پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 12:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

آيين رونمايي از كتاب "تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل" برگزار شد

 

 كتاب "تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل" چهارشنبه 15 شهريور در حوزه هنري و با حضور جمعي از مسئولان فرهنگي و اجرايي و نماينده ولي فقيه در اردبيل و نمايندگان استان اردبيل در مجلس و رييس سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: حجت الاسلام مهدي خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي، در اين مراسم بر لزوم نگارش خاطرات انقلاب شهرهاي مختلف كشور تاكيد كرد.

خاموشي با بيان اين كه انشاالله بتوانيم در آينده تمدن اسلامي را بنيان بسازيم، اظهار كرد: اميدوارم بتوانيم براي بشريت جامعه ايي بسازيم كه منتظران ظهور باشند و خدمت امام زمان (عج) سر بلند باشيم.
 وي با اشاره به نقش استان اردبيل در انقلاب اسلامي، گفت: روشن است كه مردم اين استان چه تاثيراتي در پيروزي انقلاب اسلامي داشته اند و بايد بتوانيم با آثاري از اين دست نسل هاي بعدي را با مجاهدت ها و رشادت ها و شهيدان راه انقلابمان آشنا كنيم.
 او با اشاره به دست نوشته رهبر انقلاب بر كتاب "پايي كه جا ماند" خاطرنشان كرد: اين كتاب اثري است از استان كهگيلويه و بوير احمد و كتاب "دا" نيز از خوزستان است و كتاب هاي ديگر نيز كه به فروش بالا و استقبال مخاطبان رسيده است هر كدام روايت گر مجاهدت ها و مبارزات يك استان است.
 رييس سازمان تبليغات اسلامي ادامه داد: بايد مقاومت ها و تظاهرات ها و هدايت عالمان ديني و رفتاري كه مردم نسبت به جامعه خود داشته اند و رهبري امام نسبت به جامعه در دوران انقلاب نوشته شود.
 خاموشي ضمن بيان خاطراتي در زمينه اهميت رهبري امام خميني (ره) عنوان كرد: انقلاب ما بر اساس فكر و مسئوليت ديني بنا شده و بر اساس همين تكليف ايجاد شده است.
 وي گفت: زماني در حوزه هنري بر اين باور بوديم كه بايد خاطرات انقلاب و دفاع مقدس را نشر بدهيم اما باور نداشتيم كه اين خاطرات به 150 چاپ هم مي رسد و الان باور داريم كه اگر خاطرات، خوب نوشته شود و خوب نشر پيدا كند مردم از آنها استقبال مي كنند.
 او با تاكيد بر اين كه بيداري اسلامي كه امروز در جهان به وجود آمده است مولود انقلاب است، گفت: تاكيد من بر واژه بيداري اسلامي است چرا كه انسان بدون وحي انسان نيست و انسان امانيسم است.

حجت الاسلام و المسلمين دكتر سيد حسن عاملي، نماينده ولي فقيه و امام جمعه استان اردبيل با تاكيد بر اين كه اردبيل آينده درخشاني دارد، گفت: نظير استان اردبيل را در هيچ جاي كشورمان نداريم مگر عنايتي كه خداوند به خاك رضوي بخشيده است و استان اردبيل مناسب با كرامت و تاريخ خود بايد مديريت داشته باشد.
 او با بيان اين كه بايد تاريخ كشورمان را خودمان بنويسيم، گفت: مصادرات تاريخي پديده بسيارشومي است كه خودش را نشان داده است و احتياج به تفكر داريم كه اين غافله عظيم تاريخي كجا حركت مي كند.
 وي  افزود: جاي كتابي همچون تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل بسيار خالي بود و اسنادي كه نويسنده در اين كتاب جمع كرده است بسيار با ارزش است و زماني احساس نياز به اين اسناد مي شود.
 عاملي با اشاره به اين كه كتاب تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل همچنان كامل نيست، گفت: بسياري از بزرگان هستند كه از آنها مصاحبه گرفته نشده استو نويسنده و توليد كنندگان كتاب بايد نقدها را به جان بخرند و از طرفي هم از كساني كه انتقاد دارند مي خواهم كتاب را شهيد نكنند چرا كه اثري بسيار ارزشمند و ماندگار براي استان اردبيل است.

 در اين مراسم، ناطق، رييس حوزه هنري استان اردبيل نيز با بيان اين كه بعضي روزها مي آيند اما از خاطرات پاك نمي شوند و ماندگارند، گفت: در اين كتاب نقطه عطفي وجود دارد و آن 23 بهمن 57 است كه در استان اردبيل 23 نفر از هموطنان اردبيلي در درگيري با شهرباني به شهادت مي رسند.
 او ادامه داد: ضرورت پرداختن به نقش شهرستان ها در انقلاب اسلامي از سوي حوزه هنري بسيار خوب درك شده است و كتاب تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل مي تواند منبع مناسبي براي دانشجويان و محققين باشد.
 ناطق توليدات فرهنگي دفاع مقدس و انقلاب اسلامي را در حوزه هنري اردبيل داراي جايگاهي ثابت دانست و افزود: مخاطبان و مردم اردبيل نيز با حمايت هايشان حوزه هنري اين استان را در ثبت آن چه در اردبيل اتفاق افتاده است همراهي مي كنند چرا كه نبايد به چند كتاب اكتفا كنيم و مطمئن باشيم كتاب هاي بيشتر و بهتري در زمينه تاريخ انقلاب و دفاع مقدس اردبيل در راه خواهد بود.

 علي درازي نويسنده كتاب "تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل" نيز با بيان اين كه تاريخ نگاري چه در ايران قبل از اسلام و چه ايران بعد از اسلام مانند ساير علوم رشد و بالندگي نداشته است، گفت: بر همين اساس بسياري از مستندات ما حتي در تاريخ معاصر هم به منابع و كتاب هاي مورخان غربي پيوست خورده است.
 وي ادامه داد: طبق آماري كه بخش تاريخ دانشگاه هاروارد ارائه مي كند در بخش تاريخ شفاهي رژيم پهلوي حدود شصت هزار ساعت با عوامل مختلف اين رژيم اعم از درباريان، وزراء، نمايندگان مجلس، نظاميان و ساير سطوح مصاحبه انجام گرفته است و اين درحالي است كه موسسه ايرانيكا و يا دانشگاه هاي لندن ، پاريس و آمستردام هم كارهاي ديگري از اين دست انجام داده اند.
 اين نويسنده و تاريخ پژوه با بيان اين كه آمار ارائه شده تلنگري است براي موسسات فرهنگي ما تا بدانند كه در مجامع علمي و دانشگاهي غرب، زير نظر سسيستم هاي امنيتي آنها  چگونه براي ما تاريخ مي نويسند، عنوان كرد: مسوولان بدانند اگر خودمان تاريخمان را ننويسيم، برايمان تاريخ مي نويسند.
 او ضمن تشكر از حوزه هنري و دفتر مطالعات و پايداري امور استان هاي حوزه هنري براي تلاش ها و كمك هايي كه در طول توليد كتاب داشته اند، گفت: هم اكنون آثاري ديگري همچون نقش شاعران و مرثيه سرايان آذربايجان در مبارزات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، خاطرات آيت الله العظمي موسوي اردبيلي و تاريخ فرقه دموكرات آذربايجان را در دست توليد دارم.

 كمال الدين پيرموذن نماينده مردم اردبيل در مجلس، با بيان اين كه اگر انقلاب اسلامي آسيب ناپذير است به بركت اردبيل و نياكان ما است، خاطراتي به زبان آذري از مبارزات دوران پيش از انقلاب اسلامي براي حضار روايت كرد.
 عسكر شاهي شاعر اردبيلي نيز در اين مراسم سخن گفت و چند شعر به زبان آذري براي حضار قرائت كرد.
 

همچنين در اين برنامه پيام مكتوب علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي به مناسبت رونمايي از كتاب «تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل» توسط منصور حقيقت پور نماينده مردم اردبيل در مجلس براي حاضران قرائت شد.

متن كامل پيام علي لاريجاني خطاب به دست اندركاران و شركت كنندگان مراسم رونمايي از كتاب «تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل» بدين شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

ميهن عزيز و سرافراز مان، ايران بزرگ در پيشه اي به درازاي تاريخ خويش، در هر برهه اي سرنوشت خود را با اعتقاد و اعتماد به آفريننده هستي، و عزم و تلاش بي مانند و حفظ عظمت و عزّت خود رقم زده است. استمرار اين ارزش ها و استقامت در اين راه نوراني، او را از سنگلاخ حوادث و ظلم و ستم بيگانگان و خيانت بيگانه پرستان گذرانده است.

جاي جاي ايران بزرگ ما در گذشته سراسر افتخار خود، مرداني را به خود ديده و تلخ و شيريني حوادثي را چشيده كه هر لحظه آن نقشه راه امروزمان را تعيين و صد البته مايه مباهات و افتخار هر ايراني در گذشته و حال و آينده بوده و خواهد بود.

دارالارشاد اردبيل به عنوان بخشي از اين سرزمين سراسر عزت و عظمت، جايگاهي بس رفيع در افتخارات گذشته و تعيين سرنوشت و پيمودن صراط مستقيم در ديروز و امروز و فرداي اين سرزمين سربلند دارد.
 گذشته از سابقه تدين به دين عصر خود قبل از اسلام، كه اردبيل را به شهري متدين و مقدس مشهور نموده و حضور موبدان و مردمان خداباور، آن را به وجهه ديني ممتاز ساخته بود، تشريف فرمايي اصحاب امير مومنان عليه السلام، چون حذيفه يماني، امام زادگان و سادات از اهل بيت عصمت و طهارت، عليهم السلام، همچون امام زادگان صالح، حمزه، سيد محمد اعرابي، سيد صدرالدين و ديگران عليهم السلام، و نشو و نما و ظهور حضور عالمان و فقيهان نام آور كه قله عظمت آن را در وجود مبارك مولي احمد محقق مقدس اردبيلي مي توان به نظاره نشست و عارفان بزرگ از سده هاي نخستين اسلامي همچون شيخ ابوسعيد اردبيلي، شيخ ابوذرعه اردبيلي، شيخ مجد الدين اردبيلي، و بسياري ديگر كه اوج آن را بايد مهاجرت و توطن خاندان عظيم الشان جناب حبيب الدين فيروز شاه زرين كلاه و فرزندان او از آغاز قرن پنجم هجري قمري و حضور با معنويت و سياست آنان تا هنگام ظهور عارف بزرگ، شيخ صفي الدين اسحاق اردبيلي و سپس به تعبير رهبر فرزانه انقلاب اسلامي، فرزندان عارف و مجاهد او مشاهده كرد كه اردبيل را ديار فقيهان پارسا و زاهد و عارفان مجاهد نمود و نهضت شكوهمند شيعي و ايراني در سال 905 قمري كه با پشتوانه چند صد ساله عرفان و حماسه و ديانت و فقاهت و سياست ايرانيان بويژه خاندان صفوي  را به منصه ظهور رساند كه سرانجام به تشكيل حكومت فراگير و منسجم و متحّد شيعي و علوي در ايران بزرگ انجاميد.

حكومتي كه دل هاي ولايتمداري ايرانيان را در قرن ها پيش از آن به هم پيوست و مجاهدت ها و مرارت ها همه مردمان اين كشور بزرگ را با شكل گيري آن به ثمر نشاند و اكنون صدها سال است كه ايران بزرگ، ايران اسلام است، ايران رسول الله است، ايران علي و اولاد علي است كه « گر خسته جاني، بگو يا علي ».

و اكنون ايران ما، در اين عصر، طليه دار انقلابي با شكوه است كه به حق انفجار نور است، نوري كه مي رود بشريت را به ساحت نورالانوار شرفياب سازد.

بنابراين بي ترديد دارالاشاد اردبيل نقشي بسزا در مسير رشد و تعالي تفكر معنوي و جهادي تشيع در ايران بزرگ دارد و تاريخ نگاري و ثبت و ظبط حوادث و تحليل و بررسي وقايع انقلاب اسلامي به عنوان جلوه ناب و اوج حركت در اين راه صواب، در اين ديار داراي اهميت ويژه خود است.

از خداوند متعال توفيق براي پژوهشگران و مولفان و ديگر دست اندركاران اين مجموعه ارزشمند خواستاريم.

والسلام عليكم و رحمت الله و بركاته

علي لاريجاني
 رئيس مجلس شوراي اسلامي»

در پايان اين مراسم كتاب "تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل" با اهداي لوح يادبودي از سوي محسن مومني شريف رييس حوزه هنري به نويسنده كتاب رونمايي شد.

 

شنبه 18 شهريور 1391 - 10:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری