پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 5:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

جشنواره اي براي آزادي خواهان و آزاد انديشان جهان

 

گزارش اختتاميه نخستين جشنواره فيلمسازان مستقل «افق نو»

نخستين جشنواره بين‌المللي فيلمسازان مستقل «افق‌نو» در مراسم اختتاميه برگزيدگان خود را شناخت و جايزه بهترين فيلم جشنواره به «پرويز شيخ‌ طادي» به خاطر فيلم سينمايي «روزهاي زندگي» رسيد.

به گزارش خبرگزاري فارس، در اين مراسم که با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، رئيس سازمان سينمايي و جمعي از چهره‌هاي سينمايي کشور در تالار وحدت برگزار شد، تفاهم‌نامه‌اي در زمينه فعاليت‌هاي فرهنگي به امضاي «سيدمحمد حسيني» وزير ارشاد و محمد المدهون وزير فرهنگ دولت حماس رسيد.

حسيني پس از امضاي اين تفاهم‌نامه با ابراز خرسندي از حضور انديشمندان و فيلمسازان مستقل دنيا در ايران، اظهار داشت: بسيار خرسنديم که از کشور فلسطين هم در اين جشنواره شرکت کردند. با تفاهم‌نامه‌اي که بين ما و کشور فلسطين بسته شد، ما مي‌توانيم تبادلات فرهنگي داشته باشيم و فرهنگ غني ايران را به اين کشور و فرهنگ اسلامي آن‌ها را به ايران بياوريم. شايد با اين تفاهم‌نامه بتوانيم احقاق حقي از مظلومان جهان داشته باشيم.

وي در ادامه افزود: اميدوارم سال بعد اين جشنواره بزرگ‌تر و قوي‌تر برگزار شود.

همچنين نادر طالب‌زاده دبير جشنواره نيز درباره اجراي موفق نخستين دوره جشنواره افق ‌نو، گفت: افرادي که در اين جشنواره شرکت کردند، در کشور خودشان سانسور و محدود شده‌اند. ايران به خاطر ميزباني از اين افراد که نمي‌توانند حرف‌شان را در رسانه خودشان بزنند، در سطح جهان تبديل به يک ديو

شده است. چرا ايران نبايد ميزبان اين افراد در جهان باشد؟ اين جشنواره حقي است که براي مردم مظلوم و عدالت‌خواه جهان به وجود آمده است. اميدواريم بتوانيم به خوبي از آن استفاده کنيم.

پس از سخنراني مسئولان برگزاري جشنواره، نوبت به اعلام اسامي برگزيدگان و اعطاي جوايز رسيد.

هيئت داوران در بخش بهترين جايزه جشنواره، در بخش داستاني فيلم «روزهاي زندگي» به کارگرداني پرويز شيخ طادي و در بخش مستند فيلم چهار سوار (fourhorsemen) را برگزيد.

همچنين جايزه بهترين اثر مستند با موضوع جنبش جهاني اشغال وال‌استريت نيز به محمد الگَبري از کشور سوئد رسيد.

کاترينا کتيدي (katerina kitidi) از کشور يونان براي فيلم حکومت وام پايه (debtocracy) و فيلم فاجعه بار (catstroika) شايسته جايزه بهترين اثر مستند با موضوع بحران اقتصادي در غرب شد.

فهرست ديگر برگزيدگان جشنواره نيز به ترتيب زير است:

- جايزه بهترين اثر مستند با موضوع بيداري اسلامي به حسين همايونفر براي فيلم بيداري يک رويا اهدا شد.

- جايزه بهترين اثر مستند با موضوع مقاومت در برابر اشغالگران به سمير عبدالله براي فيلم غزه روي شبکه اهدا شد.

- جايزه بهترين اثر مستند با موضوع ضد جنگ به فيلم چرا جنگ از عابدين مهدوي از کشور ايران رسيد.

- جايزه بهترين اثر مستند با موضوع جهان به سوي عدالت پايدار به فيلم مرد ماشيني از کشور اسپانيا اهدا شد.

- جايزه بهترين اثر مستند با موضوع جهان بدون تروريسم و سلاح هسته‌اي به فيلم حقيقت مبهم، رضا ودادي پور از کشور انگليس رسيد.

- جايزه بهترين اثر مستند بلند جشنواره به امي ويليامز از کشور امريکا براي فيلم «ما همه ويسکانسين هستيم» اهدا شد.

- جايزه بهترين اثر مستند نيمه بلند جشنواره به فيلم فرانچسکو کاندِمي از کشور فرانسه اهدا شد.

- ديپلم افتخار به سميرا سعيدي بن ترکي از کشور فرانسه بابت فعاليت‌هاي مجددانه ايشان در مستند سازي حقايق جهان رسيد.

همچنين در بخش بهترين آثار داستاني کوتاه نيز جوايز به اين ترتيب اعلام شد:

- بهترين اثر داستاني کوتاه به فيلم سکه سوراخ،  مارک کوکوران از کشور کانادا اهدا شد.

- جايزه فيلم تحسين شده هيئت داوران در بخش داستاني کوتاه به فيلم اختيار به ياسين اريک بوگنار از کشور انگليس رسيد.

- جايزه بهترين فيلم کوتاه با موضوع اسلام هراسي فيلم عشق ممنوعه از امريکا به مريم حسنا مزنوي اهدا شد.

- جايزه بهترين فيلم کوتاه با موضوع مقاومت و در برابر اشغالگران به انيميشن کوتاه خانه، احمد صالح از کشور آلمان اهدا شد.

- جايزه بهترين فيلم کوتاه با موضوع ضد جنگ اهدا مي‌شود به فيلم نوستوس از کشور ايتاليا و خانم سانتا.

در بخش فيلم‌هاي داستاني بلند برگزيدگان به شرح زير بودند:

- جايزه بهترين اثر سينمايي با موضوع بحران اقتصادي به فيلم سي روز قبل، خوان رودريگوئز بريسو از کشور اسپانيا اهداد شد.

- جايزه دوم در اين بخش موضوعي اهدا مي‌شود به فيلم داستان‌هاي ناگفته از کشور امريکا و بيل هالي.

- جايزه بهترين اثر سينمايي با موضوع مقاومت در برابر اشغالگران اهدا مي‌شود به فيلم 33 روز و جمال شورجه.

- جايزه دومين اثر سينمايي با موضوع فوق اهدا مي‌شود به فيلم مصائب چارلي، عليرضا سعادت‌نيا.

- جايزه بهترين اثر سينمايي با موضوع جهان به سوي عدالت پايدار به صورت مشترک اهدا مي‌شود به فيلم بدرود بغداد از کشور ايران و فيلم سرزمين ناشناخته (ايمانوئل دکوکو و آيکاتريني) از کشور يونان.

- جايزه بهترين اثر سينمايي با موضوع جهان بدون تروريسم و سلاح هسته‌اي اهدا مي‌شود به فيلم عمليات ترور از کشور امريکا و  آرتور چارلز اليوير.

-جايزه دومين اثر سينمايي با موضوع فوق اهدا مي‌شود به فيلم آخرين ملکه زمين ساخته محمد رضا عرب از ايران.

- جايزه بهترين فيلم ضد جنگ اهدا مي‌شود به فيلم شرقي ساخته منجزي از ايران.

- جايزه دومين فيلم ضد جنگ اهدا مي‌شود به فيلم مي‌خواهم يک سرباز باشم از کشور اسپانيا و کريستين مولينا.

نظرات نادر طالب‌زاده (دبير جشنواره) در مورد اين دوره از جشنواره:

به گزارش خبرگزاري فارس، «نادر طالب‌زاده» دبير جشنواره فيلمسازان مستقل «افق نو» با اشاره به حضور آثار نمايندگاني از 72 کشور جهان در جشنواره درباره اهميت کار فرهنگي و هنري در اين زمينه، گفت: جنبش وال‌استريت مستقيم از انقلاب اسلامي تاثير نگرفته اما  بحراني که شروع شد بي‌تاثير از انقلاب ما نبوده است. غرب به خاطر ورود به جنگ‌هاي منطقه‌اي و ادامه اين جنگ‌ها دچار بحران مالي شده و تداومش هم ‌به اين بحران دامن مي‌زند. بيداري اسلامي به طور مستقيم از مقاومت سي و چند ساله ايران‌ سرچشمه گرفته است و مثل تقديري است که بايد پيش مي‌آمد.

وي درباره عملکرد مغرضانه رسانه‌هاي مختلف غربي درباره اين حرکت‌هاي مردمي افزود: در زمان جنبش وال‌استريت و بيداري اسلامي رسانه‌ها به دو شکل عمل کردند، رسانه‌هاي اصلي غرب در برابر واقعيت با توجه به سياست‌هاي‌شان موضع گرفتند و درست همان کاري را کردند که در رابطه با ايران و اسراييل انجام دادند. به طور مثال به «بيداري اسلامي» گفتند «بهار عربي»، در صورتي که هيچ يک از اين حرکات ملي‌گرا يا ناسيوناليستي نبود.

طالب‌زاده با انتقاد از کم‌کاري‌هاي رسانه‌هاي داخلي در انعکاس وضعيت انقلاب‌هاي مردم منطقه، اروپا و آمريکا گفت: رسانه‌هاي داخلي خودمان هم به دلايلي نتوانستند آن‌طور که بايد اين وقايع را به تصوير بکشند. مثلا در مورد سوريه ما هيچ فيلمساز يا خبرنگار مستقري نداريم تا از اوضاع و احوال مردم تصوير بگيرد. البته ايران به نسبت ديگر کشورها بهتر بوده و اگر در مصر، يمن و بحرين هيچ ‌فيلمساز و خبرنگاري نداريم، به اين دليل است که اجازه نمي‌دهند ما کسي را در آنجا مستقر کنيم، در صورتي که خيلي‌ها علاقه‌مند به اين کار هستند.

وي در ادامه توضيح داد: ممکن است تب وال‌استريت کمي فروکش کرده باشد اما اين مسئله مثل آتش زير خاکستر است. در آمريکا رشد نکرد، چون پيکرش سر نداشت. در آنجا به خاطر قدرت زيادي که رسانه‌ها دارند، اين وضع بسيار کوچک ‌نمايي شده تحويل مردم داده مي‌شود.

دبير جشنواره «افق نو» با اشاره به اهميت فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري در اين زمينه افزود: هنرمندان بايد واقع‌گرا باشند و با استفاده از تکنيک‌هاي هنري ‌و قواعد زيبايي‌شناسي اين مسائل را در تاريخ ثبت کنند و به گوش مردم برسانند. هنرمندان نبايد اين روزها را ناديده بگيرند. ما همه در جريان اتفاقي هستيم که در حال رخ دادن است، پس ناديده گرفتن آن کار بسيار اشتباهي است. آگاهي به اين زمان، خودش يک هنر است.

طالب‌زاده ‌ادامه داد: ما سال‌هاست که منتظر جشنواره‌اي مثل جشنواره «افق نو» بوديم و بعد از اينکه در همايش هاليووديسم به نکات مثبتي دست يافتيم، ايده شکل‌گيري و مباني نظري اين جشنواره نيز با همت شبانه‌روزي طراحان اصلي مهيا شد. مثل اينکه بذر خوبي در يک زمين حاصل‌خيز کاشته شود، ايران بستر بسيار مناسبي براي اين جريان است. هنرمنداني که به اين جشنواره دعوت شده‌اند، از شرق و غرب جهان هستند. به آن‌ها در اينجا احترام زيادي گذاشته خواهد شد تا بتوانند حرف‌هاي‌شان را بزنند و با همکاران خود که از اقصي نقاط دنيا به اينجا مي‌آيند، تبادل نظر کنند. اين جنبش‌ها ‌مي‌تواند به صورت يک جنگ نرم ادامه پيدا کند.

وي در پايان با اعلام اين خبر که جشنواره حتما در سال‌هاي آينده ادامه خواهد يافت، افزود: سينماگران زيادي در نوبت هستند که بتوانند در اينجا حضور پيدا کنند و آثارشان را عرضه کنند. به نظر من جشنواره «افق نو» از جشنواره فجر بزرگ‌تر است و آينده بسيار خوبي خواهد داشت، چون فجر يک جشنواره داخلي است اما افق نو يک رقابت بين‌المللي است‌. «افق نو» يک بيدار‌باش جهاني ‌است که متولي آن ايران است.

 

 

دوشنبه 20 شهريور 1391 - 14:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری