چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 0:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

کتابشناسي گروه ادبيات آييني انتشارات سوره مهر

 

کتابشناسي گروه ادبيات آييني انتشارات سوره مهر

- سيره و سخن پيشوايان

محمدعلي کوشا/چهارم/390/وزيري

ارائه الگوي عملي دين در جامعه يکي از ضروري­ترين وظايف فرهنگي اسلام شناسان در هر عصر و نسل است. اين کتاب به معرفي سيره و سخن پيشوايان معصوم (ع) با توجه به کارکرد امروزي آن مي­پردازد. همچنين چهل حديث از هر معصوم آمده است.

- روايت گهربار

بهروز ثروتيان/اول/380/وزيري

روايات گهربار مجموعه­اي از حکايت و اخبار و احاديث مربوط به رسول اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) و اولياء و عارفان جهان اسلام است که از تفسير گرانقدر ابوالفضل ميبدي گزيده شده است. ابوالفضل ميبدي مولف تفسير که خود از برادران اهل سنت است. اين تفسير را در شرح و گزارش تفسير عارف بزرگ خواجه عبدالله انصاري نوشته است.

- چکامه­هايي در شيوه­هاي عزاداري

سيداحمد خاتمي/دهم/32/رقعي

متن سخنراني معروف سيد احمد خاتمي در اجلاس خبرنگاران که همانند ساير آثار اين پژوهشگر ديني آموزنده و پربار است. نويسنده در مقدمه کتاب مي­نويسد: علاوه بر مطالعات قبلي براي اين سخنراني حدود چهل ساعت مطالعه نمودم و با چهار تن از مراجع تقليد هيئت رئيسه محترم خبرگان و برخي اعضاي خبرگان مشورت کردم. کتابي مفيد در جهت آسيب شناسي عزاداري و تريبون­هاي مذهبي.

- روشنگري در مجالس حسيني

محمدباقر مقدسي/دوم/72/وزيري

رساله دکتري مقدسي که نتيجه 40 سال کار علمي و سخنراني خود را با نگاهي به کتب مطرح در اين زمينه آورده است. کتاب به صورت روشمند و علمي به آموزش منبر و سخنراني مي­پردازد. کتاب علاوه بر بيان روش اهل بيت محتواي منبر، خصوصيات سخنران، عوامل جذابيت و . . . حاوي اطلاعات زيادي در مورد سخنراني براي منبراست که با روشي علمي، اصول و قواعدي در جهت تکامل اين مقوله ارائه مي­کند.

- مباحثي پيرامون عزاداري

بهاءالدين قهرماني نژاد/دوم/116/رقعي

عزاداري در طول تاريخ اسلام و کشورهاي مسلمان اهميت بزرگداشت شعائر الهي را دارد. کوچکترين کشوري مي­تواند اين شعائر بزرگ را با لطمه­اي حيران ناپذير روبه رو سازد. شناخت از تاريخ عزاداري در اسلام و ايران آموزه­ها و تاثيرات عزاداري، تاکيد بر آفات ؟ و تحريف­هاي موجود و همچنين بررسي فتاواي علماي بيدار شيعه درباره اين برنامه مهم مورد نظر اين نوشتار است.

- از مدينه تا مدينه

محمدمهدي تاج لنگرودي/پنجم/368/رقعي

کتاب حاضر به نقد و بررسي روايات، احاديث و چگونگي واقعه کربلا مي­پردازد که معايب و مشکلات و آن چه بر حضرت سيدالشهدا و خاندان و ياران وي رفته را به صورت مشروح بيان کرده است. حرکت امام از مدينه و بازگشت خاندان وي پس از اسارت به مدينه محتواي اصلي کتاب است.

- شوق کعبه

مصطفي محدثي خراساني/اول/20/پالتويي

اين کتاب شامل 18 بخش است که نويسنده سعي کرده است با رويکردي فلسفي و زيباشناسانه به سير و سلوک حج بپردازد. ظاهر حج، سير آفاق است اما باطن آن سير انفس حج سفري است که در درون انسان اتفاق مي­افتد. سفري از مغرب به مشرق جان و گذاري از تنگناي عقل به بيکران عشق. عشقي که ويران مي­کند تا بنايي تازه بر ويرانه­ها برافرازد. عشقي که مي­سوزاند تا دوباره بسازد.

- امام شناسي

محسن دريابيگي/ششم/380/رقعي

خلاصه­اي از مجموعه 23 کتاب امام شناسي تاليف علامه آيت الله سيد محمدحسين حسيني تهراني که توسط محسن دريابيگي خلاصه شده است. شيعه و پيدايش آن اختلاف فکري شيعه با عامه اهميت شناخت امام، منزلت شيعه در قرآن کريم، شيعه واقعي و . . . از مباحث کتاب است.        

- روز خشم

سينا علوي/دوم/161/رقعي

روايتي داستاني از زندگي «حجر بن عدي» يکي از ياران و دوست داران حضرت علي (ع). وي در سال 50 هجري به علت فشارهاي زياد دستگاه معاويه و حکمرانان کوفه دست به شورش مي­زند که کتاب تمام ماجراي آن سال و شهادت حجر بن عدي را در برمي­گيرد. حجر قبل از ديگران از مولايش امام حسين(ع) پيروي کرد. از مقتل حجر، مرج الغدراء تا کربلا تنها ده سال راه بود.

- اشکي بر آستان نياز

عزيزه شاهرخي/اول/68/رقعي

دعاهايي جهت عرض حاجت و درخواست شفاعت از پيشگاه قطب عالم وجود، مهدي موعود (عج) که همراه با ادبيات عارفانه و شاعرانه توسط عزيزه شاهرخي نوشته شده است. نويسنده هر کجا نياز ديده جهت رساندن پيام و درخواست شفاعت از ديار و پيشگاه امام عصر(عج) به شعري از بزرگان متوسل شده است.

- راز سر به مهر

حسين حداد/دوم/232/رقعي

برگزيده 35 سال داستان عاشورايي که آن را مرحوم حسين حداد گردآوري و تدوين نموده است. هر بخش با يک معرفي کوتاه از نويسندگان آغاز مي­شود و با يک داستان از هر نويسنده پايان مي­يابد. محمدرضا بايرامي، زهرا زواريان، قيصر امين پور، سيد مهدي شجاعي و . . . از نويسندگان داستان­هاي اين کتاب­اند.

- سر دلبران

حسن حداد/اول/430/وزيري

اين کتاب حاوي منتخبي از متون تاريخ ادبي کهن معاصر، مصاحبه و نقد و نظر درباره کتاب­ها و گفتارهاي مربوط به شخصيت والا مقام حضرت محمد (ص) است.

- درون مايه­ها و دستمايه­هاي نمايشي در قرآن

مظفر سالاري/اول/264/رقعي

اين کتاب در دو بخش درون مايه­ها و دست مايه­ها تنظيم شده است. دست مايه ميدان عملکرد شخصيت است و به همين دليل در اين بخش به مهم­ترين شخصيت­هاي مثبت و منفي قرآن اشاره شده و در بخش درون مايه­ها نيز به مثل­هاي قرآن پرداخته شده است.

- آغاز روشنايي آيينه

علي موسوي گرمارودي/چهارم/124/رقعي

اين کتاب ترکيب بند بلند عاشورايي از سيد علي موسوي گرمارودي است که همراه بخش­هايي درباره اين سروده در قالب کتاب با همين نام منتشر شده است. نقد و نظرهايي از استاد بهاءالدين خرمشاهي، حميدرضا شکارگري، سيد صدرالدين قوام شيرازي، محمد يزدانپرست و . . . درباره اين ترکيب بند در کتاب حاضر ارائه شده است. آغاز روشنايي آيينه شامل ترکيب بندي 15 بندي است.

- پنجره­هاي هميشه باز

 احد ده بزرگي/دوم/398/رقعي

مجموعه پنجره­هاي هميشه باز گزيده به ياد ماندني­ترين سروده­هاي احد است که در مجموعه­اي فراهم آمده و تقديم به دوستداران ادبيات آييني شده است. اگرچه ده بزرگي تمامي ميادين شعر را به خوبي تجربه کرده اما نقش او در فضاي ادبيات دفاع مقدس و دلدادگي­هايش در ادبيات آييني و شعر عاشورايي، اتفاقي شايسته تعمق و تأمل است.

- پيام و پيامبر

حامد حقيقت شناس گيلاني/اول/324/وزيري بلند

کتاب پيرامون منش، سيره و شخصيت پيامبر (ص) در قرآن، تاريخ و روايات است. مولف در اين مجموعه براي تحليل ابعاد گوناگون شخصيت و زندگاني پيامبر (ص) سراغ شخصيت­هايي رفته که در بحث­هاي مطرح شده صاحب نظر بوده­اند.

- تجلي جلال و جمال

محمود شاهرخي/دوم/63/رقعي

اين مجموعه وجوه شخصيتي امام حسين (ع) را با زباني شيرين و دلنشين همراه با اشعاري از نويسنده بيان مي­دارد. نويسنده در معرفي کتاب مي­گويد: «در طول تاريخ کساني بوده­اند که براي رسيدن به يک هدف و در راه يک آرمان قيام کرده­اند، خصوصياتي که ما در قيام امام حسين مي­بينيم در هيچ کدام از اين نهضت و هيچ جاي تاريخ ديده نمي­ شود.»

- نگهبان غار

احمد بهجت/مجتبي رحماندوست/چهارم/368/کوتاه

قصص حيوانات در قرآن کريم که با زباني ساده و شيوا از زبان حيوانات داستان بيان شده است.

- چهارصد ترانه عاشقانه

رنجبر گل محمدي/اول/163/رقعي

در اين کتاب که به صورت مجموعه شعر منتشر شده بيست موضوع را که در رابطه با اشعار امام زمان (عج) مطرح مي­ شود در برمي­گيرد.

- روايت گل سرخ

مهري الماسي/دوم/480/وزيري

برگزيده حکايات امام حسين (ع) در متون کهن فارسي مي­پردازد محور اصلي حکايات را موضوع زندگي امام حسين(ع) زندگي و شخصيت امام مي­داند. بسياري از مطالب نقل شده از کتب مختلف به لحاظ محتوايي شباهت­هاي بسياري به هم دارند بدين سبب نويسنده تلاش کرده که تا جايي که ميسر است از هر کتاب حکاياتي را نقل کند که دربرگيرنده نکاتي تازه باشد.

- ميرعزا کاشاني در قلمرو تعزيه

سمانه کاظمي/اول/630/وزيري

چنانچه با تعزيه آشنا باشيد خواهيد دانست که سيد مصطفي کاشاني معروف به ميرعزا، چهره­اي شناخته شده در عرصه اين هنر است. اين کتاب سعي کرده تا نقش و جايگاه ميرعزا کاشاني در هنر تعزيه را مورد بررسي قرار دهد.

- منظومه شهيدان کربلا

سيدرضا آل ياسين، همايون کاشاني/سوم/408/رقعي

در اين کتاب رشادتهاي اين قهرمانان عرصه عشق و ايثار را در قالب ترکيباتي دلنشين به زباني موزون و بسيار جذاب بيان کرده است.

- من مي­گويم شما بگرييد

عليرضا قزوه/پانزدهم/264/رقعي

مجموعه­اي از اشعار عاشورايي که توسط قزوه گردآوري شده است؛ شعرهايي خوب با اصالت و هميشه تازه بعضي از شعرها از شاعرانشان مشهورترند. مرثيه­هاي عاشورايي از آثار سيف فرغاني، مولانا جلال الدين بلخي و . . . و شاعران نوقلم.

- با کاروان نيزه

عليرضا قزوه/نهم/48/رقعي

ترکيب بند عاشورايي است که آن را عليرضا قزوه شاعر مذهبي و انقلابي در چهارده بند سروده است.

- گوشواره عرش

علي موسوي گرمارودي/سوم/320/رقعي

اين کتاب مجموعه­اي کامل از شعرهاي آييني علي موسوي گرمارودي در قالب­ها و سبک­هاي مختلف است. فصل بندي شعرها از شعرهاي توحيدي شروع مي­شود و سپس به شعر معصومان (ع) به ترتيب سير سنوي زگاني پيش مي­رود و در ذيل اشعار هر معصوم اشعار اشخاص مربوط به او آورده شده است.

- مجلس حر بن يزيد رياحي

علي معلم دامغاني/محمدرضا تقي دخت/دوم/34/رقعي

اين منظومه لحني حماسي عاشقانه دارد با فرازهاي برجسته­اش مي­تواند مدخل پرسش­هاي جدي­تري باشد. در ماجراي اين مرد رياحي که تاريخ عاشورا جز نقل چند روز از احوال او را در اختيار ما قرار نداده است اين کتاب با مقدمه­اي بر سروده­ي علي معلم دامغاني با نام «چه کسي مي­تواند در برابر خويش بايستد؟» شروع مي­شود.

- شعر عترت

محمدرضا ياسري/دوم/276/رقعي

کتاب حاضر اشعار فصل سوم از ديوان چمن محمدرضا ياسري است که در قالب­هاي قصيده، غزل، دوبيتي، و رباعي سروده شده با مقدمه و تفريظ استاد محمود شاهرخي در 152 صفحه به چاپ رسيده است. محمدرضا ياسري متخلص به چمن از شاعران کلاسيک سرا و مرثيه سراي خوب ايران است.

- پر از مهر خوبان  

محمد ساماني/اول/208/رقعي

کتاب مدايح و مصائب اهل بيت مجموعه اشعار مديحه سرايي لرستاني است. اين کتاب در دو بخش تنظيم شده است. بخش اول مدايح و بخش دوم مصائب اهل بيت را در برمي­گيرد.

- شيخ اکبر

محمد مددپور/اول/120/رقعي

کتاب شيخ اکبر نوشته محمد مددپور بر سير و سلوک و حيات معنوي و محي الدين ابن عربي نظري اجمالي دارد.

- آخرشخص مفرد (مجموعه رباعي)

عارفه دهقاني/اول/84/رقعي

شامل 150 رباعي است که در دو بخش سروده شده است بخش اول شامل تمام رباعي­هايي است که در قالب­هاي اجتماعي عاشقانه اخلاقي طنز و . . . سروده شده است که حدود 84، 85 رباعي را شامل مي­شود و بخش دوم هم شامل رباعي­هايي است که با موضوعات مذهبي، عاشورا و . . . سروده شده است. ويژگي اين رباعي­ها را نو و جديد بودن و نوآوري در آنها مي­داند.

- همه آيينه­ها

حوزه هنري تهران/سوم/324/رقعي

گزيده غزل­هاي عاشورايي و مرثيه­هايي پيرامون واقعه کربلا که در متن و بطن اين واقعه سروده شده است. سعي بر آن بوده که زيباترين غزل­هاي عاشورايي بعد از انقلاب به ساحت اين کتاب راه يابد و مقبول طبع مردم و صاحب نظر و دوستداران اباعبدالله الحسين (ع) واقع شود.

- تذکره عشاق

رنجبر گل محمدي/دوم/132/رقعي

کتابي با موضوع بررسي زندگاني تعدادي از مداحان اهل بيت است. در اين کتاب که غلام حسن رصيفا بر آن مقدمه نوشته بررسي مختصر و اجمالي از زندگي تني چند از پيشکسوتان هنر مداحي و . . . گرد آمده است با بيان سوالاتي از قبيل اينکه اين مداحان چه کساني هستند و . . .

- چهل و يک مجلس

رنجبر گل محمدي/اول/400/وزيري     

    

 

 

يكشنبه 12 شهريور 1391 - 10:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری