يكشنبه 11 خرداد 1399 - 7:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

کارنامه نشر سوره مهر در شاخه ادبيات دفاع مقدس با موضوع سرداران

 

- پنهان زير باران

سيد قاسم ياحسيني/هشتم/496/ رقعي

روايت ماموريت­هاي برون مرزي و نفوذ سپاه پاسداران در حزب بعث، از زبان يکي از مسئولين جسور اطلاعات عمليات، به دليل مسايل امنيتي، تا به حال کسي به اين موضوع نپرداخته است لحن صميمي و خودماني سردار علي ناصري بر جذابيت کتاب افزوده است.

 - چزابه

فتح الله جعفري/هفتم/244/ رقعي

چزابه خاطرات سردار فتح الله جعفري يکي از فرماندهان جبهه­هاي جنوب است که به حوادث جبهه­هاي جنگ در کردستان و چزابه پرداخته است. اين کتاب بيشتر به خاطرات فعاليت فرماندهي و شهادت دلاورد جبهه­هاي جنوب حسن باقري اشاره دارد و در چهار پيوست تنظيم شده است.

- نبرد درالوک

محمود جوانبخت/نهم/260/ رقعي

سردار جعفر جهروتي زاده سال­ها فرمانده يکي از يگان­هاي پارتيزاني بود. نبردهاي پارتيزاني که بيشتر در کوه­ها و شهرهاي مرزي عراق در شمال رخ مي­داد. کمتر در خاطرات رزمندگان دوران جنگ ديده مي­شود. در دهمين دوره کتاب سال دفاع مقدس از کتاب نبرد درالوک به دليل پرداختن به موضوع جذاب عمليات و انهدام پايگاه­هاي دشمن در آن سوي مرزها و فراز و نشيب مناسب خاطرات تقدير شد.

- جاده­هاي سربي

محمد مهدي بهداروند/پنجم/324/ رقعي

سردار احمد سوداگر فرمانده لشکر 25 کربلاست. او از روزهاي نخست تجاوز دشمن به مکتب و ميهن اسلامي ياد مي­ کند که چه طور ملت آبرومند ما در لبيک به سخنان امام مبني بر اين که جنگ جنگ است و عزت و شرف ما در گرو همين مبارزه است. در طول هشت سال دفاع مقدس خوش درخشيدند.

- در کمين گل سرخ

محسن مومني/بيستم/376/ رقعي

بهترين کتاب دفاع مقدس در سال 83 روايتگر زندگي شهيد سپهبد علي صياد شيرازي در سبکي نو و بديع. نويسنده در لابه لاي متن کتاب، هرکجا که مناسب ديده شرح وقايع را از زبان خود شهيد نقل کرده است.

- ناگفته­هاي جنگ

سعيد فخرزاده/احمد دهقان/پانزدهم/348/ رقعي

پيشنهاد تدوين خاطرات جنگ شهيد علي صياد شيرازي فرمانده نيروي زميني ارتش در دوران جنگ ايران و عراق در يکي از روزهاي بهار سال 71 به ايشان داده شد. در اولين قدم گفتگوهاي سعيد فخرزاده با اين شهيد انجام شد و بعد دهقان آن را تدوين کرد تا صياد از ناگفته­هاي جنگ بگويد. کار در سال 1373 جهت بازبيني به ايشان داده شد که در همين سال به شهادت رسيدند.

- هم مرز با آتش

حميد قبادي/چهارم/325/ رقعي

سرهنگ حميد قبادي از اهالي کوه دشت لرستان است که مسوليت­هاي متعددي از جمله جانشين اطلاعات لشکر 57 ابوالفضل را در دوران جنگ بر عهده داشته است. وي قبل از انقلاب در فعاليت­هاي انقلابي شرکت داشته و پس از انقلاب وارد سپاه پاسداران مي­شود و با شروع جنگ تحميلي همراه پدر و عده­اي از همشهريانش به مناطق جنگي اعزام مي­شود و . . .

- ستاره شمالي

سيد ولي هاشمي/چهارم/312/ رقعي

سيد حبيب الله حسيني از فرماندهان لشکر 25 کربلاست از اهالي روستاي ورکلا شهرستان ساري است. سيد ولي هاشمي خاطرات سردار حسيني را به صورت داستاني نگاشته و در پايان تصاويري نيز آورده است. وي از روزهاي دفاع مقدس و ديدار و همکاري با سرداراني همچون صياد شيرازي مي­گويد.

- به داد ما برسيد

احد گودزياني/چهارم/24/ رقعي

کتاب شرحي است برنامه­اي که در زمان جنگ عراق با ايران علي شمخاني فرمانده سپاه خوزستان نوشته است. نامه از کمبودها بي توجهي­ها و پيشروي دشمن بعثي مي­گويد.

نامه­اي که در آن از دست اندرکاران کشور در زمان رياست جمهوري بني صدر که به کشور خيانت کرده بود درخواست کمک مي­کند. با همه اين کمبودها و اين رزمندگان با سلاح ناچيز و با قدرت ايمان به دفاع از کشور پرداختند.

- آزادي خرمشهر

سعيد فخرزاده/احمد دهقان/چهارم/40/ رقعي

شهيد صياد شيرازي يکي از فرماندهان شجاع و شريف دفاع مقدس درباره چگونگي طراحي عمليات بيت المقدس و روزهاي پر اضطراب و شور و هيجان آزادي خرمشهر بيان شده است. آزادي خرمشهر فصلي از کتاب «ناگفته­هاي جنگ» است که پيش از اين به چاپ رسيده بود.

- دکل ابوذر

فتح الله جعفري/سوم/32/ رقعي

تنهايي اين دکل در بيابان­هاي شرق کارون بي شباهت به تنهايي ابوذر در صحراي ربذه نبود. سردار فتح الله جعفري در اين کتاب از اهميت اين دکل در روزهايي که هيچ خبري از آزادي خرمشهر نبود سخن گفته است. حسن باقري از بالاي اين دکل مراقب منطقه بود، صبوري او و ديده بان­هاي ديگر نام اين دکل را در ادبيات جنگ ماندني کرده است.

- لشکر خوبان

معصوم سپهري/هشتم/560/ رقعي

لشکر 31 عاشورا نوجواني را به ياد مي­آورد که با سماجت و همت ستودني سخت­ترين و ناگهاني­ترين لحظات ميدان­ هاي خطر و حادثه را تجربه کرد و از هر جنگ و عملاتي يادگار زخمي بر خود انداخت. خاطرات داستاني مهدي قلي رضايي از رزمندگان قديمي آذربايجان را در اين کتاب ببينيد.

 

 

 

سه‌شنبه 21 شهريور 1391 - 13:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری