چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 5:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

معرفي کتاب بخش هنر و پژوهش هنر (هنرهاي تجسمي)

 

- مدارس و بناهاي مذهبي

تاليف و تدوين: کاظم ملازاده و مريم محمدي/ نوبت چاپ: اول/ تعداد صفحه: 374/ قطع: رحلي

جلد پنجم از مجموعه «دايره المعارف بناهاي تاريخي ايران در دوره اسلامي» که به معرفي مدارس و مراکز علمي، تکايا، خانقاه­ها، مصلي­ها، قدمتگاه­هاي تاريخي ايران مي­پردازد. بخش اول کتاب به کليات معماري اختصاص دارد. و پس از آن مقالات در يک تقسيم بندي استاني به ترتيب الفبايي در 25 بخش قرار گرفته­اند.

- قلاع و استحکامات نظامي

تاليف و تدوين: کاظم ملازاده/ مريم محمدي/ نوبت چاپ: اول/ تعداد صفحه: 396/ قطع: رحلي

بناهايي که با هدف دفاعي و جلوگيري از نفوذ و تسلط دشمن ساخته شده­اند (معماري نظامي) از زيرمجموعه­هاي مهم معماري اسلامي ايران است. علي رغم دشواري طراحي و اجراي اين دسته از سازه­ها که معمولاً در مقياس وسيع و حجم­هاي سنگين و اغلب در نقاط صعب الوصول و ناهموار صورت مي­گيرد. معماران ايراني شايستگي­هاي خود را به خوبي در اين زمينه به اثبات رسانيده­اند. در اين کتاب خوانندگان مي­توانند با تقسيم بندي استاني و ترتيب الفبايي به مطالعه تک تک بناها بپردازند.

- خانه­هاي تاريخي

تاليف و تدوين: کاظم ملازاده/ مريم محمدي/ چاپ: اول/ تعداد صفحه: 687/ قطع: رحلي

«خانه­هاي تاريخي» جلد هفتم از «دايره المعارف بناهاي تاريخي ايران در دوره اسلامي» است که به معرفي حدود 100 خانه تاريخي مربوط به معماري قالب دوره قاجار مي­پردازد. در اين کتاب اطلاعات مربوط به هر بنا به صورت مقاله­اي تدوين شده و در قالب استاني و به ترتيب الفبا چيده شده­اند. همراه اطلاعات مکتوب، تعداد بيش از 200 عکس و نقشه آورده شده است که از اين مجموعه اثري در نوع خود بي نظير ساخته که پاسخگوي نيازهاي خوانندگان است.

 

- صورتگري در اسلام

محمدرضا جباران/ نوبت چاپ: اول/ 180 صفحه/ رقعي

بررسي پيکرتراشي از نظر اسلام و فقه که شامل دو فصل کليات و بررسي فقهي است؛ در پايان نيز با جمع بندي ادله به مباحثي چون اصله الاباحه، اطلاق ادله اکتساب، ملاک صورتگري و مويدات جواز صورتگري و . . . پرداخته است.

- ناجي العلي

ماهر اليوسفي/ دکتر محبت رسولي/ اول/ 108/ وزيري کوتاه

نگاهي گذرا به زندگي و ديدگاه­هاي ناجي العلي، کاريکاتوريست مشهور فلسطيني و نقد و کند و کاو در آثار به ياد ماندني اين هنرمند نويسنده کوشيده است با استناد به کاريکاتورهاي ناجي العلي برخي از زواياي فکري و ابعاد شخصيتي وي در مورد موضوعات را باز نمايد.

- زندگي هنرمندان

جورجو وازاري/ علي اصغر قره باغي/ دوم/ 992/ وزيري

معتبرترين ماخذ براي مطالعه دوران رنسانس و اولين کتاب مهم تاريخ هنر جهان وازاري، مهم­ترين زندگي نامه نويس و هنرشناس ايتاليايي است که زندگي هنرمندان را در دوره زماني نزديک به رنسانس و در جهت آشنايي با زندگي نقاشان، پيکره سازان و معماران قرن هفدهم ميلادي نگاشته است. کتاب در سه بخش رنسانس آغازين رنسانس ميانه و اوج رنسانس هنر دوران معاصر را بررسي کرده است. زندگي افرادي مانند چوتو، سيمونه مارتيني، اوچه او، گيبوتي، دوناتلو و در نهايت داوينچي، رافائل، برنا روتي و مايرين در اين کتاب آمده است.

- نگارگري 4

پرويز اسکندرپور/ دوم/ 460/ رحلي

در شرح هنر مشرق زمين همين بس که با الهام از قرآن و احاديث نوراني و با تاسي از کتاب آسماني و آيات آن نقوشي را خلق کرده­اند که تحسين همگان را برانگيخته است در کتاب نگارگري جلد (4) شما با حضور انساني و چگونگي تکوين آن از مسير ساده به پيچيده آشنا مي­شويد.

- نگارگري 5

 پرويز اسکندرپور/ دوم/ 480/ رحلي

در اين کتاب حاضر هرچند به طور اختصار سعي شده است گوشه­اي از نگاه و منظر هنرمندان نگارگر به عالم طبيعت مورد بحث و بررسي قرار گيرد. در واقع در اين کتاب صور جمادي، صور نباتي، صور حيواني، ماکيان و انواع پرندگان آبزي اردک و قوم لک لک و . . . به نگارگر نوآموز آموزش داده مي­شود.

- نگارگري اسلامي

ثروت عکاشه/ غلامرضا تهامي/ اول/ 381/ رحلي

هنر نگارگري اسلامي در مسير تکوين و تکامل خود راهي دراز و پرفراز و نشيب و گاه بسيار ناهموار و پر سنگلاخ را پيموده و موانع گوناگون و بيشماري را پشت سر نهاده است. کتاب فوق در نظر دارد تا سير تکوين و چگونگي شکل گيري اين هنر و از ابتدا تا به امروز بيان نمايد.

- کلاه به سرهاي ابوغريب

محمدحسين نيرومند/ 67/ خشتي

مجموعه کاريکاتورهاي محمدحسين نيرومند که تلاش کرده براساس واقعيت­هاي فاش شده مربوط به زندان ابوغريب، کاريکاتورهايي را طراحي کند تا جنايات فجيع بشر را با زباني گويا براي مخاطب بازنمايي کند، وي مدير مسوول کيهان کاريکاتور، دبير دوسالانه بين المللي کاريکاتور تهران در سال­هاي 1372 و 1378 دارنده ديپلم و اوج افتخار هنر هشت سال دفاع مقدس و برنده جايزه ويژه مسابقه بين المللي يومبوري شيمسبون ژاپن 1369.

 

- پرونده کاريکاتور (ج 1)

محمدرضا ضيايي/ اول/ 540/ خشتي

اين کتاب با موضوع بررسي تاريخچه و روند مسير کاريکاتور در جهان در دو جلد منتشر شده است. جلد نخست از هشت فصل تشکيل شده است.

- پرونده کاريکاتور (ج 2)

محمدرضا ضيايي/ اول/ 540/ خشتي

اين کتاب جلد دوم از کتاب دو جلدي «پرونده کاريکاتور» نوشته شده است که جلد دوم نيز از 9 فصل تشکيل شده است. فصل نهم اين مجموعه به معرفي کاريکاتور در امريکا اختصاص يافته است.

- شيشه گري دستي در ايران

حسين ياوري/ سوم/ 88/ وزيري

بررسي تاريخچه و زمينه­هاي شيشه و شيشه گري، تجهيزات ابزار کار و مواد اوليه مصرفي و چگونگي ساخت محصولات شيشه­اي و . . .

در اين کتاب آمده است. بخش پاياني کتاب شيشه گري مناطقي نظير تهران، ميمند، قمصر، شيراز و جهرم را مورد بررسي قرار مي­دهد.

- نگرشي بر تحولات صنايع دستي در جهان

حسين ياوري/ پنجم/ 188/ وزيري

کتاب حاضر مشتمل است بر پنج فصل با عناوين هنر صنعت، کلياتي درباره صنعت دستي و وضعيت فعلي آن، موقعيت صنايع دستي در کشورهاي مختلف جهان و دو بخش پيرامون ارگان­هاي دولتي مرتبط با صنايع دستي و سازمان­هاي بين المللي.

- فلزکاري

  حسين ياوري/ سوم/ 160/ وزيري

فلزکاري در جهان و ايران موضوع اصلي کتاب است. در اين کتاب به مروري بر پيشينه فلزکاري بررسي خواص و ويژگيهاي فلز با تاکيد بر خواص مس و الياژ برنج، مختصري درباره ساخت و قلمزني روي فلزات و آلياژها، حکاکي روي مس و نقره و ميناکاري پرداخته شده است.

- نساجي سنتي ايران

حسين ياوري/ دوم/ 132/ وزيري

کتاب حاضر پژوهشي است درباره نساجي سنتي ايران که حسين ياوري پژوهشگري حوزه صنايع سنتي ايران آن را در 132 صفحه و 9 فصل و سه ضميمه تهيه و تدوين کرده است. فصل اول کتاب به مروري بر پيشينه نساجي سنتي ايران و سير تحول و تطور دستگاه­هاي بافندگي اختصاص دارد.

- آشنايي با چوب و هنرهاي مرتبط

حسين ياوري/ دوم/ 184/ وزيري

 هنرهايي همچون خراطي سنتي، کنده کاري، منبت کاري، مشبک کاري، معرق و . . . در اين کتاب معرفي مي­شود که آن را دکتر حسين ياوري با يک پيشگفتار و هفت فصل نوشته است. در فصل اول وي به مروري بر پيشينه استفاده از چوب در ايران و ديگر کشورهاي جهان پرداخته است و در فصل دوم . . .

- تجلي نور در هنرهاي سنتي ايران

حسين ياوري/ سوم/ 216/ وزيري

کتاب حاضر در نه فصل به بررسي جلوه­هايي از زلال­ترين هنرهاي اين مرز و بوم با عناوين خوشنويسي، نگارگري، فلزکاري، هنرهاي چوب و . . . مي­پردازد.

- اولين سوگواره پوسترهاي عاشورايي

علي وزيريان/ اول/ 101/ خشتي

کتاب اولين نمايشگاه سالانه و پوستر عاشورا مجموعه­اي از پوسترهايي است که هنرمندان در مرکز هنرهاي تجسمي حوزه هنري به نمايش گذاشته­اند و رياست نمايشگاه را آقاي علي وزيريان به عهده داشته است.

- دومين سوگواره پوسترهاي عاشورايي

احمد آقا قلي زاده/ اول/ 132/ خشتي

کتاب دومين سوگواره پوسترهاي عاشورايي کتابي است که از مجموعه­اي از پوسترها با موضوع عاشورا تدوين شده است که همايش آن از 24 دي الي 4 بهمن 1386 در خانه هنرمندان ايران و نگارخانه ابوالفضل عالي حوزه هنري برگزار شده است.

- پوسترهاي مقاومت

مرکز هنرهاي نمايشي/ دوم/ 56/ رحلي

مجموعه آثار گرافيک متعهد و هم کنشي هنرمندان در نشان دادن زخم­هاي سرزمين تنها مانده فلسطين اين آثار سنگرهايي است که براساس مارميت آذرميت شيطان را آماج خود قرار خواهد داد. اين کتاب به صورت تمام رنگي منتشر شده است.

- اصول مقدماتي انزوا

محسن نورنجفي با مقدمه محمد رفيع ضيايي/ اول/ 220/ وزيري کوتاه

مجموعه کاريکاتور و کارتون­هاي محسن نوري نجفي که محمد رفيع ضيايي بر آن مقدمه­اي نگاشته است. خطوط و هاشورهاي فراوان از ويژگي­هاي ظاهري کاريکاتورها و توجه به مسائل انساني، اجتماعي و فراملي از مختصات محتواي آثار است، عمق مفهوم برخي آثار در حدي است که به کتاب بيشتر يک هويت فکري بخشيده تا مجموعه کاريکاتور.

- آيينه خيال

مرتضي گودرزي/ اول/ 248/ رحلي

اين کتاب با موضوع بررسي و تحليل تزئينات معماري دوره قاجاريه به چاپ رسيده است. آنچه در اين کتاب مورد توجه قرار گرفته است. نقش­هاي تزيين کننده معماري قاجاريه در تهران است که از تزيينات کاشي کاري تا نقاشي­هاي روي پارچه يا کاغذ را در برمي­گيرد.

- باز بسته است (طنز نوشته و کاريکاتور)

حسن حائري/ مسعود کشميري/ اول/ 64/ خشتي

کتاب باز بسته است نوشته حسن شيخ حائري است که کار تصويرسازي آن را هم مسعود کشميري انجام داده است.  اين کتاب کتاب طنز و کاريکاتور است که در آن کاريکاتورهايي آمده است و در مقابل هر تصوير نوشته­هايي در قالب طنز نوشته شده است. در اين کتاب توصيه­هايي به هنرمندان جوان با زبان کنايه و طنز آمده است که جوانان را به تفکر وا مي­دارد.

- حديث عشق

اسدالله بقايي/ اول/ 155/ خشتي

مجموعه­اي از عکس­هاي گرفته شده از کعبه مي­باشد.

- هنر جوان جلد اول

آثاري از هنرمندان جوان در چهارمين جشنواره هنرهاي تجسمي/ اول/ 228/ خشتي

مجموعه آثار شرکت کنندگان در چهارمين جشنواره هنرهاي تجسمي زينت دهنده صفحات اين کتاب شده است. اين آثار در دو بخش شامل نقاشي و طراحي در اين کتاب آمده است.

 

- هنر جوان جلد دوم

آثاري از هنرمندان جوان در چهارمين جشنواره­هاي هنرهاي تجسمي/ اول/ 192/ خشتي

مجموعه­اي آثار شرکت کنندگان در چهارمين جشنواره هنرهاي تجسمي زينت دهنده صفحات اين کتاب شده است. اين آثار در چهار بخش شامل تصويرسازي، خوشنويسي، کاريکاتور و پوستر در اين کتاب آمده است.

- رد پاي نور (نقاشي و گرافيک دفاع مقدس)

دوم/ 130/ رحلي

اين کتاب مجموعه از نقاشي­ها و آثار گرافيکي ابتداي دهه 60 تا سال­هاي اخير را در برمي­گيرد. آثار موجود در اين کتاب سبک­هاي رنگ روغن آبک رنگ سياه قلم، کلاژ و . . . را مي­بينيم که ردپايي از نکات معنوي و شعائير ديني و همين طور ارزش­هاي دفاع مقدس به چشم مي­خورد.

- مجموعه آثار کاريکاتور شجاعي طباطبايي

تصويرگر: شجاعي طباطبايي/ دوم/ 160/ رحلي

همانگونه که از عنوان کتاب برمي­آيد اين کتاب مجموعه آثار سيد مسعود شجاعي طباطبايي است. سيد مسعود شجاعي طباطبايي در زمينه کاريکاتور آثار زيادي دارد و تاکنون جوايز داخلي و خارجي زيادي را به خود اختصاص داده است وي هم اکنون مدير خانه کاريکاتور ايران است. کاريکاتورهاي وي ساده، قابل درک و از نظر هنري دقيق و بسيار عالي­اند. آن­ها پيامشان را به خوبي مي­رسانند و با فلسفه او هماهنگ هستند.

- نقاشي­هاي علي محمد شيخي

تصويرگر: علي محمد شيخي/ اول/ 64/ رحلي

علي شيخي سال­ها است که در حوزه نقاشي فعال است. اکثر کارهاي او مربوط به ايام جنگ است و بخش مهمي از آن­ها شايد اکثريت قريب به اتفاق آنها با آلمان­ها و نقش مايه­هايي از نمادهاي مربوط به عاشورا و يا خطوطي مبين نام ائمه تزيين شده است. روح پر نشاط کودکانه، رنگ­هاي تند و پر انرژي و گاه خام گونه را در اکثر نقاشي­هاي شيخي حضوري جدي مي­بخشد.

- انقلاب به روايت عکس­هاي اکبر ناظمي

اکبر ناظمي/ دوم/ 108/ خشتي

انقلاب به روايت اکبر ناظمي عنوان مجموعه­اي از 101 عکس از اين عکاس شناخته شده از وقايع انقلاب اسلامي ايران در سال 57 است. اين عکس­ها منتخبي از عکس­هاي ناظمي از انقلاب است که در مرکزي با عنوان آرشيو بزرگ عکس و فيلم انقلاب اسلامي نگهداري مي­شود. اين مجموعه از بين حدود چهار هزار قطعه عکس که ناظمي از روزهاي انقلاب تهيه کرده انتخاب شده است.

- کودک و نوجوان در انقلاب

اکبر ناظمي/ دوم/ 112/ بياضي

کتاب پيش رو دورنمايي است از پرسه زدن ذره بين خسته­اي است در کوچه پس کوچه­هاي خاطره و به تصوير کشيدن کودکان و نوجواناني که در کتاب بزرگترها با جاروهايي دو برابر قدشان دسته دسته بي خستگي به جان شهر افتاده­اند.

- زنان در انقلاب

اکبر ناظمي/ دوم/ 144/ بياضي

پديدآورنده اين کتاب را تقديم کرده است به همه زنان رزمنده که در تمامي تاريخ اين کشور براي آزادي و دفاع از آرمان­هاي خود جنگيدند.

- شعارها و ديوار نوشته­ها در انقلاب

اکبر ناظمي/ دوم/ 168/ بياضي

هيچ جا و هيچ چيز از گزند نوشتن در امان نبود. اتوبوس، باجه­هاي تلفن، تيرهاي سيماني، ديوارهاي گچي، روزها همگام با تظاهر کنندگان، ديوارها نوشته مي­شد و خيال خوش حکومت علي قوت قدم­هاشان بود عصر که مي­شد.

- آموزش گام به گام مهاجرت

سيد مسعود شجاعي طباطبايي/ اول/ 43/ پالتويي

اين کتاب در قالب کاريکاتور است و همه مطالب و آموزش­هاي کتاب همراه با کاريکاتور ارائه شده است. در اين کتاب آموزشي مهاجرت با زباني طنز به صورت گام به گام آمده است. اين کتاب بيشتر به طرز روش و نگرش روشنفکران اشاره دارد و کساني که بدون برنامه و هدف فقط در آرزوي مهاجرت.

- آموزش گام به گام روشنفکري

سيد مسعود شجاعي طباطبايي/ اول/ 35/ پالتويي

در اين کتاب آموزش گام به گام تا روشنفکري در قالب اشکال کاريکاتوري آمده است. موضوع تمامي اين کاريکاتورها روشنفکري است و اعمال و رفتار روشنفکران را در برمي­گيرد. طرز نگريستن شيوه صحبت کردن راه رفتن غذا خوردن سبک لباس و ظاهر قيافه روشنفکران و همچنين تعيين مسير زندگي و برنامه­ها، نوگرايي يا پيروي از تمدن و فرهنگ غربي و شيوه ارتباطات روشنفکران در اين کتاب بيان شده است.

- راهيان نور

جمعي از عکاسان/ اول/ 42/ خشتي

مجموعه پيش رو حاصل تلاش عکاساني است که کوشيده­اند تا از حضور پرشور مردم در بازديد از مناطق جنگي لحظات ماندگاري ثبت نمايند تا سند تصويري براي آيندگان به جا بماند و اينکه راهيان نور و . . .

- کتاب اسکيس

به کوشش حسن موسي زاده/ دوم/ 408/ رحلي

مجموعه طرح­هاي آزاد طراحان کاريکاتوريست و تصويرگر معاصر ايران به کوشش سيد حسن موسي زاده گردآوري شده است. اسکيس بخش بااهميت از يک فرآيند هنري است که در اکثر اوقات به فراموشي سپرده مي­شود.

- گوزن­ها

به کوشش: محسن نوري نجفي/ اول/ 112/ رحلي

- حروف نگاري پوستر اسماء الحسني

به کوشش: زير نظر علي وزيريان/ اول/ 112/ رحلي

کتاب مجموعه آثار ششمين دوره نمايشگاه بين المللي حروف نگاري پوستر اسمالءالحسني با عنوان تايپوگرافي حروف نگاري مي­باشد.

- پنجمين سوگواره پوسترهاي عاشورايي

به کوشش مرکز هنرهاي تجسمي/ اول/ 84/ خشتي

پنجمين سوگواره پوسترهاي عاشورايي آذر ماه سال 1389 از سوي مرکز هنرهاي تجسمي حوزه هنري برگزار شد. اين فراخوان موضوع بخش اصلي اين سوگواره «حماسه عاشورا» و بخش­هاي موضوعي و جنبي «حضرت زينب (س)» و «کتيبه نگاري» است. طرح­هاي اين همايش به صورت کتاب گرد هم آورده و در دسترس علاقمندان قرار داده است.

- کاريکاتور غزه

اول/ 188/ خشتي

- آثار استاد شعبان لشکري

شعبان لشکري/ اول/ 88/ رحلي

 

- نور و سايه­ها

مجموعه عکس داستاني/ اول/ 42/ خشتي

- مجموعه آثار استاد ايرج اسکندري

ايرج اسکندري/ اول/ 134/ رحلي

- روايتي ديگر

صادق تبريزي/ اول/ 60/ رحلي

- آثار حسين خسروجردي

حسين خسرو جردي/ اول

 

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 14 شهريور 1391 - 10:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری