شنبه 16 اسفند 1399 - 2:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

کارنامه نشر سوره مهر در حوزه ادبيات دفاع مقدس با موضوع پژوهش و دفاع مقدس

 

- من و کتاب

سيدعلي خامنه­اي/ سي و يکم/ 124/رقعي

کتاب پيش رو گزيده بيانات مقام معظم رهبري پيرامون مسئله کتاب و کتابخواني و ذکر خاطراتي از کتاب و مطالعه در سخنراني­ها و مصاحبه­ها و ديدارهاي ايشان است. ايشان به نقد وضع موجود و پيشنهاد راهکارهايي مفيد و سودمند براي ارتقاي فرهنگ مطالعه در جامعه پرداخته­اند در انتهاي کتاب يادداشت­هاي ايشان بر برخي کتاب­ها آمده است.

- ياد مانا

عليرضا کمري/سوم/ 200/رقعي

مجموعه 5 مقاله درباره خاطره نويسي و خاطره نگاشته­هاي دفاع مقدس در جنگ ايران درآمدي بر خاطره نويسي و خاطره نگاشته­ها در گستره جنگ و فرهنگ مقاومت راز و رمز خاطرات جنگ و عرصه خاطره نويسي، ريخت شناسي خاطرات جنگ عنوان برخي از مقالات کتاب است.

- هرکسي کار خودش

رحيم مخدومي/چهارم/144/پالتويي

اين کتاب دربردارنده اطلاعاتي در ارتباط با مشاغل موجود در جبهه مي­باشد. کتاب داراي دو بخش با عناوين يگان­هاي رزمي و خاطرات يگان­هاي رزمي بوده که ويژه نوجوانان نگاشته شده است.

- هشت سال اينگونه گذشت

دوم/ 68/رحلي

اين کتاب شامل تصاوير و نوشته­هايي از 8 سال جنگ تحميلي است. موضوع تصاوير روزهاي اول جنگ، روزهاي بحران، روزهاي پيروزي ايرانيان، روز آزادي اروند، روز آزادي خرمشهر، روز در دو بحران است. در اين کتاب هشت سال جنگ به طور مختصر توضيح داده شده است و وقايعي که در هر سال اتفاق افتاده و عواملي که در اين اتفاقات دخيل بودند و همچنين وضعيت و موقعيت مناطق جنگي در نقشه­هايي که آمده به خوبي توضيح داده شده است. سخنان امام و دکتر چمران فرمانده جنگ و همچنين صدام حسين و واکنش کشورهاي غربي هم در اين کتاب آمده است.

- نسيم سبز خاطره­ها

علي شيرازي/هفدهم/ 316/رقعي

اين کتاب شرحي است بر کتاب­هاي تفريط رهبري سوره مهر که با خواندن کتاب­هاي اين مجموعه جنگ را شناخته و مشتاق خواندن کتاب­هاي بعدي مي­شويم.

- عقيق­هاي فصل يادگاري

اسماعيل فيروزي/سوم/ 48/رقعي

مجموعه 15 قطعه نثر ادبي با مضمون عوامل موثر و شاخص جنگ ايران و عراق که در سه فصل با عناوين «خواب سيب و ستاره»، «کلماتي که پير نمي­شوند» و «برکه­هاي اندوه» تدوين و تنظيم شده است.

- گفتمان جنگ در رسانه­ها و زبان ادبيات

فرهاد ساساني/اول/ 368/رقعي

بازگويي گفتمان جنگ در رسانه­ها و زبان ادبيات با نگاه به نوشته­هاي جنگ جهاني اول و نگاه تطبيقي به جنگ ايران و عراق توسط فرهاد ساساني تهيه و تدوين شده است. بخش اول کتاب شامل يک مقاله درباره چيستي جنگ است و بخش دوم دربردارنده چهار فصل است و به رابطه زبان و جنگ مي­پردازد و . . .

- خرمشهر در اسناد ارتش عراق

اصغر کاظمي/سوم/464/رقعي  

اين کتاب تجاوز عراق به مرزها و شهرهاي ايران از جمله خرمشهر را همراه با اسناد و مدارک مورد بررسي قرار داده است. آغاز تجاوز عراق به خرمشهر و اشغال آن، غرور و شادماني کاذب دشمن، کشتار و غارت و تخريب و نيز عمليات پيروزمندانه رزمندگان اسلامي براي آزادسازي خرمشهر، هماهنگي ميان يگان­هاي سپاه، ارتش و بسيج از مطالب روايت شده است.

- بازيابي يک واقعه

عليرضا کمري/ دوم/ 131/رقعي

بازسازي يادداشت­هاي يکي از فرماندهاي ايراني در عهد ناصري که به شرح جنگ ايران و انگليس در خرمشهر مي­ پردازد به قلم تواناي عليرضا کمري.

- ضربت متقابل

گل علي بابايي/ دوازدهم/ 1008/وزيري

عنوان دوم مجموعه حماسه 137 با نام ضربت متقابل که حوادث مربوط به سوابق تيپ 27 محمد رسول الله در تابستان گرم و طولاني 1361 هم زمان با آغاز دوران فرماندهي شهيد محمد ابراهيم همت بر اين يگان و عمليات عظيم برون مرزي رمضان در جبهه غرب را بيان مي­کند.

- همپاي صاعقه

حسين بهزاد و گل علي بابايي/ هجدهم/ 912/وزيري

حسين بهزاد و گل علي بابايي در يک تلاش مشترک چهار ساله نخستين کتاب مجموعه پژوهشي – تاريخي خود با عنوان کلي حماسه 27 که در برگيرنده شش ماهه آغازين سوابق عملياتي تيپ محمد رسول الله از دي 1360 تا بيستم تير ماه 1361 مي­باشد را به رشته تحرير درآورده­اند. اين کتاب با عنوان کتاب سال دفاع مقدس در رشته پژوهش به عنوان اثر برتر برگزيده و معرفي شد.

- مصاحبه در تاريخ شفاهي

فرهنگ و ادبيات پايداري/اول/513/وزيري

اين کتاب شامل مجموعه مقالات چهارمين نشست تخصصي و کارگاه آموزشي تاريخ شفاهي است مصاحبه در تاريخ شفاهي مباحثي چون ماهيت مصاحبه در تاريخ شفاهي، تنگناها و ناگزيرهاي مصاحبه گر در مصاحبه تاريخ شفاهي، گستره و ژرفاي پرسش­ها در موضوع مصاحبه، تعامل در مصاحبه و . . . را در خود جاي داده است.

- آنچه اتفاق افتاد – جلد 1

مرتضي سرهنگي/ دوم/ 104/وزيري کوتاه

مرتضي سرهنگي مي­گويد در اين سال­ها در مواقع مطالعه خاطرات و يادداشت­هاي رزمندگان و اسيران عراقي به لحظه­اي برمي­خوريم که همه چيز در کمتر از لحظه­اي دگرگون مي­شود. آنچه در اين کتاب مي­خوانيد مجموعه­اي از اين اتفاقات است با شرحي مختصر جهت آگاهي بيشتر از پيرامون وقايع.

- آنچه اتفاق افتاد – جلد 2

مرتضي سرهنگي/ دوم/80/وزيري کوتاه

- آنچه اتفاق افتاد – جلد 3

مرتضي سرهنگي/ دوم/72/وزيري کوتاه

- همه چيز درباره جنگ – جلد اول

مرتضي سرهنگي/ششم/63/وزيري کوتاه

اين کتاب مربوط به سال اول جنگ تحميلي و آشنايي مقدماتي با اشخاص، مکان­ها و قراردادهايي که هريک به نوبه خود در بروز و ادامه جنگ عراق با ايران موثر بوده است مي­پردازد. همه چيز درباره جنگ از 14 بخش تشکيل شده که برخي عناوين آن عبارتند از: عراق کجاست؟ قرارداد الجزاير، مهمترين قراردادهاي مرزي ايران و عراق، حزب بعث، صدام کيست؟ و . . .

- خاطره و گفتمان جنگ

فرهاد ساساني/اول/432/رقعي

نويسنده مي­کوشد نشان دهد که چگونه مفهوم ويژه­اي از جنگ به واسطه زبان در کارکرد اجتماعي­اش خلق مي­شود.

- نام آورد – دفتر دوم

عليرضا کمري/اول/658/وزيري   

 

 

 

 

 

شنبه 25 شهريور 1391 - 9:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری