سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 17:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

توجه ويژه به کتاب‌هاي حوزه بصيرت‌افزايي

 

گزارشي از هفتمين نمايشگاه کتاب استان خراسان شمالي

 

دويست ‌و‌ سيزدهمين نمايشگاه کتاب استاني و هفتمين نمايشگاه کتاب استان خراسان شمالي با حضور  محمد عظيمي، مديرعامل موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران، ناشران شرکت کننده و جمعي از اهالي کتاب در در مرکز استان خراسان شمالي (بجنورد) گشايش يافت.  

در مراسم گشايش اين نمايشگاه محمد عظيمي، مديرعامل موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران با بيان اين‌که مساله دفاع فرهنگي يا دفاع غيرعامل فرهنگي در مقابل جنگ نرم در کشور ما به تازگي مورد توجه قرار گرفته است، گفت: جنگ نرم و تهاجم فرهنگي از  مباحث مهم محسوب مي‌شوند بنابراين ما بايد در تمام برنامه‌هاي فرهنگي کشور تلاش کنيم تا دفاع فرهنگي را ساماندهي کنيم.

وي افزود: دشمن تصميم دارد با روش‌هاي مختلف فرهنگي، هنري و ادبي، بنيان‌هاي فکري مردم را سست کند و تغييرات فرهنگي را به وجود آورد. ما بايد باورهاي مردم را تقويت و با مقاوم‌سازي فکري و فرهنگي مردم در جهت مقابله با تهاجم فرهنگي حرکت کنيم. در اين راه مي‌توان از ابزارهاي مختلف فرهنگي مانند کتاب، نشريات مکتوب استفاده کرد.

مديرعامل موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران در ادامه سخنانش گفت: هفتمين نمايشگاه کتاب استان خراسان شمالي در راستاي بصيرت‌افزايي عموم مردم در حوزه جنگ نرم و تهاجم فرهنگي، علاوه بر عرضه کتاب‌هاي ارزشمند در اين حوزه در برنامه‌هاي جنبي نيز ميزبان سخنران‌هاي متخصص در حوزه مسايل مربوط به جنگ نرم خواهد بود. اين افراد نسبت به مکاتب انحرافي و عرفان‌هاي نوظهور شناخت کافي دارند و با آمار، ارقام و مستندات معتبر مي‌کوشند تا بطلان اين عرفان‌هاي نوظهور را براي مردم به‌ويژه دانش‌پژوهان ترسيم کنند.

عظيمي عنوان کرد: 125 غرفه در هفتمين نمايشگاه کتاب استان خراسان شمالي داير خواهند شد. علاوه بر آن، 15 غرفه ويژه استان خراسان شمالي در اين نمايشگاه راه‌اندازي مي‌شوند. 20 هزار عنوان کتاب با موضوع‌هاي مختلف عمومي، دفاع مقدس، کودک و نوجوان، دانشگاهي، فلسفه و تاريخ، ادبيات، شعر و حقوق در اين دوره از نمايشگاه کتاب استان خراسان شمالي در معرض ديد بازديدکنندگان قرار مي‌گيرند.

وي توضيح داد: نه تنها در هفتمين نمايشگاه کتاب استان خراسان شمالي بلکه در تمام نمايشگاه‌هاي کتاب استاني مي‌کوشيم تا کتاب‌هايي متناسب با ويژگي‌هاي فرهنگي، ادبي و هنري هر استان و همچنين مطالبه‌ها، توانمندي‌ها و نيازهاي مردم هر استان به تهيه و ارايه کتاب اقدام کنيم.

مديرعامل موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي مخاطبان اين دوره از نمايشگاه کتاب استان خراسان شمالي حدود 300 ميليون بن کتاب در نظر گرفته است که از طريق بانک عامل (بانک صادرات) در ميان متقاضيان، يعني دانشگاهيان، فرهنگيان، دانش‌آموزان، دانشجويان، اقشار فرهنگي و فرهيختگان توزيع خواهد شد.

عظيمي اظهار کرد: کتاب‌هاي عرضه شده در اين دوره از نمايشگاه، با 40 درصد تخفيف به مردم ارايه مي‌شوند. 20 درصد از اين تخفيف را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و 20 درصد تخفيف باقيمانده را ناشران متقبل شده‌اند.

وي در پايان با بيان اين‌که علاقه‌مندان مي‌توانند در دو نوبت صبح از ساعت 9 تا 12 و عصر از ساعت 16 تا 21 از هفتمين نمايشگاه کتاب استان خراسان شمالي بازديد کنند، گفت: نمايشگاه کتاب استان خراسان شمالي فرصت بسيار ارزشمند براي مردم و طالبان کتاب به شمار مي‌رود تا بتوانند کتاب‌هاي مورد نياز خود را به بهاي کمتري تهيه کنند.

دويست ‌و‌ سيزدهمين نمايشگاه کتاب استاني و هفتمين نمايشگاه کتاب استان خراسان شمالي تا دوشنبه (13 شهريور) در مرکز استان خراسان شمالي (بجنورد) برپاست.

 

دوشنبه 20 شهريور 1391 - 14:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری