم.

به گفته گنجي، از بين آثاري كه براي نمايش پيشنهاد شده بود نهايتا 200 اثر در بخش نمايشگاهي ارائه شده است و در كنار آن 12 غرفه به معرفي توانمندي‌هاي بومي و محلي اين استان مي‌پردازد.

اجراي موسيقي محلي دهكردي و بخشي و برپايي تئاتر آييني،‌تعزيه، شعرخواني و شاهنامه‌خواني از ديگر بخش‌هاي اين هفته است. همچنين در طول برگزاري اين هفته از 50 هنرمند استاني تقدير خواهد شد. او اظهار اميدواري كرد تا با برگزاري چنين هفته‌هايي در جهت گسترش هنر و پژوهش‌هاي هنري و معرفي توانايي‌هاي اين استان كه داراي زيربناي بسيار كهن و گرانقدري است گام برداشته شود و در راستاي آن به شناسايي استعدادهاي مختلف بپردازند.

علي اصغر عنابستاني - استاندار چهارمحال و بختياري - نيز در ادامه مراسم با معرفي نگين سبز نشسته بر بلنداي سفيدي زاگرس كه به سرزمين آب و آفتاب و صداقت معروف است گفت: يك بار ديگر جلوه‌اي از زيبايي‌هاي تمام نشدني استان چهارمحال و بختياري از قاب نگاه هنرمندان به معرض ديد قرار داده‌ايم.

او با اشاره به توانايي و ويژگي‌هاي يك هنرمند عنوان كرد: هنرمند، هنر زيبايي‌هاي موجود در دنيا را كشف و ضبط مي‌كند و به نمايش عموم مي‌گذارد. لذا زاويه ديد او بايد تغيير كند و به سمت زيبايي تنظيم شود و از اين روست كه هنرمند در قاب ديد خويش زيبايي را به اشكال مختلف به تصوير ديگران درمي‌آورد.

عنابستاني با تاكيد بر مسئوليت سنگين هنرمند در برابر جامعه توضيح داد: هنرمند بايد به اهداف و آرمان‌هايش نقش و جهت دهد و براي جامعه مسير را روشن كند و براي رسيدن به آن زمينه‌سازي و فرهنگ سازي نمايد تا به پيشرفت و توسعه جامعه بينجامد.

استاندار چهارمحال و بختياري تاكيد كرد: اگر بخواهيم امروز روند پيشرفت‌مان را تسريع كنيم و بپذيريم كه از كاروان پيشرفت در جهان عقب مانده‌ايم و بايد در اين مسير سرعت بگيريم، لذا بدون پرداختن به زيرساخت‌هاي فرهنگي نمي‌توانيم اين مسير را سرعت بخشيم. در حالي كه كشورهاي آسيايي همچون مالزي، ژاپن، اندونزي و ... با تكيه بر اين زيرساخت‌هاي فرهنگي قدم رو به جلو گذاشته‌اند.

او اضافه كرد: براي پيشرفت در اين عرصه بايد ذهن آدم‌ها پيشرفت كند و آن را در خدمت پيشرفت جامعه قرار دهد، چه بسا كه امروز در هفته هنري استان چهارمحال و بختياري مي‌خواهيم در كنار نمايش زيبايي‌هاي اين استان هنر نهفته در ان را كه به دليل محروميت‌هاي سال‌هاي گذشته كمتر بروز پيدا كرده به نمايش بگذاريم و اجازه دهيم تا اين استعدادها زمينه گسترش را پيدا كند.

عنابستاني در پايان خاطرنشان كرد: در جاي جاي استان چهارمحال و بختياري استعدادهاي بلند و نام‌هاي بزرگي را مي‌بينيد كه بايد به تك تك آن‌ها افتخار كنيم و مورد تكريم قرار دهيم و زمينه ارتقاي آن‌ها را هر چه بيشتر فراهم كنيم كه اميدوارم برپايي اين هفته، زمينه‌اي براي جهش و شكوفايي مجدد ما باشد.

به گزارش ايسنا، در بخش پاياني مراسم افتتاحيه هفته هنر استان چهار محال و بختياري، تمبر استان به همراه کتاب نفيس «منبت کاري زيارت عاشورا» و لوح فشرده نرم افزار هفت هنر، توسط وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاون امور هنري و مسئولان استاني چهارمحال و بختياري رونمايي شد.

همچنين در اين مراسم از هنرمندان استاني همچون کاوه معتمدي، سيد اسماعيل موسوي، روح‌الله جهان‌بين، محسن سليماني، داريوش ربيعي، محمد علي سوراني، مرتضي نوربخش، فريدون نجفي و ... تقدير به عمل آمد.

وزير ارشاد از کتاب چوبي زيارت عاشورا رونمايي کرد

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي جمهوري اسلامي ايران از کتاب چوبي مشبک زيارت عاشورا، شامگاه شنبه در هفته هنر چهارمحال و بختياري رونمايي کرد.

 به گزارش ايرنا، سيد محمد حسيني در اين آيين که در فرهنگسراي نياوران تهران برگزار شد، اين اثر را يکي از آثار خوب هنرمندان اين خطه از ايران اسلامي دانست .

طراح و سازنده زيارت عاشورا مشبک بري شده ،گفت: اين اثر با شماره 1854 در اداره حقوقي و مالکيت معنوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ثبت شده است.

عبدالرضا صيادي يکشنبه در گفت و گوي اختصاصي با ايرنا افزود: اين کتاب در هشت صفحه به ابعاد 24در 39سانتي متري در مدت 9 ماه ساخته شده است.

وي تصريح کرد:در اين اثر با بهره گيري از هنر ناب اسلامي ، نام مبارک امام حسين عليه السلام با نقوش اسليمي تلفيق شده است.

صيادي گفت: در عرض هر صفحه به نيت پيج تن آل عبا پنج بار و در بالاي صفحات زيارت عاشورا به نيت چهارده معصوم عليه السلام 14بار نام مبارک امام حسين عليه السلام نقش بسته شده است.

اين هنرمند خوش ذوق چهارمحال و بختياري گفت: چوب اين کتاب مشبک بري شده از تخته سه لايه و جلد آن از مخمل مي باشد و صفحه آرايي و صفحه بندي آن منحصر به فرد مي باشد.

به گفته وي، اين کتاب چوبي از طريق نماينده ولي فقيه در چهارمحال و بختياري و امام جمعه شهرکرد به رهبر معظم انقلاب تقديم خواهد شد تا به واسطه ايشان به موزه آستان مقدس رضوي تقديم شود.

 

دوشنبه 27 شهريور 1391 - 12:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری