دوشنبه 5 خرداد 1399 - 2:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

به يک سري اصول وفادار هستم

 

 گفت وگو با رضا صادقي

 

مقئمه : فيلم بي خداحافظي فيلمي در باره موسيقي است و احمد اميني سازنده فيلم به سراغ زندگي يکي از محبوب ترين خوانندگان موسيقي پاپ  ايران رضا صادقي مي رود . خواننده اي که در بين جوانها محبوبيت زيادي دارد . با اين بازيگر در مورد حضورش در اين فيلم گفت وگويي انجام داده ايم .

 

اولين باري که بازي خودتان رادر سينما و در فيلم بي خداحافظي ديديد چه احساسي داشتيد ؟

از بازي خودم راضي بودم و بيشتر تمام حواسم معطوف دور وبر هايم در سينما بود که واکنش آنها را ارزيابي کنم . خوشبختانه همه انرژي مثبتي به من دادند و با واکنش منفي روبه رو نشدم .

 

معمولا تجربه حضور خوانندگان در سينما چندان موفق نبوده است. آيا اين مسئله باعث نشد شما در قبول بازي در اين فيلم احتياط کنيد ؟

با ساخته شدن برخي از فيلم هايي که در باره موسيقي ساخته شد حرمت بعضي از مسائل دچار خدشه شد و حرمت موزيسين ها زير سوال رفت و يا موزيسين ها در فيلم  تبديل به آدم بده شدند . متاسفانه در مورد موسيقي حساسيت هايي وجود دارد که به نفع موسيقي نيست .

 

شهرت و در آمد موسيقي برايتان چقدر جذابيت داشت ؟

چندان جذابيت نداشت . ما جنوبي ها چندان به  اين مسائل اهميت نمي دهيم و در جنوب در خانه فقير و غني هميشه باز است و همه به يکديگر کمک مي کنند . در دوران کودکي خانه ما تلويزيون نداشت اما هر شب براي تلويزيون ديدن به خانه همسايه مي رفتيم . البته  منکر يک سري جذابيت‌ها که داشتن  پول و ثروت و شهرت است نمي شوم . اما اين جذابيت برايم باعث نمي شود يک سري اصول را زير پا بگذارم . بدون تعارف بايد بگوييم آفت هر خواننده و موزيسيني که با آن مواجه است تملق و مجيز گويي بدون دليل اطرافيان است که تبعات منفي زيادي دارد و اين مسئله به خوبي در فيلم به تصوير در آمده است .

 

نقش پيام دهکردي به عنوان بازيگر در هدايت شما جلوي دوربين چگونه بود ؟

به پيام دهکردي گفتم شوخي بزرگي خواهد بود که اگر تصور کني مي تواني من را در مدت دو ماه  بازيگر کني و در ادامه از او خواستم که من را با کليت سينما آشنا کن که حين کار ناگهان دچارغافلگيري نشوم . پيام دهکردي به من گفت هر صحنه اي که بازي مي کني فکر اين مسئله باش که نمي تواني مثل موقعي که روي استيج مي رود و آواز مي خواني کار را قطع کني و توضيحاتي به مردم بدهي . هر آنچه جلوي دوربين به عنوان بازيگر انجام مي دهي  در باره اش قضاوت مي شود .

 

اولين سکانسي که جلوي دوربين بازي کرديد چه حس و حالي داشت و چقدر با روي استيج رفتن تفاوت داشت ؟

تفاوت هاي زيادي وجود داشت و يک جاهايي احساس کردم که نمي توانم بازي کنم و به فکر انصراف دادن افتادم ....

 

آيا از بازيتان راضي نبوديد ؟

تا حدي از بازيم راضي نبودم و سواي اين مسئله ناگهان با دشوارهاي فيلم سازي آشنا شدم . احمد اميني براي من جايگاه پدري دارد و براي اولين صحنه اي که قرار بود بازي من شروع شود سخت ترين سکانس فيلم را انتخاب کرد . سکانسي که در شب و در زير باران فيلمبرداري مي شود و براي اولين بار با کلي آدم که کنار صحنه حضور داشتند و منتظر نوع بازيم بودند روبه رو شدم و بايد ضمن گفتن ديالوگ حرکت هم مي کردم و اين براي من که تجربه بازيگري نداشتم کار دشوار و سختي بود وبايد با حس و حال هم اين صحنه را بازي مي کردم .

 

ممکن است احمد اميني با انتخاب کردن سخت ترين سکانس بازي شما در فيلم خواسته باشد حس اعتماد به نفس را در شما بالا ببرد. چقدر به اين مسئله اعتقاد داريد؟

ممکن است چنين قصدي داشتند . چون احمد اميني هيچ کاري را بدون دليل انجام نمي دهد ومن را با شرايط سخت کار در سينما به صورت عيني آشنا کرد و تا اواسط فيلم اين حس با من بود که کاري را هر چند سخت قبول کرده ام اما بايد تا ته آن بروم و احساس شکست نکنم .بازيگراني که در کنار من کار مي کردند که بازيگر حرفه اي سينما بودند و سالها در اين عرصه کار کرده بودند و هم سطح شدن با بازيگراني که بعضي از آنها بيش از بيست سال سابقه بازيگري داشتند کار فوق العاده دشواري بود و مدام اين نگراني با من بود که نتوانم هم سطح آنها کار کنم و يا به گونه اي بازي کنم که به آنها بربخورد . خوشبختانه تمام عوامل پشت دوربين تا بازيگران مثل محمد رضا فروتن ، افشين هاشمي ، پگاه آهنگراني ، شقايق فراهاني و هومن برق نورد به من کمک هاي زيادي انجام دادند .

 

چقدر حضور احمد اميني به عنوان کارگردان در قبول شما براي بازي در اين فيلم نقش داشت ؟

براي ساخت فيلم با چند کارگردان صحبت شده بود که هر کدامشان نظر خاصي داشتند . به طور مثال يکي عنوان مي کرد که بايد ريشم را بزنم و يا ديگري مي خواست با يک قصه سوزناک  ديگري فيلم رابسازد . برخي از کارگردان هاي ديگر مي خواستند يک فيلم صرفا هنري بسازند . در نهايت احمد اميني فيلم را ساخت و من اصلا انتظار نداشتم که فيلم براي حضور در جشنواره فيلم فجر انتخاب شود و فکر مي کردم فيلم فقط اکران عمومي بشود و از بابت ديده شدن فيلم در جشنواره خوشحال شدم .

 

آيا فيلمي بوده که ديدنش روي شما تاثيراتي داشته باشد ؟ 

بله ، فيلم افسانه هزارو نهصد ساخته جوزپه تورناتوره ديدنش برايم خيلي مهم بود . فيلمي زيبا که به شکل هنرمندانه اي زندگي يک پيانيست را روايت مي کرد .

 

 

 

 

 

 

شنبه 25 شهريور 1391 - 10:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری