شنبه 17 خرداد 1399 - 0:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

کارنامه نشر سوره مهر براي کودک و نوجوان در شاخه دفاع مقدس

 

کارنامه نشر سوره مهر براي کودک و نوجوان در شاخه دفاع مقدس

- هرکسي کار خودش

نويسنده: رحيم مخدومي/ نوبت چاپ: چهارم/ تعداد صفحه: 144/ قطع: رقعي

اين کتاب دربردارنده اطلاعاتي در ارتباط با مشاغل موجود در جبهه مي­باشد. کتاب داراي دو بخش با عناوين يگان­هاي رزمي و خاطرات يگان­هاي رزمي بوده که ويژه نوجوانان نگاشته شده است.

- شب­هاي بمباران

داوود غفارزادگان، محمدرضا بايرامي/ ششم/ 328/ رقعي

اين کتاب شامل 250 خاطره از کودکان و نوجوانان ايراني از تجاوز حمله­هاي هوايي عراق به آسمان شهرهاي ايران و موشک باران و بمباران­هاي ارتش متجاوز صدام است. اين خاطرات براي اولين بار در سال 1370 در قالب يک مجموعه 17 جلدي منتشر شد و بعد از 18 سال در يک مجلد به چاپ دوم رسيد.

- قصه­هاي شهر جنگي

جمعي از نويسندگان/ سوم/237/ پالتويي

مجموعه­اي از يازده داستان از شهرهاي ايران که در دوران دفاع مقدس با جنگ درگير بوده­اند، است. در داستان هر شهر ماجرايي که بيش از چيز ديگر مورد توجه بوده سوژه داستان شده و همراه با تخيل نويسنده داستاني را ساخته که به اين ترتيب فصل جديد با زباني ساده با آن شهر جنگي و اتفاقاتش آشنا شوند.

- زماني براي بزرگ شدن

محسن مومني/سوم/ 208/ وزيري کوتاه

داستان نوجواني به نام محمود است که پنهان از چشم پدر عازم جبهه مي­شود در حالي که برادر بزرگش مسعود عضو گروهک منافقين است. محمود را با همراهانش به يک اردوي تدارکاتي مي­برند و از همان ابتدا دوران تجربه­هاي جديد او آغاز مي­شود او در اردوگاه متوجه رفت و آمد فرد مشکوکي مي­شود. پس طي ماجرايي آن شخص با يک منافق شناسايي و دستگير مي­شوند اما يکي از آن دو خود را مي­کشد و ديگري اعتراف مي­کند که يک عمليات ما در جنوب لو رفته است و اما . . .   

- همه چيز درباره جنگ – جلد اول

مرتضي سرهنگي – ششم – 63 – وزيري کوتاه

اين کتاب مربوط به سال اول جنگ تحميلي و آشنايي مقدماتي با اشخاص، مکان­ها و قراردادهايي که هريک به نوبه خود در بروز و ادامه جنگ عراق با ايران موثر بوده است مي­پردازد. همه چيز درباره جنگ از 14 بخش تشکيل شده که برخي عناوين آن عبارتند از: عراق کجاست؟ قرارداد الجزاير، مهمترين قراردادهاي مرزي ايران و عراق، حزب بعث، صدام کيست؟ و . . .

- عقاب­هاي تپه شصت

محمدرضا بايرامي/ پنجم/200/وزيري کوتاه/پالتويي

داستان دو نوجوان و رابطه آنها با طبيعت و عقاب­هاي بر فراز مناطق جنگي، حوادث مختلفي که پيش مي­آيد و باعث مي­شود اين دو به کمک هم بشتابند. عقاب­هاي تپه شصت يکي از متفاوت­ترين رمان­هاي جنگي است. کتاب جداي از خشونت و ويراني جنگ به زندگي و طبيعت در کنار اين مقوله مي­پردازد و تاکنون جوايز زيادي از جمله، ديپلم افتخار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، برنده کتاب سال ادب پايداري و . . . را از آن خود کرده است.

- نيمکت­هاي سوخته (ج 1)

جعفر کاظمي/ دوم/228/رقعي

گزارش سفر کاظمي به شهرستان ميانه در خرداد 1380 و مصاحبه با خانواده شهدا، جانبازان و شاهدان حادثه بمباران «دبيرستان زينبيه و دبستان ثارالله» است که توسط هواپيماهاي عراقي بمباران شد. در اين کتاب با خانواده­هاي شانزده تن از شهدا مصاحبه شده و زندگينامه مختصري از اين شهدا نيز ارائه شده است.

- نيمکت­هاي سوخته (ج 2)

جعفر کاظمي/ دوم/200/رقعي

تا زماني که يک قطره خون از زخم­هاي جنگي جاري باشد، آن جنگ پايان نيافته است و بدين سان کاظمي پس از هجوم ناجوانمردانه هواپيماي جنگنده دشمن بعثي به شهرستان ميانه و به خاک و خون کشيده شدن نونهالان و نوجوانان اين مرز و بوم، در اين اثر نيز به شرح گزارش خود از شهرستان بروجرد و دبستان شهيد فياض بخش و مدرسه راهنمايي امام حسن مجتبي مي­پردازد.

- سفر به جنوب

محمدرضا سرشار/چهارم/56/وزيري کوتاه/وزيري

درون مايه اين کتاب به بررسي و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ايراني در جنگ تحميلي مي­پردازد. در اين کتاب نويسنده يادداشت­هايي را که حاصل گفتگو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روايت کرده است. اين کتاب در 12 داستان کوتاه که حاصل ديدار، گپ و گفتگو و خاطراتي جذاب و خواندني از ملاقات با نوجوانان در جبهه است تهيه شده است.

- پاييز در قطار

محمدکاظم مزيناني/ پنجم/60/رقعي

داستان عاطفي زندگي يک خانواده کوچک سنتي که تنها فرزند آنها به جبهه رفته و ماجرايي که در نبود او براي مادرش رخ مي­دهد. اين کتاب در سال 1385 به عنوان کتاب سال جمهوري اسلامي در بخش ادبيات داستاني کودک و نوجوان انتخاب شده و همچنين جايزه ادبي شهيد غني پور را از آن خود کرده است.

- آنجا که خانه­ام نيست

محمدرضا سرشار/دوازدهم/124/پالتويي

داستاني درباره فرار دو پسربچه از خانه­شان در شهر شيراز و قدم گذاشتن در يک مسير نامعلوم براي بدست آوردن پول و رسيدن به آرزوهاي دور و دراز.

- وقتي جنگ تمام شود

ساسان ناطق/دوم/144/رقعي

شيوه­اي جديد در نگاه به بچه­هاي جنگ و از زاويه­اي جديدتر، مرداني که به جنگ عادت کرده بودند و فضاي معنوي جنگ را به جهان عيني نمي­دادند، اکنون مانده­اند که در فضاي دود گرفته و کرخت شده شهر چه کنند. عده­اي از سربازان جنگي که فراموش شده­اند و يا در فقر و گمنامي به سر مي­برند. اين­ها چيزهايي است که تمام فضاي سيال و زيباي داستان­هاي ناطق را پر کرده­اند.

- گردان چهار نفره

احمد دهقان/هشتم/92/وزيري کوتاه

احمد دهقان با اين کتاب شما را به تماشاي يک عمليات شناسايي تمام عيار مي­نشاند. صفحه­ها پر شده از هيجان و گاهي با اندک طنزي آميخته است و همين مخاطب را تا انتهاي اين رمان کوتاه مي­کشاند. گوشه­هايي از فضاهاي واقعي جنگ را مي­شود در کتاب لمس کرد.

- رفاقت به سبک تانک

داود اميريان/بيست و هفتم/112/وزيري کوتاه/پالتويي

بهترين کتاب دفاع مقدس در سال 83 و از معدود کتاب­هاي طنز جنگ اگر حوصله خواندن مطالب طولاني را نداريد کتاب رفاقت به سبک تانک شروع بسيار خوبي است کوتاه خواندني و خنده دار.

- فرزندان ايرانيم

داود اميريان/بيستم/216/وزيري کوتاه/پالتويي

قصه جبهه رفتن يک عده نوجوان و هزار ماجرايي که در اين مسير براي آن­ها اتفاق مي­افتد با زبان طناز و شيرين داود اميريان رتبه اول بخش خاطره در پنجمين دوره جشنواره انتخاب بهترين کتاب دفاع مقدس سهم اين کتاب شد.

 

 

 

 

سه‌شنبه 14 شهريور 1391 - 10:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری