يكشنبه 11 خرداد 1399 - 7:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

حرفي از هزاران

 

حرفي از هزاران (مجموعه مقالات، گفتگوها و سخنراني­ها)

نويسنده: دکتر علي اکبر ولايتي

شمارگان: 5000 نسخه

قيمت: 180000 ريال

انتشارات اميرکبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي

 

حرفي از هزاران مجموعه­اي است از مقاله­ها و مصاحبه­ها و سخنراني­ها و گفت و گوها و خاطرات دکتر علي اکبر ولايتي که در طي سال­ها در منابع گوناگون و رسانه­ها درج شده است.

کار گردآوري و تدوين اين مجموعه مقالات از سال 1386 آغاز شده و پس از طي مراحلي به شکل کنوني درآمده است. فصل بندي مطالب کتاب موضوعي است. ترتيب مطالب هر فصل نيز براساس تاريخ است. در فصل­هاي يک، دو و سه به گوشه­هايي از فرهنگ و تاريخ تمدن عظيم ايران و اسلام اشاره و بازانديشي در هويت ايراني – اسلامي و نگاهي به تاريخ گذشته و معاصر شده است. در فصل چهارم هم به دغدغه کنوني ملت­هاي مسلمان – بيداري اسلامي – پرداخته و اهميت آن را در برابر قدرت­هاي استعماري و استکباري يادآور شده است.

در فصل پنجم مطالبي درباره ويژگي­هاي اسلام معاصر در جهان امروز آمده است و لزوم وحدت و همبستگي ميان ملت­هاي مسلمان و نيز نياز اساسي به حضور رهبري فکري آگاه و منسجم که عامل اصلي پيروزي در عرصه­هاي گوناگون است، برشمرده شده است.

در فصل ششم با پرداختن به هويت و درون مايه انقلاب اسلامي ايران مطالبي در زمينه علل پيروزي انقلاب اسلامي و فراز و نشيب­هاي پس از آن آمده است.

فصل هفتم شامل مطالبي است درباره ابعاد گوناگون ديپلماسي انقلاب در روابط خارجي به خصوص رابطه با آمريکا و جايگاه ما در عرصه روابط بين الملل و اصول ثابت ايران در تعامل با ديگر کشورها.

در فصل هشتم، گوشه­هايي از ناگفته­هاي جنگ ايران و عراق و نيز تلاش و پايداري خستگي ناپذير رزمندگان و سياست مردان ايران در پاسداشت هر وجب از خاک ايران و نيز گفتارهاي درباره صلح دو کشور ذکر شده است.

مطالب فصل نهم، درباره جايگاه ايران در جهان کنوني و برخي از چالش­ها در عرصه بين الملل در خصوص دستيابي ايران به انرژي صلح آميز هسته­اي است و نگراني و موضع گيري قدرت­هاي جهان غرب در برابر پيشرفت­هاي روزافزون ايران اسلامي در حوزه­هاي دانش و فناوري.

فصل دهم شامل مطالبي است در زمينه سياست جمهوري اسلامي ايران در قبال مسائل روز جهان و نقش تعيين کننده ايران در منطقه و جهان و نيز مواضع گوناگون در برابر آن.

چهار فصل پاياني کتاب تا حد فراواني از نظر موضوعيت با ده فصل ابتدايي متفاوت است:

مطالب فصل يازدهم درباره نقش امنيت جامعه و نيز سلامت روابط خارجي در رشد اقتصادي کشور و برخي مسايل اجتماعي و اقتصادي ايران امروز و راهکارهاي آن است.

در فصل دوازدهم، مطالبي در زمينه سير پيشرفت علم پزشکي و بررسي تاريخي آن در ايران و جهان اسلام و بزرگداشت دانشمندان مسلمان قرون گذشته و جايگاه دانش از منظر ايراني – اسلامي است و در پايان از پيشرفت­هاي عظيم علم پزشکي در ايران سخن به ميان آمده است.

در دو فصل پاياني نيز، مطالبي درباره دوران کودکي و نوجواني و جواني خود و سير تحولات ايران و چگونگي ورود و آشنايي با مسير انقلاب و همچنين افکار و عقايد ديگران، از جمله برخي شخصيت­هاي شناخته غيرايراني و در خصوص نويسنده کتاب آمده است.

گردآوري و گزينش نوشته­هاي اين مجموعه در سال 1386 با همت آقاي مهدي کريمي آغاز شد و خانم آزيتا ارشادي بخشي از مقالات را ويرايش کردند. پس خانم اکرم متکي ضمن مقايسه ويراست­هاي متفاوت هر نوشته با هم و انتخاب يک ويراست از ميان آنها هم نوشته­ها را بازنگري و بازويرايي کردند. سرانجام خانم الهه عين بخش نوشته­ها را بارها خواندند و ضمن ويرايش مجدد همه مطالب کتاب را به شکل نهايي درآوردند.

فصل اول (فرهنگ و تمدن اسلام و ايران) شامل عناوين ذيل است:

هويت ايرانيان، صفويه، بازتعريف هويت ايراني، هنر اسلامي و جهان، نقش جهان، آيينه تمام نماي ايران، تاثير فرهنگ و تمدن اسلام و ايران در تمدن غرب، شکوفايي علوم در تمدن اسلامي، بر کشته کربلا بگرييد، به خون داني چه بندم نقش؟ ايران، واقعيت اين جاست آقاي پاپ!، تاريخ و فلسفه علم، ساعت آفتابي ميراث تمدن اسلام و ايران، روز نوروز و استمرار علم آموزي مسلمانان در جريان جنگ­هاي صليبي و حمله مغولان.

بحران­هاي تاريخي هويت ايراني، تلفيق مليت و مذهب، هنر تاريخي ايرانيان، هويت اسلامي زمينه ساز حکومت اسلامي و ميراث عصر صفوي عناوين فصل دوم به شمار مي­روند.

فصل سوم تاريخ معاصر نام دارد که عناوين اين فصل از اول، تشتت آرا مشکل بزرگ مشروطه، صداي بلبل، شاهدخت يا شوروش، اعتدال و انصاف و آيينه آيندگان است.

رساله دخانيه، پيشگامان بيداري اسلامي در ايران معاصر، بيداري اسلامي در جهان معاصر عرب، ميرزا نماد بيداري اسلامي نقد فرهنگ و تمدن غرب و شرق شناسي هم عناوين فصل چهارم به شمار مي­رود.

فصل پنجم نيز عناوين رهبري فکري و آرماني جامعه، جنگ­هاي صليبي دوران ما، محور وحدت، وحدت ملي، حذف اسلام خيال خام مستکبران، وحدت کلمه رمز پيروزي مسلمانان، نگاهي به تاريخ و تحولات اخير فلسطين و نبرد سرنوشت را در بر گرفته است.

فصل ششم (انقلاب اسلامي) نيز مباحثي را پيرامون رويکردهاي انقلاب اسلامي، ريشه­هاي تاريخي انقلاب اسلامي ايران، هويت انقلاب اسلامي ايران، الگو نداشتيم، خود الگو شديم، انقلاب اسلامي تبلور هويت ملي – مذهبي ايرانيان و انقلاب اسلامي فراتر از مرزهاي ايران، بحث مي­کند.

فصل هفتم (ديپلماسي انقلاب) نيز درباره بررسي ابعاد گوناگون رابطه با آمريکا، رابطه ايران و آمريکا، ابزارهاي چانه زني با امريکا قوري شده است، هيچ خيري در مذاکره با آمريکا نيست، آدرس غلط ندهيد، آمريکا دشمن اصلي ايران است، سياست خارجي امام خميني (ره)، امام خميني معمار ديپلماسي باز، تعامل جهاني بر پايه اعتماد متقابل، اصول ثابت در سياست خارجي، ناگفته­هاي شانزده سال ديپلماسي سخت، روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران و سياست­ هاي راديکال به تاريخ پيوسته است به ارائه مطلب مي­پردازد.

جنگ ايران و عراق، پيشنهادهاي مطرح شده براي آتش بس پس از فتح خرمشهر، شوراي امنيت مايل به اتمام جنگ عراق و ايران نبود، و ايران شايسته­ترين قاضي در دادگاه آثار سلاح­هاي شيميايي نيز از مباحث فصل هشتم (جنگ ايران و عراق) است.

عناوين فصل نهم (ايران و جهان امروز) به قرار ذيل است:

نگراني غرب از ايران مقتدر، سياست­هاي بنيادين، امروز سوريه، فردا ديگر اعراب، سر جنگ نداريم، همکاري شرقي، ايران حامي تصميم ملت­ها، چرخه سوخت، خط قرمز نظام در مسئله هسته­اي، کنسريوم مشترک هسته­اي با کشورهاي اروپايي، هم غني سازي هم مذاکره و اقتصاد نظام گري آمريکا در کشورهاي جهان سوم.

فصل دهم (سياست روز) نيز به با محوريت ارزيابي اجمالي از برخي مسائل سياسي، جهان سياست، تجزيه ايران روياي بي تحقق دشمنان، اولويت­ها و سياست­ها براي نامزدي رياست جمهوري، نرمش و تشدد دوروي سکه ديپلماسي، تصميمات پشت پرده ما را به موفقيت نمي­رساند، ساده نگري سياسي مشکل آفرين است، تا آخر مستقل مي­مانم، علل کناره گيري از نامزدي، بيانيه انصراف از نامزدي رياست جمهوري و بازگشت به پشت پرده سياست به ارائه مطلب پرداخته است.

همچنين، در فصل يازدهم (اقتصادي - اجتماعي) مطالبي را با عناوين ذيل مي­خوانيم:

بديهي­ترين حق، رونق اقتصادي در گرو تحرک تجارت خارجي است، علم در محيط ناامن رشد نمي­کند، تقويت هم بستگي ملي در گرو توزيع عادلانه امکانات و گل آقا با طنزي سرشار از ادب و متانت. بيماري سل، خفي علايي، الحاوي، از گرگان تا خوارزم، جايگاه علم و دانش در تاريخ اسلام و ايران، طبيبي از تبار تاريخ، پرواز دوباره ققنوس زندگي، بيمارستان مسيح دانشوري، قطب الدين شيرازي و تحفه المومنين هم از جمله عناوين آمده در فصل دوازدهم (پزشکي و تاريخ پزشکي) است.

فصل سيزدهم (از مدرسه بهرام تا وزارت خارجه) هم درباره مطالبي با عناوين فرزند خلف ديپلماسي ايران، فراز و فرود سال­هاي سياست خارجه، رستم آباد و آرزويم ايران درجه يک است، سخن مي­گويد.

فصل چهاردهم (از نگاه ديگران) درباره محورهايي همچون بازگشت ميانه روها به سياست خارجي، بذر دوستي بيفشانيم درخت دشمني بر کنيم، علي اکبر ولايتي يرصد تاريخ الاسلام و يستشرف مستقبله، چه کسي ايران را رهبري مي­کند؟ و الديبولماسيه و الموسوعيه سخن مي­گويد.

- علي اکبر ولايتي در سال 1324 در رستم آباد شميران پا به عرصه گيتي گذاشت. تحصيلات دانشگاهي خويش را با اخذ مدرک فوق تخصصي عفوني اطفال به پايان برد و بعد از 37 سال خدمت به عنوان استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي شناخته شد. دريافت سه دکتراي افتخاري از کشورهاي قزاقستان، گرجستان و تاجيکستان، مدال طلايي از کشور بوسني هرزگوين و نشان درجه يک دانش در سال 1388، در کارنامه سياسي و علمي ايشان است. در فهرست آثار علمي دکتر ولايتي تاليف 68 کتاب در زمينه سياسي، فرهنگ و تمدن اسلام و ايران، مشاهير ايران و علوم پزشکي و همچنين 72 مقاله بين المللي و 78 مقاله داخلي به چشم مي­خورد.

کتاب حرفي از هزاران: مجموعه مقالات، گفتگوها و سخنراني­ها نوشته دکتر علي اکبر ولايتي براي نخستين بار با شمارگان 5000 جلد و قيمت 180000 ريال از سوي انتشارات اميرکبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است.

 

چهارشنبه 15 شهريور 1391 - 12:17


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری