دوشنبه 16 تير 1399 - 17:5
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

با شرايط برگزاري اولين دوره مسابقات «تسنيم» آشنا شويد

 

«تسنيم»، از ريشه «سنم» به قسمت بالاي هر چيزي مي گويند . واژه «تسنيم» يک بار در قرآن کريم آمده است، آن جا که مي فرمايد: «وَ مِزاجُهُ مِنْ تَسْنيم»، اين واژه در آيه بعد چنين معنا شده است: «عَيْنًا يَشْرَبُ بها الْمُقَرَّبُونَ». بنابر اين، تسنيم عبارت است از چشمه‏‌اى که مقرّبان (درگاه خداوند) از آن مى ‏نوشند.

در روايتي رسول خدا (ص) مي فرمايد: تسنيم از بهترين نوشيدنى‌هاي بهشت است که آل محمد(ص) از آن مى ‏نوشند. و آنان از مقرّبان سابقه‏ دار هستند که شامل رسول اللَّه و على و خديجه و ذريّه آنان (ع) که در ايمان و عمل به رسول خدا و امير مؤمنان اقتدا کردند مي شود. گوشه اي از آنچه در برخي تفاسير در اين باره آمده چنين است: «از اين آيات استفاده مى‏ شود که "تسنيم" پاک ترين شراب بهشتى است که مقربان آن را به طور خالص مى‏ نوشند، در اين که چرا اين شراب يا اين چشمه "تسنيم" ناميده شده است، مي‌گويند يا به دليل آن است که اين چشمه از رفعت و رتبه بزرگي برخوردار است و يا شرابى است از آسمان بهشت فرو مى‏ريزد. همچنين گفته اند: در حقيقت شراب هاى بهشتى انواعى دارد: بعضى در نهرها جارى است که در آيات متعددى از قرآن به آن اشاره شده است. و بعضى در ظرف هاى دربسته مهر شده است، و از همه مهم تر شرابى است که از آسمان بهشت و يا طبقات بالاى آن فرو مى ‏ريزد و اين همان شراب "تسنيم" است که هيچ يک از نوشيدني هاى بهشتى به پاى آن نمى ‏رسد، و طبعاً تأثيرى که در روح و جان بهشتيان مى ‏گذارد از همه عالي تر و پر جاذبه ‏تر و عميق تر است، و نشئه روحانى حاصل از آن غير قابل توصيف است...»

در اين گزارش قصد داريم تا با شرايط برگزاري اولين دوره مسابقات مفاهيم، حفظ و قرائت ترتيل و تحقيق قرآن با نام «تسنيم»، ويژه دستگاه‌هاي فرهنگي كشور بيشتر آشنا شويم. قطعا مفهوم واژه تسنيم در نگاه قرآني برگزار کنندگان اين مسابقات جاري و ساري است.

اولين دوره مسابقات مفاهيم، حفظ و قرائت ترتيل و تحقيق قرآن ويژه مديران و كاركنان 25 دستگاه فرهنگي كشور (شوراي سياست‌گذاري ائمه جمعه، سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، ستاد اقامه نماز، معاونت تبليغ و آموزش‌هاي كاربردي مركز مديريت حوزه‌‌ علميه قم، مركز رسيدگي به امور مساجد، سازمان صدا و سيما، سازمان تبليغات اسلامي و مؤسسات وابسته، اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، سازمان اوقاف و امور خيريه، سازمان حج و زيارت، آستان قدس رضوي، آ‌ستان مقدس حضرت معصومه(س)، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، آستان مقدس عبدالعظيم حسني(ع)، حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، بنياد شهيد و امور ايثارگران، شوراي عالي انقلاب فرهنگي، مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي، موسسه آموزشي، پژوهشي امام خميني(ره )، موسسه پژوهشي انقلاب اسلامي، مركز اسناد انقلاب اسلامي و موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران) ازسوي سازمان دارالقرآن الكريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي و با همكاري شوراي توسعه فرهنگ قرآني و آستان مقدس حضرت عبدالعظيم حسني(ع) و ادارات‌كل تبليغات اسلامي استان‌ها برگزار مي‌شود.

اين مسابقات با عنوان «تسنيم» و با هدف حضور حداكثري كاركنان دستگاه‌هاي فرهنگي در جهت انس با قرآن كريم و ايجاد فضاي قرآني در جامعه در دو مرحله استاني و كشوري در سال جاري برگزار مي‌شود. مديران و كاركنان دستگاه‌هاي فرهنگي تا پايان شهريورماه سال جاري فرصت دارند تا با مراجعه به سايت تلاوت به نشاني اينترنتي www.telavat.ir در رشته‌هاي مذكور ثبت نام كنند.

مرحله استاني اين مسابقات توسط ادارات كل تبليغات اسلامي استان‌ها با انجام تمهيدات لازم در فصل پائيز در رشته‌هاي حفظ قرآن کريم (يک، پنج، ده، بيست و کل)، قرائت (تحقيق، ترتيل)، مفاهيم ويژه برادران (ترجمه و تفسير سوره مبارکه انفال ) و مفاهيم ويژه خواهران (ترجمه و تفسير سوره مبارکه نور) برگزار و نفرات اول تا سوم هر رشته، جهت شركت در مرحله كشوري به سازمان دارالقرآن الكريم معرفي مي‌شوند.

شايان ذكر است فقط كاركنان رسمي، پيماني يا قراردادي ثابت مي‌توانند در اين مسابقات شركت كنند، همچنين هر شركت‌كننده تنها مجاز به شركت در يكي از رشته‌هاي حفظ يا قرائت بوده و شركت‌كنندگان در رشته حفظ يا قرائت مي‌توانند در رشته مفاهيم سوره مباركه انفال بر اساس تفسير نمونه نيز ثبت نام كنند.

در اين راستا و با هدف معرفي کارکنان محترم اين دستگاه ها 7500 پوستر و 11500 بروشور توسط سازمان دارالقرآن الکريم کشور توزيع شده است و مسابقات كشوري در بهمن‌ماه سال جاري توسط سازمان دارالقرآن الكريم برگزار شده و هداياي برگزيدگان (نفرات اول تا سوم هر رشته) طي مراسم اختتاميه به ايشان اهدا مي‌شود.

در همين راستا، اولين جلسه هماهنگي مسابقات قرآن كريم ويژه دستگاه‌هاي فرهنگي كشور موسوم به تسنيم صبح روز دوشنبه، ششم شهريورماه در سازمان دارالقرآن ‌الكريم و با حضور جمعي از نمايندگان دستگاه‌هاي مرتبط با اين مسابقات برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم كه با تلاوت آياتي از كلام‌الله وحي آغاز شد، محمدمهدي بحرالعلوم، دبير اجرايي اولين دوره مسابقات قرآن تسنيم و معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الكريم به بيان توضيحاتي در مورد اين مسابقات پرداخت.

وي در ادامه با اشاره به اينكه اولين دوره مسابقات قرآن تسنيم در مرحله ثبت نام است، گفت: اين جلسه در راستاي هماهنگي بين دستگاه‌هاي مرتبط با اين مسابقات است. تاكنون 18 دستگاه نمايندگان خود را براي اجراي مسابقه معرفي كرده‌اند و ما منتظر معرفي نمايندگان ساير دستگاه‌ها هستيم.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الكريم به جلسه‌اي كه با مسئولان آستان حضرت عبدالعظيم حسني(ع) در مورد اين مسابقات داشته‌اند اشاره و تصريح كرد: در آن جلسه برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته و نحوه بودجه‌بندي و ساير موارد مربوط به مسابقات مطرح و ارزيابي شد.

بحرالعلوم در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به بيان اهداف اين مسابقات پرداخت و در ادامه اظهار كرد: طرحي كه براي اين مسابقات آماده شده است علاوه بر مقدمات و اهداف آن، تلاشي در جهت تأكيدات مقام معظم رهبري مبني بر گسترش فعاليت‌هاي قرآني در بين مردم، ارتقاء سطح معلومات و آموزه‌هاي قرآني و ايجاد فضاي تبليغي و آموزشي در دستگاه‌هاي فرهنگي كشور بوده است.

دبير اجرايي اولين دوره مسابقات قرآن تسنيم خاطرنشان كرد: ما در پي اين هستيم كه در سايه برگزاري اين مسابقات كارهاي آموزشي و ترويجي صورت بگيرد و اين مسابقات منجر به فكري‌سازي فعاليت‌هاي قرآني در دستگاه‌هاي مرتبط شود.

وي در ادامه به جزييات برگزاري اين مسابقات پرداخت و افزود: اين مسابقات در دو مرحله استاني و كشوري برگزار مي‌شود. در اين زمينه ما دو گزينه پيش رو داشتيم، گزينه اول برگزاري به صورت دو مرحله، دستگاهي و كشوري و استاني و كشوري كه در نهايت بنا به دلايل مختلف نحوه برگزاري به صورت استاني و كشوري انتخاب شد.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الكريم تصريح كرد: ثبت نام براي حضور در اين مسابقات به صورت متمركز و از طريق سايت www.telavat.com صورت مي‌گيرد و ثبت نام تا پايان شهريور ماه نيز ادامه خواهد داشت كه در ابتدا اين مهلت تا 15 شهريور بود.

محمدمهدي بحرالعلوم در ادامه اظهار كرد: اين مسابقات در مرحله استاني در دو ماه مهر و آبان برگزار خواهد شد و تلاش شده است تا مرحله كشوري نيز در ماه بهمن و يكي از روزهاي دهه فجر برگزار شود. در اين مسابقات آقايان و بانواني كه تحت عناوين كارمند پيماني، قراردادي ثابت يا نيمه وقت و كاركنان رسمي در ادارات مربوطه مشغول هستند مي‌توانند حضور يابند.

بحرالعلوم در ادامه با اشاره به اينكه اين مسابقات در اولين دوره فقط در سطح كاركنان برگزار مي‌‌شود، گفت: در اولين دوره اين مسابقات خانواده‌هاي كاركنان حضور نخواهند داشت. مسابقات در سه رشته، حفظ، قرائت تحقيق و ترتيل و مفاهيم كه هر كدام زير مجموعه‌هايي دارند برگزار مي‌شود.

دبير اجرايي اولين دوره مسابقات قرآن تسنيم در ادامه به بيان نكات ديگري در مورد اين مسابقات پرداخت و عنوان كرد: دستگاه‌هاي شركت كننده در مسابقات از نظر مراحل اجرايي و نيز هزينه‌هاي مسابقات تعهدي نخواهند داشت. اين مسابقات از طريق بروشور، پوستر و ارسال پيامك اطلاع‌رساني شده است.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن‌الكريم در ادامه صحبت‌هاي خود در اولين جلسه هماهنگي دستگاه‌هاي شركت كننده در مسابقات قرآن تسنيم ابراز كرد: تا كنون 326 نفر براي حضور در اين مسابقات ثبت نام كرده‌اند كه از اين تعداد 240 نفر در بخش آقايان و 86 نفر هم در بخش بانوان بوده‌اند. درخواست ما از دستگا‌ه‌هاي مرتبط اين است كه سامانه ثبت نام را به سايت‌ها و پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني خود اضافه كنند.

وي در پايان تصريح كرد: دستگاه‌ها توجه داشته باشند كه اين مسابقات قرار نيست جاي مسابقات داخلي برخي دستگاه‌ها را بگيرد بنابراين درخواست ما اين است به بهانه اين مسابقات رقابت‌هاي داخلي را از دستور كار خود خارج نكنيد. اگر همكاري خوبي صورت بگيرد زمينه بسط اين كار در سال‌هاي آينده فراهم خواهد شد.

در ادامه اين جلسه نمايندگان برخي از دستگاه‌هاي حاضر در اين جلسه به بيان نقطه نظرات و انتقادات خود در مورد اين مسابقات پرداختند كه بيشتر اين نظرات در راستاي برداشتن گام‌هاي محكم در اولين دوره اين مسابقات و تحكيم آن بود.

محسوس‌تر شدن ابزار تشويقي براي افزايش مخاطبان، جلوگيري از تداخل مسابقات داخلي دستگاه‌ها با مسابقات تسنيم، مشخص شدن تفكيك يا ادغام مديران و كاركنان دستگاه‌ها در اين مسابقات، افزايش تعداد نفرات برگزيده و موضوعي كردن بخش‌ها و رشته‌هاي مسابقات از مهم‌‌‌ترين نظراتي بود كه در اين جلسه مطرح شد و دبير اجرايي اين مسابقات ضمن وارد دانستن برخي انتقادات و پيشنهادات قول داد كه در جلسه‌اي كه 13 شهريور ماه برگزار خواهد شد اين موارد را مطرح كند.

 

 

سه‌شنبه 14 شهريور 1391 - 10:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر