سه‌شنبه 21 مرداد 1399 - 14:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

فرهنگ متين

 

جهت دهي به علايق کتابخواني خانواده­هاي ايراني، فعاليت عمده­ كتابشهر است

 

احساس امنيت مهمترين اصل براي رشد و تعالي انسان­هاست، بدون اين مقوله آسيب­هاي سهمگيني بر روح و جان آدمي وارد خواهد شد، اگر کتابي در دست مي­گيريم و تورقي مي­کنيم و اوقات فراغت خود را با آن سپري مي­کنيم، براي کسب آگاهي و سرگرمي است. آگاهي براي انسان امنيت بيشتر به ارمغان مي­آورد و سرگرمي روح و روان خسته­ي آدمي را تسکين مي­دهد و نتيجه آن جز احساس امنيت رواني نيست، اما در جهان امروز که فناوري­هاي ارتباطي يکه تازي مي­کنند و مرزهاي جغرافيايي فرهنگ­هاي مختلف را درمي­نوردند و حيات ارزش­هاي فرهنگي بومي خانواده­ها در برابر اين هجوم بي وقفه در معرض تهديد قرار گرفته، ديگر خواندن هر نوع کتابي براي شهروندان، امنيت خاطر به دنبال ندارد، در اين شرايط بايد کارشناساني گردهم آيند و نسل نوجوان و جوان را در گزينش و مطالعه­ي کتاب راهنمايي کنند و به علايق کتابخواني آن­ها جهت دهند. تنها در اين صورت مي­توان به حفظ امنيت اخلاقي خانواده­هاي ايراني اميدوار بود، تيم کارشناسي کتابشهر که چند سالي است فعاليت­هاي مستمر و جدي در تحليل و بررسي محصولات فرهنگي اين مؤسسه دارد، با همين هدف شکل گرفته است، اين کار گروه با مديريت حجت الاسلام و المسلمين پورطباطبايي به مصون سازي فعاليت­هاي فروشگاه­هاي کتابشهر در سراسر کشور کمک مي­کند، در زير گفتگوي ما را با آقاي پورطباطبايي در خصوص فعاليت اين گروه کارشناسي مي­خوانيد:

 

- کار گروه کارشناسي کتابشهر از چه سالي شکل گرفت و تاکنون چه فعاليت­هايي انجام داده است؟

اين گروه از اواسط سال 87 کار خود را آغاز کرده، و از آن زمان تاکنون بيش از يک هزار و 500 عنوان کتاب که به حوزه­ي ادبيات داستاني اختصاص دارد، بررسي کرده است. در سال 87 اين بررسي­ها 1100 عنوان بود، ولي به دليل رکود حوزه­ي داستان در کشور و حجم کم انتشار کتاب در سال­هاي گذشته، تعداد کتاب­هاي بررسي شده نيز کمتر شده است.

- اين گروه چند نفر عضو دارد و تخصص آنها در چه حوزه­اي است؟

تيم کارشناسي 22 تن عضو دارد که همگي از کارشناسان زبده، حوزه و دانشگاه هستند و هرکدام دستي در نويسندگي و نقد علمي دارند، اما همه­ي آنها به صورت گمنام با کتابشهر همکاري مي­کنند.

- چرا؟

مهمترين دليل آنها اين است که وقتي نام اين کارشناسان اعلام نشود، آنها راحت­تر و با اطمينان­تر و امنيت بيشتر کتاب­ها را بررسي مي­کنند، استدلال آنها نيز کاملا به جاست، چرا که با مهيا شدن اين شرايط محتواي کتاب در ارزيابي آنان محور قرار مي­گيرد، نه نام نويسنده و ناشر.

- کتاب­ها خودتان نيز رصد مي­کنيد يا تنها کتاب­هايي را بررسي مي­کنيد که کتابشهر در اختيار شما قرار مي­دهد؟

اگر ما کتاب­ها را رصد مي­کرديم، شايد عناوين کتاب­هاي بررسي شده بيشتر مي­شد، کتابشهر نسخه­اي از کتاب­هاي جديد ناشران طرف قراردادش را در اختيار ما قرار مي­دهد و ما با دقت اين کتاب­ها را بررسي مي­کنيم. براي اين کار نيز فرم­هايي از پيش طراحي شده­اند که مورد تائيد موسسه قرار گرفته است، در اين فرم کتاب­ها در 5 سطح بررسي مي­ شود، سطح اول کتاب­هاي ارزشمندي است که نياز به حمايت ويژه دارد، سطح دوم کتاب­هاي قابل توزيع است و سطح سوم کتاب­هاي مناسبآآ ولي خاص است و به اين دليل تائيد مي­شوند که تنگناهاي اقتصادي کتابشهر را در نظر بگيريم، سطح چهارم کتاب­هاي خاص است که مخاطب هدف آن، عمدتا، فرهيختگان هستند، طبيعي است که اين قبيل کتب در برخي شهرها مخاطب ندارد. بنابراين تصميم گيري درباره­ي نحوه­ي توزيع آن به عهده کتابشهر است. اما کتاب­هاي سطح پنجم آن دسته کتاب­هايي را شامل مي­شود که غيرقابل پخش هستند و متأسفانه در ميان اين کتاب­ها، گاهي آثار ساختارشن و مسأله دار ديده مي­شود که از دست بررسان اداره­ي کتاب خارج است. اصولاً فلسفه­ي تشکيل اين گروه بررسي کتاب­هاي مسأله دار است.

- کتاب­ها با چه معياري بررسي مي­شود؟

همان طور که عموم و خصوص من وجهي ميان معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و بنياد فارابي وجود دارد، ميان اداره­ي کتاب اين وزارتخانه با مؤسسه­ي کتابشهر نيز اين موضوع صدق مي­کند، معاونت سينمايي براي ساخت عموم فيلم­هايي که از حدود و ثغور خاصي برخوردار است و از خطوط قرمز عبور نکرده، پروانه­ي ساخت و اکران صادر مي­کند، ولي زماني که عوامل اين فيلم براي جلب حمايت­هاي مادي سراغ بنياد فارابي مي­روند، اين بنياد براي کمک به فيلم­ها شرايط خاصي از جمله حفظ منافع ملي را در نظر مي­گيرد که اگر فيلمي اين معيارها را داشته باشد، از حمايت­هاي ويژه برخوردار مي­شود. در کتابشهر نيز که زيرمجموعه­ي سازمان تبليغات اسلامي است؛ اين وضعيت به عينه مشاهده مي­شود، وزارت ارشاد براي صدور مجوز چاپ کتاب حداقل­هايي را در نظر مي­گيرد که ناشر و مؤلف با رعايت آن­ها مي­توانند کتاب خود را روانه بازار کتاب کنند. اما همه­ي اين کتاب­ها براي سازمان تبليغات اسلامي که در سراسر کشور مورد اعتماد جامعه است، مناسب نيست و بايد کتاب­هايي که در شعبه­هاي مختلف عرضه مي­شود از حيث استانداردهاي فرهنگي و ديني قابل اعتنا باشد. اگر اين تيم کتابي را مصداق پديده­ي کتاب سازي تشخيص دهد و يا از نظر مدارک و منابع علمي ناقص و ضعيف بشناسد، از گردونه­ي فروش کتابشهر خارج مي­کند.

- اين تيم کار ديگري جز ارزيابي و تعيين کتاب­هاي مناسب با خانواده­هاي کار ديگري نيز انجام مي­دهد؟

بله! کار اين گروه به معناي مصطلح آن مميزي نيست، بلکه در وهله­ي اول کار ما تعيين ويژگي­هاي برجسته­ي کتاب­ها و توصيه­ي آنها به مخاطب است، يعني ما کتاب­هايي را انتخاب مي­کنيم که کتابشهر ويترين وسيع و متنوعي در کشور داشته باشد و بتواند در ارتقاي دانش مخاطبان تاثيرگذار باشد، اما اگر در اين حين کتابي ارزشي نداشته باشد و امنيت خانواده­ها را به خطر بياندازد، به کتابشهر اعلام مي­کنيم تا از گردونه­ي فروش خارج کند.

 

 

دوشنبه 13 شهريور 1391 - 14:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری