شنبه 14 تير 1399 - 3:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

«دختر شينا»؛ روايت دفاع از منظر خانه است

 


مراسم بزرگداشت سردار شهيد حاج ستار ابراهيمي و نقد و بررسي کتاب «دختر شينا» برگزار شد.

 به گزارش پايگاه خبري سوره مهر، رييس سازمان تبليغات اسلامي در مراسم بزرگداشت سردار شهيد حاج ستار ابراهيمي و نقد و بررسي کتاب «دختر شينا» اظهار کرد: اين کتاب نگاه عميق خانواده مطلوب ايراني-اسلامي را تبيين مي‌کند و برداشتي ديگر از جنگ و دفاع مقدس است. نگاه کتاب به جنگ نگاه ملموس زمانه است.

 رييس سازمان تبليغات اسلامي گفت: کتاب «دختر شينا» مهمترين بخش نگاه به انقلاب اسلامي را ورق مي‌زند و آن نگاه، ساختن مدينه فاضله براساس دين و تربيت فرزندان بر اساس نگاه الهي است.

وي افزود: سبک زندگي ايراني اسلامي داراي مشخصه‌هايي از قبيل خداطلبي، معادباوري، مسئوليت‌پذيري، و ولايتمداري است که در زندگي اين شهيد بزرگوار موج مي‌زند. در جوانان غربي به دليل غلبه نگاه اومانيستي، مسئوليت‌پذيري وجود ندارد اما در کتاب «دختر شينا» ايثار و شهادت‌طلبي را به عنوان قلل مسئوليت‌پذيري و سبک زندگي مطلوب مي‌بينيم.

دکتر خاموشي ادامه داد: اگر کسي امروز بخواهد براي سعادت و تعالي خود روشي را ترسيم کند که داراي هدفي معين و با سربلندي باشد بايد خود را به قرآن عرضه کند و مکتب اهل بيت را ببيند. نکته قابل تأمل اين است که پدر و مادري چگونه فرزندي را پرورش مي‌دهند که دنيا را اصل نمي‌داند و از آن مي‌گذرد، چه نظام تربيتي بايد باشد که فرزند بپذيرد دنيا مَمَرّ است و نه مَقرّ؛ که اين نظام تربيتي قابل توجه است.

اين مدير فرهنگي اظهار داشت: دشمن امروز هجمه‌هاي نهايي خود را به مرزهاي فرهنگي ما معطوف کرده است؛ از اين جهت که اگر در اين جنگ پيروز نشود بايد فرهنگ ما را بپذيرد، فرهنگي خدامحوري که با تأسي به آن مي‌توان به مقابله با اين هجمه‌هاي دشمن برخاست.

رييس سازمان تبليغات اسلامي اضافه کرد: هدف نظام سلطه تغيير سبک زندگي ما به فرهنگي متغاير است که حس مسئوليت‌پذيري را کمرنگ کند. کتاب «دختر شينا» نگاه عميق خانواده مطلوب ايراني-اسلامي را تبيين مي¬کند و برداشتي ديگر از جنگ و دفاع مقدس است. نگاه کتاب به جنگ نگاه ملموس زمانه است.

«خاطره» مقدمه شناخت جنگ است

مرتضي سرهنگي نيز در اين مراسم همچنين با اشاره به وجود روايت¬هاي «نظامي» و «انساني» از جنگ افزود: در روايت نظامي، تجربيات حاصل شده از جنگ جمع‌آوري و بعد از پايان يافتن آن تدوين و در دانشکده‌هاي افسري تدريس مي‌شود. اين نوع از آثار در نوع خود بي‌نظير و داراي اهميت فوق‌العاده بالايي است، تاکتيک‌هاي جنگي، شيوه جنگيدن، نوع مديريت در جنگ‌ها و... در اين نوع از روايت به وضوح ديده مي‌شود و به عنوان يک مجموعه تخصصي کاربرد بسياري براي نظاميان دارد.

وي کتاب دختر شينا را نمونه‌اي مناسب از روايت انساني از جنگ دانست و اظهار داشت: به جز يکي دو صحنه که در مورد عمليات کربلاي 5 سخن گفته شده است، صداي گلوله را در متن آن نمي‌شنويم، درست است که اين کتاب روايتي از جريان جنگ است اما اثري از گلوله در آن نيست.

مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري ادامه داد: در جريان جنگ يا دچار دوربيني و يا نزديک‌بيني مي‌شويم و کمتر واقع‌بين هستيم اما روايت انساني جنگ به ما کمک مي‌کند که واقع‌بين باشيم و در اين مسير حرکت کنيم. نظام رسانه‌اي درباره جنگ يک نظام تبليغي است نه تعقلي، و بعد از پايان يافتن جنگ دستور زبان جنگ از تبليغي به دستور زبان تعقلي مي‌چرخد که همين امر ما را از دوربيني و نزديک‌بيني جدا کرده و به سمت واقع‌بيني هدايت مي‌کند.

مرتضي سرهنگي اضافه کرد: «خاطره» نزديک‌ترين روايت جنگ و مقدمه شناخت جنگ است. در دنيا به موازات اينکه سربازان پير مي‌شوند خاطرات آنها را جمع‌آوري مي‌کنند تا از اين طريق همواره آنها را زنده و جوان نگاه دارند. در ادبيات جنگ انرژي پايان¬ناپذيري وجود دارد که جامعه با تکيه بر آن مي¬تواند مشکلات را حل کند.

وي گفت: غربي‌ها اعتقاد دارند که جنگ، نقطه صفر انسانيت است اما در هشت سال دفاع مقدس، به واسطه آنکه هدف براي رضاي خدا و دفاع از اسلام بود، نقطه اوج انسانيت و مسير تعالي و رشد ايران را شاهد و ناظر بوديم.

دختر شينا نقطه اتصال جنگ و عشق است

سردار حميد حسام در همايش بزرگداشت شهيد حاج ستار ابراهيمي هژير و نقد کتاب «دخترشينا» افزود: کتاب «دختر شينا» گره‌خوردگي دو موضوع متناقض¬نماي جنگ و عشق را به زيبايي به تصوير کشيده و نگارش اين نوع تابلو کار بسيار سختي است. اين کتاب حاصل يک مثلث است که در رأس آن قدم‌خير (همسر شهيد) قرار دارد و دو ضلع ديگر را نيز حاج ستار و نويسنده کتاب تشکيل مي‌دهند که حلقه متصل‌کننده بين آنها نيز عشقي واقعي است؛ عشقي که جنگ را مي¬تاباند و اشراق جنگ است. نويسنده، آينه¬اي را با آينه¬گرداني قدم¬خير به سوي حاج ستار گرفته و عمق وجود او را به ما نشان داده است.

وي ادامه داد: افراد زيادي براي نوشتن درباره حاج ستار تلاش کردند. نخستين کار در اين زمينه نگارش کتاب «کشتي سوخته» در دهه 60 بود که به مرحله چاپ نرسيد، در دهه 70 نيز چون مي¬خواستند او را در جبهه معرفي کنند موفق نبودند و خود من نيز براي اين شهيد بزرگوار کتاب «دهليز» را نوشتم اما چون حلقه مفقوده زندگي وي (همسر شهيد) را پيدا نکرده بودم، توفيقي در اين زمينه کسب نکردم.

حسام افزود: فراواني کليدواژه¬هاي اين اثر «گريه» است، گريه¬اي که تصنعي نيست. هر چه‌قدر در باب ارزش ادبي کتاب «دختر شينا» بحث شود باز هم جاي کار دارد. نوع بهره‌گيري از ديالوگ‌ها، تصويرگري فوق¬العاده و دقايق و ظرافت¬هاي موجود در کتاب باعث مي¬شود آن را دوباره و دوباره بخوانيم.

وي در پايان اظهار داشت: نويسنده مي¬توانست کتاب را در قالب رمان بنويسد زيرا رمان دست نويسنده را در فضاپردازي باز مي¬گذارد. نويسنده اين کتاب براي نگارش آن بر روي بند راه رفته زيرا هم صدق امانت داشته و هم پرداخت هنري خوبي را ارائه کرده است؛ چيزي که رمان نويسان غرب آن را «رئاليسم جادويي» و قدماي ما «سهل ممتنع» مي¬نامند.

 

دوشنبه 20 شهريور 1391 - 14:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری