پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 19:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

قدرداني از مولفان کتاب‌ در سه محور«امام علي(ع)»،«نهج‌البلاغه»و«غدير»

 

وزير ارشاد در جمع اعضاي همايش ملي و جايزه ادبي سيدجعفر شهيدي خبر داد

 

مراسم سخنراني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در جمع اعضاي شوراي سياستگذاري همايش ملي و جايزه ادبي سيدجعفر شهيدي در دفتر وزير ارشاد برگزار شد. در اين مراسم که با حضور اعضاي شوراي سياستگذاري همايش ملي و جايزه ادبي سيد جعفر شهيدي و جمعي از اصحاب رسانه برگزار شد، سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت:«علامه شهيدي چهره ماندگار جمهوري اسلامي ايران، پژوهشگر و اديب فرزانه است که هر چه درباره فضايل وي بگوييم، باز هم کم گفته‌ايم.»

وبي افزود:«شاگردي وي در دانشگاه از جمله افتخار‌هاي من محسوب مي‌شود. علامه شهيدي آثار متعددي را در حوزه تاريخ تحليلي اسلام درباره برخي از ائمه اطهار(ع) مانند حضرت علي(ع)، حضرت زهرا(س)، امام سجاد(ع) و حضرت حجت(عج) به نگارش درآورده‌اند.»

وزير ارشاد در ادامه سخنانش گفت:«علامه شهيدي افزون بر آثار تاليفي، مترجم بسياري از آثار نيز بود. «ترجمه نهج‌البلاغه» عنوان يکي از معروف‌ترين آثار علامه شهيدي است که در سال 1369 به‌ عنوان کتاب برگزيده سال انتخاب شد. وي به عنوان رييس لغت‌نامه دهخدا خدمات ارزنده‌اي را به حوزه ادب و زبان فارسي ارايه کرده است.»

وي افزود:«علامه شهيدي نه تنها در تهران بلکه در شهرهاي مختلف و در بسياري از کشورهاي اسلامي با مقاله‌هاي متعددي که عرضه کرده به صورت کامل شناخته شده‌ است. وي در سال 1374 از رييس جمهوري نشان درجه يک علمي را دريافت کرد.»

وزير ارشاد با اشاره به همايش ملي و جايزه ادبي سيدجعفر شهيدي عنوان کرد:«يکي از آثار و برکت‌هاي اين‌گونه همايش‌ها، ثبت و ضبط خاطره‌ها و زندگي‌نامه بزرگاني مانند علامه شهيدي است. جوانان و تمام کساني که مي‌خواهند اين شخصيت‌ها را الگوي زندگي خود قرار دهند، بدانند که آن‌ها به راحتي به اين مقام والاي علمي و فرهنگي نرسيده‌اند بلکه زحمات و کوشش‌هاي بسياري را متحمل شده‌اند.»

حسيني با بيان اين‌که تاکنون براي برپايي هرچه با شکوه‌تر برگزار شدن اين همايش در شهر بروجرد اقدامات خوبي صورت گرفته است اظهار کرد:«از زمان انتشار فراخوان اين همايش تاکنون مقاله‌هاي زيادي از سوي استادان، حوزويان و دانشجويان دريافت شده است. از ميان حدود 60 مقاله دريافت شده، 32 مقاله پذيرفته شده‌اند. از ميان اين 32 مورد هم17 مقاله تاييد شده‌اند و 15 مقاله نيز به صورت پوستر در روزهاي برگزاري همايش ارايه خواهند شد.»

وي با اشاره به اين‌که در مراسم‌ افتتاحيه و اختتاميه همايش ملي و جايزه ادبي سيد جعفر شهيدي، شخصيت‌هاي برجسته علمي و فرهنگي شرکت خواهند کرد افزود:«در اين همايش ويژه‌برنامه‌هايي اجرا مي‌شوند که از آن ميان مي‌توان به رونمايي از نرم‌افزار آثار علامه شهيدي، رونمايي و راه‌اندازي پايگاه خبري علامه شهيدي و رونمايي از تمبر يادبود علامه شهيدي اشاره کرد. »

وزير ارشاد در ادامه سخنانش بيان کرد:«خوشنويسان حدود 89 تابلو که حکمت‌هاي نهج‌البلاغه را با ترجمه استاد شهيدي دربردارند، آماده کرده‌اند که در حاشيه اين همايش به صورت نمايشگاه در معرض ديد علاقه‌مندان قرار مي‌گيرند. همچنين اين آثار در قالب يک کتاب در ميان علاقه‌مندان توزيع مي‌شود.»

حسيني عنوان کرد:«در اين همايش 400 اثر علمي نويسندگان و محققان بروجردي و پوستري از کتاب‌هاي علامه شهيدي ارايه خواهند شد. همچنين قدرداني از مولفان کتاب‌هاي برتر در سه موضوع «امام علي(ع)»، «نهج‌البلاغه» و «غدير» از ديگر ويژه‌برنامه‌هاي همايش به شمار مي‌روند.»

وي از برگزاري مسابقه‌هاي کتابخواني با هدف معرفي و ترويج آثار علامه شهيدي در طول برپايي اين همايش خبر داد و افزود:«نهاد کتابخانه‌هاي عمومي با هدف آشنايي نوجوانان و جوانان با اين شخصيت برجسته فرهنگي کشور و آثار وي، به برگزاري اين مسابقه‌ها اقدام خواهد کرد.»

حسيني در پايان سخنانش گفت:«همايش ملي و جايزه ادبي سيدجعفر شهيدي دوازدهم و سيزدهم شهريورماه به ميزباني شهر بروجرد برپا خواهد شد و از نرم‌افزار آثار استاد شهيدي رونمايي مي‌شود.»

 

 

يكشنبه 12 شهريور 1391 - 10:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری