يكشنبه 11 خرداد 1399 - 4:5
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

قضاوت را به مخاطب واگذار کردم

 

گفت وگو با داود توحيد پرست کارگردان فيلم سينمايي نامزد امريکايي من

 

مقدمه : فيلم نامزد امريکايي من يک فيلم ملودرام اجتماعي است که سازنده اش مي کوشد ضمن طرح مسائل جوانان به نا هنجارهاي اجتماعي بپردازد . با توحيد پرست در مورد ساخت فيلمش و ابعاد اجتماعي  آن گفت وگويي انجام داده ايم .

 فيلم نامزد امريکايي من در چه ژانري قابل به ارزيابي است؟

 فيلم يک اثر اجتماعي با تم ملودرام اجتماعي است و معتقدم يک فيلم اجتماعي بايد بتواند با احساسات مخاطبش نزديک باشد و در کنار ارائه يک تفکر فيلم بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند . ساير فيلم هاي کارنامه کاريم ( معصوم و شيرين قناري ) ملودرام اجتماعي هستند .  در ساخت سه فيلمم تلاش کردم استانداردهاي لازم را رعايت کنم .

از نحو ارتباط مخاطب با فيلم بگونيد ؟

 خوشبختانه در چند سينمايي که به همراه مردم فيلم را ديدم مردم با فيلم و مضمونش ارتباط خوبي برقرار کرده بودند

 ملودرام ها هم معمولا فيلم هاي پرفروشي هستند ؟

 بله در سينماي قبل از انقلاب و در ادامه در سال هاي بعد از انقلاب ملودرام هايي ساخته شد که با استقبال خوب مردم و مخاطبان روبه رو شده بود و جزو پر فروش ها بودند . ذائقه مخاطب ايراني هم معمولا با ملودرام هاي اجتماعي همخوان است  و فيلم هاي قصه گو قدرت جذب مخاطب را دارند .

 فيلم سازي در بخش خصوصي چه تفاوت هايي با بخش دولتي دارد ؟

 بهرحال سه فيلمم را در بخش خصوصي ساخته ام و فيلم سازي براي تهيه کننده اي که پول تهيه فيلم را از جيبش مي دهد تابع شرايط خاصي است که بايد به آن تن داد . بنابراين نه من تلاشي کردم که بتوانم با بودجه دولتي فيلم بسازم و نه پيشنهادي از اين بخش داشتم

 چقدر در ساختار فيلم نامزد امريکايي من به طرح مسائل روز اجتماعي رويکرد داشتيد ؟

 بله در فيلم نامزد امريکايي من طرح مسائل اجتماعي مورد تاکيدم بود و به موضوع مهمي مثل قرائت نادرست برخي از مردم از احکام ديني داشتم که اين قرائت نادرست چقدر مي تواند در جامعه تبعات منفي داشته باشد و خواهر شخصيت اصلي فيلم قرباني اين مسئله مي شود و در ادامه دختر هم با اين نوع افراد دچار مشکل مي شود .افرادي که به لحاظ ذهني دچار عقب ماندگي هستند  ونمي توانند تشخيص بدهند که نيازهاي مردم جامعه ما با نيازهاي مردم جامعه در گذشته تفاوت هاي زيادي کرده است .

 به نظر مي رسد ضمن طرح موضوع نخواستيد از تفکر خاصي جانبداري کنيد ؟

  بله ، تلاش کردم قضاوت نهايي را بر عهده مخاطب فيلم قرار بدهم و اين که با استباط و در ک خودش از مضمون فيلم  از سالن سينما خارج شود .

 

سه‌شنبه 21 شهريور 1391 - 12:59


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری