شنبه 17 خرداد 1399 - 0:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

کارنامه نشر سوره مهر در شاخه هنر و پژوهش هنر

 

- آشنايي با آراي متفکران درباره هنر (جلد 1)

نويسنده: محمد مددپور/چاپ سوم/تعداد صفحه: 424/قطع: رقعي

کتاب حاضر جلد اول از مجموعه سه جلدي است که به نقد و بررسي هنر و زيبايي در نظر متفکران شرق مي­پردازد. شامل هشت فصل است که مندرجات آن شامل معني عام و خاص هنر، حکمت وظيفه هنر، هنر و صنعت ماقبل آدم، غايت هنر ماقبل و . . . است.

- آشنايي با آراي متفکران درباره هنر (جلد 2)

محمد مددپور/سوم/308/ رقعي

کتاب حاضر کتاب دوم از آشنايي آراي متفکران درباره هنر است که به هنر و زيبايي در نظر متفکران يوناني و رومي مي­پردازد. که مجموعه­اي است از تاريخ حکمت و فلسفه (2). دکتر مددپور آن را در يک مقدمه علمي و چهار فصل و کتاب شناسي به پايان برده است.

- آشنايي با آراي متفکران درباره هنر (جلد 3 و 4)

محمد مددپور/سوم/416/ رقعي

کتاب حاضر جلد سوم و چهارم از مجموعه چهار جلدي است که به نقد و بررسي تاريخي هنر و زيبايي در نظر متفکران مسيحي و مسلمان مي­پردازد، اين کتاب شامل هشت فصل است و در دو بخش کلي تهيه شده است که رئوس عناوين آن بدين شرح است: روح هنر قدسي، روش دنيوي، هنر رنساني و باروک و . . .

- آشنايي با آراي متفکران درباره هنر (جلد 5)

محمد مددپور/سوم/636/ رقعي

کتاب حاضر به بررسي آراي متفکران جديد مدرن و پست مدرن مي­پردازد. اين کتاب در دوازده فصل با عناوين: فرهنگ اومانيستي هنر جديد، آغاز فلسفه هنر جديد و . . . تهيه شده، همچنين در مطلبي کوتاه با عنوان هنر منجي به تشريح کارکرد هنر به عنوان منادي گشايش در عصر تجلي قديسان در عصر ما پرداخته است.

- درآمدي بر سير تفکر معاصر

محمد مددپور/چهارم/304/ رقعي

کتاب حاضر مباني نظري انديشه­هاي جديد غرب از رنسانس، عصر روشنگري را در برمي­گيرد و به مثابه درآمدي بر مجموعه سير تفکر معاصر ايران است که در جست و جوي بازانديشي مبادي فرهنگ غربي از منظر حکمت معنوي تکنيکي تاريخ غيب انديشانه است.

- حکمت انسي و زيبايي شناسي عرفاني هنر اسلامي

کتاب حاضر پژوهشي است که دکتر مددپور در حوزه هنر و زيبايي شناسي عرفاني و هنر اسلامي انجام داده و با مضاميني همچون حکمت انسي و معرفت شناسي هنر اسلامي، سرآغاز حکمت هنر، هنر حقيقي و حکمت ديني، ادوار هنري، تاريخ هنر اسلامي، هنر اسلامي و غيبت اولياء معصوم، هنر مسيحي بيزانسي و صور مختلف هنر اسلامي همراه است.

- سير تفکر معاصر (ج 1)

محمد مددپور/سوم/632/ رقعي

- سير تفکر معاصر (ج 2)

محمد مددپور/سوم/712/ رقعي

- سير تفکر معاصر (ج 3)

محمد مددپور/سوم/576/ رقعي

- سير حکمت و هنر مسيحي

محمد مددپور/دوم/410/ رقعي

- سير حکمت و هنر مسيحي (عصر خرد جلد 2)

محمد مددپور/دوم/433/ رقعي

- سينماي اشراقي

محمد مددپور/دوم/246/ رقعي

- فلسفه­هاي پست مدرن غربي

محمد مددپور/دوم/200/ پالتويي

- حقيقت و هنر ديني

محمد مددپور/سوم/426/ رقعي

- ماهيت تکنولوژي و هنر تکنولوژيک

محمد مددپور/دوم/236/ رقعي

- پرش از ماهيت مدرنيته در ايران

محمد مددپور/دوم/108/ رقعي

- اشراق هنر

جمعي از نويسندگان/دوم/184/ رقعي

مجموعه مقالات همايش حکمت معنوي و فلسفه هنر در تبيين انديشه­هاي دکتر مددپور که برگزار کنندگان آن پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامي حوزه هنري و دانشکده هنر شاهد بودند.

-دين و سينما

محمد مددپور/دوم/336/ رقعي

- حقيقت و نسبت آن با هنر

محمدرضا ريخته گران/دوم/239/ رقعي

شرحي بر رساله معروف مارتين هيدگر فيلسوف نامدار آلماني به نام سرآغاز هنري که هيدگر در آن نظريات خود در باب هنر را بيان مي­کند و به دنبال روشن کردن معناي آنتي – يوناني هنر که با خلق اثر هنري همراه است. کتاب در اصل درس گفتارهايي است که در بنياد دکتر فرديد ايراد مي­شده و پس از استخراج از نوار براي علاقمندان به مباحث فلسفي براي چاپ حاضر شده است. شرح مذکور تنها دو سوم رساله را شامل مي­شود.

- اراده معطوف به تحول

محمد حسن احمدي/دوم/172/ رقعي

در اين مجموعه مطالبي در باب جامعه شناسي هنر و فرهنگ با رعايت تنوع مخاطبان و تفاوت زمينه آشنايي آن­ها با مقوله هنر و فرهنگ براي سطوح مختلف تدوين شده است. کتاب در سه فصل مجزا «مناسبات هنر و ساختارهاي اجتماعي و فرهنگي»، «مناسبات هنر و قدرت» و «هنر ايدئولوژي» اطلاعاتي را براي مطالعه دانشجويان و عموم علاقمندان به مباحث جامعه شناسي هنر و فرهنگ قرار داده است.

- در پي آواي حقيقت

مرتضي زهره بقا/اول/111/ رقعي

مجموعه 7 مقاله در موضوعاتي چون سرچشمه­هاي تذهيب ايراني پيش از اسلام از مريم جعفري، گفتاري در باب چند و چون مفهوم سينمايي از محسن کرمي، آرمان­هاي اجتماعي در سينماي ايران از عبدالسعيد مليکان، کراوانسراها جلوه­ اي از معماري ايراني – اسلامي از سيد ابوالفضل جعفري نژاد، گرايش­هاي مدرن و پست مدرن در هنر از امين نظيري، پست مدرنيزم و گريز از مرکز گرايي در هنر از قادر فخر رنجبري و هنر براي شهروندان جامعه اطلاعاتي از کوروش اسدي تفرشي.

- منشا فرهنگ تمدن و هنر در بين النهرين

بهروز فرنو/اول/640/ وزيري

جلد اول از پژوهشي در حوزه تاريخ هنر و تمدن ايران زمين که به منشا فرهنگ، تمدن و هنر در بين النهرين کهن از سومريان نخستين، عصر پارينه سنگي تا برپايي حکومت سارگن اکدي اختصاص دارد. اين کتاب را بهروز فرنو با همکاري اکرم محمدي محقق تاليف کرده است.

- شيوه­هاي مختلف نقد هنري

حبيب اله آيت اللهي/دوم/240/ وزيري

اثري ترکيبي از ديدگاه­هاي مدرن با اصولي خداباورانه که در سه بخش و پانزده فصل بر بررسي نقد هنري و اهميت آن و انواع و شيوه­هاي نقد مي­پردازد. عناوين سه بخش کتاب شامل کليات نقد هنري، الزامات يک نقد خوب، برخي از واژه­ها و اصطلاحات هنري است.

- نگره­هاي هنر

ژان لوک ژالومه/حبيب اله آيت اللهي/دوم/200/ وزيري

بررسي فلسفه هنر، زيباشناس و تاريخ هنر از زمان افلاطون تا روزگار ما که آن را محقق بزرگ هنر، ژان لوک ژالومه نوشته و حبيب اله آيت اللهي آن را به پارسي برگردانده است. نگره­هاي هنر در عصر باستان، بازايش هنر، نگره پردازان هنر معاصر و . . . از محتوي اصلي کتاب است.

- هنر اسلامي

عفيف البمنسي/محمود پور آقاسي/دوم/404/ رقعي

کتاب حاضر پژوهشي است علمي در هنر اسلامي که آن را عفيف المبنسي در نه فصل و 401 صفحه گرد آورده و محمود پورآقاسي آن را ترجمه و به نوبت چاپ سپرده است. تايس هنر اسلامي، ماهيت هنر اسلامي و زيبايي آن، آباداني مساجد، معماري شهري و نظامي، هنرهاي تصويري، نقش عربي و هنرهاي تطبيقي از محتواي اصلي کتاب است.

- آيه نور و هنر

حبيب اله آيت اللهي/اول/184/ رقعي

درباره نور در هنر اسلامي با تکيه بر آيه شريفه نور.

- هنر نقد هنري

علي اصغر قره باغي/دوم/360/ وزيري

کتاب حاضر گردآوري مقالات است از علي اصغر قره باغي که آن را در يک پيشگفتار و چهارده عنوان در 359 صفحه آورده است. کلاين ماوان المول، نقد هنري، تعريف هنر، پيوند هنر و فلسفه، انواع نقد هنري در قرن حاضر، تبارشناسي نقد هنري، خودشيفتگي و نابساماني­هاي نقد هنري، نقد هنري و آموزش هنر و گفت و شنودي بي بال و دم در باب نقد هنري از محتواي اصلي کتاب به شمار مي­رود.

- مباني عرفاني هنر و معماري اسلامي

حسن بلخاري قهي/دوم/504/ وزيري

کتاب حاضر دفتر اول و دوم از مباحث مطروحه در حوزه هنر و معماري است که آن را حسن بلخاري قهي تهيه و تدوين نموده است. موضوعاتي نظير مباني و منشا اعتقاد به وحدت وجود، وحدت وجود انفسي، وحدت وجود آفاقي، رويکردهاي مختلف در بحث وحدت وجود از مباحث اين کتاب است.

- اورنگ

حسن بلخاري قهي/اول/292/ وزيري

نوزده مقاله درباره هنر، انديشه و عرفان است که ظرف مدت سه سال گذشته در نشريات و گردهمايي­هاي بين المللي ارائه گرديده است. اين نوزده مقاله در سه بخش مباني هنر اسلام – هنر و نظم – حکمت نظر و عرفان قرار گرفته است.

- هنر مدرن بررسي و تحليل هنر معاصر جهان

مرتضي گودرزي/سوم/828/ وزيري

پژوهشي و تحليلي درباره هنر معاصر جهان که آن را مرتضي گودرزي در 826 صفحه گردآوري کرده است. کتاب با يک مقدمه و ده فصل درباره هنرهاي معاصر جهان، تاريخ هنر از روزگاران دور تا امروز و جايگاه هنر مدرن، نظريه­هاي هنر و هنرمندان جهان به صورت تحقيق علمي نگارش يافته است.

- مباني نشانه شناسي

دانيل چندلر/مهدي پارسا/چهارم/352/ 3500 تومان/وزيري

تحقيقي در باب مطالعه نشانه­ها که در آن به توصيفي فراگير از بعضي مفاهيم کليدي در نشانه شناسي انساني با تاکيد بر نشانه شناسي ساختارگرا براي کساني که مايلند  اين رشته را در تحليل­هاي متني به کار گيرند ترجمه و منتشر شده است.

- ميرعزا کاشاني در قلمرو تعزيه

سمانه کاظمي/اول/630/ وزيري

چنانچه با تعزيه آشنا باشيد خواهيد دانست که سيد مصطفي کاشاني معروف به ميرعزا چهره­اي شناخته شده در عرصه اين هنر است. او سراينده و خالق بسياري از نسخه­هاي تعزيه بوده و مدت زيادي را در تکيه دولت تهران با تعزيه خوانان همراه بوده است. نسخه­هاي تعزيه­هايي که توسط او سروده شده بود توسط نوه­اش ميرغم به هاشم فيض رسيده و او کاتب بيشتر اين نسخه بوده است. اين کتاب سعي کرده تا نقش و جايگاه ميرعزا کاشاني در هنر تعزيه را مورد بررسي قرار دهد.

- ايده پردازي براي فرهنگ سازي

حسن بنيانيان/دوم/199/ رقعي

کتاب حاضر را مي­توان تجربيات نگارنده در طول سال­هاي مديريت فرهنگي و هنري­اش دانست که به صورت مکتوب در اختيار قرار گرفته است. در اين کتاب پيشنهاداتي براي فيلمسازان، نمايشنامه نويسان و مربيان تربيتي ارائه شده، مباحثي همچون نقش هنر و هنرمند در اصطلاح فرهنگ عمومي، جايگاه هنرمند در پيشبرد و توسعه کشور و . . . مورد توجه قرار گرفته است.

- آشنايي با فلسفه هنر

حسن بلخاري/اول/152/ بلند

کتابي است با موضوع اسلام و هنر که نويسنده هدف خود را از نگارش اين کتاب آشنايي مخاطبان با فلسفه هنر و مباحث مطروحه درباره آن مي­داند و بر آن بوده که به سوال فلسفه هنر چيست پاسخ دهد؟ در اين کتاب هدف ورود گسترده به مباحث فلسفي نيست. بلکه موضوعات طرح شده در آن براي آشنايي کساني است که مايلند بدانند در فلسفه هنر چه مباحثي مورد توجه است.

- روش تحقيق در منطق زيبايي و انسان شناسي

مهرداد اوستا/دوم/312/ رقعي

روش تحقيق در منطق زيبايي و انسان شناسي با عنوان انسان و شناخت او آغاز شده و در طي آن ضرورت شناخت انسان مورد بحث قرار گرفته است.

- سه رهيافت به حکمت هنر اسلامي

زهرا رهنورد/محمدمددپور/تيتوس بورکهارت/اول/64/ رقعي

کتاب از سه فصل تشکيل شده که هر فصل از آن به بررسي هنر اسلامي و خاستگاه آن مي­پردازند. فصل اول آن توسط زهرا رهنورد فصل دوم توسط مددپور و فصل سوم توسط تيتوس بورکهارت به ترجمه محمد آويني تهيه و تدوين شده است.

- معناي شمايل­ها

ولاديمير لوسکي، لئونيد اوسپنسکي/مجيدداوودي/اول/272/ وزيري بلند

کتابي است در حوزه تاريخ هنر، که در آن به بررسي و تحليل نقاشي­هاي مذهبي روسي در قرون وسطي همت گماشته شده است. نويسندگان اين اثر يعني اوسپنسکي هم منتقد و تحليل گري است خبره و هم نقاشي است چيره دست.

- هنر و تجربه ديني

مجيد داوود/اول/232/ وزيري

موضوع اصلي اين مطالعه، تجربه­اي است مشارکتي در باب هنر به منزله راه اصلي به ژرفاي بعد مذهبي شماي کلي تجربه مشارکتي و تجربه ديني را ترسيم مي­کند. فلسفه مارتين هيدگر را به منزله مبناي تحليل به کار برده شده است. اما هدف مولف تفسير فلسفه هيدگر نيست.

- معرفت شناسي آثار صناعي

اسماعيل بني اردلان/اول/119/ رقعي

نويسنده کتاب را در سه بخش تنظيم کرده است. بخش اول به بازشناسي مقام و مفهوم صنعت و هنر مي­پردازد.

- معماري اسلامي

اولک گرابر/اکرم قيطاسي/اول/540/ وزيري

کتاب براساس دو مقوله سير تاريخيو تفکيک منطقه­اي، تهيه، گردآوري و ترجمه شده است. در ابتداي فصل­هاي کتاب پس از ذکر عنوان فصل نام نويسنده نيز ارائه شده است.

- جست و جوي معنا (مقالات هنرهاي سنتي)

حسين ياوري/اول/420/وزيري

کتاب مقالاتي پيرامون هنرهاي سنتي است. اين کتاب شامل 37 مقاله است. 5 مقاله آن راجع به امکانات بالقوه صنايع دستي استان­ها است و 6 مقاله راجع به نقد کتاب و 7 مقاله راجع به فرمش؛ 9 مقاله در مورد امکانات، مباني و مبادي هنرهاي دستي، 5 مقاله در مورد امکانات بالقوه صنايع دستي و ابعاد فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و هنري آن، 6 مقاله هم به ساير هنرهاي صناعي اختصاص دارد.

- تجلي معنا در هنر اسلامي

بلوم، بلر.جي دوري/اتنگهاوسن/اکرم قيطاسي/اول/240/وزيري

در اين کتاب تاريخ اسلامي را به سه دوره تقسيم بندي کرده­اند . . .

- دايره المعارف اساطير و آيين­هاي باستاني جهان جلد 2

غلامرضا معصومي/اول/696/رحلي

- دايره المعارف اساطير و آيين­هاي باستاني جهان جلد 1

غلامرضا معصومي/اول/524/رحلي

اين کتاب يک کار پژوهشي در مورد تمام اساطير و آيين­هاي باستاني جهان است که به صورت مصور اساطير و آيين­ هاي باستاني جهان را به زبان فارسي آورده است. در ابتداي کتاب مقدمه­اي در مورد آيين­ها و اساطير جهان گفته شده و از زبان اسطوره شناسان به تصوير اساطير و آيين­ها و نقش آن در تمدن بشري پرداخته شده است و از صفحه 32 به بعد به ترتيب حروف الفبا به معرفي اساطير و آيين­ها پرداخته شده است.

- مقدمه­اي بر اساطير و آيين­هاي باستاني جهان

غلامرضا معصومي/دوم/361/وزيري

اساطير در جوامع ابتدايي اعتقادات انسان را بيان مي­کردند. پژوهش در اساطير و آگاهي از آن­ها به شناخت بر دوره­هاي مختلف کمک مي­کند. کتاب حاضر پژوهشي است در اين باب که به معرفي اساطير و چگونگي به وجود آمدن اسطوره­ هاي مختلف و پيدايش و اعتقادات مختلف و باورها و آيين­هاي باستاني در اقوام مختلف جهان در طول تاريخ پرداخته است.

- سرگذشت هنر در تمدن اسلامي

حسن بلخاري/اول/184/وزيري

اين کتاب به ذکر تاريخ مختصر دو رشته برتر اسلامي يعني معماري و موسيقي با رويکردهاي فلسفي و عرفاني مي­ پردازد و محصول تحقيقات و مطالعات نويسنده در نگارش رساله دکترا تحت عنوان تجلي وحدت وجود در هنر و معماري اسلامي ايران و هنر است.

- فارابي، خيال و خلاقيت هنري

ناديا مفتوني/اول/93/رقعي

در ابتداي کتاب شرح حال مختصري از زندگي نامه فارابي آورده شده است. پس با مقدمه کتاب شروع مي­شود در اين بخش ابتدا اصطلاح فلسفه هنر توضيح داده مي­شود و سپس جايگاه خيال از جهت روش شناختي بررسي مي­شود. در ادامه به چيستي و چگونگي خيال مي­پردازد.

- طريق التحقيق

محسن کرمي/اول/76/وزيري

اين کتاب در هشت فصل با عناوين پژوهش چيست؟ بايسته­هاي روش شناختي پژوهش، پي نکته­هاي بر بايسته­هايي روش شناختي . . . تعليقه­اي بر پي نکته­ها، بخش پروژه يا برنامه، جغرافياي پژوهش در هنر اسلامي، در باب هنر پژوهشي و کتاب شناسي منظم و تدوين شده است.

- تاريخ تطبيقي هنر جلد اول (1400-1599)

مرتضي گودرزي/اول/502/وزيري

 - تاريخ تطبيقي هنر جلد دوم (1600-1799)

مرتضي گودرزي/اول/471/وزيري

- تاريخ تطبيقي هنر جلد سوم (1800-1899)

مرتضي گودرزي/اول/766/وزيري

- تاريخ تطبيقي هنر جلد چهارم (1900-2000)

مرتضي گودرزي/اول/766/وزيري

- هنر اسلامي

روبرت ايروين/رويا آزادفر/اول/363/وزيري

- جايگاه معقلي در هنرهاي سني ايران اسلامي

محمود ماهرالنقش/اول/427/رحلي

 

 

 

 

سه‌شنبه 14 شهريور 1391 - 10:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری