يكشنبه 19 مرداد 1399 - 12:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اميد زماني

 

کارنامه نشر سوره مهر رديف ادبيات دفاع مقدس و در شاخه شعر

 

- گزيده شعر جنگ و دفاع مقدس

سيد حسن حسيني/چهارم/322/رقعي

منتخب اشعار دفاع مقدس به گزينش سيد حسن حسيني سيدالشعراي انقلاب اسلامي، اشعاري از شاعراني همچون قيصر امين پور، سلمان هراتي، فاطمه راکعي، سهيل محمودي، علي رضا قزوه، سپيده کاشاني، حميد سبزواري، علي معلم و . . . در اين کتاب آمده که بعضي از آنها از اشعار ماندگار انقلاب و جنگ شده­اند. نقد حسيني بر شعرها بر جذابيت اين کتاب افزوده است.

- رجعت ستاره سرخ

علي معلم دامغاني/ششم/244/ رقعي

مجموعه مثنويها و غزل­هاي علي معلم دامغاني شاعر، نويسنده و مثنويسراي بزرگ زبان فارسي، اين مجموعه نخستين بار در سال 1360 يعني يک ربع قرن پيش منتشر شد و پس از اصرارها و مراجعات دوستداران شعر معلم بارها تجديد چاپ شد. در اين چاپ محمدرضا ترکي در توضيح اشعار کتاب پانوشت­هايي نيز افزوده است. برخي مثنوي­هاي معروف مانند باور کنيم سکه به نام محمد است، سيه بپوش برادر، سپيده را کشتند در اين کتاب قرار دارند.

- از نخلستان تا خيابان

عليرضا قزوه/شانزدهم/88/رقعي

قزوه هم خودش و هم به ويژه­اش اين مجموعه شعرش از پيش قراولان شعر منتقد اجتماعي بعد از انقلاب است. سروده­هاي مشهور و ماندگار بسياري چون مولا ويلا نداشت، در روزگار قحطي وجدان در اين کتاب آمده است. اين کتاب رتبه دوم کتاب سال دفاع مقدس را نيز دريافت کرده است.

- خواب ارغواني

موسوي گرمارودي/دوم/148/رقعي

اين کتاب شعرهايي درباره شهداي جنگ تحميلي و شهداي زمان انقلاب است.

- همصدا با حلق اسماعيل

سيد حسن حسيني/ششم/156/رقعي

اولين مجموعه شعر دکتر سيد حسن حسيني شامل سروده­هاي پيش از انقلاب و سال­هاي صدر انقلاب، سير تکامل شعر سير و آغاز دوران اوج آن را در لابه لاي رباعي­ها، مثنوي­ها و شعرهاي سپيد اين دفتر مي­توان ديد. اشعاري مثل مي­روم مادر که اينک کربلا مي­خواندم، هلا، روز و شب فاني چشم تو، بيا عاشقي را رعايت کنيم و بسياري ديگر را در اين مجموعه مي­توان ديد.

- پري بهانه­ها

قادر طهماسبي/سوم/87/رقعي

مجموعه مثنوي­هايي با مضامين دفاع مقدس، رحلت امام (ره)، امام علي (ع) و مضامين اجتماعي شامل مثنوي «سبک باران خراميدند و رفتند.»

- کوچه پر از عطر نام تو

اقدس بينايي/اول/62/رقعي

مجموعه شعر دفاع مقدس است که اشعار 12 شاعر است که اقدس بينايي آن را گردآوري کرده است. اين شاعران همگي اهل کردستان هستند و به ياد روزهاي دفاع مقدس و به ياد شهيدان و رزمندگان و به ياد دلاوري­ها و ايثارگري­ها و حماسه آفريني­ها و رشادت­هاي سرداران شهيد اين شعر را سروده­اند.

- آتش سوران

عباس براتي پور/اول/56/رقعي

آتش سوران مجموعه اشعار عباس براتي پور شاعر تواناي کشورمان است که در زمينه دفاع مقدس سروده شده است. از نکات حائز اهميت اين کتاب رواني و سليس بودن اشعار، انتخاب قالب­هاي زيبا و پيشکش کردن اشعار به شهداي خاص است. اين کتاب در زمينه نظم مي­تواند بابي در سيره شهدا باشد.     

 

يكشنبه 12 شهريور 1391 - 10:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری